'Armide' wordt mooie 'hedendaagse' barokopera! 'Welkom langs Schelde en Durme' K.N.S.-Raamtheater speelt 'Jeugdziekte' van F. Bruckner 'Falerin' van Guido Van Meir geen meeslepende voorstelling in KNS-Antwerpen Een origineel cadeau: een Harenberg Reisdagkalender 14 - 11.12,1992 - De Voorpost Lully en Herreweghe in Vlaamse Opera Een van de beleidsopties van Mare Clémeur bij zijn aantreden als inten dant van de Vlaamse Opera was het brengen van één barokopera per seizoen. Voor dit seizoen viel de keuze op 'Armide' van Jean-Baptiste Lully (1632-1687), een tragédie lyrique uit 1686 die, zoals de andere opera's die hy i.s.m. Philippe Quinault schreef, een evenwicht moest bieden tussen muziek, libretto, dans en toneel. Hamme. Het Mariakoor van Zogge viert zijn 20 jarig bestaan in de parochiekerk van Zogge op 19 december met een knap koncert (vh) De Gewestelijke VW Schelde-Durme vzw heeft een nieuwe brochure steeds alle nuttige informatie krij- uitgegeven onder de titel 'Welkom langs Schelde en Durme' waarin de gen over de wandelpaden die men toeristische aantrekkelijkheden van Berlare, Destelbergen, Hamme, in de opgesomde gemeenten aan- Laarne, Lochristi, Lokeren, Melle, Moerbeke, Waasmunster, Wachtebe- treft. Achteraan werd trouwens per ke, Wetteren, Wichelen en Zele worden voorgesteld. Van de brochure gemeente een lijst opgenomen van werden 10.000 eksemplaren gedrukt en men kan ze bekomen aan de prijs deze bewegwijzerde wandelpaden, van maksimaal 50 fr in de gemeenten die er in voorkomen. Met vermelding van de naam van het pad, de vertrekplaats van de De brochure kwam tot stand door de samenwerking van heel wat me dewerkers. Zo werden de verschil lende ideeën van de studenten van het laatste jaar grafische technieken van het Technisch Instituut Glo- rieux te Oostakker gebundeld voor het ontwerp en de lay-out, terwijl de heer Kerckaert voor de opmaak van de teksten zorgde. De brochure is zeer overzichtelijk ingedeeld. Elke gemeente kreeg een pagina toege- ï»lWi A wezen en wordt voorgesteld aan de hand van een knappe tekst voorzien van sprekende vierkleurenfoto's. Op een overzichtelijk situatieplan ~#3jjÊÊÊ aangeduid over welk gebied het precies gaat. Bij elke gemeente staat het adres en 5MP§^H telefoonnummer van de plaatselij- ke VW vermeld. En daar kan men Berlare. Het bestuur van de vzw VW Durme en Schelde stelde een prachtige nieuwe brochure voor wandeling, de afstand en onder welk nummer of kleur de wandeling F 's aangeduid. FHHMË m Jk A'I Gewestelijke WV Schelde- Mrr''A 8jj Durme vzw staat onder leiding van mÉÊk ■- Z burgemeester Willy Van Sande van jÊÊfjkÏML&& ïMaSBÊi^ÈÈL v J Berlare. Ondervoorzitter is A. De W^Ë/t Beule van Electrabel en sekretaris WKmjk:-,. ■A 'mjL^ is G. Ducazu eveneens van Electra- WÊÈ&bel. E. Van Doorsselaer van de Aja WV Lokeren is penningmeester .JÊÊjSK^i' Jfo m en de overige bestuursleden zijn: H. ^mJT\ Lieven (schepen van Melle), L. L.' J Raes (schepen van Laarne), T. He- reman (schepen van Moerbeke) en w D. Vermeersch (schepen van Lo- HT^Jk >VHK JL I Christi). Dit evenwicht vinden is voor een gezelschap van vandaag wellicht een erg zware opgave. Wat de Vlaamse Opera op de planken bracht, mag met een understate ment beslist een merkwaardige voorstelling genoemd worden. 'Armide' is immers een boeiende, hedendaagse produktie geworden die beklijft! De charme van de mooie 'tovenares' Armide kan het niet voor elkaar krijgen dat kruisvaarder Renaud bezwijkt voor haar. Of zoals het regisseursduo Leiser-Cau- rier zelf zegt in de (ook nu weer schitterende) programmabrochure: 'Ook de liefdesgeschiedenis is zeer ontroerend, een liefde die niet ge deeld wordt, een liefde die beheerst wordt door twijfels. Als men even verder kijkt dan het verhaaltje van de betoveringen, dan ziet men dat het aan deze liefdes-twijfel is dat Armide ten onder gaat'. Lully's muziek is misschien niet di- rekt de favoriete muziek van diri gent Philippe Herreweghe, maar wij houden ervan; in het genre van de barokopera blijft hij een monu ment. Dat dit soort muziek in goede handen is bij Herreweghe, hoeft wel geen nadere uitleg: hij weet dit soort partituren boeiend en dina- misch te verklanken. Over het libretto kunnen we kort zijn: als het niet goed 'ingekleed' wordt, krijg je een draak van jewels te te zien. Dans was een erg belangrijk deel - zoniet de hoofdbekommernis - in het werk van Lully; hij was immers dé danser van zijn tijd. De danspas- sages in 'Armide' zijn dan ook erg talrijk en vrij uitgesponnen met nogal wat herhalingen. Al mochten hier best wat coupures gebeurd zijn, toch gingen ze niet echt vervelen. Ze werden immers op een intelli gente wijze in het geheel ingepast. En hier komen we bij de regie van het geheel, die in handen was van het duo Moshe Leiser en Patrice Caurier. Een historische rekon- struktie van een barokopera levert uiterst zelden boeiend muziektea- ter op. Het duo zei zelf hierover: 'Dat betekent echter niet dat we de visuele en choreografische conse quenties uit de tijd van Lully moe ten overnemen, maar wel dat we hedendaagse equivalenten van deze consequenties moeten zien te vin den, equivalenten die zowel de mu ziek als de zeer strenge vorm van de tragédie lyrique tot hun recht laten komen'. En je kunt onmogelijk be weren dat ze hierin niet gelukt zijn. Op de zwarte scènes (met enkele rekwisieten en fel beschilderde schermen) evolueren dansers en koor in kleurrijke, soms tijdeloze kostuums. Het oogt zeer mooi, ner gens gezocht. Dansers (de Parijse Compagnie Larsen) en koor vor men een organisch geheel, waaruit nu eens de dansers, dan weer het koor op de voorgrond treden. Sylvie Brunet is voortreffelijk als Armide, al is zij niet dé grote aktrice of dé grote barokvertolkster; Ho ward Crook (Renaud) is zoals steeds heel soepel én muzikaal in dit genre. De overige leden van de cast deden hun werk meer dan naar be horen! Herreweghes eigen Collegi um Vocale uit Gent en zijn Ensem ble Instrumental et Vocal de la Cha- pelle Royale uit Parijs waren ge woon prachtige instrumenten in het homogene geheel! Nog tot 22 november a.s. Reserve ren kan (misschien nog) op nr. 03/ 233.66.85. L. 'Wat rest de jeugd, buiten de zelfmoord, nog dan verburgerlijking Professor Jaap Kruithof zit zelden verlegen om boude uitspraken. Zo had hij het in een interview met 'De Morgen' van 18 juli II. over een onderzoek by studenten naar hun kijk op zichzelf, de maatschappij en de wereld. Dit had een vrij beklemmend beeld opgeleverd van een generatie die Sveigert te hopen'. Hierin stond o.m. 'De jongeren van nu weigeren te aanvaarden dat er oplossingen zijn. Of beter ze hebben gewikt, gewogen en alles te licht bevonden.' De programmatie van 'Jeugdziekte' of 'Krankheit der Jugend' van Fer dinand Bruckner vindt, volgens di- rekteur Walter Tillemans, zijn mo tivatie 'in de malaise die door velen bij de jeugd waargenomen wordt falende levenswil, destruktief cynis me, kapitulatie tegenover de uit dagingen van het maatschappelijk leven onder het motto verburger lijken of zelfmoord... Ons gezel schap wil van nabij de polsslag van de tijd voelen en meewerken om een groter inzicht te verwerven in de maatschappelijke fenomenen van onze tijd'. Enkele studenten in de geneeskun de ontmoeten elkaar in een kleine ruimte, de kamer van Marie (An Nelissen), en ze komen terecht in een maalstroom van vernietiging. 'Ze helpen de anderen In de vernie tiging, omdat ze de leegte van hun bestaan niet op een andere manier Dendermonde. Kwis van de politie. FC Knudde doktert aan de oplossing (foto Piet Hermans) Toen het repertoire van het Ensem ble KNS-Raamteater voor het nieu we seizoen voorgesteld werd, be loofde Walter Tillemans (die zelf de regie zou voeren)'Guido Van Meirs eigen teaterbewerking voor het Ensemble KNS-Raamteater geurt niet meer naar het papier maar naar de planken, met liedjes en muziek, humor en ironie, uitbun dig spelplezier en teatermagie, die thuishoren in een spannend en feëeriek familiespektakel.' En pre- cies deze teatermagie ontbreekt in kantine (foto Piet Hermans) de produktie die- Tillemans op de Op de voorpagina prijkt het Vrij heidsbeeld van New York en staat te lezen 'Geniet van het reizen. Ont dek elke dag een nieuw land. Een wereldreis in 365 dagen'. We heb ben het over de Harenberg Reis Dagkalender die in de boekhandel te koop is. Elke dag een prachtige foto die u laat wegdromen van een of andere reisbestemming: indruk wekkende wereldsteden, plekjes ongerepte natuur, grote kunstwer ken, ze worden weergegeven met prachtige vierkleurenfoto's. Op de keerzijde vindt men dan een korte maar zeer heldere kommentaar over de plaatsen die worden afge beeld. Vaak ook met een kaartje van het kontinent zodat je onmid dellijk weet in welk werelddeel men terecht is gekomen. Misschien zijn er wel herinneringen bij aan vroege re reisbestemmingen of krijg je zin om op stap te gaan. De wijde wereld in. Iedere dag een andere bestem ming. Harenberg geeft niet alleen een reis dagkalender uit. Er is ook een film, een kuituur en een muziek dagka lender. En er bestaan 4 taalkalen- ders (Engels, Italiaans, Spaans en Duits) waarbij men elke dag de kans krijgt iets van deze vreemde talen bij te leren. Voor elk beeld van de dierenriem zijn er ook horoscoop kalenders ter beschikking. Een origineel geschenk en een leuk idee voor de komende feestdagen. planken zet, en spannend en écht feëeriek is het al evenmin. 'Het verhaal van Falerin', zoals het in 1989 verscheen, bood een werve lend avontuur vol humor en fanta sie. Elementen uit oeroude legen den, strips, tv-series en films ver smelten zich in de hallucinerende geest van het overreden meisje Lot tot een spiegel van de condition hu- maine op het einde van de 20ste eeuw. We maken kennis met Fale rin (Marc Peeters), de kwaadaardi ge tovenaar uit de Keltische legen den. Inmiddels is hij de eigentijdse peetvader van de Onderwereld ge worden en maakt hij zich op om de eeuwige cirkelgang van het leven definitief te doorbreken. Zal de mensheid blijven voortbestaan Zullen er ooit nog kinderen gebo ren worden Ongewild wordt Lot (Anneleen Cooreman) de inzet, prooi en spilfiguur van een giganti sche strijd tussen Falerin, Lanseloet (Karei Vingerhoets) en de zijnen. Het arme kind wil alleen maar naar huis, maar ook haar gekke be schermgeest Homp (Bernard Ver- heyden) is meer een nar dan een redder in nood. Het 'verhaal' navertellen is onbe gonnen werk; ook Van Meir zelf is er erg summier over'Vraag me dus niet waarover 'Falerin' gaat; het gaat over ons, en over de wonderlij ke en verschrikkelijke wereld die wij delen'. Het getuigt van een grenzeloze (ejn bewonderenswaardige) teateram- bitie deze vertelling (allegorie, fan tasie, parabel, droom...) te willen ensceneren. Om hiervan een echt feëerieke teatermagie te bereiken, moetje dan ook alle teaterregisters kunnen opentrekkenkostume ring, licht- en klankontwerp, dekor, de hele teatertechnische machine rie met al haar mogelijke speciale effekten en truuks. Niets kan/mag te veel zijn om hiermee een echt magische produktie op de planken te zetten. Betoverend en meeslepend wordt deze voorstelling echter bijna nooitde werveling van het verhaal komt té zelden tot uiting op het hellend vlak van de Antwerpse Stadsschouwburg. Te weinig krijgt de toeschouwer een gevoel van ver wondering, zoals we dit bv. wel had den een paar seizoenen geleden bij de 'Peter Pan', van het NTG. Nog tot 20 december in KNS, alle dagen behalve 's maandags en dinsdags om 20u., zondag matinee om 15u. Reserveren kan op nr. 03/ 231.07.50 (van 11 tot 16u., niet 's maandags). kunnen vullen. In de roes van deze leegte wordt hun hunkering naar liefde heerszucht* wordt jeugdige vlijt zelfbedwelming, eerzucht car- rièrisme, intelligentie cynisme. Naast Marie evolueren in de per- spektiefloosheid het meidje Lucy (Hilde Heijnen) die een 'dom' te vreden, gemanipuleerd hoertje wordt; de intelligente maar koele Desiree (Peggy De Landtsheer) die steeds nieuwe kicks nodig heeft, de nuchtere, in poses levende Irene (Christ'l Van Schoonwinkel), de dominerende Freder (Robert De La Haye) die eksperimenteert met alle anderen; de weinig zelfzekere, bange Pctrell (Mark Van Den Bos) die steeds het slachtoffer zal zijn; en tenslotte de oudere Alt (Roger van Kerpel), een arts zonder praktijk die het allemaal al wel bekeken heeft. 'Jeugdziekte' is duidelijk een stuk dat tot nadenken aanzetde tekst is zo aktueel dat de voorstelling haast niet stuk kan. De regisseur Karl Ge- org Kayser opteerde voor een voor stelling die de tekst liet primeren. Er werd niet gezocht naar ver nieuwende vormgeving. Het geheel werd op de planken gezet in een dekor en kostuums die tijdloos ogen. Niets van de prangende tekst boette hierdoor van zijn kracht in. De vertolking was vrij homogeen. Een pessimistische (realistische) voorstelling die een bezoek meer dan waard is In het Raamtheater op 't Zuid, De Vrièrestraat 36 te 2000 Antwerpen nog tot 19 december. Reserveren kan op nr. 03/233.91.48/49. L !n de uiterste zuidoosthoek nabij de Oos tenrijkse grens ligt een van de mooiste va kantiestreken van Duitsland. Berchtesga- den is een toeristisch juweel dank zij de velt mogelijkheden die hel stadje en omgeving bieden. Een driedaagse huwelijksreis in een lan dauer kan men meemaken in hel Duitse stadje Landau in de Pfalz. Een landaueris een koels waarvan de kap afneembaar is en heeft haar naam te danken aan het rijtuig waarmee in 1702 koning Josef van Wenen naar Landau reisde. In de Duitse stad Hamburg heeft men ge wezen stapelplaatsen omgetoverd tot win kelparadijzen. Er zijn er een tiental met ah voornaamste de Hanseviertelpassage. Volvo heeft voor de eerste negen maanden van dit jaar een bedrijfsverlies gekend van 1.518 miljoen SEK. In Volvo's 17 voor naamste markten werden in de eerste drie kwartalen 20 miljoen auto 's verkocht, wal een daling met 2% betreft.

De Voorpost | 1992 | | pagina 14