Speciale editie D.D.S., boreling en zorgenkind Groot-Dendermonde in de aktualiteit Onderpastoor Verhaeghen uit zijn ambt ontzet 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Dender- U Pfïl ©II Het einde of het begin 10 - 31.12,1992 - De Voorpost O 0) DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 2 mei 1970 Vorige zaterdag had op het stadhuis te Dendermonde in aanwezigheid van heel wat voor aanstaanden en van de verte genwoordigers der betrokken gemeentebesturen de stichting plaats van de Intercommunale «Dender, Durme, Schelde». Reeds zeer lange tijde tijd werd er in het arrondissement Den dermonde over de mogelijke oprichting van een intercommu nale voor economische ontwik keling en ruimtelijke ordening gepraat. Toen op 9 december 1959 het Economisch Expansiecomité voor het arrondissement Den dermonde als v.z.w. werd opge richt, werden onmiddellijk stap pen gedaan met de bedoeling een intercommunale maat schappij voor de industriële ex pansie op te richten. In 1967 werd E.E.D. grondig ge reorganiseerd, wat een enorme stap in die richting betekende. Daar het Economisch Expansie comité wel adviserend kan op treden, doch niet bij machte is eigenhandig te handelen, rijpt stilaan de idee tot oprichting van een intercommunale. Op 26 april 1968 besliste de beheer raad van E.E.D. het initiatief te nemen tot oprichting van een intercommunale. Dhr. M. Vereecken, voorzitter van E.E.D., lanceerde op 13 mei van datzelfde jaar deze idee. Hij formuleerde een concreet voor stel tot financiering van de inter communale. Onmiddellijk daar na werden de diensten van de provincie en van het ministerie van binnenlandse zaken gecon tacteerd en werd een statuten- ontwerp uitgewerkt. Dit ont werp werd op 16 september 1968 door de beheerraad van E.E.D. goedgekeurd. In okto ber 1968 werden de eerste con tacten gelegd met de burge meesters, met het oog op het nemen van een toetredingsbe slissing van de gemeenteraad. Op 20 november en 19 decem ber 1969 werden de Koninklijke Besluiten, waarbij machtiging verleend werd een intercommu nale op te richten, gegeven en einde 1969, begin 1970 keurden alle aandeelhouders de defini tieve statuten goed en duidden ze hun lasthebbers voor de alge mene vergadering aan. Daar mee werd het alleen nog wach ten op de officiële stichting. Se dert zaterdag is dit nu een feit. D.D.S. is er. Wat wordt er nu van verwacht en welke zijn de doelstellingen die dienen nage streefd. Naar blijkt zijn deze doelstellin gen zo ruim opgevat dat alle so ciale en economische proble men van het arrondissement kunnen aangepakt worden. Aan de spits van al de moeilijkheden waarmee men in het Land van Dendermonde te kampen heeft, staan ongetwijfeld vooraan: het grondbeleid, de woningbouw en de industriële expansie en ver nieuwing. Voor wat de zuivere sociale af deling betreft zijn het vooral de ruimtelijke ordening en het grondbeleid die bij hoogdrin gendheid moeten aangepakt. In dat verband zal DDS bij de plan ning de bevordering van de ruimtelijke ordening door stu die, door het helpen opmaken van het gewestplan, sectorplan nen en plannen van aanleg. Doch ook bij de uitvoering wil DDS haar rol spelen en in con- creto wil zij overgaan tot het aankopen van bouwgronden, de uitrusting ervan en de verkoop aan bouwmaatschappijen of pri vate bouwers. Anderzijds wil men aan een verantwoorde huisvestingspolitiek gaan doen door het gezond maken, het ont werpen en bouwen van woon wijken en woningen. Op zuiver economisch vak wacht de nieuwe intercommu nale echter een werkelijke reu- zetaak. DDS zal moeten zorgen dat zij industrieterreinen ver werft, ze bovendien bouwrijp maakt en uitrust. Bovendien moet er aan prospectie in bin nen- en buitenland gedaan wor den ten einde nieuwe bedrijven te kunnen aantrekken. Ook op het gebied van de land- en tuin bouw wacht haar een ingewik kelde opdracht, waarvan een der meest dringende aspecten wel die van de ruilverkaveling mag genoemd worden. Er blijft haar bovendien nog te zorgen voor een sterke stimulans van de bedrijfskunde in de handelssec tor. Het gewest verwacht van de nieuwe intercommunale ander zijde dat zij ook haar verant woordelijkheid zou nemen i.v.m. de dienstverleningssector en dan voornamelijk met het ge ven van adviezen aan bestaande en nieuwe bedrijven, adminis tratieve en technische adviezen aan de gemeenten, de waterzui vering, het huisvuilprobleem, een intercommunaal auto- en machinepark, de toeristische en culturele ontwikkeling van de streek door o.a. het oprichten van een cultureel centrum en dgl. meer. D.D.S. is zaterdag van start ge- j gaan, Appels, Baasrode, Berla- re, Buggenhout, Denderbelle, j Dendermonde, Grembergen, I Hamme, Kalken, Laarne, Leb- beke, Massemen, Mespelare, Moerzeke, Oudegem, Overme- re, Schellebelle, Schoonaarde, St. Gillis, Serskamp, Uitbergen, Westrem, Wetteren, Wichelen, j Wieze, Zele, zesentwintig ge meenten met hun 168.297 inwo ners hebben al hun hoop op DDS gesteld om gans het gewest uit de economische slop te ha len, waarin het nu reeds jaren verzonken zit. Wij hopen dat het hierin ten volle mogen slagen. 21 maart 1970 Nieuwe bisschoppelijke beslis sing tegen E.H. Verhaeghen ver wekt nog heel wat verontwaardi ging Toen dinsdag het nieuws be kend geraakte dat E.H. Ver haeghen opnieuw op het bisdom was ontboden geworden om er een nieuw schorsingsbevel te gaan in ontvangst nemen, ging er een nieuwe golf van veront waardiging door de Sint-Gillisse bevolking. Het aktiekomitee dat een veertiental dagen geleden een herdenkingsbetoging wen ste in te richten, maar hiervan moest afzien - kwam onmiddel lijk in spoedvergadering bijeen. Alras bleek het dat het niet be perkt bleef tot een gewone ver gadering, gezien ruim 150 personen opkwamen om de nieuwe schikkingen van het ver ruimd aktiekomitee te weten te komen. Het werd een open ge sprek warin de toestand werd uiteen gezet. Onderpastoor Verhaeghen moest nu ook zijn parochie te Nieuwkerken-Waas verlaten en hem zou thans niets meer overblijven dan het pries terschap. Voor hem bestaat nog slechts één mogelijkheid, dit is een ander bisdom aanvragen, maar hiermede moet het bis dom Gent eveneens akkoord gaan. Het aktiekomitee besloot nu even uit te kijken wat er te Nieuwkerken-Waas zou gebeu ren om verdere akties uit te wer ken. Alvast werd besloten een nieuwe aanvraag in te dienen voor een herdenkingsbetoging en tevens over te gaan tot de oprichting van een hulpfonds Verhaeghen om de gebrood roofde priester financieel te steunen. De nieuw genomen be slissingen brachten natuurlijk opnieuw heel wat spanning - en moeilijkheden vrezende, werd politie, rijkswacht en B.Ó.B. in paraatheid gebracht. Dinsdagavond hadden deze dan ook in het centrum postgevat. Er gebeurde evenwel niets bij zonder buiten het feit dat de spoedvergadering door het ak tiekomitee belegd, door een groot aantal sympathisanten van E.H. Verhaeghen werd bij gewoond. Na afloop van de vergadering werd door het verruimd aktie komitee een persbericht door gegeven dat we hieronder af drukken en waaruit blijkt dat men thans meer dan ooit beslo ten is de aktie verder te zetten. Persmededeling Het verruimd aktiekomitee van Sint-Gillis-Dendermonde na kennisname van de schorsing van E.H. Verhaeghen als onder pastoor, neemt akte van de ver ontwaardiging bij de overgrote meerderheid van de plaatselijke bevolking. Protesteert heftig te gen de genomen beslissing die elke verbeelding tart en elke grond mist. Had gehoopt dat na één jaar christelijke strijd voor een rechtvaardige zaak eindelijk de verlossende oplossing zou komen. Erkent het gezag van het Bisdom Gent niet meer in deze zaak en vraagt een drin- W- De gewezen onderpastoor van Sint- G ill is, e.h. Gilbert Verhaegen gende tussenkomst van het Aartsbisdom en van de pastora le raad van Vlaanderen. Beslist met klem meer dan ooit de strijd voort te zetten tot een aan vaardbare oplossing is bereikt. Blijft volledig solidair met E.H. Verhaeghen en zal een Ver- haeghenfonds oprichten om de gebroodroofde priester finan cieel te steunen. Zal bij alle in stanties heftig blijven proteste ren en roept alle gelovigen in Vlaanderen op ons aktief te steunen. Verder werd nog besloten een nieuwe aanvraag voor een mas sa-betoging in te dienen na on derzoek van de rechtsgeldigheid van de gestelde voorwaarden. Een eerste omhaling bracht reeds meer dan 7.000 fr. op voor het pas gestichte Verhaeghen- fonds. Als gevolg van een tussenkomst en een toespraak van C.V.P.- Volksvertegenwoordiger dhr. Duerinck in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, op vijf februari jl. is de belangstel ling - zowel pro als contra - voor het totstandkomen van «Groot-Dendermonde» terug in de aktualiteit getreden. Vooraleer een overzicht van de toestand te geven, willen we eerst een niet onbelangrijke passus lichten uit de toespraak van volksvertegenwoordiger Duerinck die hij op vijf februari in het parlement uitsprak. Na dat hij enkele voorbeelden van fusioneringen uit de ons om ringende landen gegeven had, waaruit bleek hoe men daar alle niet leefbare gemeenten tot gro tere agglomeraties uitgewerkt heeft - Nederland heeft op dit ogenblik nog amper negenhon derd gemeenten voor een bevol king van twaalf miljoen en er worden dan nog talrijke samen smeltingen voorzien - verklaar de dhr. Duerinck o.m. het vol gende «Maar belangrijker zijn, naar mijn oordeel, bepaalde fu sies in de centra van streken. Prioriteit zou moeten verleend worden aan fusies met het oog op de schepping van behoorlijke centra van verzorging en dienst verlening. Dat zou moeten ge beuren volgens een planning in verschillende fases, waarbij prioriteit wordt gegeven aan die gemeenten, die aan de basis kunnen liggen van de herople ving van een gehele streek. De gemeentelijke reorganisatie is net meest dringend in die plaat sen waar diepgaande structure le maatregelen de spil vormen van de streekontwikkeling, na melijk in de centrumsector en in de verzorgingskernen». Hierop inhakend verklaarde volksver tegenwoordiger Duerinck dat het gewest Dendermonde drin gend dergelijke fusie nodig heeft en dat Dendermonde als behoorlijk uitgeruste verzor gingskern een stuwkracht ten bate van heel de streek zou kun nen uitoefenen, indien het dank zij een fusie met andere ge meenten - daartoe de kans zou krijgen. Wanneer wij de geschiedenis van het dossier «Groot-Dender monde» van naderbij bekijken, komen wij tot de vaststelling dat er reeds meerdere voorstellen en plannen gedaan of gemaakt werden. Er is eerst en vooral die van de studiegroep Sodegec. Deze stu die voorzag de samenvoeding van de gemeenten Dendermon de, Sint-Gillis, Appels en Grem bergen. Daarbij zou dan nog het uitspringend gedeelte in het oosten van Berlare moeten ge voegd worden. Een tweede plan werd door de studiegroep Serug uitgekiend. Zij voorzag de samenvoeging van de gemeenten Appels, Den dermonde en Sint-Gillis. Een soort minifusie. Er was dan nog een derde voor stel dat door een ambtenaar naar voor gebracht werd en die de zaken heel wat groter zag. Hierbij wou men de gemeenten Appels, Dendermonde, Sint- Gillis, Grembergen, Baasrode, Oudegem en Denderbelle sa menvoegen. Dat waren drie voorstellen. Daarvan is er één waarvan de administratieve procedure vol ledig beëindigd is, nl. die van «Serug», die voorstander was van de samenvoeging Appels, Dendermonde, Sint-Gillis. Het is uit die geplande fusionering dat de volksmond reeds de kleurrijke benaming «Sint-Ap- pelmondc» bedacht had. Dit voorstel heeft reeds een hele weg afgelegd en op dit ogenblik is het zo dat het nog enkel aan de ministerraad dient voorgelegd waarop een Koninklijk Besluit dient genomen, dat door het parlement dan moet bekrach tigd worden. Zoals onze lezers wellicht nog weten, werd dit voorstel door de gemeenteraden van Appels en Sint-Gillis ongunstig geadvi seerd. Wanneer deze fusie zou doorgaan, dan zou de nieuwe entiteit een kleine vijfentwintig duizend inwoners hebben.

De Voorpost | 1992 | | pagina 10