Speciale editie H KI GJ Prins Filip studeerde Nederlands op het College te Dendermonde V.V.V. De faluintjesstreek te Meldert Prettige kennismaking 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Deader- Duraie- en Scheldestreek De Voorpost-31.12.1992- 13 DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 28 juli 1973 3rins Filip, de dertienjarige :oon van prins Albert en prinses 'aola, heeft gedurende de voor- )ije veertien dagen, samen met londerd en tien andere fransta- ongens en meisjes uit het 3russelse een kursus Neder lands in het H. Maagdcollege te Dendermonde gevolgd. Dergelijke kursussen worden reeds enkele jaren tijdens de zo mervakantie in het college inge richt, doch het was de eerste maal dat prins Filip te Dender monde vertoefde, in een poging om een stukje van de tweede landstaal onder de knie te krij gen. Pover schijnt de Neder landse kennis van de prins ech ter niet geweest te zijn - alle normen in acht genomen uiter aard - want hij werd tot het tweede jaar toegelaten. Incognito Was de oorspronkelijke bedoe ling het verblijPvan de prins te Dendermonde geheim te hou den, dan bleek die doelstelling niet houdbaar. Er waren echter voorzorgsmaatregelen geno men om te verhindeen dat het verblijf van de prins reeds voor de aanvang van de kursus zou bekend geraken. Zo vernamen we ondermeer dat Filip op de Voorlopige inschrijvingslijsten onder een andere naam inge schreven stond. Het incognito- zijn werd echter volledig onge daan gemaakt toen de prinsen van Luik in hoogst eigen per soon hun zoon maandag voor acht dagen omstreeks het mid daguur op het college kwamen afleveren. Toen wij de lange speurtocht naar de prins begonnen - het was op dat ogenblik rekreatie- tijd - en via de zwemkom in een van de sportzalen belandden, stond Filip samen met enkele vriendjes naar de volleybalspe lers te kijken. Had de fotograaf materiaal, dan stond uw reporter nog altijd met een wit velletje papier in han den. Een vriendje van de prins werd toen als bemiddelaar aan gesteld. Prins Filip van België had echter heel goed de lessen, die mama hem wellicht gespeld had onthouden. "Ik mag van mama geen interviews toestaan en er mogen geen foto's geno men worden. Ik zal deze avond naar huis telefoneren en wel licht zal ik op het einde van de kursus een verklaring over mijn verblijf mogen afleggen en zul len er foto's mogen gemaakt worden". Het was de enige ver klaring die hij wou afleggen en daarvan week hij geen duim breed af. Een tweede reeks foto's kon vo rige week zaterdag genomen worden toen tijdens de namid dag prins Albert en prinses Pao- la, vergezeld van de moeder van de prinses, hun zoon op het col lege kwamen bezoeken. Omstreeks kwart voor drie lie pen de kursisten op de grote speelplaats te voetballen. Tus sen hen kuierde de h. Hendrik De Smet. Plots kwam de jeugdi ge prins naar hem gelopen. "Mag ik bezoek van mijn ouders ontvangen vroeg hij. Op het bevestigend antwoord van de heer De Smet, zei Filip "Mama heeft getelefoneerd. Zij zal tus sen drie en vier komen". Vanaf dat ogenblik draafde de prins voortdurend in de omgeving van de h. De Smet rond. Een tiental minuten later bemerkte de h. De Smet de prinsen van Luik, die tussen de zware stalen sta ven van de collegepoort aan de Noordlaan stonden te turen. Deze poort was gesloten, Hen drik De Smet haastte zich dan ook om de poort te openen en de hoge bezoekers via de niet gebruikelijke ingang binnen te laten. Nadat de prinsen van Luik hun zoon begroet hadden en zich de visu konden overtui gen van zijn uitmuntende fysie ke konditie, drukte prins Albert 4 augustus 1973 "Hoe is het mogelijk dat deze brok oeroude folklore zolang in de vergeethoek bleef Waarom laat men de machines zomaar de mens, maar ook de gebruiken verdringen Deze vragen lagen op de lippen van vele honderden die het oogstfeest hebben bijgewoond op de hoeve Van Cauwelaert op de Nievel te Meldert. Mensen die vier jaar geleden de start meemaakten en anderen die er nu voor het eerst waren bleken gewonnen voor de gedachte, om het werk op het korenveld nog eens te zien zoals in de goeie ouwe tijd. Mensen van driemaal twintig en meer herleefden in hart en ziel bij het zien van het zware labeur van man en gerei. Geen gebrom van machines en motoren die de kalme natuur verscheurt, wel de spontane volkse uiting van een tijd die voor velen als verloren werd be schouwd maar toch echt te rijk is om er zo maar overheen te gaan. Levende folklore Samen met een hele rij burger vaders kwamen honderden bij een in de omgeving van hoeve Van Cauwelaert te Meldert. Na het rendez-vous te Moorsel werd dit jaar opnieuw Meldert uitgepikt als eerste gemeente in de Faluintjesstreekvolgend jaar zal wellicht Herdersem aan de beurt komen. Het oogstfeest werd naar de jaren 1900 overge heveld en met levende figuran ten kon men de gehele cyclus volgen van het pikken tot het bakken van ovenkoeken. Een enorm korenveld lag te wachten op de komst van een vijfentwin tigtal pikkers. Het pikken zelf betekende de de wens uit het college te mogen bezoeken. Ondertussen was ook Superior J. De Decker aangeko men en werd de rondgang door heen de collegegebouwen be gonnen. Waarom Waarom, zo vroegen wij aan de kursusleider, werd het college van Dendermonde voor derge lijke kursus voor Franstalige kinderen uitgekozen Er is eerst en vooral het feit, antwoordde hij, dat wij dergelij ke kursussen in Vlaanderen wil len laten doorgaan. Het schept al een heel andere mentaliteit bij de jongens en meisjes. Alleen wellicht reeds het besef dat zij in Vlaanderen verblijven stimu leert hen altijd Nederlands te spreken. Zoals U wellicht weet wordt tijdens het verblijf geen woord Frans gesproken. Dat doel wordt althans beoogd. Wat de selektie van de school betreft, worden heel wat eisen gesteld. Men moet honderd en zoveel kursisten niet zo maar ge woonweg gedurende veertien dagen kunnen herbergen. De jongens en meisjes die hier nu zijn komen uit een milieu waar er aan comfort geen gebrek is. Zij spenderen veertien dagen van hun vakantie om te stude ren. U begrijpt dat het verblijf dan ook uiterst aangenaam moet zijn. Wel, het Heilige Maagdcollege voldeed in zeer ruime mate aan de gestelde ei sen. Men heeft hier zeer degelij ke slaapgelegenheid met private kamers, de keukeninstallaties en de selfservice zijn ultramo dern opgevat en uitgerust. Er zijn dan nog de beide sportzalen en het eigen zwembad van het college. Wij hoeven hier met on ze meisjes en jongens niet bui ten om hen ongeveer alles te geven wat hun hartje lust. Dat de grote akkomodaties van het college ons bevallen bewijst wel het feit dat wij hier jaarlijks terugkeren. Prins Filip met een van z'n vriendjes. -deze streek in honderdvoudig 7 september 1973 facetten vertegenwoordigen. inzet van het gebeuren met de tweeënnegentigjarige Petrus Cuyper en de negenenzeventig- jarige Jozef De Kegel, eigenaar van de hoeve, als oudste pik kers. Ondertussen bonden de vrouwen de pikkelingen samen tot schoven, waarna bereidwilli ge mannen de gebonden scho ven te stuiken en te drogen zet ten. De verloren gevallen aren werden door gretige kinderhan den gelezen, "zantenlezertjes". Na een paar uur drukke bezig heden op het korenveld werden de aktiviteiten gestopt voor een korte picknick waarbij een scheut oud, bruin bier en boe renbrood met smout zeker niet ontbrak. Ondertussen werd de kar ter plaatse volgeladen en naar de hoeve gereden waar een aantal lieden klaar stonden om de stuik van de tas op te zetten. Weekbladen zijn een traditie Meer dan honderd jaar geleden speelden zij ook in het Aalsterse hun belangrijke rol. Zij zorgden voor het goede en het slechte weer, zij schreven een groot deel van de lokale geschiedenis op sociaal, kutureel en politiek vlak. Zij hebben ervoor gezorgd dat Aalst zijn typisch en boeiend gelaat, zijn eigen ziel heeft be waard. De moderne wereld heeft het leven van talloze ste den en gemeenten zoniet ge schonden dan toch grijs en bijna anoniem gemaakt. Met Aalst was dat niet het geval. Ondanks de modernizering en de verniewing heeft de stad tus sen de rivier en de snelweg, on danks de zo belangrijke ekono- mische expansie, de eigen aard behouden. Aalst leeft, ook als stad en als gemeenschap. Aalst is het Aalst van altijd gebleven, eerder luidruchtig dan inge togen, eerder fel en gepassio neerd dan flets en lauw. Aalst is aktief, hardnekkig, trouw en le- vensluchtig. Aalst kan lachen, Aalst kan vechten en ruzie ma ken, Aalst kan werken, Aalst kan zich bezinnen en zowel kul- tureel als sociaal verrijken. De stad bruist van leven, ze is buiten de enge grenzen gebroken naar een steeds sterkere ekonomi- sche opbloei, naar steeds meer grootheid die gans Vlaanderen tot ere strekt. Weekbladen zijn een traditie Wij zetten de traditie voort. Het bloeiende bestaan van Aalst verdient nog meer belang stelling en illustratie dan voor heen. Daarom menen wij dat dit weekblad hier een taak heeft. Opgesteld door mensen van Aalst, door mensen die dag in dag uit het leven van de stad meemaken, die open staan voor alle diskussies en problemen, zal ons weekblad vrij en onaf hankelijk, los van elke partij, met eerbied voor elke strekking en filosofie, iedere week de echo zijn van het leven, de wensen en de betrachtingen van allen die Wij komen niet voor of tegen een bepaald iemand, wij zijn eerlijk de vriend van allen, zon der daarbij onze journalistieke vrijheid en objektiviteit prijs te geven. Wij hadden de burgemeester van de stad om een interview gevraagd voor dit eerste num mer. Het was voor ons een aan gename plicht van hoffelijkheid tegenover de eerste burger van de stad en tegenover de stad zelf. De burgemeester was van Oordeel dat hij dergelijk inter view in een eerste nummer niet kon toestaan. Omdat hij nie mand pijn wilde doen. Derhalve stellen wij onszelf voor om al de lezers de kans te geven ons van bij de aanvang grondig te leren kennen. Daarom wordt dit weekblad ge durende drie weken gratis bij alle inwoners van de stad aan huis besteld. Wij houden nie mand voor het lapje, wij verko pen geen katten in zakken, wij tonen hoe we zijn en wat we willen brengen. Het is ons een grote eer, precies bij de start van het Dirk Mar- tensjaar, op de markt te komen in het land van de "zwarte man" die zoveel heeft gedaan en nog betekent voor de boekdruk kunst. Wij zullen met eerbied en genegenheid zijn spoor volgen, zijn idealen van vrijheid ten dienste van kuituur en gemeen schap aan de moderne noden en tijden aanpassen, in de overtui ging dat een gemeenschap als Aalst in deze tijd van decentrali- zatie steeds meer interesse waardig is. Iedereen en alles kan bij ons aan bod komen zowel de politiek als het sociale en de sport, zonder de humor te ver geten, want Aalst blijft ondanks de moderne lasten, bij uitstek de stad van de spotvogels die zelfs met zichzelf kunnen lachen, om dat zij in de grond de mildheid hebben van een zeer groot hart. Liever lezeres, waarde lezer, het is ons werkelijk zeer aangenaam met u allen te mogen kennis ma ken. co

De Voorpost | 1992 | | pagina 13