Jaak en Michelle: ajuinprins en ajuinprinses Jan Louies en de «Kattejongen»... AKV De Toerenbiejoekes organiseren grootse catchmeeting S$aAt 8 - 18.12.1992 - De Voorpost Bij de aanvang van een nieuw karnavalseizoen zijn verkiezingen en vereremerkingen traditioneel. Naast de verkiezing van provinciale en nationale prinsen zijn uiteraard de aanstelling van de stedelijke prinsen het meest belangrijk. Daarnaast worden ook nog lokale gebeurtenissen georganiseerd, zoals Aalst dat vorige week voor de tweede maal in een organisatie van Bodo Meevis van AKV Graleken Dest zijn ajuinprins en ajuinprinses koos. De Sint-Annazaal aan Roklijf was dan ook barstensvol om dit gebeuren mee te maken. Aalst. In alle sportiviteit aanvaardde Guntherzijn tweede plaats. 'Als 't nie en lukt, wordt er niet om getreurd, dan ga 'k mij amuseren tot mijne leste poen zong hij en zette de woorden om in aaden (a) Vorig jaar stelde Clement Melcken- beeck, algemeen voorzitter van de Nederlandstalige Karnavalfedera- tie vzw, een verkiezingsreglement op, aan de hand waarvan Bodo Meevis uit de Driesstraat te Aalst, samen met AKV Graleken Dest een verkiezing organiseerde. Het lag in de bedoeling in navolging van het gebeuren dat vele jaren terug door het Rode Kruis werd georgani seerd, een verkiezing uit te werken van een ajuinprins en een ajuinprin ses. Al kende de tweede editie van deze verkiezing blijkbaar dubbel zoveel belangstelling dan vorig jaar, toch betreuren de organisatoren dat er zo weinig Aalsterse karnavalgroe- pen aan geïnteresseerd zijn, Er dienden zich slechts twee kandida ten op de verkiezing aan, waarvan dan nog de Aalsterse vertegen woordiger zich slechts de week voordien kandidaat had gesteld. Gunther Leeman uit de Ingang Ba- ckaert 1 te Aalst sprong nog op het laatste moment in voor zijn broer die uiteindelijk liet verstek gaan. Twee andere kandidaten van buiten Aalst zegden ook nog op het laatste ogenblik af, van wie er een het onge lukkig slachtoffer was geworden van een valpartij op ski-vakantie. Niettegestaande alle voorafgaande perikelen werd de tweede verkie zing een echt schouwspel, al liep het wel wat lang uit volgens sommigen. Opmerkelijk is wel dat voor deze uiteindelijke Aalsterse karnaval- aangelegenheid, er heel wat meer belangstelling bestaat van buiten Aalst dan van Aalst zelf. Zo was ook de winnende kandidaat Jaak Denie afkomstig uit Geraardsbergen, ter wijl de gekroonde ajuinprinses Mi chelle Broeken zich als enig kandi daat aanbood en in Oudenaarde woont;. Een vreemde situatie: een Aalsterse titel die door niet Aalste- naars wordt gedragen. Aalstenaar Gunther Leeman, die met weinig puntenverschil de dui men moest leggen tegen Prins Jaak, oogstte echter bijzonder veel suk- ses. Het werd vlug duidelijk dat het niet de eerste keer was dat hij op het podium stond. Reeds in 1991 dien de hij zich op de Arend aan als kandidaat prins en bevestigde zich nu reeds voor te bereiden om in '94 nogmaals een gooi te wagen naar de Arendprins titel. Met een bijzonder aangename stem bracht hij zelf sa mengestelde liederen en een show in een kleurrijk en origineel decor. 'Het is spijtig allemaal zo vlug moe ten gaan' evalueerde Roger, vriend van Gunthers vaders en getuige van hem. 'Pas donderdag voor de ver kiezing zijn we alles kunnen gaan voorbereiden. Op enkele dagen is dat duidelijk niet te doen. Wij zijn uiteindelijk nog heel tevreden met wat er nog uit de bus is gekomen. Voor een eerste keer was het goed geprobeerd. De organisatie liep vlot. Bodo Meevis is een sympa thiek voorzitter' evalueerde Roger verder. Heel wat hilariteit ontstond er wel in de zaal toen, tijdens het optreden van Jaak zo maar even twee levens echte, reuzegrote kamelen de zaal werden binnengesleurd. Tot over maat van ramp ontsierden zij het podium en de jurytafel door op een onverwacht moment beiden hun natuurlijke behoefte te doen. Wat men op karnavalgebeurtenissen al niet kan meemaken. Een in der haast samengestelde opkuisploeg kon niet verhinderen dat snelle grappenmakers de jury bedachten met een netjes verpakte kamelen- Aalst. Ex-karanvalprins Frank Van Rijmenant was er als de kippen bij om Gunhter welgemeende karnavalfelicitaties toe te sturen (a taart. Organisator Bodo zat met de hele zaak wel verveeld en verklaar de in zijn reglement het verbod van het gebruik van levende dieren in een voorstellingsshow in te lassen. Supporters van de Geraardsbergse kandidaat werden nog door Aal sterse spuiters ongerust gemaakt toen deze bloedemstig vei klaarden dat voor het optreden van hun kan didaat levende lama's op komst wa ren die nog tot iets anders in staat waren als de prestaties geleverd door de ingehuurde kamelen. Hun vrees bleek echter ongegrond. Alles verliep rustig. Gelegenheidspresentator ex-prins Michelleken wist alles vlot aan me kaar te praten en lukte er vrij wel in hierin zijn voorganger Clement Melckenbeeck te evenaren. Hope lijk levert een volgende editie eens een Aalsterse Ajuinprins en prinses op. Dit zal echter van de Aalsterse karnavalisten afhangen. Als ajuinen is men in Aalst blijkbaar 'geen sant in eigen land'. P.H. Het moet zowat dertien jaar gele den zijn dat er in de regio Aalst nog een heuse professionele catchwed- strijd werd georganiseerd. In sa menwerking met Denderend Aalst, organiseren AKV de Toerenbiejoe kes op zondag 20 december vanaf 16 uur stipt een catchmeeting met de monstraties kick-boxing in sport zaal Ten Rozen, aan de Rozendreef 62 te Aalst. Catchwedstrijden zijn tegelijk sen sationeel en komisch. Dikbuikige en gespierde atleten pogen elkaar uit het evenwicht te brengen in de ring en schrikken hierbij niet terug hun tegenstander te pogen te folte ren of te verpletteren. Bekend van TV kan men dit in Aalst op zondag 20 december life meemaken. Zelfs een vermelding op teletekst BRT herinnert er aan. Er wordt stipt om 16 uur gestart met een herenkamp middengewicht tus sen Geert De Bruyne en Jose Mora les. Nadien komen Noël Van Rus- broeck en Willy Colombo geduren de 30 minuten tegen elkaar uit in een herenkamp zwaargewicht. Ook een dameskamp staat op het pro gramma. Erika Wagner zal Vanessa Conoza bekampen. Een demonstratie kick-boxingwed-ie( strijd zal deze boeiende sportna- middag afronden. Kaarten kosten in voorverkoop 150 fr en 200 fr aan de kassa. Na de catchmeeting heefton er ook een tombola plaats waar een -a- stereo-installatie te winnen is, naastesl andere waardevolle prijzen. 12 I'H l; Aalst. Aalstenaar Gunther Leeman oogsste biezonder veel sukses op de ajuinprins verkiezing (a) Tijdens de boekenbeurs die vorig weekend in Centrum Netwerk werd gehouden, stelde de Aalsterse auteur Jan Louies zijn recente publikatie voor die de amusante titel meekreeg van «De Kat en De Gelen», of 105 jaar goed leven in een Aalsterse volkswijk De Kat (1877-1991). In het boekje staan geen wereldschokkende gebeurtenissen beschreven, enkel een resem fait-divers en anekdotes die plaats vonden in een zeer beperkt gebied: de omgeving van twee kleine 19de eeuwse arbeidershuisjes in de Aalsterse volksbuurt De Kat. Jan Louies deed voor het samenstel len van dit bijzonder leuke boek op- zoekingswerk in het stadsarchief, de dienst bevolking en het kadaster en ging te rade bij Jos Ghysens en Jan Schollaert. Het boekje wordt door spekt met verhalen van vroegere wijkbewoners, cafébazen en -klan ten. Alle getuigen die graag verhalen ophingen over vroeger, beklem toonden het volkse, levendige ka rakter van De Kat. Heel wat oude foto's zetten de verhalen nog kleur bij. De idee om de historiek van «De Gele Limonade», een café in de De Ridderstraat te schrijven, kwam bij de auteur op, toen hij in 1979 bij onderwijzer Jan Schollaert in de Re- gelsbruggestraat aanbelde, op zoek naar de oude naam van het pand dat de vzw Vrije Meningsuiting toen pas gehuurd had. Hij had immers een register uit 1888, een schat aan gege vens. Twaalf jaar later zette de Aal sterse historicus Jos Ghysens hem verder op weg, niet alleen met zijn naslagwerken over Aalst maar ook met tal van persoonlijke wenken. Karakterschetsen en belevenissen van personen als Gust met het hou ten been, Pië Kest, Manuel de zand- Aalst. Jan Louies stelde 105jaar goed leven in de Aalsterse volkswijk 'De Kal te boek. De historiek van cafe De Gele Limonade speelde hierbij een belangrij ke rol (a) man, vishandelaar Chassé, café- chantant-uitbaatster Mie Zjenau en zovele andere kleurrijke figuren lo pen als een rode draad door het verhaal. Jan Louies beschrijft het leven van De Kat toen deze wijk nog een dicht bevolkte arbeiderswijk was met straatjes, ingangen en «koeren», die inmiddels al voor een groot deel ver dwenen zijn en opgeofferd aan het Vredeplein, de De Ridderstrat en de De Keyzerstraat schieten nog over. Bieruitzetters en herbergiers bepalen het leven van de wijk, waar mensen woonden in een kotteken van een voorschoot groot. Verder wordt aandacht besteed aan de kattekermis, de vroegere Kaats- club, het conglomeraat van vereni gingen die in «De Gele Limonade» onderdak vonden (CGSO, Radio Katanga, stadsherwaardering,...), de dekenij van de De Ridderstraat, de aktie parkeertoren, soorten bier van vroeger, het logementshuis, enz... Van Jan Louies verscheen reeds eer der de «Oilsjtersen Diksjoneir» (1988), in de Aalsterse Gids publi ceerde hij maandelijkse bijdragen en elke woensdag van 18 tot 20 uur (met heruitzending op zaterdag van 10 tot 12 uur) verzorgt hij «M'n lenig Oilsjt» een lokaal informatief pro gramma in het Aalsters, gebracht op Radio Katanga 103,3 MHz. Het boekje kost 295 fr. en is verkrijg baar in de café's rond het Vrede plein, in de Standaard Boekhandel en in de krantenwinkels in de omge ving van de De Riddersstraat. Ook in centrum Netwerk is het boekwerk voorradig. Na de voorstelling van het nieuwe boekwerk van Jan Louies werd voor het eerst het nieuwe «Gelenbier JF Vonck» 1990 geschonken. P.H. Aalst. De Toerenbiejoekes pakken uit met een heuse catchmeeting (a) Bericht aan de KMO's Sinds vorig jaar heeft de Gewestelij ke Ontwikkelingsmaatschappij voor Oost-Vlaanderen (GOMOV), in opdracht van de Vlaamse Execu tieve, haar dienstverlening voor het bedrijfsleven uitgebreid met milieu- en energie-advies. Deze dienstver lening bestaat erin KMO's konkrete informatie, advies en begeleiding te geven over de reglementering, sub sidiëring en technologie inzake mi lieu en het rationeel energiever bruik, Heeft u een specifiek milieu- of energieprobleem of wenst u alge mene informatie hierover, dan kunt u terecht bij de GOMOV, Floralia- paleis Bus 6, 9000 Gent, tel. 091/ 21.55.11, Ir. Geert Heunninck, mi- lieukonsulent en Dr. Mare Heyn- drickx, energiekonsulent. Inlichtin gen kunt u ook bekomen bij de Eco nomische Dienst, Kasteel Terlin den, Square Jacques Geerinckx 2, 9300 Aalst, tel. 053/73.22.80. Kerstmarkt Zondag 20 december 1992 van 14 tot 19 uur, derde kerstmarkt op de Grote Markt te Aalst. Wedstrijd Aalst karnaval winter- foor 1993 Een teken-, collage- of schilderwed strijd in klasverband met groeps werk, afmetingen 155 cm/115 cm. Voor klassen van: A: kleuters, B; leerlingen lager onderwijs le en 2e li.), C: leerlingen lager onderwijs (3e en 4 li.), D: leerlingen lager on derwijs (5e en 6e Ij.), E: kleute BO, F: leerlingen BLO. Reglement: De groepswerken die nen 2-dimensioneel te zijn. De werkbladen worden bezorgd na ontvangst van het deelnameformu lier. 50 klassen kunnen deelnemen. De werken dienen afgegeven te worden op de Dienst Public Rela tions en Organisatie, Keizersplein 21B (2e verdieping) te 9300 Aalst .voor 20 januari 1993. Een jury zal de werken beoordelen en per katego- rie één laureaat kiezen. De winnen de klassen worden op 17 februari 1993 van 13 tot 16 uur uitgenodigd op een namiddag gratis plezier op de kermis. De 28 beste werken wor den van 1 februari 1993 tot 28 fe bruari 1993 tentoongesteld in de planimeters op het grondgebied van Aalst (verlichte reklamepanelen). Elke klas mag met 1 werkstuk deel nemen, Op elk werkstuk mag op een A4-ruimte publiciteit gemaakt wor den voor de schoolinstelling. Informatie: Dienst Public Relations en Organisatie, Keizersplein 21B, 9300 Aalst, tel. 053/73.21.21 of 053/ 73.21.26, vragen naar J. Doorns of L. Stevens. Karnaval 1993 In het kader van Aalst karnaval 1993 richt het Stadsbestuur in sa menwerking met het stedelijk feest- komitee een wedstrijd in voor: 1. de karnavalstraat 1993: dit be helst een wedstrijd tussen de ver schillende dekenijen-winkelstraten waarbij aan de hand van volgende kriteria een straat of een dekenij wordt verkozen: het dekor van de straat in het kader van karnaval, hel brengen van plaatselijke animatie in het kader van karnaval, het spe len van karnavalmuzick via de straatomroepinstallatie. 2. de meest karnavaleske etalage: dit behelst een wedstrijd tussen de verschillende handelaars waarbij aan de zaak die de meest karnava leske etalage heeft ingericht de prijs wordt toegekend. 3. de leukst geschilderde karnaval- vitrine: dit behelst een wedstrijd tussen de verschillende horecaza ken waarbij aan de zaak met de leukst geschilderde vitrine de prijs wordt toegekend. Algemene bepalingen: Aan deze wedstrijd kunnen alle de kenijen-winkelstraten en handels zaken van Aalst deelnemen, mits voorafgaandelijk in te schrijven. De wedstrijd loopt van 12 februari tot 23 februari 1993.

De Voorpost | 1992 | | pagina 8