Marktzangers in de voetsporen van J.F. Vonck (3) OCMW Aalst speelt in op urgentieprogramma voor bouw sociale woningen NMBS haalt trukendoos boven De Voorpost - 18.12.1992-5 Op 20 februari 1790 overleed Jozef II in Wenen en als wettige opvolger werd zijn broeder Leopold, groot hertog van Toscane, aangesteld. Deze nieuwe regeerder zou op 2 maart al een manifest uitvaardigen dat zeer gunstig uitviel voor het Congres. In zijn vredesvoorwaar den beloofde hij zelfs alle hervor mingen van zijn voorganger te niet te doen. Het Congres ging blijkbaar niet akkoord want ze gewaardigden zich zelfs niet op de voorstellen te antwoorden. De Vonkisten daaren tegen waren van mening dat dit een gelegenheid kon zijn om de oprich ting te bekomen van een door hen vooropgestelde wetgevende verga dering, dit naar het Parijse voor beeld. Deze houding was daarente gen in de ogen van H. Van der Noot en zijn aanhangers een doel om de politieke macht in handen te krij gen. Men reageerde reeds vroeger tegen Vonck en verweet hem en zijn partijgangers, goddeloze schurken en keizersgezinde vijanden van kerk en staat te zijn zoals blijkt uit de vastenbrief van het jaar 1790 door kardinaal van Franckenberg uitge vaardigd. Op 15 maart zou Vonck een ver zoekschrift richten aan de Staten van Brabant met de vraag om mede zeggenschap te verkrijgen in het uit vaardigen der wetten cn om het volk zelf in de gelegenheid te stellen ver tegenwoordigers te verkiezen. De Staten waren hiertegen en hit sten het volk op tegen de Vonckis- ten die echter gesteund werden door de aanhangers van Vander Mersch. Deze laatste werd zelfs voorgedragen om opperbevelheb ber van het leger te blijven. Het gevolg hiervan was dat in Brussel beschuldigende plakkaten en druk werken verspreid werden tegen Van der Mersch waarbij hij als ver rader gebrandmerkt werd. De Pa triotten-Generaal ging zijn stand punt verdedigen in Brussel om een Burgeroorlog te voorkomen maar werd er op 13 april, zonder vorm van proces, aangehquden en opge sloten in het Kasteel van Antwer pen. Ook Vonck en zijn naaste me dewerkers moesten de vlucht ne men naar Frankrijk waar ze echter niet lang wachtten om in Rijsel een nieuw Comité te vormen en er een oproer voor te bereiden. Een mislukte aanval tegen de Sta ten werd vooral gestreden in de streken van Menen, Kortrijk, Aalst en Oudenaarde. Besprekingen tus sen de beide politieke opponenten mislukten in juni 1790. Ondertussen werd de financiële toestand van de Belgische Repu bliek zorgwekkend en geldgebrek was ook de oorzaak dat de Oosten rijkse troepen de patriotten konden verdrijven uit sommige streken. Zo gebeurde het dat het Souverein Congres op 16 juni 1790 een oproep deed om vrijwilligerskorpsen op te richten, tijdens de maanden juli en augustus om de Patriotten terzijde te staan. Uit elk dorp en stad trokken duizen den vrijwilligers naar de hoofd plaats der verschillende provinciën om zich te laten inlijven. Alle weerbare mannen met enig ge voel van patriotisme trok naar de stad om de eed van trouw te zweren. Dit was nog niet alles want tijdens hun afwezigheid hielden de vrou wen de wacht zoals o.a. te Zele waar ze «gewapend met sabels, pistolen en geweren, iedere vreemdeling, door de gemeente trekkende, het paspoort vragende, en degenen, welke daarvoor niet in regel waren, in hechtenis nemende en bewaken de tot den terugkeer der vrijwilli gers. De vrouwenbende, minstens 200 in getal trok daarop de mannen tegemoet, met vaandel en trom, tot aan de uiterste palen der gemeente en bracht hen triomfantelijk bin nen» Natuurlijk kon dergelijke samen werking en vaderlandliefde niet on- vernoemd de geschiedenis ingaan. Een loflied werd ter hunner ere op de markt gebracht, weeral op een van de toen zeer bekende zangwij zen «Belle Brune». Liedeken tot lof der Zeelsche Patrioten en Patrioterssen Zyt kloekmoedig, Nederlanders, En eendragtig al-te-saem, Maekt uw lof als de Brabanders Nu roemrugtig door de faem; Wilt tot Gend den eed opdragen Voor uw lieve Vaderland; En de STAETEN onderschraegen Met getrouwen onderstand, bis Weg, gy valsche Cabalisten, Met all'uw schynheyligheyd, Wykt gy, Vierschaer der Vonckisten, Die ook Kerk en Staet bestryd; Zwygt, Rust-stoorders, Cretikkanten, En stryd voor uw Vaderland, Tot dat wy den standaerd planten Van Victoria 't allen kant. (bis) Helpt nu allen lof verklaeren Van ons Zeelsche overheyd, Ook de gilde wilt bewaeren 's Nederlands welvaerendheyd; En een corps van Patriotten, Wel gewapend tot den stryd, Zal verdelgen all' die spotten Met ons regt en Overheyd. (bis) Hier en mag niet zyn vergeten Het Vrywillig Ieverschaer, Want wy wel hun pligten kweten Als zy d'Heeren volgden naer; Waer door Gend scheen te herleven Ziende dees menschlievendheyd, Nu mag onse vyand beven! Riepen zy te saem verblyd. (bis) Ziet: twee Duyzend Zeelsche Helden Hun manhaftig binnen Gend, Onder eed in wapens stelden, Fama maakt hun lof bekend. Terwyl zag men zeel bewaeken Van 't manmoedig Vrouw-geslagt, En daer de Patrouille maeken Ammazonnen weird geagt. (bis) Zy, in wapens als ervaren, Die en hebben niet gefaalt; Maer ons agtbaer Ieveraeren Tot een welkom ingehaalt, En zy gaven vuer zo moedig Als den kloeksten oorlogs-held, En bereyd om te gaen spoedig, Nae het bloedig Mavors veld. (bis) Eerbaer vrouwen, reyne maegden, Volgt ook dAmazonnen naer, Die hun bloed en leven waegden Als het vyandlyk gevaer Hun wou schenden, moorden schae- ken, (Als de Duysche Kneuvelmans), Men zal voor cieraed u maeken Eenen Maegden-Palmen-Krans. (bis) Laet ons allen moed bewyzen, Met deugd en getrouwigheyd, Den vyand van schrik moet ysen Als hier is eendragtigheyd, Om ons viyheyd en voorregten, Het geloof en Vaderland Te doen bloeyen, door het vegten Bied all'uwen onderstand, (bis) In juli 1790 verzocht het Congres aan de patriottische bevolking we kelijks 400.000 gulden in te zamelen om het leger in stand te houden en het bewerkstelligen van de overwin ningen. Optochten en die geldinza melingen kenden een buitenge woon succes. Al de parochies van het land trokken naar een hoofd plaats waar ze het geld gingen over handigen, meestal onder leiding van de pastoor. In groep trokken ze o.a. op 27 september 1790 naar Gent waar zelfs de kleinste gemeen te haar bijdrage inleverde: «De Pa rochiën, die den 27. dezer met de gewoonlyke plechtigheden op de VrydagsMerkt dezer Stad den Eed van Trouw aen de Hoogmogende Heeren Staeten van Vlaenderen hebben afgeleyt, zyn als volgt; Ael- teren, Ursel, Oostwinkel, Knesse- laere, Stede en Parochie van Neve- le, Landegem, Vink, Meygem, Vos- selaere, S. Jans-Leerne, S. Martens (Leerne, Poessele, Oultre, Eygem, Vlekkem, Bellem, Zomergem, Mendonk, Merendré, Bust-Bam- brugge, Zonnegem, Liedekerke, Denderleeuwe, Burggraevye van Lombeke en Eygendom van Cot- them, Eldergem, S. Antelings, As- pelaere, Bachten, Stekene, Waer- schoot, Meir, Illegem en Exaerde, beloopende het getal der Manschap te ramen 15.642. «De Vaderlandsche giften, door ve le der zelve mede-gebragt, zyn als volgt: den Heer Pastoor van Bust- Bambrugge 157 gulden 10 stuyvers, de Parochie van Eygem 275 gulden 14 st., Denderleeuw 407 g. 3 st., de Parochiën van Aelteren 263 g. 3 st., de Parochie van S. Antelings 171 g. 11 st., Eygem en Vlekkem 200 G.» Onder leiding van de pastoor van het Aalsters Begijnhof werden daarbij nog «verscheyde baelen wei-geconditioneerde Bandagiën en Pluk» gezonden, giften van Aalst, Hamme, Dendermonde. Naast de gemeenten werden ook geldelijke giften overgemaakt door gilden en neringen. De snaar van het patriotisme werd in alle toonaarden bespeeld want het volk werd rijp geacht om te ver dedigen wat tot nog toe bereikt was. Zelfs toen de feestelijkheden overal met grote belangstelling gevolgd werden, ging men op zoek naar vrij willigers. Het ogenblik was geschikt om het volk op hun vaderlandse plichten te wijzen en voortdurend deden de leiders oproepen in alle hoeken van het land om de wapens op te nemen en het bevrijde grond gebied te verdedigen. Den Eenstemmigen Roep van Alle weldunkende Volontaire Je dois soixante mille francs O.' Minnaer van het Vaderland, Die het gebragt hebt tot den stand Van zyne Vryhigheden (bis) Wat duyvel komt'er uyt de hel, Die wilt verbrodden heel ons spel, Door de oneenigheden. (bis) Een boos volk, 't welk niet zoekt de rust Van 't Vaderland, maer eygen lust; Dat wil ons onderdrukken, (bis) Door list en door bedreigery, Door logentael en zoet gevley! Maer hun kans zal niet lukken, (bis) Want aengedreven door den nyd, Aenzien zy niet als wel met spyt, 't Geluk, 't welk ons Landen (bis) Voor altyd te geraeken Staet, Door de regeering van den Staet, Aen wie wy ons verpanden, (bis) Dit volk wilt alles keeren om, Schoon het is daer veel te dom, Maer laet u niet bepraeten (bis) Van een gespuys zeer onbeleeft, Dat nog in uwe meren zweeft, En die ons vryheyd haeten. (bis) Veel beter voegt hun rust en tucht, Als wel die zotte moeyal zucht, Om het Land te bestieren, (bis) 'T is hier en daer een Advocaet, Die, 't krom beter als 't recht verstoet, Die u dus zoekt te pieren, (bis) Zy trachten 't gauw naer hunnen zin, Te stampen wonder dingen in, Die z'uyt hun duymen zuygen, (bis) Zy willen op hun eygen hand, Den heelen Staet draegen van 't Land, Maer sy sullen haest buygen. (bis) Het welsyn van het Gemeene best En ist niet in hun hert gevest, Ten zyn geen Vaderlanders, (bis) Die 't Lands geluk hun 't herten ging, Dat waere een veel beter ding, Hun buyt strekt tot wat anders, (bis) Te stooken oproer, twist en haet, Te bassen tegen Kerk en Staet, Dit zyn hun echte zaeken, (bis) Van Land en Stad den ondergang, Schynt hun een zaek van klein belang Wanneer zy 't grauw opmaeken. (bis) Zoo willen zy opnieuw ons Land, Weer brengen aen den dwingelandt, En alles t' saem inspannen (bis) Tot eenen droeven Borger-kryg, (Wiens rampen ik terecht verzwyg) Om d'Eendragt uyt te bannen, (bis) Maer wy Belgen kloek van gemoed, Waer in nog vloeyd 't Voor-vaders bloed, Willen geen Borger-muyten, Maer Eendragt en Getrouwigheyd Aen den staet en zyn wyt beleyd, Zoo blyft den vyand buiten, (bis) Wij achten geensints het gedruys, Van dit blind-druyverig gespuys, Nog ook hun stoorig woelen, (bis) Wy spotten met den boozen raed, Die aldermeest den Raedsman schaed, Hun hoogmoed zal wel koelen, (bis) Neen onze vryheyd land gezocht, En door ons Helden-moed gekocht, Willen wy niet verliezen, (bis) Door 't listig twisten van de geen. Die met den staet niet zyn te vreen, Die wy tot Heerschers kiezen, (bis) 't Is aen dees' Vaders van het Land, Die ons geluk brengen tot stand, Dat wy zijn vastgebonden, (bis) Door den Eed van getrouwigheyd, Gezworen met veel plechtigheyd, Die noyt zal zyn geschonden, (bis) Ja, Ja, veel eerder in het graf, Als wy den Staet zoud wyken af, Wy hem op nieuws verpanden, (bis) Ons trouw, ons houden en ons goed, Ons Vaderlandsche ziel en bloed; Laet hem dan knersel-tanden (bis) Het sukses van het inrichten der vrijwilligerskorpsen en de positieve kant van de geldinzamelingen stel de de gemeenschap tot een onge kende eensgezindheid die eindigde op uitbundige volksbetogingen in steden en dorpen. Overal werden vaandels gewijd, kerkelijke dien sten werden gehouden ter herinne ring aan de gesneuvelde patriotten, kleurrijke optochten trokken door de straten om lucht te geven aan hun blijdschap enerzijds en vader landse fierheid anderzijds. In alle hoeken van het land werd de over winning met grote luister en veel omhaal gevierd en nergens ontbrak het lied van de marktzanger. Julien De Vuyst Zoals in het Vlaams regeerpro gramma is bepaald voorziet het plan De Batselier in een bijkomen de belangrijke inspanning in de sek- tor van de sociale huisvesting. Het urgentieprogramma wil op kor te termijn (eerste helft van 1994) komen tot konkrete realisaties. Er werd een maatschappij opge richt Domus Flandria die belast is met de uitvoering van het urgentie- ilu programma. Daarnaast werden de bt tussenkomsten bepaald die aan pu- pi blieke en privé-initiatiefnemers kunnen verstrekt worden wanneer zij zich wensen in te schakelen in de uitvoering van het urgentiepro gramma. Deze tussenkomsten staan in funktie van het type van aktiviteit dat wordt beoogd: bouw, aankoop, sanering of renovatie van sociale woningen en tot slot, werken die kaderen in de doelstellingen van het urgentieprogramma, oprichten van gemeenschapsvoorzieningen, werken met het oog op de verbete ring (kwaliteit) van de woonomge ving, het stimuleren van de woon- funktie. Bouwen van sociale woningen op de terreinen van het vroegere St. Elisa- bethziekenhuis Kwestieus programma biedt aan het OCMW Aalst de mogelijkheid een ernstige inspanning te leveren om tegemoet te komen aan de nood die in de stad Aalst bestaat om betaal bare sociale huurwoningen ter be schikking te stellen van de bevol king (het projekt situeert zich in een woonnoodgebied, 487 families kan didaat-huurders staan op de wacht lijsten van diverse sociale huisves tingsmaatschappijen). De terreinen en gebouwen van het vroegere St. Elisabethziekenhuis (ongeveer 5 ha) gelegen in het cen trum van de stad voorzien een idea le entiteit voor het oprichten van en renoveren tot sociale woningen. De realisatie van dit OCMW-pro- jekt zal zeker ook een stimulans zijn voor de kansarme buurt waarin het gelegen is. In de bestaande gebouwen en op de omliggende terreinen zouden bij benadering 326 sociale apparte menten en 38 middelgrote apparte menten opgericht kunnen worden! OCMW-voorzitter Eddy Dierickx, destijds samen met Norbert De Bat selier op het Kabinet van Minister Mare Galle, heeft onmiddellijk de nodige kontakten gelegd met minis ter Norbert De Batselier en zijn ad ministratie ten einde zo'n projekt te kunnen realiseren voor Aalst. Belangrijkste kenmerken van het ontwerp De wegeninfrastruktuur bestaat uit twee assen waarrond gegroepeerde wooneenheden met binnentuin zul len ingepast worden. De stervorm, het vroegere oude ge bouw van het St. Elisabethzieken huis wordt gerenoveerd. Wisselen de voorgevels, wisselende dakvorm en de stervorm, samen met het ge bruik van baksteen, geven het ge heel een 'menselijk' uitzicht. Zowel ondergrondse als boven grondse parking is voorzien. In een aantal bestaande gebouwen (St. Lieven) worden kommerciële aktiviteiten gekoppeld aan gemeen- schapsfunkties (er wordt gedacht aan kinderopvang, dienstencen trum, politie...). Los van bovengenoemd projekt wordt eerstdaags gestart met de ruwbouwwerken voor dc omvor ming van de vroegere materniteit tot administratief centrum OCMW. PH Regenboog ZO Vlaanderen heeft kennis genomen van de plannen van de NMBS om een aantal kleinere stations te sluiten en sommige lij nen tijdens de weekends niet meer te bedienen. Regenboog stelt eerst en vooral vast dat de aktie van Zot- tegemse politici, van parlementai ren uit de regio, van de gemeentera den van Aalst en Erpe-Mere, de pers, de BTTB (Bond van Trein-, Tram- en Busgebruikers), en Re genboog zelf, de meeste stations in de streek (voorlopig?) gered heeft, net als de spoorlijn Aalst-Burst. Re genboog protesteert met klem te gen de sluiting van het station van Leeuwergem, zelfs indien (naar eni ge waarschijnlijkheid) dit nog niet in 1993 zou gebeuren (cfr. Het Aalst. OCMW voorzitter Eddy Dierickx en schepen De Meerleer samen met Peter Van Severen van het kabinet van Nieuwsblad van 3.12.92). minister De Batselier en Arol architekt De Nockere kwamen met de verantwoordelijken van alle betrokken instanties De NMBS gooit het over een ande- b'Jeen re boeg en treft de streek hard met het afschaffen van de weekenddien sten op de streeklijnen Geraards- bergen-Gent, Zottegem-Dender- leeuw en Zottegem-Kortrijk. Op zaterdag en zondag kunnen we het dus in het vervolg vergeten. De NMBS bouwt de dienstverlening duidelijk verder af en baseert zich daarbij op de raming dat minder dan twintig mensen per trein die lijnen zouden gebruiken. Regen boog betwist dat en stelt dat de NMBS een promotiepolitiek moet voeren voor het openbaar vervoer. Een dynamische politiek zou meer mensen aantrekken. Een halvering van de tarieven tijdens de weekends zou het openbaar vervoer meer ten goede komen dan een halvering van de dienstverlening. De konstante politiek van prijsstijgingen jaagt het publiek weg. Overigens heeft Re genboog vastgesteld dat de lijnen die men wil afschaffen ook in het verleden verwaarloosd werden: treinen met een vertraging van der tig tot zestig minuten, treinen die gewoon niet rijden en dies meer. Op die manier trekt men natuurlijk geen klanten aan. Je kan het verge lijken met een winkelier die tijdens de openingsuren de deuren dicht doet en na een tijd werken verwon derd vaststelt dat zijn winkel niet draait. Of de rolluiken definitief neerlaten in dit geval een oplossing is valt sterk te betwijfelen. Regenboog stelt alle demokratische bewegingen in het arrondissement voor gezamenlijke akties te overwe gen (bv. een betoging) met het be houd van de diensten en van het station Leeuwergem, ook na 1993, als prioritaire eisen.

De Voorpost | 1992 | | pagina 5