Sportraad huldigde kampioenen Jiu-Jitsu een fascinerende krijgskunst bij Yukio Tani Aalst Kontroverse 'Sportgala' te Lebbeke 32 - 18.12.1992 - De Voorpost De formule die de Gemeentelijke Sportraad sinds vorig jaar toepast om 'Lebbeekse' sportbeoefenaars, die, in klubverband of individueel, tijdens het voorbije jaar voor opmerkelijke prestaties zorgden, te huldigen, slaat aan. Het 'Sportgala', vorige week zaterdag in de Lebbeekse sporthal georgani seerd, kende inderdaad ruime belangstelling. Al zal niemand ons tegen spreken dat het ingrediënt 'interscholenwedstrijd' in belangrijke mate tot deze bijval bijdroeg. Voor het eerst ook hoorden we ruime kritiek op de keuze van sommige laureaten. O.i. trouwens niet helemaal onterecht. Afwisseling troef Nadat sportraadvoorzitter Willy Elskens ae aanwezigen verwelkom de, mocht presentator Freddy Van Bockland de mikrofoon overnemen en de eerste van de drie sportdisci plines aankondigen die tijdens dit gala de kans kregen zich aan een breed publiek voor te stellen: het fitnessen. 'Body-Line' uit Lebbeke zou deze klus voor zijn rekening nemen. Later op de avond kreeg het publiek nog demonstraties van Olympisch boogschieten (H.G. Elite uit Bug- genhout-Opstal) en van Twirling (The Cobra's Lebbeke). Middelerwijl werden de diverse lau reaten (sportman en sportklub; voor de titel 'Sportvrouw' kwam naar de mening van de sportraad dit jaar niemand in aanmerking), de kampioenen en de sportverdien- stelijken gehuldigd. Interscholenwedstrijd Al bij al weekten de interscholen- wedstrijden, door de leerlingen be twist naar de graden waarin ze zit ten, nog het meeste enthousiasme los. Het was trouwens prettig om zien, met welke geestdrift de meisjes en jongens over de Zweedse bank lie pen, een bal in een korf probeerden te gooien, naar een handbalgoal trapten en wierpen. De ouders en grootouders spaarden hun aanmoedigingen voor hun pu pillen overigens niet. Deze wedstrijden werden mede in goede banen geleid door de jeugd van Atlantis Korfbalklub Lebbeke en handbalklub Aiax. Toen aan het eind van de avond de geskoorde punten werden samen geteld, bleek de Gemeenteschol het met 314 punten gehaald te hebben, voor de Vrije Basisschool- H. Maagdcollege (302 punten) en de Gemeenschapsschool (291 pun ten). Sportklub '92 Tennisklub 'Hof ter Burst' De bestuursleden van de sportraad besloten Tennisklub 'Hof ter Burst', omwille van 'haar vele aktiviteiten' uit te roepen tot 'Lau reaat sportklub '92'. Deze klub liep officieel van start in 1976 en vormt sinds vijftien jaar een tennisbegrip in de streek. Op de veertien tennisterreinen - negen buitenterreinen, waarvan drie met verlichting zijn uitgerust en vijf bin nenterreinen - die eigendom zijn van de familie Semal-Kuyl, wordt door tal van leden het tennis beoe fend. De tennisschool wordt geleid door Luc Heyvaert. De jeugdklub van voorzitter Fred De Backer telt mo menteel 120 spelers. Het rekrea- tiekomitee wordt voorgezeten door Rik Moortgat. In 1991 werd een 'Hof ter Burst'- team, met als kapitein Rudy Huyck, provinciaal kampioen. Dit jaar werd een team, met als kapitein Jo- siane di Vincenzo, provinciaal kam pioen bij de Dames 5 en daarnaast ook halve finalist voor de landstitel. Een team, geleid door kapitein Cor nel Verbeiren, werd bij ae Heren 4 eveneens provinciaal kampioen en daarnaast ook halve finalist in het nationaal kampioenschap. Sportman '92 Gentil Dierickx Laureaat Gentil Dierickx (Lebbe ke) is lid van AC Lebbeke en kwam pas op veertigjarige leeftijd, via het joggen, in kontakt met de atletiek. Deze veteraan maakte in 1991, tij dens de ASLK-meeting te Lebbeke, voor het eerst kennis met de kom- petitie-atletiek en legde toen een 400 m af in 55.6, stootte de kogel bijna 29 m ver en wierp de diskus bijna 29 m ver. Dit jaar, zijn eerste als veteraan, legde hij tijdens de Wellington-af lossingen te Oostende, de basis voor een prachtige derde plaats, be haald door de AC Lebbeke-vetera- nen. Op de Grote Prijs Roeland te Aalst won hij de 200 m, in Ninove werd hij provinciaal kampioen op de 200 en 400 m. Tijdens de 'Gouaen 800', ge organiseerd te Lebbeke, finishte hij als eerste Oostvlaming. In Dilbeek werd hij kampioen der beide Vlaanderen in het vijfkamp nummer. Verder behaalde hij zil ver, zowel op de 400 als op de 800 m, tijdens de Belgische kampioen schappen, verbeterde hij niet min der dan zeven klubrekords en be hoort hij in zijn leeftijdskategorie tot de besten van België, op afstan den vanaf 100 tot 1500 m. Kampioenenploegen Rapide Club Lebbeke (voetbal): kampioen tweede provinciale tij dens het seizoen 1991-'92, promo veerde in een korte spanne tijds van vierde naar eerste provinciale, werd drie jaar geleden gelauwerd als 'Sportklub van het Jaar'. Squadra Femina (handbal): de meisjes-aspiranten werden vorig seizoen kampioen van Vlaanderen. Squadra Femina (handbal): de se niores werden kampioen van Oost- Vlaanderen. Handbalklub Ajax: de welpen (ge boren in 1981) werden provinciaal kampioen. SK Lebbeke (voetbal): de preminie- men werden kampioen in de gewe stelijke afdeling. SK Lebbeke (voetbal): de juniores werden kampioen in de gewestelij ke afdeling. Kleding Octaaf (mini-voetbal): voor de ik-weet-niet-meer-hoe- veelste-keer werden deze heren kampioen in de kern DSD. S portverdien stel y ken Hans Van Driessche (voetbal): twintig jaar lid van FC Wieze en huidig kapitein van het eerste elftal. Johan De Proft (wielrennen): be haalde negentien overwinningen bij de juniores, samen met Van den Broecke het hoogste aantal op na tionaal vlak, kwam op het eind van dit seizoen reeds uit bij de liefheb bers. Franky Verheyden (voetbal): is vij fentwintig en kapitein van Rapide Club Lebbeke, maakte van in den beginne de sensationele opgang mee van deze voetbalklub. Iwan Lissens (tennis): kampioen van Tennisklub Hof ter Burstmet een klassement van B-2/6, daar naast winnaar van talrijke tornooi en. Annemie Daelman (tennis): kampi oene van Tennisklub 'Hof ter Burst', met een klassement van C- 15/2, daarnaast winnares van tal van tornooien. Leen Kindt (karate): aangesloten bij Shito Ippon Lebbeke, amper elf jaar iong en sinds oktober 1990 ak- tief bij deze klub, behaalde zij de lste Beker van de Gemeente Scho ten en werd zij provinciaal en Bel gisch kampioene. Carla Hofmans (atletiek): provinci aal kampioene verspringen, behaal de zilver zowel tijdens de Vlaamse als tijdens de Belgische Beloften- kampioenschappen, werd zesde op de nationale kampioenschappen. Ludwig Pissens (judo): aangesloten bij judoklub Kohoro kwai uit Wie- ze, schatbewaarder, organisator, te vens lesgevers aan de jongste judoka's. Lien De Wilde (judo): lid van Koho ro Kwai uit Wieze, provinciaal kam pioene. 1992 bij de kadetten. Adolf Moens (voetbal): twintig jaar voorzitter van FC Wieze, eerst aan gesloten lid en 3uivel-doet-al van zijn klub, houdt bovendien reeds vijftien jaar de kantine open. Pierre Van Rossem De beslissingen van het bestuur van de Gemeentelijke Sportraden zorgden zaterdagavond voor enige kontroverse. Te begrijpen trou wens. Wanneer je er als bestuur toe besluit een klub te lauweren - wij bedoelen 'Tennisklub Hof ter Burst' - waarvan één van je leden de (wij citeren) 'duivel-doet-al' genoemd wordt - wij bedoelen Rik Moortgat - dan vraagt dat om reaktie. Of de man in kwestie nu al dan niet aan de beraadslagingen deelgenomen heeft, of de betrokkene, waarvan wij de verdiensten geenszins ontkennen, nu deelgenomen heeft aan de stemming of niet. Laten we dergelijke manier van doen, om het enigszins eufemistisch uit te drukken, als 'onvoorzichtig', misschien 'uitdagend' katalogeren. Wat niet uit te sluiten valt, is de vaststelling dat dergelijke keuzes de geloofwaardigheid van de toegekende titels aantasten. Of dat nu terecht is of niet. Persoonlijk menen we nochtans dat het bestuur van de sportraad een valabel alternatief voorhanden had. Niemand kon immers de verdie nsten van voetbalklub Rapide Club Lebbeke over het hoofd zien, vorig voetbalseizoen kampioen in tweede provinciale. Het argument als zou deze klub reeds drie jaar geleden tot laureaat zijn uitgeroepen, kon daarbij niet de minste rol spelen. Of hebben, vroeg iemand zich af, andere sympathieën of aversies, een rol gespeeld? Ook bij de keuze van Gentil Dierickx (AC Lebbeke) tot 'Sportman 1992' hoorden we gemengde kommentaren. Het bestuur van de Sportraad, vertrouwde iemand ons toe, heeft dit jaar blijkbaar geop teerd voor de veteranensport: bij 'Tennisklub Hof ter Burst' werden als speciale verdiensten de prestaties van niet meer zo jonge atleten geciteerd en Gentil Diericla is ook al de veertig gepasseerd. Misschien onterechte aanmerkingen - knappe prestaties geleverd op om het even welke leeftijd mogen worden gehonoreerd - maar wat doe je dan met de prestaties van Johan De Proft, die er tijdens het voorbije wielerseizoen, bij de juniores in slaagde niet minder dan negentien maal het zegegebaar te maken? Een prestatie die nie mand hem verbeterde, in een sportdiscipline die de voorbije jaren te Lebbeke op een mager vlammetje brandde. Aan de jeugd behoort bovendien toch de toekomst? Al deze kommentaren wijzen er o.i. op dat in Lebbeekse sportkringen (voorlopig?) nog waarde gehecht wordt aan de toekenning van de titels 'sportklub, 'sportman' en 'sportvrouw'van het jaar. Wensen de organisatoren dat dit zo blijft, dan zouden ze o.i. misschien eens de procedure via dewelke de laureaten verkozen worden, aan dachtig onder ogen moeten nemen. Waarom moeten de klubs en de individuele sportbeoefenaars zich zelf kandidaat stellen of leden van hun klub voorstellen? We menen dat de bestuursleden van de sport raad mans genoeg zijn en op de Lebbeekse sport een voldoende indringende kijk hebben, om daar zelf over te beslissen. Een andere mogelijkheid zou erin bestaan al de bij de sportraad aangesloten kubs, a rato van hun ledenaantal, over een aantal stem men te laten beschikken. Misschien zou op die manier de - we herhalen het - niet onterechte kritiek in de kiem gesmoord kunnen worden Pierre Van Rossem Basketbal. Bolas Dendermonde (Iv) Jiu-Jitsu is een Japanse krijgskunst en betekent letterlijk vertaald «zachte kunst». Kracht is er minder belangrijk, het is meer het toepassen van een ver scheidenheid van grepen, waarbij snel heid en list er voor zorgen dat de aanval ler binnen de kortste keren en zo efficiënt mogelijk wordt uitgeschakeld, Yukio Tani Aalst is dan ook een kindvriendelijke club die in dit verband met een aangepast programma uitpakt. Belangstelling en sukses bleven dan ook niet uit. Dit te meer, daar Jiu-Jitsu een disciplinaire sport is, die de beoefenaar ervan niet alleen in staat stelt zich te verdedigen, maar er tevens ook voor zorgt dat de beoefenaar ervan over een uitstekende konditie beschikt. De geschiedenis van Jiu-Jitsu gaat zeker drie eeuwen terug. Uit deze krijgskunst zijn later verschillende andere gevechts- metodes zoals judo en aikido ontstaan. Men zegt dat het Jiu-Jitsu oorspronkelijk uit China komt. Rond 1690 moet in China Akijama Shirobai Yashitoki, een arts van Japanse afkomst, geleefd hebben. Op een bijeenkomst van een religieuze sekte zag hij een speciale gevechtsmethode. Hij liet zich inwijden in deze aparte kunst en maakte ze zich eigen. Het bleef hem echter dwars zitten dat hij wel de uitwer king van de grepen kende, maar niet wist hoe zich te verdedigen wanneer deze grepen op hem werden toegepast. Toen Akijama naar Japan was terugge keerd zag hij in de winter, hoe de takken van een kerseboom en een wilg verschil lend reageerden op de last van de sneeuwvracht die ze torsten. De takken van de kerselaar braken af, terwijl de wilg zijn takken liet afhangen waardoor de sneeuw er afgleed. Hieruit leidde Akija ma de oplossing af voor zijn probleem meegeven om te overwinnen. Met deze gedachte als uitgangspunt gelukte het hem uiteindelijk zich uit de moeilijkste grepen te bevrijden. Vooral de Samourai gingen zich in deze kunst bekwamen, want, indien zij ontwa pend werden moesten zij zich met de blote hand kunnen verdedigen. Ongeveer 200 jaar hebben zij deze Jiu-Jitsu-kunst binnen hun rangen weten te houden. Om streeks 1868 kwam voor Japan het einde van zijn feodaal stelsel. Oude zeden, in stellingen en gebruiken werden verwor pen. Veel Samourai gingen toen, om in hun levensonderhoud te voorzien, lesge ven in Jiu-Jitsu. Al snel werd het de Japanse nationale sport. Op het einde van de 19de eeuw maakte ook de rest van de wereld er kennis mee, Yukio Tani Yukio Tani, een Japanse leermeester die in Engeland woonde, gaf een legenda risch voorbeeld van de «zachte kunst». Hij woog slechts 50 kg. en was slechts 1,54 m groot. Hij werd uitgedaagd door de toenmalige wereldberoemde zwaar gewicht bokser Camera. Camera was een reus van 2 m. en had een vuist bijna zo groot als de borst van Yukio. De kolos Camera wist echter de rond zijn as draai ende Yukio Tani niet te raken en smakte met een kreet van pijn op zijn schouder. Na het gevecht, dat slechts een paar sekonden duurde, was de kommentaar van Yukio Tani slechts twee woorden «geen evenwicht». De Yukio Tani Jiu-Jitsu-klub Aalst geeft Jiu Jitsu is een disciplinaire sport die de beoefenaars ervan een uitste kende konditie bezorgt (da) Jiu Jitsu. Ook bij het organiseren van een benefiet-eetfestijn komt de samenwerkende klubgeest van Yukio Tani Aalst boven (da) regelmatig trainingen en opleidingen in de Sporthal Rijksscholen aan de Cesar Haeltermanstraat 71 (zijstraat Boude- wijnlaan) te Aalst. Voor seniores (vanaf 15 jaar) gebeurt dit op dinsdag en vrijdag van 20 tot 21.30 uur. Voor de juniores (12 tot 14 jaar) op dinsdag van 19 tot 20 uur en voor de juniores (7 tot 11 jaar) op vrijdag voor de beginnelingen van 18 tot 19 uur en gevorderden van 19 tot 20 uur. Lesgever Leslie Ottoey is zwarte gordel 4e DAN. Informatie over de club kan men steeds bekomen tijdens de trainingen of op tel. 053/83.40.69. (p.h.) Jiu Jitsu. Reeds heelwat jongeren lieten zich aansluiten bij Yukio Tani (da)

De Voorpost | 1992 | | pagina 32