Aalsterse brandweer klaar voor taak VAKA met Vredestrein door Z.O.-Vlaanderen Kassiopeia zet kerstviering in te Lede Karnavalkalender 1993 Jo Röpcke aan de tand gevoeld 4-11.12.1992 - De Voorpost Aalst. Jo Röpcke was te gast bij BBTK kuituur in het Volkshuis en vertelde over de film (a) De Vredesbeweging is de laatste tjjd behoorlijk aktief en om dit te bevesti gen organiseert VAKA op zondag 20 december de Vredestrein die door Zuid-Oost-Vlaanderen zal razen. Dit is niet om pendelarbeiders naar hun werk te brengen, noch om het openbaar vervoer te promoten, want men heeft met dit opzet de bedoeling op die manier het publiek te sensibiliseren rond de veel besproken vredesproblematiek. Er bestaan nog steeds kon- flikten met sprekende voorbeelden als Yoegoslavië, Somalië e.a. landen. VAKA wil de oorzaken van dit geweld analyseren en het voorafgaandelijk onderzoek heeft geleid tot een aantal eisen die ze in dit verband willen stellen. Op 4 december jl. haalde B.B.T.K.- Kultuur de alomgekende BRT- filmcriticus Jo Röpcke naar Aalst. In zijn typische stijl, doorspekt met leuke anekdotes, gaf Jo Röpcke een schets van zijn karrière bij de BRT, belichtte hij het verschil in televisie maken tussen BRT en VTM en had hij het over de schaalvergroting die het gevolg zal zijn van het opengooi en van de Europese grenzen in 1993. Nadien kon het opgekomen publiek vragen stellen aan de spre ker. Logischerwijze stond de Belgi sche kaskraker 'Daens' hier in het middelpunt van de belangstelling. Slechts op één vraag moest Röpcke het antwoord schuldig blijven, nl. wanneer men hem vroeg naar zijn persoonlijke film top-tien 1992. Röpcke werd in 1992 immers geveld door een zware ziekte die hem 5 maanden ziekenhuis kostte. Veel film kijken was er dus niet bij. Met deze avond kan BBTK-kultuur terugblikken op een succesvol werkingsjaar. Eerder op het jaar or ganiseerde deze kuituurcel binnen de Bond der Bedienden Technici en Kaders (ABW) reeds 2 geslaagde klassieke koncerten. Ook Wet straatjournalist Hugo De Ridder stond op het programma; hij kwam zijn nieuwste boek voorstellen. Twee weken geleden tenslotte ging BBTK-kultuur met ruim 100 mili tanten naar de film Daens in Kine polis. Wie verder op de hoogte wil gehou den worden van de aktiviteiten van BBTK-kultuur, kan naam adres opgeven op het sekretariaat BBTK-kultuur, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Ter gelegenertijd wordt U dan een folder opgestuurd. Aalst. Er was heel wat belangstelling voorde voordracht van Jo Röpcke (a) Uitdrukkelijk eisen zij de afschaf fing van de Belgische kerntaken, streven naar een kernwapenvrij Europa en daarbij de ontbinding van de NAVO met daarbij aanslui tend definitieve stop van de wapen handel, wat op langere termijn be tekent dat men in feite moet ontwa penen om te kunnen ontwikkelen. Daarom wensen zij alle massaver nietiging weg en verwerpen de snel le interventieëenheden, evenals de offensieve strategie. Zij houden het vooral bij een optimale veiligheid, die eveneens verdraagzaamheid en demokratie in Europa inhoudt om te komen tot een leefbare en vreed zame planeet. Tenslotte willen zij geen konfrontatie met het Zuiden en evenmin lage vluchten, maar ze willen een vredesdividend van tien procent in het leven roepen. Dit eisenpakket zou via de verkoop van gefrankeerde postkaarten in de Oxfam Wereldwinkels aan de Mi nister van Defensie Delcroix be zorgd worden. Het is bovendien mogelijk om postkaarten te kopen die gewoon naar vrienden kunnen opgestuurd worden. Samen met de Kerstversiering maken ze trouwens deel uit van een speciaal eindejaars- pakket, dat aangeboden wordt. Akties Op 20 december zullen de eisen kenbaar gemaakt worden in de ver schillende steden van het arrondis sement Aalst en het aktiemateriaal wordt te koop aangeboden tijdens de verschillende kertsbeurzen rond 10 december georganiseerd. Er worden alleszins akties voorzien in Aalst, Geraardsbergen, Ninove en Zottegem en mogelijk ook in be paalde grote gemeenten. De aktie- voerders verhuizen na de eerste ak ties ter plaatse in de richting van Aalst. Hier komt men samen om verder aktie te voeren ofwel stapt men op de trein, die ze naar de volgende aktiviteit voert in Ge raardsbergen om 13.15 u., te Ninove om 15 u., te Denderleeuw om 16.13 u. (enkel opstapplaats en geen ak tie), te Aalst om 16.30 u. (aktie in Aalst zelf), te Zottegem om 14 u., te Herzele om 13.30 u. (op dat ogen blik vertrekt men richting Zotte gem) en te Haaltert, om 15.51 u., waar alleen een opstapplaats voor zien is. De terugkeer uit Aalst is mogelijk om 18.21 en 19.21 u. Inwoners van het eindpunt Aalst zelf, kunnen de trein nemen naar een van de andere vertrekplaatsen. Het zal zeker geen saaie aktie wor den, want de organisatoren hebben voor de nodige animatie gezorgd om de rit korter te maken. Er zullen tal van muzikanten op het treintra- jekt meerijden om voor de ontspan ning te zorgen. Zo zal men o.a. kun nen kennis maken met het strijd- koor Dwarsbalk; De Vieze Gasten zegden reeds hun medewerking toe, maar de bezetting kan nog verruimd worden. De prijs om aan de Vredestreinak- ties deel te nemen bedraagt 150 fr. (vervoer inbegrepen). Meer infor matie kan men verstrekken op tel. nr. 053/62.64.36, tijdens de kantoor uren. Het materiaal die de akties moet onderstrepen zal ter plaatse verstrekt worden. Met deze Vredestrein wil VAKA nog eens beklemtonen hoe belang rijk het is te ontwapenen en het geld te gebruiken voor meer humane doeleinden en dit vooral in de lan den van de Derde Wereld. Casa del Mundo De vzw 't Uilekot zal op 28 februari a.s., in samenwerking met Wereld winkel, een Casa del Mundo orga niseren. Dit is een tentoonstellings- projekt waarbij men in een zevental privéhuizen te Herzele zal terecht kunnen om er de sfeer van Derde Wereldlanden te proeven, letterlijk en figuurlijk. Men zal enkele landen in de kijker zetten zoals Peru, Nica ragua, Cuba, Zuid-Afrika, Filippij nen, El Salvador en Palestina. Bij de deelnemende gastgezinnen kan men ofwel concerten bijwonen met exotische muziek, tentoonstellin gen bezichtigen met werken uit ge noemde landen, genieten van spe ciale effekten of proeven van pro- dukten afkomstig uit deze landen. Hier wordt het dus bepaald geen kroegentocht, maar een tocht door arme landen, waarbij men kan ken nis maken met de talrijke grondstof fen die ze kunnnen leveren, maar waarvoor ze in het thuisland geen eerlijke prijs krijgen en daardoor tot de armoede gedoemd zijn. De vzw 't Uilekot tracht hieraan iets te doen via het organiseren van de Ca sa del Mundo. JV Aalst. In het Oud Hospitaal expozeren Karl Mechnig en Luc Van Caneghem hun werk (a) Wordt Kerstmis niet meer zo de voot gevierd als vroeger dan wordt de traditie evenwel voortgezet, zij het dan ook onder andere vormen als kerstmarkten en ander handel drijvende gelegenheden. In Lede wil men opnieuw een sfeer scheppen als in vroeger tijden en hiervoor zorgt het kamerensemble Kassiopeia dat op een sfeervolle wijze een kerstkoncert zal uitvoeren in de dekenale kerk van Lede. Op dinsdag 15 december zullen de le den van de groep kerstliederen uit voeren van internationale en ook van Vlaamse oorsprong. Onder be geleiding van Hel. Luyten op het klavier krijgt men uitvoeringen te horen hetzij als kwartet, trio, duo of solowerk. Naast de pianiste bestaat het kamerensemble ook nog uit Min Pauwels, sopraan, Lieve Lenaers, alt, Joris Bosman, tenor, Bruno De Jonghe, bariton. Voor de Lede naars wordt dit een unieke gelegen heid om de kerstperiode sfeervol in te zetten dankzij de aangepaste mu ziek en zang van beroepsmensen. Kaarten voor dit kerstkoncert zijn in voorverkoop verkrijgbaar in de Kredietbank te Lede en bij de fami lie Bosman (tel. 053/80.05.92). J.V. Karnavalgroep De Pagadetten Het Ce organi raakpt Het zij huisve ling is zowel doelsti loodz maats De Mi len. Door ten, wi taallef- Ier is Bover beid t optim 'san d soord Demi Migr.i met d Basis< solgei •elov iet C indei door En d£ om o lusse het C ontm ever inde beste BW roor De v aove lend De 1980 irofc teni nog tan Aals richi die kom ieb ilak na a inz een verf nan ven tite Vervolg van p. 1 blingen terwijl ook een Poolse dele gatie mee opstapte. Uiteraard wer den de manschappen voorafgegaan door de muziekkapel van de brand weer en zorgde het wagenpark voor heel wat indruk op de toeschou wers. Op de Grote Markt werden de manschappen -zowel de hoofdpost Aalst als de bijposten Erembode- gem en Moorsel waren present- ge schouwd door de overheden. Ook daar viel het op hoe ordentelijk al les verliep. Kommandant Bauwens, officier dienstchef, mocht in zijn toespraak herinneren aan de vele tussenkom sten van het korps. Vanzelfspre kend bleef hij stilstaan bij de twee fabrieksbranden (Dinamica en Los Blancos), bij de operatie Goldwing aan het Wijngaardveld. Misschien is het goed hier even het geheugen op te frissen. Operatie Goldwing was een groots opgezette oefening, een rampoefening waarbij uitgetest werd hoe de verschillende hulpdiensten op elkaar zijn afge steld. De oefening leverde heel wat stof voor diskussie op en was de basis voor het rampenplan dat in Aalst nu op punt staat. Ook het stormweer noopte tot heel wat tus senkomsten van de brandweer en felle stortregens waren er de oor zaak van dat de brandweer ook in Erpe-Mere, Aaigem en in verschil lende deelgemeenten van Aalst moest optreden. De kommandant verwees ook naar het feit dat mén liefst 15 ton water per minuut heeft overgepompt van de Gerstjensvij- ver naar de 300 meter verder op gelegen Dender. De bedoeling was de vijver zijn oorspronkelijk uitzicht te geven. De vissen van de vijver werden uitgezet in de vijvers van het stadspark. Burgemeester De Maght van haar kant vertolkte de waarde ring die de Aalstenaars hebben voor het brandweerkorps. Vooral de fy sieke paraatheid van de maan- schappen werd door de burgemees ter onderstreept. Al is dat natuur lijk niet het enige. Het korps moet ook beschikken over manschappen die op de hoogte zijn van hun taak. Een doorgedreven opleiding van de officieren en de manschappen is op dit terrein een noodzaak verklaarde mevrouw De Maght die meteen ver wees naar de taak die luitenant Tombeur krijgt toegewezen. Hij volgt een kursus 'rampenmanage- ment'. Is een snelle en adekwate interventie van het team van kapi taal belang, ook de preventie naar de bevolking toe verdient de aan dacht van het korps. Ook hier, aldus de burgemeester, verdienen de Aal sterse brandweerlieden alle lof want ook op dit terrein zetten zij zich in. Na afloop van het officiële gedeelte werd er nog heel wat afgepraat en in de wandelgangen werd het tema van vrouwelijke brandweerlieden aangesneden. Momenteel komen die er nog niet. De fysische inspan ningen die van een lid van het brandweerkorps worden gevergd, wegen te zwaar door, zo werd ge zegd. Al voegde men daar onmid dellijk aantoe dat men wel vrouwe lijke pompiers in de administratie en de begeleiding wil verwelkomen. 'Nog dagen en 't is karnaval'. Sinds een viertal jaren hangt er in elke karnavalcafé, in het lokaal of werkhalle van elke karnavalgroep, in de keuken of op de slaapkamer van elke karnavalist, op elk kantoor waar er een Aalstenaar werkt, een karnavalkalender van de Pagadetten. Vijftig dagen voor karnaval begint elke karnavalist af te tellen naar karnaval toe door elke dag een blaadje af te scheuren van de karnaval-aftel-scheur-kalender. Van zaterdag 2 januari ('Nog 50 daugen en 't es Karnaval') tot 21 februari ('Vandaug est Karnaval'). Ook dit jaar hebben de Pagadetten een scheurkalender samengesteld. Het opzet en de uitwerking is omzeggens niet veranderd tegenover vorige jaren. Op de achterkant van elk scheurblaadje lees je iets over het Aalsterse Kulturele leven. Nieuw tegenover vorige jaren is de rubriek over de geschiedenis van karnaval ('distoere') en de verkiezing van Prins Karnaval ('prinsjenhistoere'). Ook kan je je kennis van de spelling van het Aalsters testen. Daarnaast zijn er een aantal rubrieken die er vorig jaar ook al in zaten (programma van karnaval, kartoens). De karnavalkalender kost 150 BF en is te koop bij de leden van de Pagadetten en in een aantal cafés in het centrum van de stad. Bovendien trekken de Pagadetten binnenkort door de straten van Aalst om hun kalenders van deur tot deur te slijten. De Pagadetten - de naam verwijst naar een pronkzieke vrouw - eerder als losse groep in de Aalsterse karnavalstoet, stappen op 21 februari 1993 voor de vijfde keer mee op in de stoet als ingeschreven groep. 'Voor 20 frang meig d'iensj' (1991) en 'Ave' (1992) waren uitbeeldingen in de stoet die niet onopgemerkt voorbij zijn gegaan. Over wat ze dit jaar van plan zijn met karnaval, losten de Pagadetten niets. Of zouden ze het misschien zelf nog niet goed weten? Aalst. De Padagetten pakken weer uit met een karnavalkalender (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 4