w w* Monique Mol: kunst - mens - sociale bewogenheid Fluitiste Berdien Stenberg met showprogramma Met Berdien Stenberg in de piste' (23.12) Wil het publiek Blauwe Maandag Cie terug in De Werf Ernst in De Werf Jeugdtoneelgroep 't Illegaal gezelschap voor het eerst op de planken r Hr>,9 Hp "llfl |i 9 V m V De Voorpost - 18.12.1992 - 9 Podium-uitje in De Werf De Voorpost weekend Ze is lief en charmant, ze speelt Jwarsfluit en verzamelt er goud en ilatina mee én ze is een uitstekende [ommersante: Berdien Stenberg. riet haar nieuwste show is ze op mensdag 23 december om 20 uur te ast in de Schouwburg van De Werf. laar laatste 'koncert' of beter showprogramma' te Aalst dateert an 28 maart vorig jaar. Ze werd als Berdien Steunenberg ip 30 juli 1957 in het Nederlandse Ümelo geboren. Amper negen jaar iud begon ze met fluitstudies aan Ie Stedelijke Muziekschool in haar eboorteplaats, waarna een en klassieke opleiding aan het Ko- inklijk Conservatorium in Den volgde bij Frans Vester. In 976 ging Berdien met een beurs aar de Verenigde Staten, waar ze amper drie maanden enorm veel rvaring opdeed. iedurende haar studie aan het laagse conservatorium leerde Ne- jn erland haar mooi fluitspel reeds an ennen tijdens school- en koffie- eft oncerten, recitals, koncerten met ,a. het Twents en het Zeeuws Or- ast est, waarbij zowel barok- als ro- lantisch repertoire werd gespeeld. >Hlaar men trof Berdien ook aan in arken en straten van Londen en arijs. Als conservatoriumstudente iet weinig geldLvatte ze met een iendin-altvioliste het plan op om de goedkoopst mogelijke manier ie steden te kunnen bezoeken, wat lar al vroeg in kontakt bracht met lerlei vormen van kuituur. :rdien Stenberg heeft zich in de >p der jaren ontwikkeld tot een alzijdige fluitiste met een geheel ;en stijl. Haar klassieke achter fond heeft een 'ondogmatische nadering' van klassieke muziek >oit in de weg gestaan en het werk in Berdien is dan ook al lang niet meer in een keurslijf te passen. Het was deze frisse benadering van klassieke tema's, gekombineerd met Berdiens virtuoze fluitspel die haar debuutelpee (Rondo Russo' in 1984 meteen tot een sukses maakte. Met respektievelijk 'Berdinerie' (1984), 'Ode aan Amadeus' (1985), 'All Seasons' (1985) en 'Christmas' (1986) werd dit sukses uitgebouwd. 'Christmas' bereikte in drie weken de gouden status en markeerde de samenwerking met Tom Parker die ren was in De Werf vorig jaar. 'Met Berdien Stenberg in de piste' heet het programma waarmee ze op woensdag 23 december a.s. in De Werf te gast is. Hierin staat haar grote passie voor het cirkus cen traal. Natuurlijk blijft het virtuoze fluitspel de kern van het program ma. Maar wat dacht u van een bege leiding op alpenhoorn of zingende zaag? En een akt met muzikale klowns, de prachtige witte Pierrot inkluis. Gezien het ongelooflijke in Nederland beroemd werd met sukses van Berdiens Mozartvertol- zijn 'Young Messiah' naar G.F. kingen worden ook een aantal van - Haendel. Tom was weerom bij deze beroemde komposities ge- 'Pirouette' (1987) betrokken. 'Flute Fiësta' (1988) maakte Berdien sa men met James Last die alle arran gementen schreef en wiens orkest bracht. Enkele topmusici zullen haar begeleiden. Musicerende kin deren krijgen de gelegenheid om aan de voorstelling deel te nemen. Berdien begeleidde. Met 'Amour Partituren van één muziekstuk wer- pour Amour' (1989) samen met Ri- den tijdig bezorgd opdat men zich chard Clayderman toont Berdien thuis kon voorbereiden. De uitno- weer dat ze ook 'live' een betove rende verschijning is op het toneel. 'De toverfluit van Mozart' (1990) vormde de basis van het programma waarmee Berdien te zien en te ho- diging gold voor elk instrument en dus niet ekskluzief voor dwarsfluit. Nogal wat klassieke-muziekliefheb- bers zullen het vrij moeilijk hebben (wat gebruiken we toch graag eufe- Blauwe Maandag Compagnie is se- groot, normaal werken en repete- gaan maken («spelen in Gent maakt druk leggen op de sociale bewogen- mismen en understatements!) met de interpretaties van Stenberg. Als antwoord hierop kan staan wat ze zelf zegt: «Uiteraard wil ik het pu bliek mijn muziek zo kompleet mo gelijk voorschotelen. En waar kan dat beter dan in het teater? Daar voor zoek ik naar de juiste begelei ders, een schitterende lichtshow, fraaie aankleding, mooie arrange menten en passende dekors. Er is echter meer. Dat meer zit in de ge dachte dat ik de mensen niet alleen een mooi stuk muziek wil bieden. Ik wil dat iedereen het teater verlaat met dat ontspannen gevoel van een heerlijk avondje-uit.» Voilk! Deze showavond is een organisatie van het kuituurcentrum De Werf in samenwerking met de Vrienden kring van het Stadspersoneel van Aalst. De toegangsprijs bedraagt 500 fr. maar houders van een Jonge- In de Aalsterse Belfortcrypte op de ren AbonnementsPas komen er al Grote Markt te Aalst, worden nog in voor 300 fr. tot en met 20 december beeldhouw- L. werken, keramiek en juwelen ge toond van kunstenares Monique Mol uit de Zonnebloemweg 2 te De «Kunst staat dicht bij het volk in Vlaanderen en onze kunstenaars zijn geëngageerde mensen» om schreef Dokter Jef De Loof, vorige vrijdag op de vernissage van de ten toonstellingvan de werken van Mo nique Mol. Hiermee wou hij de na- Aalst. Beeldhouwwerk van Monique Mok levende mensen, al zijn het beelden (a) dert twee seizoenen niet meer te ren onmogelijk. Daarom speelt gast in het kuituurcentrum De Blauwe Maandag Compagnie Werf. Zo bepaalt de nieuwe speel- voortaan alleen nog in een beperkt politiek van het gezelschap van Luc aantal steden. Voor Oost-Vlaande- Perceval. De reden voor deze be- ren beperkt het speelplateau van slissing moet - paradoksaal ge- het gezelschap zich tot de Gentse noeg-gezocht worden in het sukses Vooruit. Aalst is er niet meer bij. dat het gezelschap over het hoofd Het kuituurcentrum De Werf heeft dreigde te groeien. De speeldruk begrip hiervoor en betreurt tegelij- voor akteurs en technici werd (te) kertijd deze gang van zaken. Van bij de start in 1988 heeft het Aalsterse I Nog tot en met maandag 4 januari '93 in de tentoonstellingsruim ten van De Werf: tentoonstelling 'Politieke Affiches'. Nog tot en met maandag 21 december in de Belfortkrypte: tentoon stelling Monique Mol; haar beelden leggen getuigenis af van haar rusteloos zoeken om de mens in zijn lichamelijkheid en in zijn geestelijke diepte voor te stellen; in haar keramieken ligt de spankracht in de vermenging van de alledaagse vormen met het aanvoelen van het leven: de overstijging van het materiële naar het geestelijke. Vrijdag 18 december om 20 uur in de Schouwburg: sportavond georganiseerd door de Sportdienst van de Stad Aalst met de proklamatie van de sportlaureaten 1992. Zondag 20 december om 15 uur in de Schouwburg: matineekoncert door Arioso; info 053/80.35.64. Zondag 20 december om 8 uur in Vergaderlokalen 1 en 2: kerst feest georganiseerd door de Evangelische Gemeente; info 054/ 32.03.93. Maandag 21 december om 19.30 uur in Vergaderlokaal 3: info- avond georganiseerd door de Vlaamse Vereniging voor Dienst plichtige Militairen; info 016/25.05.78. Dinsdag 22 december om 20 uur in Vergaderlokalen 1 en 2: spelprogramma 'Cijfers en Letters' georganiseerd door de Ajuin- tjes; info 053/77.00.70. Woensdag 23 december om 20 uur in de Schouwburg: showpro gramma «Met Berdien Stenberg in de piste», waarin de grote passie van fluitiste Berdien Stenberg voor het circus centraal staat. Ook musicerende kinderen krijgen de gelegenheid om aan de voorstellingen aktief deel te nemen. Georganiseerd door De Werf in samenwerking met de Vriendenkring van het Stadspersoneel van Aalst. Reserveren kan op nr. 053/76.13.12. Van donderdag 24 tot en met woensdag 30 december in de Belfort krypte: tentoonstellingen door kunstenaar Edgar Van den Brempt onder het tema «Vlaamse landschappen in pastel». In 1980en 1982 stelde deze kunstenaar al tentoon met zijn pasteltekeningen in de Belfortkrypte. Nu is hij er terug met zijn laatste werken. De tentoonstelling is te bezoeken op 23/12 van 14 tot 18 uur, van 24 tot 29.12 van 10 tot 18 uur en op 30.12 van 10 tot 14 uur; info 050/61.00.58. spelen in Aalst overbodig!») en De heid die Monique Mol kenmerken. Werf, toch een kuituurcentrum er- Naast het daadwerkelijk steun ver kend in de hoogste kategorie, niet lenen bij hulporganisaties dragen langer als prioritair gaan beschou- de expressieve kenmerken van het wen. Dat is nu reeds het geval voor beeldhouwwerk van de kunstenares het Zuidelijk Toneel uit Eindho- de stempel van authenticiteit en ven. soms wel rauwe realiteit. Afkomstig uit Gentbrugge bezat Om deze standpunten kracht bit te als reeds de drang zetten organiseert De Werf een pu- naar k«a»=ve expresste. Zich later blieksenquête («JA, IK WIL Saan bekwamen aan akademte m kuituurcentrum met belangstelling BLAUWE MAANDAG COM- olieverfschl,deren en aquarel is zij het werk van de Blauwe Maandag paGNIE TERUG IN DE Compagnie gevolgd en - ook toen dit nog niet geheel risikoloos was - geprogrammeerd. Voorstellingen als 'De meeuw' (1988), 'Zomergas ten' (1990) en 'Le Cocu Magnifique' (1991) waren telkens uitverkocht. Het publiek dat langzaam werd op gebouwd, blijft nu op zijn honger én in de kou staan. Wie dit gezelschap voortaan nog aan het werk wil zien, moet zich verplaatsen naar Gent, Brugge, Leuven, Hasselt, Strom- beek... Dat Blauwe Maandag Cie inmid dels naar Gent is verhuisd en daar uitgebreid onderdak heeft gekre gen in de Minardschouwburg en Vooruit, mag volgens De Werf geen reden zijn om Aalst niet meer aan te doen. Het publiek van De Werf komt uit de brede Denderregio en van ver hierbuiten en kiest bewust voor de uitstekende teaterinfra- struktuur van De Werf. Het gevaar bestaat dat andere ge zelschappen dezelfde denkfout WERF!»). Toeschouwers kunnen hun stem laten horen door deze en quête in te vullen en te onderteke nen. De verzamelde handtekenin gen worden in februari '93 aan Blauwe Maandag Cie overhandigd, met de bedoeling een nieuw ge sprek te openen over een eventuele toekomstige samenwerking. Deze enquêteformulieren liggen ter be schikking aan het onthaal en in de foyer van het kuituurcentrum en worden verspreid via diverse stads diensten, ontmoetingsplaatsen, verenigingen en scholen. Wie indi vidueel handtekeningen wil verza melen, krijgt op eenvoudige telefo nische vraag één of meerdere en quêteformulieren toegestuurd. Dit kan telefonisch op nr. 053/ 76.13.11-12. nadien gaan overschakelen naar ke ramiek, beeldhouwwerk en het ma ken van juwelen. Reeds van in 1987 werden haar reeds heel wat prijzen en onderscheidingen toegekend. «Wij worden hier verwelkomd door levende mensen al zijn het beelden» merkte Schepen van Cultuur Mevr. Gracienne Van Nieuwenborgh op bij de inhoudelijke belichting van het werk van Monique Mol. Uit de intensiteit van de expressie van het werk van de kunstenares blijkt haar sterk begaan zijn met leven, natuur en schoonheid. Versteende figuren brengen een aanklacht tegen ar moede, onrecht en onrechtvaardig heid. In de keramieken gaat de aan dacht naar de kleur, de constructie, de lijn. In wandkeramieken en ge rimpelde skulpturen wordt een combinatie van esthetiek en zoeken naar natuurimpressie gedemon streerd. De invloed van de sfeer van zee en duinen is hier zeker niet vreemd aan. Het werk van Monique Mol, is werk met een ziel, werk dat beklijft. Zee, emotie, oneindigheid, gedemon streerd in juwelen, keramieken en beeldhouwwerk maken van het ge heel in de Belfortcrypte een opmer kelijke tentoonstelling. P.H. fc. «PB i Aalst. Kunstenares Monique Mol mocht het bezoek ontx'angen en de belang stelling voor haar werk ervaren van Europarlementslid Mark Galle (a) Voor de NCR Literaire wedstrijd werden door de jury 5 auteurs uit de 42 inzendingen weerhouden. Op 19 december wordt de laureaat bekend gemaakt in de Marmeren Zaal aan het Astridplein (ingang ZOOte Antwerpen om 20.00 uur. Tijdens de komende kerstvakantie organi- zeertde Bouworde een aantal kerstkampen Tijdens de kerstvakantie brengt de ze een 40-tal entoesiaste jongeren in eigen bnd. Informatie bij Bouworde jeugdtoneelgroep 't Illegaal Gezel- Vmt'Ar>'^fSle/nweg 145 16 3010 Leuven schap uit Erembodegem het toneel- (016/25.91.44.) stuk ,Het Fenomeen FJiomeen' een Parfum-Expo is een nieuwe toeristische blijspel voor jong en oud van René uitstap. De expo is te zien in het Industrie- Gijbels. park 23 te 235 Hulshout. Het is een ten- De organizatie is in handen van het toonstelling over parfums en geuren in het Davidsfonds Erembodegem, dat algemeen. Meer ir^omalie op het telefoon- een kulturcle aktiviteit met de Erembodegemse jeugd op stapel wilde zetten. Hendrik Van Damme en Filip De Mulder werden aange zocht om naar de interesse te peilen bij de jongeren. In geen tijd kregen Minister De Batselier heeft een investe ringsdossier goedgekeurd door. tien wonin gen in Vorselaar. Het gaat om een bedrag van 17 miljoen. bij elkaar (allemaal jonger dan 24 jaar). De vele medewerkers zijn sinds au gustus in het getouw en voor de meesten is dit hun eerste kennisma king met het toneelgebeuren. Voor de regie ging men op zoek met meer ervaring. Luc De Decker en toneel groep Onder Den Toren werd hier toe bereid gevonden en de samen werking verloopt uitstekend. Voor het dekorontwerp mag de groep materiaal gebruiken van toneel groep Tijl en Nele en het Davids fonds zorgt voor de noodzakelijke financiële steun. De voorstellingen hebben plaats in het parochiehuis te Erembodegem op zaterdag 26 december om 20.00 uur en zondag 27 december om 15.00 uur. Iedereen is van harte wel kom. Kaarten aan de prijs van 100 fr. zijn te bekomen bij Filip De Mul der (053/78.18.75) of Hendrik Van Damme (053/78.99.52 of 02/ 241.41.10 tijdens de werkuren).

De Voorpost | 1992 | | pagina 9