Centrum Basiseducatie en Migrantenwerking opent nieuwe lokalen in Aalst —Mi Internationale ruildag voor prentkaarten in Aalst Speleoklub Hades Mikisklub en het verdrag van Maastricht De Voorpost - 1112.1992 - 5 Het Centrum Basiseducatie en de Migrantenwerking zijn twee autonome organisaties die ondanks hun autonome werking en bestuur een aantal raakpunten hebben. Het zijn vooral deze raakpunten die ertoe geleid hebben een gezamenlijke toisvesting te zoeken. Het praktisch voordeel van gezamenlijke huisves ting is niet te miskennen, maar is zeker niet de enige reden. Integendeel: towel voor de Migrantenwerking als voor Basiseducatie is een belangrijke doelstelling aan integratie werken. Daarbij komt dat het verwerven van de ■oodzakelijke basisvaardigheden om goed te kunnen functioneren in de naatschappij (Basiseducatie) ook een recht is voor anderstaligen. De Migrantenwerking wil zich bewust niet als geïsoleerde werking opstel len. )oor samen onder één dak te zit- cn, wordt het aanbod Nederlandse aallessen in Aalst overzichtelijker er is geen ander aanbod in Aalst), lovendien biedt dit de mogelijk- eid om de Nederlandse lessen te jptimaliseren zodat men veel beter an differentiëren, wat een groot oordeel voor de kursisten is. )e migranten die langskomen bij de Higrantenwerking, maken kennis net de kursussen van het Centrum lasiseducatie. Migranten die les rolgen, kunnen ook zonder drem- lel overgaan naar kursussen binnen iet Centrum Basiseducatie of naar jndere aktiviteiten georganiseerd door de Migrantenwerking. En dan is er nog de belangrijke idee om ontmoetingskansen te kreëren lussen migranten en kursisten van liet Centrum Basiseducatie. Deze ontmoetingen kunnen een bijdrage leveren tot integratie. Hieraan zal in de toekomst nog meer aandacht besteed worden. uw Migrantenwerking stelt zich too r De vzw Migrantenwerking is sinds november '90 door de overheid er kend als lokaal integratiecentrum. De organisatie is echter al van in aktief bezig met de migranten- roblematiek. De werking werd, re ening houdend met de beperkte mogelijkheden, steeds aangepast aan de aktuele behoeften in het Aalsterse. De Migrantenwerking richt zich vooral tot die personen die omwille van hun vreemde af komst zich in een achterstandsposi- lie bevinden op sociaal-ekonomisch rlak. De migrantenwerking streeft naar integratie van de migranten in onze samenleving. Deze zin dekt een hele lading. Onder integratie verstaat men een volwaardige deel name aan het maatschappelijk le ven, met behoud van de eigen iden titeit en respekt voor de andere kui tuur. Om de integratie te bevorde ren worden een aantal aktiviteiten georganiseerd, zowel naar migran ten als naar Belgen toe. Integratie is immers een proces dat langs twee kanten verloopt. Aktiviteiten specifiek voor migran ten Naschoolse begeleiding: kinderen met leer- en schoolmoeilijkheden worden na de schooltijd begeleid. Heel vaak gaat het hier om leerpro blemen die ontstaan zijn door de gebrekkige kennis van het Neder lands. In dit geval wordt er heel veel aandacht besteed aan het bijwerken van de taal. Bij een aantal kinderen ligt de nadruk op huiswerkbegelei ding. Die kinderen kunnen thuis on voldoende begeleid worden door de gebrekkige kennis van de Neder landse taal van de ouders. De kinde ren die bijgewerkt worden, kunnen langskomen op vraag van de leer krachten, de schooldirektie en/of de ouders. Vooraleer gestart wordt met de begeleiding van een kind wordt onderzocht in welke mate de begeleiding gewenst, noodzakelijk en/of onontbeerlijk is. Ontspanningsaktiviteiten: voor de jeugd worden regelmatig ontspan ningsaktiviteiten georganiseerd. De migrantenjeugd vindt niet onmid dellijk zijn plaats in het bestaande jeugdverenigingsleven. Nochtans is de nood aan begeleide ontspan ningsaktiviteiten groot. Door het organiseren van ontspanningsakti viteiten voor de jeugd tracht men hieraan te verhelpen. Bij het op punt zetten van de aktiviteiten wordt gestreefd naar samenwerking met het bestaande jeugdvere nigingsleven. Naailessen: voor vrouwen worden naailessen georganiseerd. Di^e MIGRANTENWERKING vzw. naailessen hebben vooral een funk- tie als ontmoetingsaktiviteit. Het zijn deze ontmoetingsaktiviteiten die ons een beter zicht doen krijgen op de specifieke noden van de mi grantenvrouwen. Van hieruit wor den regelmatig diverse informatie- aktiviteiten opgezet. Taallessen voor volwassenen: in sa menwerking met het Centrum Ba- sisedukatie wordt een ruim aanbod aan taallessen Nederlands voor zien. Individuele hulpverlening: migran ten met problemen van sociale en administatieve aard worden door de Migrantenwerking begeleid. Buurtwerking Rechteroever: op rechteroever wonen een 50-tal mi grantenfamilies. Deze families be reikt men niet via het aanbod in de Zonnestraat. Daar het deelnemen aan deze aktiviteiten in het licht van de integratiegedachte toch bijzon der belangrijk is, acht men het noodzakelijk ter plaatse een aan bod aan aktiviteiten te voorzien (naschoolse begeleiding, ontspan ningsaktiviteiten, naailessen, taal lessen). Aktiviteiten specifiek voor Belgen De Migrantenwerking verzorgt ge regeld mfo-aktiviteiten naar Belgen toe. Die zijn zowel naar volwasse nen (via verenigingen) gericht, als naar jongeren (via scholen). Mi granten verzorgen mee die aktivi teiten. Op deze manier poogt men openheid te kreëren naar de mi granten toe. Praktische organisatie van Migran tenwerking Migrantenwerking heeft zeven per soneelsleden in dienst: vijf halftijd- se en twee voltijdse. Twee halftijdse krachten daarvan zijn - in het kader van het Fonds Lenssens - aktief in het projekt 'Buurthuis De Ring' op de rechteroever. Momenteel gaat veel aandacht en ruimte naar de kinderwerking (na schoolse en huiswerkbegeleiding, en ontspanningsaktiviteiten). Voor de vrouwenwerking is een Marokkaanse vrouw halftijds in dienst, ook voor de andere aspekten van de werking is er telkens een verantwoordelijke binnen het per soneelskader. De konkrete verde ling en uitvoering van de taken ge beurt echter altijd in nauw onder ling overleg met het hele team. Centrum Basiseducatie Aalst In september 1990 werd Basisedu- katie erkend door het ministerie van onderwijs van de Vlaamse Ge meenschap. Konkreet betekende dit dat er vanaf dat moment wer kingsmiddelen vrij kwamen en per soneel kon worden aangeworven. Basiseducatie op zich was niet nieuw. Het Centrum is een voort zetting en samenbrengen van ver schillende initiatieven die reeds meer dan tien jaar werkzaam wa ren. Voor Aalst waren deze organi saties 'Alfabetisering', het 'Educa tief Samenwerkingsverband' en de 'Migrantenwerking' (deze laatste organisatie voor wat betreft taalles sen). Basiseducatie als geïntegreerd ge heel biedt heel wat voordelen: kur sisten kunnen gemakkelijker door stromen van de ene naar de andere kursus, men kan meer professioneel werken, het educatief aanbod wordt duidelijker, Momenteel nemen zo'n 150 kursis ten deel aan één of meerdere kur sussen. De kursussen worden bege leid door professionele lesgevers, Centrum Basisedukatie vzw bijgestaan door vrijwilligers. Om het geheel nog meer één geheel te maken, was er voor het Centrum Basiseducatie Aalst nog één nadeel: van september 1990 tot augustus 1992 werkte het Centrum nog op twee adressen. Om funktioneler te kunnen werken, was één centrale huisvesting dan ook nodig. Vanaf september 1992 huist het Centrum Basiseducatie Aalst dan ook op één adres: Zonnestraat 20. Basiseducatie De term staat voor een geheel van programma's: het aanleren van ba sisvaardigheden aan volwassenen om zich persoonlijk en in de maat schappij goed te kunnen ontplooi en. Het uitgangspunt van de basise ducatie als 'ervaringsleren': de leer vragen en de noden van de kursisten zijn het vertrekpunt in alle kursus sen en staan volledig centraal. Om dat basiseducatie er is voor volwas senen wordt tijdens het leerproces voortdurend getracht de leervragen te koppelen aan de eigen leefwe reld. Overzicht van de aktiviteiten van het Centrum Basiseducatie Aalst Verschillende kursussen voor vol wassenen worden door één team van edukatieve werkers georgani seerd. Bij iedereen die zich aan biedt, kan na overleg de gepaste kursus gekozen worden. Men kan ook gemakkelijk van de ene kursus naar de andere doorstromen. Leren lezen en schrijven Wie niet kan lezen en schrijven, heeft het niet zo gemakkelijk in on ze samenleving. Denk maar aan de ondertitels op TV, de weg vinden, de krant lezen, papieren invullen, Er wordt gewerkt in kleine groepen met een intensieve begeleiding en op eigen tempo. Leren lezen en schrijven is een middel om te kun nen deelnemen aan onze moderne samenleving in al haar facetten. Nederlands opfrissen Veel mensen hebben problemen omdat zij niet foutloos of vlot kun nen schrijven. Ze zijn het verleerd of hebben het nooit geleerd. 'Goed' kunnen schrijven kan een voor waarde zijn om werk te vinden of te behouden, om niet scheef te wor den bekeken door de omgeving, om zich niet minderwaardig te voelen, Om over de onzekerheid te gera ken, worden spellingsregels, zins bouw, nog eens opgefrist in deze kursus. Taallessen voor anderstaligen Een eerste stap naar integratie is het kennen van de Nederlandse taal. De deelnemers worden ver deeld in groepen naargelang hun kennisniveau en noden. Voor be ginners wordt heel konkreet ge werkt aan het verwerven van prakti sche taalvaardigheden die onmid dellijk bruikbaar zijn. Voor de meer gevorderden wordt dan nog meer gewerkt naar de interesses van de mensen toe. Voor migranten die in hun moedertaal analfabeet zijn, wordt aangepast gewerkt in kleine groepjes. Algemene vorming Met de kursus Algemene Vorming willen we de mensen in staat stellen de aktualiteit beter te kunnen vol gen en te begrijpen. Men leert er meteen ook een mening formule ren, praten met anderen, zelfstan dig iets opzoeken, gedachten op pa pier zetten, Rekenen Rekenen heb je dagelijks nodig: bij het winkelen, het huishouden, beta len van rekeningen, klusjes,Ook hier wordt sterk rekening gehouden met het niveau van de deelnemers. Het lesmateriaal, de voorbeelden, de oefeningen komen rechtstreeks uit het dagelijks leven. Budgetteren Binnenkort start het Centrum Ba siseducatie, in samenwerking met het Coördinatiecomité voor Wel zijnsbeleid, een kursus 'Waar voor je geld?'. In deze korte lopende kur sus worden alle aspekten van het dagelijks omgaan met geld bespro ken. Brieven en formulieren In deze kursus wordt niet alleen geleerd hoe een formele brief te schrijven en een formulier in te vul len. Meteen wordt ook alle infor matieve uitleg gegeven die nodig is. Men leert zich te behelpen in de ingewikkelde papiermolen van on ze samenleving. SP volksvertegenwoordiger Dirk aan de Nieuwbeekstraat te Aalst Van Der Maelen en Rudolf Boehm, een babbel op over het verdrag van professor aan de universiteit van Maastricht. Het belooft in elk geval Gent, zetten op vrijdag 18 decern- een boeiend gesprek te worden, ber om 20.00 uur in de Mikisklub In de ruime Sint-Annazaal te .Aalst heeft op zondag 13 december van 8,30 lot 16.00 uur een internationale ruildag plaats voor prentkaarten en aanverwante objekten. Het is de derde beurs die de nieuwe prentkaarten- dub 'Groot-Aalst' organizeert in samenwerking met de postzegelclub 'Filatelia Alosta' die op zaterdag 12 december e.k. in dezelfde zaal een ruildag voor postzegels opzet. De prentkaartenclub geeft bij deze gelegenheid een nieuwe prentkaart uit die op een beperkte oplage ver schijnt. De prentkaart is bij de in gang te koop aan de prijs van 40 fr. Wie lid wil worden van de Prent kaartenclub 'Groot-Aalst' betaalt een jaarlijkse bijdrage van 150 fr. In ruil ontvangt men een prentkaart die door een kunstenaar is ontwor pen als lidkaart voor het lopende jaar. Maandelijks worden er voor de leden ruilvergaderingen voorzien, met daarbij telkens een veiling van een 100-tal loten prentkaarten en aanverwante objekten (boeken, prenten, bidprentjes, enz). Die bij eenkomsten hebben plaats elke tweede zondag van de maand van 9.00 tot 12.00 uur (behalve tijdens de vakantiemaanden juli en augus tus) in de lokalen van het Groen Kruis, Sint-Jorisstraat te Aalst. De leden krijgen ook het maandelijks clubblad met de nodige informatie over de werking van de vereniging en de aankondiging van de te veilen kaarten of objekten. Op de beurs van 13 december zal de internationaal bekende 'verzame laar-volksfiguur' Alfred Laoureux uit Verviers te gast zijn. Hij is ere voorzitter van de Prentkaartenclub van Aalst en bezit een indrukwek kende lijst aan titels op z'n naam kaartje. De werking van de Prentkaarten club 'Groot-Aalst' wordt gewaar borgd door een werkgroep van be stuursleden, bestaande uit Erik A- dams (Wieze), Willy Buyl (Erembo- degem), Emiel Matthijs en Gabriel Van den Nest (Lede), Clement Van Mol (Gijzegem), Walter Van Sinay (Denderleeuw) en Fons Dierickx (Herdersem) In de toekomst wil men een katalo- gus uitgeven met daarin de prent kaarten van de regio Aalst evenals een prentkaartenalbum. Poststukkenbeurs Op zaterdag 12 december wordt in de Sint-Annazaal de tiende interna tionale poststukkenbeurs georgani- zeerd. Deze beurs wordt georgani- zeerd door Philatelia Alosta uit Aalst en kan bezocht worden van 8.30 tot 17.00 uur. Aalst. De oude molen Buyle uit 1905 uit Herdersem is de geschenkprentkaart op de derde internationale ruildag Omstreeks de jaren 1960 ontstond deze speleoklub als één van de tal rijke hobbyklubs van de 'Sint- Jorisklub'. Met primitief materiaal trokken de pioniers regelmatig naar de Ardennen en de ene leerde wat van de andere. In samenwerking met de ESB (Equipe Spéléo de Bruxelles) be leefden zij hun eerste buitenlandse expedities naar de St.-Marcel d'Ardèche (in 1964 en 1965) en een expeditie naar de Barenhöhle in Nieder-Dossenbach. Deze ontdek kingen zijn van belang geweest in de internationale speleowereld. In 1970 groeide de idee om los van het jeugdhuis deze speleoklub nieuw leven in te blazen en een spe cifieke Vlaamse Speleologen Ver eniging op te richten, met als doel in gans Vlaanderen de speleologie te bevorderen als een gezonde ont spanning, waarbij zowel het weten schappelijke als het sportieve as- pekt werd benadrukt. De jaren 70-80 kenden zeer intense aktiviteiten met talrijke buitenland se expedities (Frankrijk, Oosten rijk, Zwitserland, Duitsland). Nieu we clubs sloten bij het VSV aan. In 1974 ontstond vanuit het VSV een nieuwe vzw, het 'Verbond van Vlaamse Speleologen en Alpinisten'. Het WSA werd offici eel erkend door BLOSO. Het WSA groeide uit tot 19 klubs en is lid van de UIS (Union Internationa le de Spéléologie). Het kan niet ont kend worden dat Hades een belang rijke bijdrage heeft geleverd aan de groei en de ontwikkeling van het speleologisch verbond van België. Omwille van oefenmogelijkheden keerde deze klub terug naar de schaapstal, als hobbyklub van de in tussen gewijzigde jeugdklub 'De Klup', in Aalst beter bekend als 'Den Tuff. Sinds hun eerste aktivi teiten in de jaren '60 evolueerden hun groepstechnieken tot indivi duele touwtechnieken. Begin 1992 werd, onder voorzitter schap van Frans De Moor, de klub erkend als vereniging zonder winst oogmerk 'Speleoklub Hades Aalst vzw' Er is een gezamenlijke uitgave bin nen het VSV van 'Wereld zonder Zon'. Naast het VSV programma bevat dit tijdschrift allerlei interes sante bijdragen en informatie over binnen- en buitenlandse grotten en bij Geert Vanderborght bevindt zich tevens de gezamenlijke biblio theek van het VSV. Aktiviteiten Hades is, als de meest aktieve en tweede grootste klub in Vlaande ren, in volle uitbreiding zodat er veel aandacht wordt geschonken aan het opvangen van geïnteres seerden in de speleologie. Voor een eerste kontakt met de spe- leotechnieken is er een wekelijkse oefenavond. Deze heeft ook tot doel de kennis van de verschillfende speleotechnieken uit te breiden (ondermeer het aanleren van reku- peratie- en reddingstechnieken). Verder is er in het kader van het VSV iedere maand een weekend waarop de Belgische grotten wor den ontdekt. Speciale aandacht be steden zij ook aan hun 'zorgenkind', de Galerie des Sources te Hulson- niaux, die zij in 1991 adopteerden om deze grot te verzorgen en te beschermen, om hun steentje bij te dragen in het kader van een natio nale aktie. Ook gaan zij, vooral tijdens de zo mermaanden oefenen in open lucht. Dit gebeurt vooral aan de rot sen van Chaleux en in de Fondery des Chiens te Nismes. Maar ook aan de rotsen van Hotton en aan de 'Apenkop' (La Roche-aux-Comeil- les) in Vieuxville. Regelmatig zijn er buitenlandse ak tiviteiten, meestal lange weekends naar Noord-Frankrijk of het Jura- gebergte. Samen met de andere klubs van het VSV wordt jaarlijks naar het bui tenland getrokken. Tijdens deze ex pedities krijgt men dan de kans ken nis te maken met onder andere de Franse, Engelse, Zweedse, Noorse, Duitse en Zwitserse grotten. De komende jaren staan ondermeer projekten in Groot-Brittannië, Ita lië, Slovenië en zelfs New-Mexico op stapel. Wetenschap Speleoklub Hades is niet alleen ak tief op sportief vlak, maar draagt daarnaast ook haar steentje bij tot de wetenschappen van de paleon- thologie en de archeologie. Regel matig worden grotten onderzocht, op zoek naar archeologische resten uit lang vervlogen tijden. Daarbij komt ook het aspekt van de geologie en de topografie aan bod. Zo ontdekten zij vorig jaar een grot in Zuid-Frankrijk. Ook in het bin nenland wordt aktief gezocht naar nieuwe grotten en gangen, en met sukses Fotografie Eén van de andere hoofdbezighe den van deze speleologen is de on dergrondse fotografie. Onder im puls van Pat Meert, Georges De Jaeger en Erik Van den Broeck werd een ploeg gespecialiseerde fo tografen in dit uitzonderlijke do mein gevormd. Hieruit groeide een nationale werkgroep voor speleofo- tografie. Zij maken gebruik van spe ciale belichtingstechnieken om alle facetten van deze onderaardse pracht in beeld te brengen. Op vrij dag 20 november werd een uitge breide postertentoonstelling ge houden van dit fotografisch werk. Expeditie 1993 Speleoklub Hades vertoonde naast de fototentoonstelling ook diareek sen over de voorbije expeditie naar de prachtige grotten van de Gorges du Tarn (Frankrijk) die een sukses werd dankzij de inzet van Geert en Fanny Vanderborght. Daarna werd hun projekt voor 1993 aan het publiek voorgesteld. Tij dens de meimaand wordt in Zuid- Wales een expeditie gehouden in en rond de Llangattwg Mountain, een berg waarin een netwerk van grot ten is gelegen met een totale lengte van naar schatting 150 km, waarvan slechts enkele delen zijn ontdekt. De ontdekkingen in deze berg gaan nog steeds in ijltempo verder. Na de verkenning en dankzij de goede kontakten die vijf leden in juli leg den met Britse speleologen, is men nu reeds volop bezit met de organi satie van de expeditie aldaar. De aktiviteiten van Speleoklub Ha- des worden gesteund door de firma's Aleja (Metaal- en ijzerwa ren), Van Den Nest (Doe het zelf), Trekking (Avonturensportartike- len) en Peak Sweat Activities (Uit geverij). Uiteraard is alle bijkomen de sponsoring welkom Inlichtingen te verkrijgen bij Frans De Moor (Watertorenstraat 45, 9300 Aalst) of telefonisch bij Erik Van den Broeck (053/68.08.29).

De Voorpost | 1992 | | pagina 5