De natuurvrienden Aalst kennen derde jaarlijkse prijs toe Polle Keipernougel ontvangt eerste bronzen ajuin Weekblad van Dender» Durme- en Seheldestreek ysi^tm LimBERaen Voor wie iets beter zoekt Duizendste boreling die in 1992 het levenslicht zag heet Marieke |y> %o6 De Voorpost VRIJDAG 18 DECEMBER 1992 45e JAARGANG pu* ?cHB rüTHÖ* Hoogstraat 28 Aalat Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Sinds de verhuis van het toenmalige St. Elisabethziekenhuis in 1989 naar de nieuwbouw van het Aalsterse Stedelijke Ziekenhuis, treedt de materniteitsafdeling ervan uit zijn voegen. Waar in '89 zo'n 612 bevallingen werden genoteerd, kende het aantal bevallingen in deze half-open dienst een spektakulaire stijging. In het werkingsjaar 1992 zullen dit er meer dan 1060 zijn. Dit betekent ten overstaan van 1989 een stijging met 73%. De 'verwachtingen' die eerder in 1990 en 1991 werden aangewakkerd in de materniteitsafdeling van het ASZ door de vaststelling van een steeds stijgend aantal bevallingen, werden ingewilligd. Op 8 december 11. werd het 1.000e kindje van dit jaar geboren. Een ietwat laat Sinterklaasgeschenk zowel voor de ouders Eric Volckaert en Christine Caroes uit de Eichemstraat 117 te Appelterre-Eichem, als voor het bijna 3 jaar geopend nieuw ziekenhuis. OCMW-voorzitter Eddy Dierickx, in het gezelschap van enkele personeelsleden en de huisarts Dr. Johan Santens uit Ninove - die de bevalling leidde - had aldus alle redenen om de gelukkige ouders in naam van het Bestuur en de Directie van het ASZ zijn felicitaties over te maken bij de geboorte van een 4,310 kg wegende dochter Marieke over te maken en hen een passend geschenk te overhandigen. PH i Aalst. Marieke, het tweede kind van het gezin Eric Volckaert-Christine Caroes, werd als duizendste boreling voor 4 1992 in het ASZ geregistreerd. Huisdokter Santens en OCMW voorzitter Dierickx kwamen de gelukkige ouders I feliciteren (a) Op de vooravond van 1993, wan neer iedereen de mond vol heeft over het Verenigd Europa, wilden de organisatoren van de toekenning van de bronzen ajuin, een bijdrage leveren tot het evalueren van de echte Oilsjterse volksaard. Zoals Aalst. Het echtpiar Callebaut-Vercruyssen mocht de prijs van Natuurvriend van het jaar 1992 toegekend door de een Jan Ghijsens, een Frans Wau- Natuurvrienden Aalst in ont\>angst nemen (a) ters en een Jan Louies het in hun ;9 Vorige vrijdag werd voor de derde keer de jaarlijkse prys van de Natuur- iriend van het Jaar toegekend door ATB De Natuurvrienden afdeling .Aalst. Het echtpaar Callebaut-Vercruyssen uit de Langstraat 131 te Aalst, mocht uit de handen van bestuurslid schepen Roger D'Hondt, een ets in ontvangst nemen van de kunstenaar Russell Scarpulla. Hiermee kregen zy Een bijzondere erkenning voor de vrij ongewone bouwwijze waarop zy het loor hen aangekochte spoorweghuis aan de Langestraat hadden ver- mwd. Met het gebruik van rekuperatiemateriaal zoals leem, stro, na- lurpleister, traskalk en silicaatsteen boorden zy het maximum van cologisch voordeel aan. 3 Jet bestuur van ATB de Natuur vrienden afdeling Aalst, kent elk aar een prijs toe aan personen en/ if verenigingen die in het voorbije aar een wezenlijke bijdrage heb- >en geleverd tot een algemeen mi- ieubewijstzijn in Aalst. /oor 1992 werden zes kandidaten jenomineerd: Siegfried Van Nuffel (Raldes): oor de jarenlange konsekwente nzet voor het milieu Werkgroep Stadsherwaarde- ing: voor het berekend weerwerk tij de vele Aalsterse bouwprojek- en, die op til zijn. Werkgroep Bomen en Park: oor de jarenlange stille inzet voor :adspark en Osbroek. de echtparen Arijs Georges en leckhaut Frans uit Erembode- :m: voor 10 jaar wekelijkse wan- leling van 25 km met aandacht or natuur en milieu het Wijkkomitee Langzaam 'erkeer Rozendreef: voor het anbrekend werk inzake ver- leersveiligheid te Aalst en het laarbij scheppende klimaat inzake lilieubewustzijn. het echtpaar Callebaut-Ver- iyssen. Uit meerdere kandidaturen die door de bestuursleden en door rerenigingen en personen zelfwer- Dpden voorgedragen is het echtpaar Callebaut-Vercruyssen verkozen 'Natuurvriend van het Jaar' t de periode 1992. 'it zijn de eigenaars van het uit ||1879 daterende spoorweghuis, gc- :gen Langestraat 131 te Aalst, 'it spoorweghuis, met Schelde- leen gebouwd, is gelegen langs de (Leirekensroute, en verkrotte vol- :dig onder het beheer van de stad. huidige eigenaars kochten het s in 1991 en bewaarden het oor- ironkelijke historische gebouw, iwel qua struktuur als uitzicht, tegen het advies van de architekt in. Voor de noodzakelijke vergroting hergebruikten ze vele oude mate rialen van het huis of stal zelf, of van andere verkrotte en afgebro ken huizen. De natuurvriendelijke bouwwijze is vrij uniek en uiterst moedig. Met het gebruik van rekuperatiemate riaal zoals leem, stro,-natuurplei- ster, traskalk en silicaatsteen boor de men het maksimum aan ekolo- gisch voordeel aan. Al deze mate rialen zijn afbreekbaar zodat het toekomstig afvalprobleem wordt vermeden. Bij de verwarming van de woning werd gekozen voor een tegelka chel, met hout gestookt, en bijver warming op aardgas. Maar vooral de weinige mogelijkheden van pas sieve zonne-energie werd door de vorm van het huis aan te passen, gevoelig verbeterd. Zonnekollektoren zorgen voor warm water, het regenwater wordt verzameld en een eigen waterzui vering is gepland. «Met de keuze van dit projekt als 'Natuurvriend van het Jaar', werd dit jaar inderdaad gekozen voor de kleinschaligheid. Doch, we zijn overuigd dat dit ge bouw 'de nieuwe bareel' wordt langs de waardevolle Leirekens- route, waarbij alle 'passanten' kun nen zien: dit huis is een prachtig voorbeeld van anders bouwen: op een natuurvriendelijke, maar toch realistische manier en in het bereik van iedereen» aldus voorzitter Hu- go Van Den Bossche. Tussen muren van stro en leem Advokaat Joost Callebaut ver klaarde op de prijsuitreiking blij te zijn met de erkenning van zijn toe gepast projekt. Hiermee zijn ook een aantal vooroordelen die be stonden bij familie, buurt en zelfs architekt Daniël Reinvoet wegge werkt. «Hoe meer men er mee bezig is, hoe minder extremist men zich voelt en hoe meer men er van over tuigd wordt, dat de zogezegde tra ditionele bouwers extremisten zijn» verklaarde Callebaut. Hij verklaarde zich dan ook steeds be reid uitleg te geven aan allen die aan zijn opzet geïnteresseerd wa ren. Vorig jaar kocht Joost Callebaut het bouwvallige stationshuisje aan de Langestraat te Aalst, restau reerde het en bouwde er zelfs een vleugel bij. Dit alles is op zich niet zo verwon derlijk, maar de bouwheer koos voor zijn uitbreiding een onge woon bouwsysteem: tussen het houten skelet dat een modern kon- cept verraadde rezen muren op van stro. Op de bouwplaats waren de tradi tionele paletten met bakstenen en zakken cement vervangen door ba len stro, een stapel recyclagehout en een berg leem. «Twaalf jaar geleden al raakte ik gefascineerd door de leembouw. Toen uitbreiding aan onze woning zich opdrong, ging ik op zoek naar een ecologische verantwoorde ma nier van bouwen en kwam opnieuw bij leem terecht» verklaart Calle baut. Het principe is een houten skelet dat steunt op een gemetseld muur tje. «Dat metselwerk is noodzake lijk om vocht uit de leemmuren te weken, legt Joost uit. «Een lemen woning staat of valt door het vocht. Het blijft bijzonder poreus. Bij lange tijd afwezigheid en afsluiten van de woning, ervaart men niet dat de woning afgesloten is ge weest. De muren blijven ademen in alle richtingen». Tussen de dra gende houten balken bracht de bouwheer panelen aan die werden volgestouwd met in leempap ge drenkt stro. Als de panelen werden weggenomen, stond de muur van stro recht. Het huis is de logische equivalent van de levensopvatting van de bouwheer. «Het is in deze tijd niet Lees door blz. 4 boekwerken deden zo doet Polle Keipernougel het alle dragen live. Daar waar het in vele cafés in de Aalsterse centrumstraten niet meer mogelijk is met de klanten een echte volkse dialoog te voeren, proberen figuren als Polle deze Aalsterse tra ditie hoog te houden. Naast humor is een ongekunstelde dienstvaardigheid een tweede volks kenmerk. Polle Keipernougel heeft Aalst draagt zyn karnavalblazoen nog steeds hoog in het vaandel. Heel wat gelegenheden worden te baat genomen om de Aalsterse karnavalspirit tot leven te laten komen. Oud-prinsen verenigen zich en brengen shows terwijl andere spilfiguren b(j bijzondere gelegenheden op het voorplan worden gebracht. Zo werd ook vorige vrijdag voor het eerst de onderscheiding van de bronzen ajuin uitgereikt, waarmee men een kamavalfiguur of vereni ging wil lauweren die bijzonder heeft bijgedragen tot het behoud van de eigenheid van de Oilsjterse taal en het volks karakter. Paul De Wever alias Polle Keipernougel is de eerste figuur die deze onderscheiding te beurt viel. Zonder veel plichtplegingen maar binnen het gemoedelijke kader van café 't Brughuis op het Werfplein- tje, werd vorige vrijdagavond Polle Keipernougel en vrouw Janine in de bloemetjes gezet. Zelf meer dan 20 jaar een volkscafé uitgebaat, is Pol als gewone volksjongen - afkomstig van de andere kant van de Dender - steeds geliefd geweest in de buurt waar hij woonde. Zonder pretentie, steeds goed gemutst, ook als het hem in het leven wat minder goed ging, wist hij altijd weer opnieuw zijn aanstekelijk optimisme door te geven. Als echte 'ajuin' hield hij van eenvoud en een lach en een traan. In 1980 werd Polle prins karnaval. Hij was toen de laatste prins die het genoegen mocht smaken met een bloemenfee aan zijn zijde te ver schijnen. Hij slaagde er toen ook in op zijn beurt prins van Oost-Vlaan- deren te worden. Reeds toen al wist hij zijn bijzonde re Oilsjterse taalvaardigheid te de monstreren. Wanneer hij in de ver kiezing de opracht kreeg zijn tegen kandidaat te verwijten en daarbij zoveel mogelijk Oilsjterse woorden na mekaar af te vuren en dit liefst zo spiritueel mogelijk, was hij oneve- naarbaar. 'We drougen giel Oilsjt op ons hand' zong hij toen en dat was ook zo. Hij maakte hierbij geen gebruik van Amerikaanse glitter shows maar bleef het op de gewone volkse manier brengen. 'Liever een Voil Jeannet dan een pluimen hoed', was zijn leuze. Mensen pro beren te helpen was voor Pol veel belangrijker dan zelf op het voor plan te treden. steeds getracht woorden in daden om te zetten. Hij zette zich steeds belangloos in: als afgevaardigde van de voetbalploeg van 't Brughuis in het orkest Hand in Hand,enz. Zelfs bij de uitreiking van de bron zen ajuin, kwam de guitige spirit van Polle weer boven en diepte hij uit zijn binnenzak een pakje op, ontrol de het en toonde de aanwezigen een hele resem vacuümverpaktc 'frankskes', waarmee de organis atoren 'uit hun kosten konden komen'. 'Ge moet dat allemaal niet voor niks doen' lachte hij en knip oogde naar de cafébaas waarbij hij teken deed de glazen nog eens te vullen. Dat Polle steeds zo mager is gebleven, blijft voor menig Ajuin een eeuwig raadsel. Aalst. Polle Keipernougel is de eerste in de Aalsterse kamavalgeschiedenis die met de bronzen ajuin wordt gelauwerd a

De Voorpost | 1992 | | pagina 1