Speciale editie k <0 KI 01 30 jaar nieuws uit de regio 't Ros Beiaard doet zijn ronde immegangsdag, een eeuwige dag Sterke John De Croock fietst te Mettet naar nationale titel Brouwerij Zeeberg sluit Weekblad van Dender- Durme- en Scheldestreek De Voorpost - 31.12.1992 - 15 DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F Het Jlere Ros groet het publiek op de Grote Markt 23 mei 1975 Nu de steeds nerveuzer tikken de uurwerkwijzers nog slechts enkele keren hoeven rond te draaien, vooraleer het fluwelen doek van 25 mei vol verrukking opengeschoven wordt, houdt Dendermonde zijn laatste adem in, houdt Dendermondezich één enkel ogenblik ijselijk stil, om te luisteren naar de geluiden van de Ros Beiaardstad. En dan hoor je stemmen, opgewonden stemmen, je hoort haastige voetstappen, er klinkt muziek, je voelt dat Dendermonde hier vandaag herboren wordt, want er is dat Ros. Dat Ros werd de laatste dagen meer dan ooit op een voetstuk geplaatst. Je wandelde door de straten en je zag het, je hoorde het en je voelde het. In talloze uitstalramen knikte het Ros je bemoedigend toe, het knipoog de en fluisterde dat het er bin nen enkele dagen weer zou zijn. En dan keek je dankbaar naar de zonovergoten hemel en daar zag je 't Ros weer glimlachen in de Ros Beiaardvlaggen die in 30 mei 1975 Opschudding en ontgoocheling bij de fans van Ronny Leemans en Rudy Van Baelde mikro- pratcr had de namen van dat duo door de geluidsversterkers geschreeuwd. Het zou dus een spurt met twee worden. De ken ners tipten op Van Bael als de logische favoriet. Plots stortte de illusie van al die supporters als een kaartenhuisje in elkaar. «John De Croock alleen voor op». Pa Mon en de mensen die rotsvast in de mogelijkheden van de langopgeschoten Gijze- gemnaar geloven, stonden er een beetje aangeslagen bij ze beseften niet onmiddellijk wat hen overkwam. John Maar dat zou formidabel zijn. Lang bleven de aan de aan- komststreep opgestelde toe schouwers niet meer in het on gewisse op de kruin van de hel ling kwam één renner aan. Een grocn-wit rode shirt met witte mouwen. Het kon ook André John De Croock werd in Mettet nationaal kampioen. Van den Steen zijn die is onge veer even groot als De Croock. De mikroman had zich niet ver gist het WAS John. Ontspan nen, alsof hij op uitstap was ge weest, allesbehalve gehaast en zegezeker, groette hij het pu bliek. Een kushandje links, een kushandje rechts. Fris als een hoentje liet hij zich uit het zadel glijden. Wel veegde hij de modder van het gelaatde ganse dag had het te Mettet ge regend. Gelukkig stond hij erbij toen BWB-voorzitter Albert Van Mossevelde het trikoloor over zijn schouders trok. Taai ras Hij stamt uit een taai ras. John De Croock. Grootvader Omer was een van de boeren «van de oude stempel», 's Morgens vroeg op, en 's avonds, als de meesten rond de Leuvense stoof hun babbeltje deden of bij de schemerlamp een kaartje legd en, liep hij nog op het erf rond om de dieren te voederen of de koeien te melken. Een groot ge zin boven water houden was in die tijd al evenmin een sinekuur- tje als vandaag. Pa Edmond erf de de wilskracht om iemand te worden in het leven van geen vreemden. Keikoppig zette hij zich achter de uitbouw van een zaak in groente en fruit. Een man met stevige knuisten aan het lichaam. Sterk als een beer daarenboven. Maar voor de wielrennerij heeft hij een zwak. Toen zoon Luc begon te koer sen had hij daar niets op tegen. Hij werd zelfs zijn vurigste fan en doorkruiste met hem en de andere Belgische geselekteer- den Italië tijdens een «kleine Giro» waarin hij voor Barmhar tige Samaritaan speelde omdat de «officiële soigneur» de jon gens zo goed als aan hun lot overliet. Toen John De Croock op 29 maart zeventien werd, kreeg hij betere kansen de konkur- rentie werd scherper, de afstan den langer. Vooral in de selek- tieritten voor het wereldkam pioenschap in het Zwitserse Lausanne. Afstanden die som mige geroutineerde amateurs afschrikken, zijn een kollje naar John's hand. Eén van die zware koersen won hij en woensdag was hij te Ninove nog derde na 100 km. Twee klasmannen gingen hem voorafEtienne De Wilde en Luc Collyn, die toevallig aan de basis lagen van de aanval die te Mettet de beslissing inluidde. Als een grote John De Croock heeft op het autocircuit van Mettet de eerste storm laten uitrazen. De eerste 80 km reed hij gewoon met de «meute» mee. Nooit ver achter aan om niet voor een voldongen feit te worden geplaatst, maar nooit bereid tot dwaze inspan ningen die zijn eventuele kan sen zouden «nekken». Een veer tigtal kilometer voor de finish schoof hij naar voren en keek klaar uit de doppen. Met zijn vijven gingen ze in de aanval Etienne De Wilde, Luc Collyn, Rnooy Leemans, Fons De Wolf en Ronny Naets. Genoeg talent om vooraan te blijven. Elf sterke jongens waren even zegedriftig en haakten zich uit het indruk wekkende peleton los. De spur ters beloeren mekaar. John De Croock is nog sterk en slaat ver rassend toe. «Ik werd op dat laatste bergje verrast», verklaarde de geklopte Leemans achteraf. Een smoes je de Gijzegemse krachtpatser was gewoon de sterkste en de meest frisse. een elegante boog over de Brus selsestraat wuifden en uit tallo ze vensters hingen te wapperen. Je ging naar de braderij en daar was het paard weer, en overal waar je om je heen keek, zag je de stad in rood-wit. Roodwitte vaandels gaven de Kerkstraat iets feestelijks, iets warm en vreugdevols, maakten haar tot één der mooiste straten van de stad. Je kon geen meter verder gaan of je zag het Ros of het Rosje op de Dendermondse of Aalsterse affiche, want die van Aalst die blijven kwaad, die grijnzen kwaad. En er waren de Dendermondenaren. Met tientallen en tientallen zijn ze naar de aandoenlijke repeti ties getrokken, hebben daar al vol entoesiasme geapplaudis seerd voor ons palladium en zijn dienaars, de pijnders. En als de Ros Beiaardkapel dan haar spetterende muziek liet weer klinken, waren de Dendermon denaren niet stil te houden, ze moesten meezingen, ze moesten het uitschreeuwen dat 't Ros Beiaard weer zijn ronde deed in de stad van Dendermonde, ze trokken naar warme, zalige her bergen en zongen daar verder tot ze er hees bij werden en een tikkeltje lazarus. Tientallen en tientallen bezoekers zijn de af gelopen dagen al langs de Den dermondse straten getrokken een voorspel voor de massa van morgen Een voorspel voor een schouwspel dat het mach tigste wordt dat ooit in de roem rijke geschiedenis van onze stad vertoond werd. Morgen wordt op de Dender mondse Grote Markt geschie denis gemaakt, ook al zijn we er vandaag nog niet volledig van bewust. Het ontroerd zijn is wat sentimenteel gedoe voor oudere mensen, zeg je, tot je daar zelf tranen met tuiten langs je wan gen voelt vloeien, als het paard in al zijn trots langs de flessen hals van De Lentdecker de Markt opdanst, met een brede zwaai naar de hoofdtribune stormt, waar de krijgshaftige Heemskinderen De Jonghe voor de personaliteiten salue ren. Dan draaft het onevenaar- bare Ros naar de andere tribu nes. Nu houdt het paard even stil, de stilte voor de storm. Het paard zet zich schrap, spant zijn spieren, om door te dringen, om door te breken door het vuurpeleton aan Sint-Joris, maar het wordt achteruitgedre ven. Het wordt nerveus, hinnikt heftiger en stormt naar de fles senhals, helaas, ook tevergeefs. En met een finale spurt breekt het dan onweerstaanbaar door de Sint-Joris-nauwte. Terwijl het volk juicht en jubelt, terwijl Dendermonde op zijn kop staat en weent van vreugde, van fier heid en van droefenis om het afscheid. Morgen zijn de ogen van gans Vlaanderen op Den dermonde gericht. Ook Aalst zal komen gluren. 28 februari 1975 Praten over 'Aalst brouwerijstad' zal voortaan best in de verleden tijd gebeuren. Na het verdwijnen van die andere Aalsterse brouwerij De Blieck in oktober 1973, wordt de slui ting van brouwerij Zeeberg te gen de komende maanden ge pland. Daarmee wordt de overi gens al erg uitgedunde rij van brouwerijen te Aalst en in de Denderstreek bepaald kort. Onderhandelingen tussen de ei genaars van de brouwerij Zee berg, en kandidaat-kopers date ren niet van vandaag. Met meer dere firma's en vennootschap pen werden in het verleden kon takten gelegd om het rendabel bedrijf over te laten. Sluiting Ook de Zeeberg-brouwerij heeft zich niet langer verzet te gen de trend in de brouwerijwe- reld van koncentratie waarbij Tegenover de uitbreidingva enkele binnenlandse en buiten- Glucoseseries Réunies die landse firma's steeds een ruimer afzetgebied op de markt verove ren. Konkurreren wordt voor kleine- en middelgrote onder nemingen steeds moeilijker. Het gevolg ligt zo voor de hand: in de brouweriiwereld volgde de jongste jaren de ene koncentra tie de andere op. Volgens een akkoord dat voor enkele dagen ondertekend werd tussen de brouwerij Zeeberg en de Aalsterse firma Glucoseries Réunies worden de gebouwen van de brouwerij overgemaakt aan het sterk uitbreidend bedrijf Glucoseries Réunies. Onder handelingen tijdens de jongste weken tussen de ondernemings raden, de vakbonden en de di- rekties van beide bedrijven moeten binnenkort naar alle waarschijnlijkheid leiden tot een overeenkomst inzake de verdere tewerkstelling van al thans een gedeelte van de zowat tachtigtal werknemers van brouwerij Zeeberg. Van vak bondszijde wordt aangedrongen op een afscheidspremie voor het personeel. Onderhandelingen zouden evenwel tussen brouwerij Zee berg en een brouwerij uit Wieze gevoerd worden voor de overla ting van de herbergen. Een verdere tewerkstelling in de Wieze-brouwerij voor onder meer de transportdiensten be hoort dan ook tot de mogelijk heden. van de met de aankoop van de Zeebergge bouwen bijna de hele Dender- oever tussen de Zeebergbrug en de St.-Annabrug inneemt, staat Aalst opnieuw voor een be drijfssluiting van een gekende en gevestigde firma en dit na zovele: de Filature du Canal, Roos-Geerinckx De Nayer, de Filature Impériale enz. en anderhalf jaar na het verdwij nen van brouwerij De Blieck. Eeii weinig benijdenswaardige tendens..

De Voorpost | 1992 | | pagina 15