Speciale editie <0 KI Vierduizend festivalgasten Alle partijen in barensnood Reeper scoort 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Dender- Dunne- en Scheldestreek Groot-Dendermonde ter stembus op 13 juni De Voorpost -31.12.1992- 11 DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 11 september 1971 Max Collie's laatste melancholi sche tromboneklanken sterven langzaam uit over het dampen de festivalterrein. Een dikke mist stijgt op uit de omliggende meersen. De lichten worden ge doofd. Honky-Tonk '71 is voor bij. De laatblijvers zakken stil aan af. De organisatoren blijven achter met de zorgen voor het terrein. Dat moet de volgende dag op nieuw kraaknet zijn voor de be zoekersvan Vakantiepret. Maar ook dat zal wel geen moeilijkhe den scheppen. Organisatie De ganse dag hadden de Hon- ky-Tonkmensen de duizenden bezoekers naar, van en op het terrein geloodst zonder noe menswaardige moeilijkheden. Zelden zag men op dergelijke gelegenheden een zo vloeiende organisatie. Hoe kon het ook anders Een gans jaar voorbe reiding was aan het festival voorafgegaan. Meer dan hon derddertig medewerkers hiel den de boel vlot. Reeds in de loop van de week vooraf werd naarstig gewerkt aan het terrein. De drie Van Peteghems, Luc Mouton, Dirk Burssens, David Van Damme en veel andere on- baatzuchtigen, waaronder en kele stadswerklui hadden zich ingespannen om aan het terrein dat uitzicht te geven dat die spe ciale festivalsfeer moet schep pen. Die sfeer was er, wees daar van overtuigd. Vrijdagnacht bleven nog enkele dapperen op het terrein slapen om des te be ter de volgende morgen op nieuw met het werk te kunnen beginnen. De heer De Smedt en zijn vriend, wiens naam ons on dertussen ontsnapt, zorgden voor verlichting en voldoende stroomtoevoer, terwijl de heer Van Handenhove uit Aalst met een fantastische geluidsorgani satie iedereen verbaasde. De klankzuiverheid was werkelijk optimaal. Even na de middag druppelden de eerste festivalgangers door de nauwe toegang. Er zijn ervan allerlei pluimage propere en vuile, jonge en oudere, klassieke en frivole. Kontroleur Jean Steeman heeft zijn eerste kop zorgen. Hij zal er nog vele krij gen gedurende de volgende uren. Om tien voor drie stapt burge meester Bruynincx voorbij de ingang, opgewacht door een hostess. Hoewel de burgemees ter het niet nodig vond dat hij begeleid werd, mocht het lieve kind toch even meestappen voor haar moeite. Stipt om drie uur opende de burgemeester het festival met een toespraak die eerder gevat Tijdens de middag reeds heel wat volk. Het hoogtepunt werd bereikt rond 22.00 dan eloquent was. De burgerva der besefte maar al te best dat hij zich als typische vertegen woordiger van het establish ment op een zeer eigenaardige plaats en in gelijkaardige positie bevond. Het huisorkest van Honky- Tonk, The Jeggpap New-Or leans Jazz Band opende het twaalf uur durende jazzdebat. Zij wisten onmiddellijk het en- toesiasme van de aanwezigen te wekken. Toen Ken Colyer als gastvedette, de trompet van Jan Heuvinck overnam steeg de temperatuur nog met enkele graden. Ondertussen hadden Stefaan Van Wezemael, Sylvia Spittaels, André Oosterlinck en Hugo Van Handenhove het aan de beide ingangen zeer druk. Rond vijf uur waren zowat alle vijf tienhonderd zitplaatsen bezet. De echte festivalisten hadden zich dan reeds op hun dekentje neergevleid en het overblijven de grasveld was volzet. De zon scheen melodieus en de kranen bruisten dapper. I mei 1971 Het is zoverMen heeft er jaren over geschreven, gepraat en ge redetwist. Zowel te Sint-Gillis als te Appels braken de klassie ke stormen in de glazen los en gingen schreeuwerige stemmen tegen de fusie de politieke lucht in. De gemeentelijke hartstoch ten laaiden hoog op en niet in het minst bij de gemeentepoli- tiekers, die hun mandaat en hun postje in gevaar zagen. Men hield gloedvolle pleidooien over de gemeentelijke autonomie, over de vader- en moedergrond, waarop men geboren en ge zoogd was. De politiekers schreeuwden in stereo en teken den in cinemascope en kleuren de luxe de nefaste gevolgen voor hun gemeente, wanneer zij door slokop Dendermonde zouden verzwolgen zijn. Zij draalden als op hol geslagen stoomloco motieven doorheen de straten van de gemeente, en lieten hun hart en gevoel de vrije teugel. Het sentiment vierde hoogtij, was schering en inslag. De ganse boel werd op stelten gezet en te wapen geroepen; de muziek maatschappijen, de voetbal ploegen. de sport- en jeugd- en cultuurraden, de duivenbonden en de pitjesbakverenigingen gans het dorp, gans de gemeente laaide van protest. Eensgezind zoals nooit voordien trokken én meerderheid en minderheid aan het contra-fusiezeel. Alleen te Dendermonde bleef het wind stil. Het was immers meer dan een publiek geheim dat de Den derstede volledig achter het fu siebeeld stond, omdat de stads bestuurders nu eenmaal de me ning toegedaan waren dat de sa mensmelting met andere ge meenten een conditio sine qua non was om de stad in de moge lijkheid te stellen de rol. die zij nu in het gewestelijk leven speelt, verder te zetten. Een eerste afkoeling der verhit te geesten gebeurde te Sint-Gil lis. waar de KWB een informa tievergadering belegd had, waarop sprekers en woordvoer ders der onderscheiden politie ke partijen hun mening omtrent de fusie uit de doeken deden. Die informatievergadering kwam echter een tikkeltje te laatde eerste officiële door sijpelingen aangaande de sa mensmelting waren gebeurd. En toen gebeurde het verwon derlijke alle sprekers waren er opeens ergens diep van over tuigd dat Groot-Dendermonde niet alleen noodzakelijk was voor de stad zelf, doch dat de gemeenten Appels en Sint-Gil lis er uiteindelijk zelf gingen wel bijvaren. Men ging zelfs verder tijdens bewuste vergadering werd de slogan «Wij gaan de schulden van Dendermonde niet betalen» door cijfertaal ontzenuwd het bleek immers dat Sint-Gillis financieel zeker niet in een beter parket dan Dendermonde zat. Burgemeester Verhelst zwoer op het einde van die vergadering zijn eeuwige trouw aan de auto nomie van zijn gemeente, terwijl Burgemeester A. Cool van Ap pels, zijn ontroering bijna niet meer meester, hetzelfde deed. De wagen rolde echter onver stoorbaar verder en nu is het zover. Op 13 juni gaan de inwo ners van Appels. St.-Gillis en Dendermonde hun nieuw stads bestuur kiezen. Dat het in de onderscheiden politieke partij en ondertussen niet kalm bleef, weet zelfs het kleinste kind. Overal ontbrandde de strijd om de macht. In de CVP liep het niet van een leien dakje. Vooral het geval «Verhaeghen» liet hier zijn weerslag duchtig ge voelen. Sint-Gillis was immers in een ware politieke chaos her schapen, en iedere nuchtere geest heeft reeds lang gesnapt dat dit geval ontegensprekelijk zijn invloed op de verkiezingen zou krijgen. Wie tussen de lij- stenregels speurt vindt daarvan wellicht meer dan voldoende bewijzen. Uiteindelijk blijkt het toch dat de CVP-lijst zo goed als definitief in elkaar zit, alhoewel wij nergens aan de huidige offi cieuze samenstelling van de lijst geraken. Bij de BSP rook het op een be paald ogenblik ook heel erg naar brandluchtdaar was im mers onenigheid gerezen tussen de oudere en jongere genera ties. Met de nodige partijtucht, een begrip dat men bij de socia listen lang niet als lucht mag be schouwen, werd de smeulende brand echter vlug geblust. De PVV kende ook haar barens weeën. Daar zat men immers met een eigenaardige situatie opgescheept. Door de politieke troebelen in Sint-Gillis, was er iemand van de PVV in die ge meente in een schepenzetel ge klauterd. Beeld je nu maar eens in dat die man - op de lijst van zijn partij uiteraard - op de eer ste plaats voor de komende ver kiezingen wou prijken. Dat zou natuurlijk van geen leien dakje lopen, oordeelde de Dender- mondse PVV. Stond de Gillisse- naar op de politieke ladder een trappeke hoger dan zijn Den- dermondse collega, dan heeft dit gewichtje toch de balans naar zijn zijde niet doen over hellen, zodat F. Verberckmoes wellicht als kopman van de PVV op de officiële lijst zal prijken. Er zijn uiteraard bij de VU ook wel enkele strubbelingen ge weest. Heel veel is daarvan ech ter nietnaar buiten uitgelekt. KAV Dendermonde - Deinze 2-0 25 december 1971 De wederoptredende Dender- mondse doelman André Wal- raeve heeft voor de sensatie i zorgd in de kapitale wedstrijd apt uit. Gedragen door de wind tegen Deinze. Óp de 33ste mi nuut trapte hij ae bal zeer ver kwam het leder tot voor het doel van Blomme die het nog wel even kon aanraken maar niet beletten dat het in de winkel haak van zijn doel verdween. Het werd even stil in het Den- dermondse stadion, daar heel wat toeschouwers verre van ze ker waren of dit doelpunt al dan niet geldig was. Ook scheidsrechter Cadron, die reeds vroeger het noorden had verloren aarzelde wel even na dat hij nochtans reeds naar het midden had gewezen. Hij ging dan ook zijn lijnrechter raadple gen en valideerde hierop het doelpunt. De wedstrijd op een zwaar veld heeft doorlopend een woelig verloop gekend. Reeds na twee minuten zat het spel op de wa gen. De doorgebroken Jan Van der Wilt werd in de strafschop zone neergehaald en gold het hier een schoolvoorbeeld van een strafschop, referée Cadron gebaarde alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Dit bleek voor de bezoekers het sein om er dan maar met de grove borstel door te gaan. Zij stapelden fouten op vóór het oog van de weinig auto ritaire scheidsrechter. Met recht en reden werd gevreesd dat het spelbeeld volledig zou ontaar den. Toen na een kwartier spel de hemelsuizen werden openge zet en het kille water op de spe lers neergutste, koelde zulks wel enigszins de reeds fel opgehitste gemoederen. Het spelpeil ging even de hoogte in. Dendermon de ging dan ook op de bezoeken de verdediging drukken, maar moest toch wachten tot de 35e minuut om op voorsprong te ko men. «Chou» De Bleeckere, gekend voor zijn kanonschoten, mocht toen een vrijschop nemen even buiten de strafschopzone en te gen zijn loeier was doelman Blomme niet bestand (1-0). Am per vier minuten later werd het ei zo na 2-0. De Lentdecker kreeg een kans voor de voet maar schoot op doelman Blom me die in twee tijden het leder onder kontrole kreeg. Onder tussen was De Block gekwetst geraakt aan de enkel en zou aan de rust zijn plaats afstaan aan Norbert Van den Dungen. Even na de rust kregen we dan het spektakulair doelpunt van An dré Walraeve en zulks luidde meteen ook een nieuwe woelige periode in waarbij vooral de be zoekende kapitein Martens en de nummer «8» Van Lacke zich gingen onderscheiden. Ook in het Dendermondse kamp kwa men een paar spelers dicht bij het kookpunt. Alles bleef evenwel beperkt tot het op het boekje schrijven van enkele spelers, zelfs bij grove fouten als deze van kapitein Martens op doelman Walraeve. Het was werkelijk onbegrijpelijk dat spelers als Martens en Van Lacke niet naar de kleedkamers werden gestuurd. Het mag worden gezegd dat KAV-Dendermonde op ver diende wijze de wedstrijd won - die gezien de sfeer en toestand van het terrein geen hoge top pen scheerde. De paars-blau- wen hebben zich evenwel tot het uiterste ingezet om de volle in zet thuis te houden, iets waarin ze dan ook zijn gelukt. De grote figuur uit de wedstrijd werd De Bleeckere, die naast zijn prach tig doelpunt ook zeer ver dienstelijk werk leverde in ver dediging en ook meerdere ma len gevaarlijk oprukte. De ver dediging over haar geheel sloot goed aan en in het middenveld scheen vooral De Lentdecker aan het terugkomen. Vooraan bracht men er minder van terecht. De vleugelspelers geraakten zeer moeilijk uit de knel - terwijl Marcel De Cock, opnieuw van de partij, met een extra bewaking werd bedacht. De winst van Dendermonde en het verlies van Eeklo en Loven- degem heeft tot gevolg dat de heenronde met drie punten voorsprong wordt afgesloten. De uitslag tegen Deinze be haald moet nu ook het vertrou wen in eigen kunnen derwijze doen stijgen dat met volle moed de tweede periode wordt aange vat. Zondag krijgen we de ach terstallige wedstrijd tegen Olympia Gent.

De Voorpost | 1992 | | pagina 11