De natuurvrienden Aalst kennen derde jaarlijkse prijs toe Betrokkenen voeren alternatief van rond punt aan tegenover aanleg Aalsterse tunnel Medisch Urgentiecentrum van het ASZ verzorgde 15.000e patiënt van 1992 Simonne Muylaert - Hofman: dertig jaar juweelontwerpster Aalsterse Slagersgilde steunt beschutte werkplaatsen 4 - 18.12.1992 - De Voorpost Aalst. Omwonenden van het kruispunt Boudewijnlaan-Gentsesteenweg-Siesegemlaan zien in het houwen van een tunnel geen oplossing voor de verkeersproblemen (a) Hoorzitting omtrent nieuwe tunnel aan Boudewijnlaan-Gentse Stwg.-Oude Genlbaan In de Sint-Annakring aan Roklijf te Aalst, boden zich vorige week maan dag een zestigtal belangstellenden en rechtstreeks betrokkenen aan op de hoorzitting die op initiatief van CVP Aalst werd georganiseerd. Dit rond de problematiek betreffende de geplande bouw van een tunnel onder de Gentse Steenweg, richting Boudewijnlaan en Siesegemlaan. Of de tunnel de toestand omtrent verkeersveiligheid in de wijk zal verbeteren, blijkt nog een vraagteken te zijn. De gevolgen van de tunnelaanleg laan. De bewoners worden door die zal door heel wat Aalstenaars ge- open sleuf volledig van de rest van voeld worden. De verkeersstroom de woongemeenschap afgesneden. Boudewijnlaan-Siesegemlaan ver- De tunnel in de richting van de dwijnt in een open gleuf, even voor- Gentsesteenweg leggen zou hun bij de Raffelgemstraat tot even voor probleem oplossen. Dit zou echter de Merestraat. De onteigeningen niet mogelijk zijn omwille van een van drie villa's en enkele stukken grote ondergrondse waterpijp die in grond zijn reeds afgehandeld. Een de weg ligt en niet kan verplaatst bedrag van 130 miljoen wordt in de worden. begroting 1994 van het Ministerie Ook de fietsers en de voetgangers van Openbare Werken ingeschre- komen in het gedrang en zullen in ven. De werken zullen ongeveer een grote boog om moeten rijden of twee jaar duren en in verschillende gaan om de tunnel te dwarsen. Een fazes verlopen. Dit omdat het ver- voorstel om in de hoogte een over- keer op deze twee drukke verkeers- steek te realiseren over de sleuf, aders niet onderbroken kan wor- werd om technische redenen afge- den. wezen. Ook de kerkgangers van de Distriktschef Van Hecke van het parochie zullen eerst in een wijde Ministerie van Openbare Werken, boog om de kerk heen dienen te die de plannen toelichtte, verklaar- lopen. Om de fietsers wat plaats te de 'alles is nog mogelijk wat nog bezorgen zal trouwens nog een deel mogelijk is'. Eerlijkheidshalve van de voortuintjes van de villa's voegde hij er echter aan toe 'en dat tussen de Raffelgemstraat en de is niet veel'. Square Geerinckx afgenomen wor- De grootste bezwaren tegenover de den. tunnel kwamen van de bewoners Kond punt als alternatief van de Oude Gentbaan, Waterin- De bewoners van de wijk wezen op gen en de Sylvain Van der Gucht- de gevaarlijke situatie die vooral voor voetgangers en fietsers ont staat als ze de Boudewijnlaan ter hoogte van de Raffelgemstraat wil len dwarsen even voorbij de plaats waar de wagens in de sleuf verdwij nen en uitkomen. Ook de invoeg- stroken voor het langsrijdende ver keer zullen de gevaarlijkheid van deze punten verhogen. Wie van de Gentsesteenweg naar het ASZ wil rijden zal de rijvakken op de Siese gemlaan even voorbij de tunnel van uiterst rechts naar uiterst links moe ten dwarsen. Veel kritiek kwam los over het feit dat onvoldoende studies zouden ge maakt zijn om andere oplossingen te vinden. Niemand weet te zeggen met hoeveel procent de verkeers drukte zou verminderen moest de Ring rond Aalst gesloten worden. Evenmin kon men een antwoord geven op de vraag of ooit de vervui lingsgraad voor de omwonenden qua uitlaatgassen en lawaai werden gemeten. Als een open vraag bleef de mogelijkheid van de aanleg van een 'rond punt' op de vergadering hangen. Vijf jaar geleden werd dit geen ideale oplossing genoemd om dat de verkeersstromen van beide assen die op een rond punt zouden komen ongelijk waren. Nu is de si tuatie gewijzigd en is de verkeers drukte op beide assen in evenwicht. PH Op maandag 7.12.92 bood de 7-jari- ge Timmy uit Aalst zich aan op de dienst spoedopname van het ASZ. Hiermee kreeg het team van het Medisch Urgentiecentrum meteen de 15.000e patiënt van 1992 op spoedkonsult. Dit gebeuren viel sa men met de 1000e bevalling in het zelfde ASZ. Gelukkig voor Timmy was er niets ernstig aan de hand. Zoals vele patiënten kon hij nog dezelfde dag naar huis. De urgentiedienst in het ASZ is kontinu verbonden met de dienst 100. De regio die door het ASZ wordt bestreken omvat een straal van 18 km. Het aantal spoedgeval len die in het ASZ terechtkomen zijn de voorbije 3 jaar sterk toege nomen. In 1989 in het toenmalig St. Elisabethziekenhuis van het OCMW werden enkel 8.819 spoed gevallen verwerkt. Eind 1992 zal het nieuwe ASZ een omzet halen van 15.000 urgenties per jaar! Het aantal spoedgevallen dat aan leiding geef! tot ziekenhuisopname bedraagt 36%. Kenmerkend voor de voorbije 6 maand is ook het stijgend aantal Aalst. Hoofdgeneesheer ASZ J. Van Overbeke licht de werking van lu urgentiecentrum toe (a) MUG interventies. Bij soortgelijke interventies wordt vanuit het ASZ een urgentieteam met urgentie-arts in een snelle interventiewagen naar het voorval gestuurd om ter plaatse de eerste en dikwijls levensredden de geneeskundige hulpverlening te geven. Het aantal MUG-interven ties bedraagt heden 50 per maand Het medisch urgentiecentrum va het ASZ is bereikbaar op het nun mer 053/76.40.06 en spoedkonsulta ties zijn 24 uur op 24 uur ter bc schikking. pj Nog tot 19 december wordt in de juweel- en kunstgalerij aan de Nieuw- worden op zaterdag van 9.30 u. to straat 36 te Aalst, het recente werk tentoongesteld van Simonne Muylaert- 12.30 u. en van 14 tot 18.30 u. Ooi Hofman, die reeds dertig jaar juwelen ontwerpt. op vrijdag. Zondag en maandaf Het werk van Simonne Muylaert - het geen echte natuurgetrouwe ko- voormiddag is de galerij gesloten Hofman straalt een mystieke ver- pieën. Het uiteindelijke resultaat is 'nf° 053/78.71.12. bondenheid met de natuur uit. In vaak afhankelijk van de edelstenen P.H haar juweel- en kunstgalerij aan de die zij in haar poëtische en verras- Nieuwstraat kreëert deze autodi- send frisse werk integreert. De ver- daktische kunstenares artisanaal loren wastechniek is het middel bij vervaardigde juwelen, die een een- uitstek om haar gevoelens te ver- voudige, doch krachtige taal spre- woorden, ken. De abstrakte figuratie laat Kleur en vorm gaan perfekt samen, ruimte voor suggestief interprete- de uitvoering is minitieus en onkon- ren, maar weerspiegelt ook een ei- ventioneel. Geen enkel ontwerp is genzinnige, artistieke vrijheid, die identiek aan een ander, men niet zo dikwijls in de edelsme- De laatste jaren werd Muylaerts derij zou verwachten. werk wat minder barok en wat De wisselwerking van natuur en strakker van lijnen wat de expressi- kunst mondt uit in een soms berede- viteit nog heeft verhoogd. De kun- neerd, soms in een intuïtief- impul- stenares stelt ook originele hals- sief zoeken naar vormen van har- snoeren met halfedelstenen samen, monie en rust. De composities zijn Uiteindelijk is Simonne Muylaert in vaak vegetaal en worden opge- de wereld van de juweelontwerpers bouwd met symboolgeladen niet in een vakje te plaatsen. Haar natuurelementen als vogels, insec- werk is universeel, ten, bloemen en planten. Toch zijn De tentoonstelling kan nog bezocht Vervolg van blz. 1 langer verantwoord het milieu te belasten en het volstaat niet lid te zijn van de groene partij om de milieuproblemen op te lossen. Mijn vrouw en ik wilden bouwen op een manier die de omgeving en de anderen niet schaadt. De keuze viel daarbij op organisch materiaal dat mettertijd volledig natuurlijk afbreekbaar zal zijn. Anderzijds en bij goed onderhoud, gaat dit bouw werk generaties lang mee» verkl aart Callebaut. Niet alleen de muren maar de hele verdere afwerking van het gebouw tonen de konsekwente uitvoering van dat princiep. Voor de verwar ming doet een met hout gestookte tegelkachel dienst. Water voor de badkamer en wasmachine recy cleert Joost uit de natuur: twee grote regenputten zijn de leveran ciers. Een eigen huiswaterzuive- ringsstation moet opnieuw helder water leveren. Voor een constante temperatuur tijdens de periode dat de tegelka chel niet aangewezen is, zorgen aarden muren. De dikke, uit onge bakken leemstenen muren aan de zuid-oostkant van de woning van gen de warmte van de zon op en geven die naar binnen geleidelijk weer af. Een serre moet ervoor zorgen dat de stralingswarmte van de zon optimaal wordt benut. In het dak worden zonnepanelen aangebracht. Het resultaat is een vrij lage, maar konstante tempera tuur die tochtproblemen vrijwel uitsluiten. Het dak vormt een beschermende oversteek van een zestigtal centi meter om de muren droog te hou den. Het ondergedompelde stro is, door de isolerende werking van de leempap, bijna onontvlambaar en vormt een luchtige, dus goed geïso leerde muur. Aan de binnenzijde kan op de muren al na een maand bepleistering aangebracht worden. De buitenkant moet zeker een jaar vrij blijven om goed te kunnen drogen. Nadien kan het afgewerkt worden naar eigen kreativiteit en smaak: met houten wanden, leem- bepleistering of een bakstenen muur. «Men hoeft geen doorwinterd bouwvakker te zijn om een derge lijke woning op te trekken» ver klaart Callebaut. Al kijken heel wat mensen verwonderd op bij de toepassing van dergelijk project, toch is leembouw niets vreemd. Tot voor enkele jaren was het een gangbaar bouwsysteem in onze streken en de leemtechniek is over de hele wereld verspreid. Behalve ideologisch zijn er nog bij komende argumenten om het sys teem te overwegen: leem is een natuurprodukt dat goed isoleert. Het zou oliën bevatten van prehis torische overblijfselen die een heilzame werking uitoefenen. Het materiaal is goedkoop en geeft geen afval. Wat na de bouw over blijft kan gemakkelijk de brandsta pel op. En de bouwheer kan haast alles zelf doen. Tijdens de voorbije jaarbeurs organiseerde de Aalsterse Slagersgilde een traditioneel eetfestijn, waarvan de winst verdeeld werd aan een sociaal initiatief. Vorige week kon voorzitter 't Kint van de Kon. Aalsterse Slagersgilde dan ook officieel een check overhandigen van 35.000 fr aan de voorzitter van de beschuttende werkplaatsen. Dit gebeurde tijdens een kleine plechtigheid in de trouwzaal van het Aalsterse stadhuis. Reeds tien jaar organiseert de Aalsterse Slagersgilde, die dit jaar 'koninklijk' is geworden, eetfestijnen waarvan de opbrangst telkens naar een vereniging gaat voor gehandicaptenzorg. Begonnen in het stadspark met een reuzebarbecue werd de plaats van 'aktie' omwille van de wisselende weersomstandigheden in de loop der jaren overgebracht naar de Keizershallen. In het totaal brachten deze eetfestijnen reeds ruim één miljoen op voor verenigingen voor gehandicapten uit de regio. PH Aalst. Voorzitter 't Kint van de Kon. Aalsterse Slagersgilde overhandigt een cheque van 35.000fr aan de voorzitter van de Aalsterse Beschuttende Werkplaatsen (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 4