Ledenaar Yvan Impens expozeert in eigen atelier -4» 'yé-Èk 'odium-uitjes in De Werf KWr Frans Wuytack expozeert in Vredesgalerij te Aalst Wereldpremiere van juwelen van de toekomst bij Jos Bikkems te Aalst Opnieuw Kerstmarkt in school te Moorsel Hl De Voorpost - 11.12.1992 - 9 De Voorpost weekend e kunst in het algemeen en de schilderkunst in het bijzonder tiert welig in nze regio. Meer en meer zoeken toekomstige artiesten de weg naar de ademie en eventueel de roem om zich in een of andere kunstvorm te ecialiseren. De voorkeur gaat vry wel naar het tekenen dat daarna naar idere disciplines moet leiden. Een van de velen is Yvan Impens uit Lede e voor het eerst op eigen benen wil staan en in zijn atelier, aan de ^eiplasweg, het resultaat van zyn produktiviteit geheel de maand decem- tr tentoon stelt. hoewel Yvan Impens nog maar inig in het openbaar getreden is, n hij evenwel bogen op een enor- verzameling schilderijen, etsen tekeningen. In het atelier hangt pis slechts een - bewuste - keuze uit e talrijke afgewerkte produkten ie op hun inlijsting en eventuele opers wachten. Niettemin biedt de intoonstelling een fraaie aanblik ■nn& aarbij verscheidenheid opvallend voor de bezoeker of de kunstlief- tbber. van Impens werd in 1961 geboren nop zesjarige leeftijd won hij reeds :n wedstrijd in de Rijksschool te ede. Het was een tekenwedstrijd aaraan alle scholen in de provincie telnamen en toen bleek reeds dat ij bijzondere aanleg had voor deze instrichting. In 1977 liet hij zich ouwens inschrijven in de kunst- ademie van Aalst waar hij in het igonderwijs bouwkundig tekenen nlgde. Toen reeds hanteerde hij ierf) et penseel tijdens avondkursus- sen. Hiermee ging hij door en in het tweedejaar legde hij zich toe op het natuurtekenen en het maken van schetsen. Aan de hand van de lessen die hem het schetsen moest bijbren gen, richtte hij zich naar het natuur tekenen wat geconcretiseerd werd in de stillevens die hij met sterke contouren op doek zette. Levend model Tijdens zijn derde jaar studie te Aalst mocht hij beginnen met het figuurtekenen maar dit gebeurde bij de aanvang met beelden uit plaaster vervaardigd. Het is trou wens pas als men genoeg techniek aangeleerd heeft dat men overscha kelt op het modeltekenen, meer be paald schilderen of tekenen naar een levend model. Alhoewel Y. Im pens zowat van alles schildert dan toch houdt hij het meer bij vrou wenfiguren die hij natuurgetrouw tracht weer te geven. Het naakt dat hij in beeld brengt is daarbij te ver- ede. Yvan Impens bij een van zijn talrijke portretten van vrouwen (jv) waarlozen en het geeft zeker geen aanleiding tot negatieve reakties die bij sommige leken-kunstliefheb- bers zouden kunnen geuit worden. Daar is trouwens geen reden toe. De figuren veropenbaren de nodige zedigheid om er hoegenaamd geen kwaad van te spreken. Integendeel, zij sprankelen van zuiverheid en estetische kunstzinnigheid vanwege de warme en natuurgetrouwe kleu ren als het rood dat soms overgaat naar oranje. stüi Na de academie te Aalst, bij de splitsing van de richtingen, trok hij naar Wetteren waar hij nu nog altijd verder studeert om zich te speciali seren in het maken van etsen en er de grafische kunst beoefent, met daarbij toch ook het schilderen naar het levend model bij Ant. Bogaert. Het kan trouwens nooit kwaad ver schillende technieken aan te leren om naar een eigen stijl te zoeken of om zich volledig te kunnen ont plooien. De werken uit zijn beginperiode ge lijken meer op plakwerk «maar het is juist door het vorderen van het vakmanschap dat men de stijgende evolutie in de werken ziet», aldus Yvan Impens. Elke kunstenaar heeft zijn eigen manier van werken, die bovendien bepaald wordt door een eigen voorkeur waarmee hij zijn persoonlijkheid tracht te ontplooi en. De Leedse schilder vindt per soonlijk dat zijn stijl een weinig overhelt naar het impressionisme met vooral tot uiting komt bij zijn doeken met levende modellen. Hij zelf geeft toe dat hij wel geïnspi reerd wordt door deze stijl wat dui delijk zichtbaar is door zijn keuze van de kleuren. Toch is het resultaat steeds afhankelijk van de penseel streken en kleurkeuze wat dan toch weer tot een persoonlijke stijl leidt die niet altijd in een of ander «kate- gorie» onder te brengen is. Dit komt vooral door het feit dat hij een be paald systeem of werkwijze volgt. Het mag bovendien geen soort van seriewerk worden want elk werk moet afzonderlijk en vooral per soonlijk zijn. Zoals vele kunste- r Sint-Barbara serveert «Vijgen na Kerstmis» (11-12-13.12) r Miek Roel met geëngageerde teksten met muziek op folkbasis (16.12) 'eekend 11-12-13 december Z.OÏ trst-blijspel «Vijgen na Kerstmis» in Ruud De Ridder Vijgen na Kerstmis» is een kerst- ram ïjspel voor heel de familie, 'hal teddy Brasil, net terug van een iert creldreis, hoopt dit jaar Kerstmis kunnen vieren met Gigi, zijn 'ou- roe- tvlam'. Auteur Ruud De Ridder le Antwerpse auteur-akteur-regis- ur en duivel-doet-al van het Echt Sa- ntwerps Teater) zorgt ervoor dat He kerstavond op alle mogelijke snieren in het honderd loopt... ogek dat je er eigenlijk niet durft ode m te denken. Gegarandeerd een lezantc en gezellige toneelavond! lit blijspel wordt opgevoerd door ■so- :n van de vaste waarden in het slsterse amateur-teaterwereldje. tmelijk Sint-Barbara. e toegangsprijs bedraagt 250 fr. laar houders van een BAC-Senior- 'BAC-Juniorkaart betalen slechts 10 fr. Reserveren kan op tel.nr. '3/70.44.64 van A. Van der Eist. 'oensdag 16 december: Miek bel ook nu nog Miek Roel ate, liek Roel. Voor jongeren van nu e(1 fee niets of zeer weinig zeggende ïeleïmen-Voor mensen tussen veertig n vijftig een hele brok jeugdsenti- lent uit het kleinkunst- en protest- Wg-genre van de late zestiger en Zeventigerjaren. Zielsverwanten to een Boudewijn De Groot, Zjef anuytsel, Wim Decraene en ande- Jan De Wildes. 'ij leerden hen kennen door Miel Appelmans: in zijn vrije uren leraar Engels en zo en eigenlijk tekst schrijver voor het duo Miek Roel, in die tijd - samen met werk voor Gandalf en 't Liedboek - zowat een fulltime job, zeker als je ook nogwat dagrust nodig had. Miel Appelmans was de auteur van tal van teksten, «sjansons» ofte «luisterliederen», waarbij de tekst eigenlijk het be langrijkste was en de muziek er nu eenmaal ook bij was omdat je an ders niet over een lied kon spreken. Het was de tijd van de kleinkunst- kroegen, de kleinkunst-avonden, de kleinkunst-akademie. De tijd van de flower power, de hippies, de pro testsongs, van Bob Dylan, van de eerste Roland... Kortom van de achtenzestigers, hun direkte voor lopers en hun sympatisanten. Maar er is de laatste twintig jaar veel water door de Gentse Leie en Lieve gestroomd. En Miek Roel raakten zowat in de vergetelheid als zangduo. Hij bleef natuurlijk de mooie jongen van Première, vroe ger de assistent en stilaan meer en meer de opvolger van Jo Röpcke bij het nog steeds stiefmoederlijk be handelde filmmagazine. Maar nieu we platen en zelfs optredens waren er de laatste tijd niet meer (of nau welijks) bij. En op 31 maart van dit jaar werd plots een nieuwe CD van het zin gende echtpaar voorgesteld in hun thuishaven Gent. «Cafard» heet de nieuwe plaat. En natuurlijk komen de aanvragen voor optredens op nieuw binnen. Op woensdag 16 de cember zijn ze om 20 uur in de Schouwburg over De Werf. Ga lui steren en zien. Want in tegenstel ling tot vele kollega's hebben Miek Roel de tand des tijds perfekt weten te doorstaan. En hun songs nog beter, moeten we toegeven. Na een windstille periode verschij nen ze dus opnieuw op de planken. Sterker, maar vooral rijper. Hun handelsmerk is nog steeds ge ëngageerde teksten in kombinatie met sterke muziek op folkbasis. Ge tuige daarvan zijn de nummers op de nieuwe «Cafard», een plaat vol heimwee, eigenlijk wel de meest persoonlijke uit hun hele carrière. Ook hun oude suksessen zoals «Jan met de pet», «Jij en ik», «Verdron ken Land van Saeftinghe» en ande re worden van onder het stof ge haald en opgepoetst. Bij hun optre dens laten ze zich begeleiden door een groep van steengoede muzikan ten: Koen Leeman (basgitaar), Stef Wouters (gitaar), Peter Schreurs (keyboards) en Stoy Stoffelen (drums). Miek Roel hebben anno 1992 meer te bieden dan alleen maar een nostalgische avond voor de kinderen van mei '68. De toegangsprijs bedraagt 300 fr. maar houders van een Jongeren Abonnements Pas kunnen er al in voor amper 180 fr. Reserveren kan op nr. 053/76.13.12. L. naars tracht hij naar het beste te evolueren. Dit is trouwens duidelijk merkbaar de laatste paar jaren. Zo is hij o.a. met minder zware contou ren beginnen schilderen, die even wel nog niet helemaal verdwenen zijn maar hij tracht ze toch - bewust - stelselmatig te vermijden. Ook al schildert hij bij voorkeur naar levende modellen dan toch wijkt hij niet volledig af van het schilderen van landschappen en stillevens. Daarvan getuigt o.a. de «Rabbauts Rode Molen», nu «Fij- nens watermolen», die vroeger ei gendom was van het klooster van Tussenbeek dat in de omgeving stond maar op het einde van de 18de eeuw afgebrand werd. Yvan Impens schildert landschappen met sterke kontrasten waarvan sommi ge opvallen door hun donker kleu renpalet. Hij gebruikt hierbij echter geen «dode» kleur als het bruin maar wel veel groen met afwisseling van andere meer heldere kleuren zodat men een kleurrijk resultaat te zien krijgt en zeker nooit een eento nig landschap. Kompositie Yvan Impens waagt zich ook - met sukses - aan het maken van etsen waarvan hij een kompositie samen stelt. Hierbij neemt hij stukken van verschillende schetsen die oordeel kundig samengevoegd worden tot een geheel. Na heel wat knip en plakwerk komt hij tot een verbluf fend resultaat dat best te vergelij ken is met een collage, met dit ver schil dat bij hem het eindprodukt een monumentale indruk geeft. Er zijn geen lege vlakken merkbaar wat aan de komposities een vrij donker aspect geeft. Bij deze kunstvorm ge bruikt hij de verschillende technie ken door en naast elkaar: lijnets, zachte etsgrond, droge naald, suke- rets en akwarel. Bij Yvan Impens ontdekt men een verscheidenheid van schilderijen wat laat vermoeden dat hij over heel wat vakkennis beschikt. Hetgene in het atelier te zien is, is in feite een relatief beperkte keuze want hij be zit nog heel wat «materiaal» dat spijtig genoeg nog opgeborgen ligt in «farden». Nochtans zijn hier wer ken aanwezig die zeker waard zijn om bij de kollektie te voegen die thans te kijk hangt. Een ruimere keuze kan trouwens gemaakt wor den na afspraak met de schilder zelf die elke zondag van de maand de cember, tussen 16 en 19 uur, zijn atelier openstelt. JV Amerika, vijfhonderd jaar later. Het is een tentoonstelling met beeldhouwwerken, gedichten en te keningen van Frans Wuytack. De tentoonstelling loopt tot 31 decem ber in de Vredesgalerij aan de Zon- nestraat 26 te Aalst. Frans Wuytack werd geboren te Sint-Niklaas in 1934 en werkte in de krottenwijken van La Vega, Carapi- ta, La Cota en El Valle in Venezue la. Nadien ging hij in Carrara beeld houwen in marmer en na 1984 ging hij voor twee jaar naar Costa Rica. In 1979 werd werk van hem geselek- teerd voor het tweede internatio naal symposium voor beeldhouw kunst in Carrara en in 1980 kreeg hij de prijs Dr Mare Galle. Frans Wuy tack kan men zonder meer een all round kunstenaar noemen. Behalve poëzie maakt hij beelden in hout, marmer en brons en schildert hij. Zijn kunst is niet autoritair, hij laat de toeschouwer de vrijheid een ei gen beeld te vormen. Wuytack studeerde aan de tekena- kademie van Sint-Niklaas en hoger kunstonderricht tekenen, boetse ren en beeldhouwen aan de akade- mie voor schone kunsten te Brussel. Hij volgde ook filosofie in Gent en een kursus marmer bewerken in Carrara in Italië. In Pisttola en Bar- V L J- i Aalst. Kunstenaar Frans Wuytack in gesprek metJef De Loof van het Vredes- huis (a) celona leerde hij bronsgieten en in Midden-Amerika legde hij zich toe op Maya skulpturen. De vraag die zijn werk overheerst is of de mensheid zal overleven? Die vraag vindt men in zijn werk terug met een verbluffende morele en fy sieke heftigheid zodat zijn beelden ze niet langer alleen lijken te torsen maar ook de toeschouwer erbij be trokken wordt. De toeschouwer wordt uit zijn passieve rol geschopt, moet de vraag mee helpen dragen. Hij wordt op zichzelf teruggewor pen, op zijn eigen ervaring en wordt doorheen zijn persoonlijke geschie denis tot getuige gemaakt van De Geschiedenis waarmee hij verbon den is. Zijn werk getuigt van een ambivalente wereld vol tegenstel lingen die het gezicht van Meso- Amerika en ook van onze wereld bepalen. Jos Bikkems staat al een kwarteeuw als edelsmid aan de top. In binnen- en buitenland werd hij meer dan eens gelauwerd voor zijn kreaties. We verwijzen maar naar de eerste prijzen die hij behaalde in Tokio, New York, Duitsland en Joegosla vië. Hij smelt, draait en kneedt oude sieraden vakkundig tot nieuwe schitterende juwelen. Hij brengt de edelste metalen harmonieus samen met de kostbaarste stenen. Het re sultaat is een unieke kollektie juwe len van de toekomst. Elk juweel van zijn hand is een uniek geschenk met een eigen gezicht en een aparte per soonlijkheid. De ultieme perfektie van een tijdloze kwaliteit. Jos Bikkems houdt in zijn atelier aan de Geraardbergsestraat 193 te Aalst op 12 en 13 december open deurdagen telkens van 10.00 tot 19.00 uur. Ook in Moorsel kan je sedert verle den jaar naar de Kerstmarkt. Door het onverwachte sukses van de eer ste uitgave werd door het Ouder- komitee een heruitgave gepland. De koude, als die er dit jaar toch moest komen, moet men niet eens vrezen, want deze Kerstmarkt heeft plaats in de turnzaal en de lokalen van de Vrije Gemengde Basisschool aan de Kloosterstraat te Moorsel op zondag 13 december van 10.00 tot 18.00 uur. Wat kan je vinden op deze Kerst markt? Geschenkjes voor de einde- jaarsfeesten bievoorbeeld zoals een romantische kaars of een fantasie juweel. Er is ook een enorme keuze aan kerstversiering. Ouders, kinde ren en hier en daar een 'echte' marktkraamster stellen hun veelal zelfgemaakte exclusiviteiten voor zoals zoutdegen, kerstkaarsen, snoep truffels... Ook voor meer klassieke zaken zoals kerstbomen, kerstrozen of ander bloeiende plan ten kan men er terecht. Dit jaar wil het Ouderkomitee ook de kinderen verwennen. Er zal hen de kans worden geboden zich te la ten grimmeren (tussen 14.00 en 18.00 uur) en er zal ook een speciaal standje zijn met geschenkjes voor kinderen. Een andere nieuwigheid is deze keer het feit dat ook de Wereldwin kel van de partij is met een verant woorde keuze aan echte overzeese produkten. Maar men komt naar de Kerstmarkt vooral voor de sfeer en om te proeven van de warme Glüh wein en andere specialiteiten zoals de door Robert met kennis van za ken gebakken pannekoeken. Iedereen is van harte welkom en de toegang is gratis. (PH)

De Voorpost | 1992 | | pagina 9