Daensistische perikelen in Erpe-Mere (2) Uitbreiding Borsbeekse varkenskwekerij ongewenst De Voorpost -11.12.1992 - 3 Te Erpe kende men een Daensistische strijd waarbij zelfs een inwoner jicht betrokken was bij het gebeuren, Alfons Dumont. Toch centraliseerde je partijpolitiek zich niet alleen rond deze figuur 'het geval Dumont' is een tpisode op zichzelf. Er waren evenwel andere perikelen die nu, een eeuw iter nog moeilyk te begrijpen zijn maar toch een beeld weergeven van de toestanden op dat vlak in onze dorpen waar men het niet te nauw nam met het menselijk fatsoen. [en Erpse 'traditionalist', die zich als O.B.W. identificeerde in de Dender- bode van maart 1896, maakte toen een soort ooggetuigeverslag van een bijeenkomst in de toen nog bestaande en druk bezochte herberg 'Het Fort', la hoeverre dit een objektieve versie is, laten we in het midden vermits illeen de mentaliteit van toen ons interesseert. De meeting was bedoeld als ioorlichting voor de seizoenarbeiders maar bleek niet veel sukses te lebben bij de Fransmans vermits er maar een 35-tal aanwezigen de oproep beantwoordden, wat de briefschrijver deed opmerken 't is weinig hoor ik Kggen, maar zie vrienden, was er een kleine opkomst het puik of edeldom ier Erpsche Donchisterij was toch tegenwoordig en wat meer in getal terloor, won men kwaliteit. Onder de aanwezigen bemerkte men oude kusseleers, middens van ik weet niet wat orde, Markies Mil Erwten korf, Hertog Francies Verfpot en nog eenige andere celibriteiten der gemeente'. \ls tegenstander trok hij zowel de toespraak in het belachelijke als de nagere opkomst en liet doorschemeren dat zelfs de aanhangers van het Daensisme niet erg opgetogen waren. Hij beweerde dat het een 'getrouw relaas over de meeting was en tot besluit stipte hij aan dat de politieke bijeenkomst' te Meire ook maar een flauw beestje was geweest doch stellige inlichtingen ontbreken mij' voegde hij er eerlijkheidshalve aan toe. Als we zijn tegenstanders mogen geloven, ging het Petrus Daens niet erg voor de wind op het einde van vorige eeuw. Tenminste, zijn aanhangers of kiezers waren niet erg enthousiast om zijn meetings bij te wonen. Op een zondag rond half juli 1896 was hij van plan om te spreken in een herberg, meer bepaald 'ter afspanning van Toor'. Na een hoogmis bleek er niemand veel goesting te hebben om de orakel van de groene socialisten te aanho ren maar ondanks de onverschilligheid sprak hij toen een zeer beperkt publiek toe 'Ja, eindelijk kwamen er eenige toehoorders, te weten elf liberalen onderwelke twee mislukte candidaten der laatste gemeentekie- zing; twee bazen, één loensche piketter, die allerhande van smoelen spinnen kan, drie Brusselsche bestedelingen en daarmee zijn ze al geteld- dus diep in de zeventien In feite was het nog best dat echte katholieken afwezig bleven want, vervolgde de verslaggever smalend 'na een half uur vruchteloos naar een jrooter getal toehoorders gewacht te hebben, draaide de heer van Chipka de kraan zijner zeverachtige welsprekendheid open en deed eenen dom- mcn maar haatvollen uitval tegen de rijken, sprak op aanhitsenden toon over de ongelijkheid der standen in onze samenleving en de toestand der landbouwwerklieden, in één woord, een roode socialist kon het niet beter doen dan de groene rare vogel het daar gedaan heeft.' Ongeveer een weck later, op vrijdag 24 juli, was het al niet veel beter in de herberg De Roos aan de Bossestraat waar bij sprak voor een achttal liberalen, waarvan drij kiezers, verder wat caféwijven en kinderen'. Tijdens sommige meetings was het mogelijk om de sprekers van antwoord le dienen en was het toegestaan om een diskussie aan te gaan. Dit gebeurde natuurlijk al in de diverse partijbladen waarbij ze elkaar de huid volscholden en de uitgebrachte 'leugens' van de tegenstrever weerlegden in kolommenlange polemieken. Een 'tegensprekelijke meeting' was evenmin een zeldzaamheid maar in de meeste omstandigheden was het beter van te zwijgen aangezien de minder beschaafde zeden en praktijken van de militanten die hun leider op deze meetings vergezelden. Het is juist over die gang van zaken dat de katholie ken zich in het begin van deze eeuw bekloegen 'verleden zondaggaven de Daensisten hier eene zogezeide tegensprekelijke meeting, doch het is gebleken dat ze die hoedanigheid slechts op papier bezat. Pie, gezien de stoute leugens onlangs door hem over Erpe gedrukt, verwachtte zich aan tegenspraak en het zal ongetwijfeld geweest zijn om zulks te beletten, dat een groepje Aalstersche voorvechters, nog versterkt door Erpsche lawijt- makers, opgekomen was'. Kon men de 'leugens' in verband met de Congo en de koloniale schuld bijgevolg niet mondclingweerleggen, dan gebeurde dit echter wel door M. Moyersoen die in het andere kamp vocht en zich op de steun van de katholieke pers kon beroepen. Ook zijn partijgenoot, de Bethune viel hem bij en verdedigde bovendien de landbouwbelangen van de Erpenaren. Hij was tegen het 'openzetten van de Hollandse grens want de muilplaagwas daar een onvermijdelijk gevolg van, en de Erpsche boeren weten bij ondervinding wat vreeselijke schade die ziekte hun in weinig tijd kan berokkenen', aldus de Vrije Werker van 1908. Eén van de meest omstreden figuren in de politiek te Erpe is alleszins Alfons Dumont. Uit de geschriften vóór de eerste wereldoorlog blijkt duidelijk dat hij geen verwoed spreker was maar daarentegen kon hij toch wat op papier zetten, tenminste als alles waaronder hij zijn naam geplaatst heeft, van zijn hand was. Elkaar met verwijten bestoken was alleszins een geliefde bezigheid van de politiekers uit die tijd. Dit gebeurt nu nog maar dan toch op een andere manier. Van het kleinste voorval op een dorp maakten zij een wereld schokkende gebeurtenis en men bestookte elkaar zonder mededogen. Ook A. Dumont werd niet gespaard want zijn negatieve kwaliteiten werden dik in de verf gezet'de belachelijkste figuur van den Daensisten- lijst is wel onze Fons. Zijn partijgenoten hebben hem niet gewild als plaatsvervanger. Hij is de tweede kandidaat, en nog altijd moet hij zijne eerste meeting geven. Ook, wat zou hij vertellen Zijne onbekwaamheid is algemeen gekend en Dumont meent het te halen met andere manieren. Was hij het niet die op de groen meeting bij Mertens te Oordegem de sprekers van de tafel stoote Was hij het niet die op de eerste katholieke meeting te Erpe den spreker onderbrak Iets wat bij de groenen op gevaar af het leven er bij in te schieten, verboden is Hij was het ook, hij kandidaat, die op de katholieke meeting van zondag niets op te werpen had tegen de prachtige rede van M. Bosteels over de Daensisten. Doch nauwelijks waren de sprekers vertrokken of ja, dan kwam zijn tong los Hoor, Fons, een genever wijf kan zulks ook, iemand uitschelden waar deze niet bij is. Wees gerust man, uwe buis zal geen kleine zijn voorspelde men einde mei in de Vrije Werker. Het jaar 1912 was een uitzonderlijk verkiezingsjaar omdat er een bitsige strijd heerste tussen de katholieken en de liberalen. Beide partijen hadden bovendien nog af te rekenen met de inmenging van socialisten en Daensis ten, waarbij kartelvorming niet uitgesloten werd. Zoals veertig jaar voor dien was ook toen de 'ziel van het kind' een argument om vóór of tegen de konservatieve katholieke partij te stemmen. Elke partij gaf meetings bij de vleet en de meeste gingen door in de dorpsherbergen die zich nadien nog moeilijk als neutraal konden opstellen. Tijdens de manifestaties en meetings in de 'estaminet' werden de sprekers vaak gestoord door tegenstanders uit andere politieke rangen die herrie kwamen schoppen of 'tegenspreken'. Dit werd niet altijd op prijs gesteld maar soms was het ook dergelijk voorval een sukses voor de organisatoren. Als voorbeeld geldt hier de meeting die gehouden werd bij Steph. Van Wezemael op de wijk Zevekoot te Erpe waar 250 aanwezigen vol enthou siasme de politiekers kwamen aanmoedigen 'onze redenaren H. De Veylder, werkman. Van Vaerenbergh en J. De Vis bekwamen een schitte rende bijval. De toejuichingen dreunden. Er waren een drijtal vreemde Daensisten aanwezig, gekomen om tegen te spreken, ze hadden het aangekondigd. Toen zij de macht ondervonden hadden van onze sprekers zonk hun in hunne schoenen. Onze mannen gingen bij hen en zegden - Hewel vrienden, gij hebt gezegd van tegen te spreken. Begint maar op, héb moed Mijnheer, stotterde één van hen, ik ben het nietOf de mannen van Erpe gelachen hebben schreef men toen in De Volksstem van 1912. Alfons Dumont Het is geen modern verschijnsel dat de samenhang tussen de partij en sommige leden gestoord wordt en dat er vaak innerlijke wrijvingen ont staan die soms een totale breuk tot gevolg hebben. De twist brengt bijgevolg veel aan het licht en feiten die anders nooit buiten de partijverga- deringen komen, worden in het openbaar gebracht. Zo was het in de Daenspartij evenmin altijd een voorbeeld van eendracht en dit kon men ervaren toen er onenigheid ontstond met de Erpenaar Alfons Dumont die zich op verschillende manieren benadeeld voelde en de zaak eens in de verf zette aan de hand van een paar manifesten. In mei verspreidde A. Dumont een tweede manifest waarin hij niet alleen zijn grieven uitte tegenover zijn (gewezen) partij die hij jarenlang aanhan kelijk geweest was. maar tevens trachtte hij met overtuiging alles te weerleggen wat zijn tegenstrevers hem ten laste legden... 'om de waarheid te zeggen over al de valsheid en het mensenbedrog van Mr. Petrus Daens'. Het bestuur van de Daenspartij zette haar standpunt uiteen in een strooibiljet en Van den Bruele, nog niet lang in de politiek, gaf antwoord via een eigen manifest waarin hij Dumont beticht 'duivelswerk te doen voor de bewaarders'. Maar dit spreekt hij tegen en beweert alleen de waarheid aan 't licht te brengen en de demokratie te eerbiedigen. Juist doorzijn uitval tegen de Daenspartij wil hij 'de partij redden' en hij stuurt vooral zijn verwijten naar Van den Bruele 'Gij laagt nog in de wieg, onnoozel pretentieus ventje met uw onnoozel gebrul, als Dumont reeds aan 't strijden was'. Hij wees erop dat het een zaak was tussen hem en P. Daens en hij deed er bepaald geen doekjes rond, waarbij hij zich niettemin Aalst. B. Gijsels maakte dit bronzen borstbeeld van Priester Daens naar het originele gipsen ontwerp van P. Braecke (arch) als een martelaar voordoet'Tusschen mij den armen gebroodroofden en verstooten Dumont, den echten waren Christen Democraat - en tusschen Daens, die onze beminde volkspartij naar den afgrond voert'. In zijn manifest verweet hij Van den Bruele verder nog van broekventje, positie jager, snotneus en vrijdenker, wiens plaats bij de socialisten is. Het is evenwel moeilijk om nu nog na te gaan wat met de waarheid strookt, vooral als het dan onderlinge vetes betreft. Indien we Dumont mogen geloven dan werd hij zeer benadeeld ondanks jarenlange inzet en offers die hij voor de partij gebracht had 'In 1908 als we propaganda maakten voor de kiezing, dat ik alle dagen mijn benen afliep, aan de -rein, in de staties, in de herbergen, bij 't volk, met geheel mijn familie, en dat we ons eigen huishouden verwaarloosden, en 's avonds met een stuk droog brood content waren'. In zijn pamflet stelt hij zich duidelijk op als een benadeel de martelaar en geeft hij Petrus Daens alle schuld van zijn narigheden. Daarnaast keurt hij zijn gedrag af tegenover priester Daens. Ze leidden hun kiezers naar 'den afgrond en zij worden slaven van 't geuzendom en van de framassons'. Bovendien betichtte hij priester Daens maandelijks 300 fr. te ontvangen van een vrijdenker, een 'apotheker van Brussel om den godsdienst te bestrijden', een bedrag dat hij aan broer Petrus moest afstaan als onderhoudsgeld. Alfons Dumont spuwde al zijn gal uit en ging niet meer akkoord met de volgens hem, bedrieglijke praktijken van P. Daens, die armoede veinsde en intussen zijn zakken vulde op de rug van de werkman 'Alle jaren zijn duizenden frank revenu, en in 1908, gaan meeting geven met lang haar en hollen in zijn kousen en versleten broek en schoenen, en kermen en janken gelijk nen bedeleer om 't volk te bedriegen, om de kiezers hun compassie te krijgen en terwijl geld winnen gelijk slijk'. Dumont hing echter nog meer de vuile was buiten en als we alles mogen geloven van wat hij in zijn manifest durfde schrijven dan zou P. Daens grote bedragen ontvangen hebben van de liberaal De Blieck tenbate van het lokaal van de Daensisten met daar bovenop 180 tonnen bier. Het feit dat P. Daens ook kontakten had met de Gentse advokaat Mechelynckx, liberaal, verweet hij hem van de 'schijnheiligen profeet' en raadde de kiezers aan de partij te verlaten want zij waren letterlijk en figuurlijk verkocht. Verder werkte hij nog meermaals op de gevoelige snaar van de kiezer en kloeg steen en been over hetgeen hem werd aangedaan. Nochtans was hij medestichter van de 'Christene Volkspartij' en streed hij twintig jaar lang voor deze partij waarvan hij acht jaar kandidaat was voor de Kamers en 'in 1912 schandelijk verstoten en bedrogen door den mensenbedrieger Petrus Daens, besloot hij zijn manifest. Deze perikelen kunnen we als voorbeeld stellen van talrijke andere waarbij men niet kan ontkennen dat het Daensisme ook zijn moeilijkhe den gekend heeft en dit niet alleen met de andere partijen maar ook binnenskamers. Julien De Vuyst De deelgemeenten Burst en Borsbeke worden de laatste jaren meermaals gekonfronteerd met ernstige milieuproblemen. Nog maar een paar maan den geleden was er de strijd tegen het Danckaertstort op hun grondgebied en thans is er het probleem van het varkensbedrijf aan de wijk Kampen. De vzw 't Uilekot uit dan ook een luid protest tegen de uitbreiding van het bedrijf uit Zonhoven, dat zich in de Herzeelse deelgemeente enkele jaren terug gevestigd heeft met alle stankgevolgen van dien. Alhoewel het in feite zogenoemd gaat om een ombouwing van de be staande stallen, verzet de vzw 't Uilekot zich met klem tegen deze gang van zaken, omdat zij het als een werkelijke uitbreiding beschou wen. Van de bestaande varkensstal aan de wijk Kampen worden de oude stallingen volledig vernieuwd en door de omschakeling van het bedrijf naar een 'gesloten' kwekerij voor biggen, wordt de oppervlakte echter ongeveer verdubbeld. Voor lopig wordt het aantal dieren dat er gekweekt wordt, niet uitgebreid en houden de kwekers het tot onge veer 9.000 beperkt. De uitbreiding van de oppervlakte laat de vzw 't Uilekot vermoeden dat het aantal binnen afzienbare tijd zou kunnen stijgen, want men creëert niet meer ruimte om ze ongebruikt te laten. Het aantal dieren zal bijgevolg later wel uitgebreid worden. Milieu- en bouwvergunning Het bedrijf, waarvan het beheer in Zonhoven gevestigd is, kreeg vorig jaar reeds een bouwvergunning maar deze werd echter aan een mi lieuvergunning gekoppeld. Bij de vzw 't Uilekot stelt men dat zonder een milieuvergunning, die men nu ingediend heeft, ook de bouwver gunning vervalt. Trouwens, op dat vlak is men ook op een eigenaardige manier te werk gegaan, want de aanvraag werd aangetekend inge diend op 30 augustus 1991... juist vóór het van kracht worden van de nieuwe milieureglementering. Con creet betekent dit dat de omwonen de bevolking slechts tot 7 december tijd kreeg om bezwaar in te dienen bij het gemeentebestuur. Indien echter de nieuwe milieureglemen tering, gekend als Vlarem 2, toege past wordt, dan kan het bedrijf ge woonweg verhuizen omdat men im mers verplicht is op 2,5 km. van de bebouwing te blijven. In het geval van de wijk Kampen, betreft het slechts 440 m. tot aan de eerste hui zen. Bovendien ligt het exploitatie bedrijf op slechts 150 m. van een natuurgebied. De beheerders van het bedrijf argu menteren in de aanvraag dat geur- hinder en lawaaihinder beperkt worden dankzij de nieuwe investe ringen die men gemaakt heeft voor het plaatsen van een verluchtingsin stallatie. Bijgevolg zou alle hinder nu zelfs te verwaarlozen zijn. Op het vlak van lawaai zou men dit kunnen aanvaarden, maar op gebied van de geur is het een ander paar mouwen. De omwonenden van de Holstraat en de wijk Kampen spreken er ech ter anders over, vooral dan in de zomer als de stank zelfs binnen in de huizen dringt. Mest In bepaalde kringen wordt beweerd dat Herzele en omgeving nog een groot mesttekort heeft. Zo stelt men, mag er nog 62 procent mest bijkomen, vooraleer van een 'overschot' kan gesproken worden. Het bedrijf in kwestie, brengt maar een stijging van 22 procent met zich mee. Dit is vólgens de vzw 't Uilekot 'het resultaat van een miskleun als het mestdecreet waarbij een gemiddel de bepaald wordt voor vervuiling door mestnitraten en fosfaten'. Door een evenredige verdeling in de verschillende gebieden krijgen, op die wijze, streken die nog vrij zuiver zijn, het overschot van de vervuilde gebieden te slikken. Op die manier wordt Vlaanderen be dreigd door een enorme vergrijzing van de natuur. Er zit in Borsbeke nog een ander angeltje onder het gras: het bedrijf heeft een zeer summier kontraktje afgesloten met een loonwerkersbe- drijf waarin bepaald wordt dat die voor de verwijdering van de mest zal zorgen. 'Hoe en waar naar toe wordt op het geschreven dokument- je van een halve pagina niet vermeld', stelt vzw 't Uilekot. Daar om verwacht men bij de mensen van deze vzw dat het gemeentebestuur van Herzele negatief advies zal ge ven voor dit dossier en dat ook het provinciebestuur de aanvraag zal weigeren. Daarbij roepen zij de be volking en vooral de talrijke omwo nenden op om massaal bezwaar aan te tekenen en het dossier desnoods tot voor de bevoegde minister te bekampen. Dit zal wellicht niet zo moeilijk zijn, want de ingezetenen van Borsbeke hebben reeds meer dan eens met milieuproblemen moeten kennis maken, maar het is geweten dat ze kunnen vechten voor een ongeschonden natuur of ten minste dat ze de problemen langdurig zullen bestrijden om alle hinder te voorkomen. JV Tot 28 febmari loopt in het Provinciaal Museum van Hasselt een tentoonstelling onder de titel Euroregionale. Daan oor werden volgende kunstenaars geselekteerd: Gabriele Heider, Andre Delalleau, Daniel Dutrieux, Gunther Beckers, Roel Knapp- stein, Malou Swinnen, Luc Piron en Paul Devens. In haar recentste Bulletin publiceert de Generale Bank een artiel over 'Bankieren in onzekerheid'. De banksektor wordt met steeds diepgaander wijzigingen gekonfron teerd waarop men niet altijd val heeft. Het Europees recht telt nu 400 richtlijnen. verordeningen, besluiten of resoluties die het milieu moeten ten goede komen. België heeft er daar nog maar 95 van toegepast. Pioneer introduceert 's werelds eerste CD- Rom wisselaar met 4 maal snellere data overdracht. De introductie in België is voorzien voor eind 1992. Maandelijks zul len er voor de hele markt 1.000stuks gepro duceerd worden. Hel 56ste Vlaams Nationaal Zangfeest heeft op zondag 2 mei plaats in het Sport paleis van Antwerpen en kreeg als tema 'Tot Vlaanderen, Vlaanderen heel'.

De Voorpost | 1992 | | pagina 3