Speciale editie V De grote Tour van de kleine man De Tour van Lucien Hevige brand fataal voor Hospitaalklooster Springtij en noordwester zorgden voor meer dan zeven meter water 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Dender- Dunne- en Seheldestreek Tij van de eeuw (6,83 m) was kinderspel De Voorpost 16 - 31.12.1992 - De Voorpost f DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F TO i.ili 107#; hun krant bewaard, als een do- oujuii iy/ö kument dat ze later aan hun kin- - deren en kleinkinderen als sou- De «Tour de France 1976» is venir willen achterlaten. De figuur van de eerste rondeweek, er een one manshow van. Voor de eindzege speelde de jonge Lombardzijdenaar vanzelfspre kend niet mee. De belangstel ling van de insiders ging naar de prestaties van de potentiële kandidaten Thévenet, Baron- chelli, Zoetemelk en Van Impe. Dèar diende Lucien Van Impe zijn felste konkurrenten reeds een morele klap toe Poulidor, bijna twee decennia lang een specialist, fietste 16 sekonden sneller dan de Merenaar. Ba- ronchelli vijf sekondjes. Maar noch Poupou, noch de over het paard getilde Baronchelli, kun nen als het op klimmen aan- voorbij. De gouden Tour voor meesten gooiden dit «oud pa- Lucien Van Impe, de kleine pier» echter overboord. Vooral man die plots postvat naast de dan omdat er, als men alleen het groten. De vedette die zich niet essentiële wil bewaren, heel wat heeft laten overdonderen door knip- en plakwerk aan te pas het sukses dat hem populair komt om de «Lucien Van Im- maakte bij duizenden en nog pe-story» te bezitten, eens duizenden wielerfans. De Wijzelf lichtten uit de voorbije eenvoudige volksjongen die Tour de France het belangrijks- zichzelf bleef. Die op de te aan de hand van een aantal Champs Elysées de ontelbare «verhalen», samengebracht in uit Mere en gans Vlaanderen dit Voorpostnummer, brengen overgewaaide «gele petjes» en we de hoogtepunten, de waar- «gele shirts» groette toen op die heid over de «sleutelritten», bij- memorabele 18 juli 1976 zijn een. Een dokument dat u bewa- fantastische prestatie bekroond ren kunt en later opnieuw lezen, komt, met Lucien rivalizeren. werd met een triomftocht in de Maar achteraf komt er nog Er was dus niets gebeurd. schaduw van de beroemde Are meer een feuilleton over Lu- D"'::i— J- de Triomphe, Lucien Van Impe, cien Van Impe. Verteld door lange tijcf voor zichzelf en voor mensen die hem door en door de insiders de gevleugelde klim- kennen. Van zijn geboorte af. mer, de koningsadelaar. Maar LE TOUQUET. Zondag 27 ju- nu, bijna op de vooravond van ni. Gisteren bolde de Tourkara- gezicht, doch onder moreel oog zijn dertigste verjaardag, door vaan van Angers naar Caen, een punt een slag die bij de over- eigen kunde en geloof in zich- stad in Noord-Frankrijk. wonnenen keihard aankwam, zelf, gepromoveerd tot een all- Giovanni Bataglin begon één Zoetemelk slikte eens, toen hij roundkampioen. Toteenauten- dagje te vroeg aan zijn tijdrit :de wist waar hij aan toe was. Théve- tiek Tourwinnaar, die plaats- laatste vijf van 236 eindeloos net zocht een ekskuus. Op weg neemt tussen de onsterfelijken lijkende kilometers, fietste hij naar Caen was hij gevallen. Een van de wielersport. Wiens naam «zijn kas» leeg. Eenzaam strij- paar schrammen die de chauvi- nu prijkt naast die van Eddy dend tegen de gorilla's van nistische Franse volgers tot een Merckx, Jacques Anquetil, Freddy Maertens die het pelo- «serieuze handicap» hadden Louison Bobet en de legendari- ton wat graag gesloten wilden opgeschroefd. Die plets tegen houden om hun meesterspurter het stukje aardbol had het, vol- naar een nieuwe zege te kunnen gens Nanard, verknoeid. De piloteren. De bijna 25-jarige held van de Tour 1975 had de Transplantijn hield stand. nacht voordien slecht geslapen, De volgende dag was hij ner- vertelde hij met een glimp van gens, deze Italiaan. Toen maak- ontgoocheling over zijn gelaat, te Freddy Maertens, de centrale Belangrijker was de winst die Van Impe tegen Thévenet en Zoetemelk boekte respektie- velijk 18 en 23 sekonden. Een zeer kleine marge op het eerste Lucien Van Impe is nu een echte vedette: hij won de Tour. sche Lucien Buyze. Lucien heeft een epos geschre ven. Drie weken lang hebben de kranten over de gebeurtenissen van die tot de verbeelding van allen sprekende ronde (bijna) alles verteld. Sommigen hebben i 1A_. hier was er van paniek geen 3 september 1976 sprake. Toch speelden er zich enkele ontroerende tafereeltjes Vrijdagnamiddag 27 augustus af. Een oudje zei zelfs wenend: heeft een hevige brand het ia|s jk (jan t0ch moet sterven, klooster van de zusters Augusti- ]aat het dan hier gebeuren'. De nessen (beter gekend als de meeste oudjes, sommigen in een gasthuiszusters van Aalstdie rolstoel, werden naar de nieuw- werkzaam zijn in het St.-Elisa- bouw overgebracht. Men her- beth-hospitaal, bijna volledig bergde er ook enkelen bij de venvoest. De vlammen hebben buren in de Dr. De Moorstraat, buitengewoon snel en hevig hun jn (je vlucht had men ook zoveel 9 januari 1976 Vorig jaar werden we weken vooraf verwittigd van het drei gende tij van de eeuw. Een kwo- tum van 6,83 meter werd toen behaald. Vorige zaterdag echter, mede door een strakke noordwester storm, mat men aan de brug te Dendermonde een kwotum van 7,05 meter, totnogtoe het hoogste peil dat de Schelde ooit haalde. De stad Dendermonde bleef gespaard, enkele overstro mingen aan de haven en de Kil- leweg niet te na gesproken. Toch steeg het water onrust wekkend. Tussen 17 en 18 uur waste het water met twee centi meter per minuut. Men vreesde spoor achtergelaten. Op zijn tocht over zuidoost-Engeland, het IJselmeer, noordwest- fatale werk gedaan. In weinige minuten tijd stonden zolder en bovenverdieping in volle vlam mengloed. Een enorme, lange rooksliert, die snel westwaarts België. Met windkracht 12 werd de kust gegeseld. Met een snel heid van 135 km per uur rukte de wind aan alles wat enigszins bewegen kon. Dijken werden lek geslagen, straten en zelfs he le gemeenten (Ruisbroek) ston den blank. De brandweerkorp sen konden de oproepen niet verwerken. In Dendermonde ging een groot uitstalraam door de wind aan diggelen. In de streek werd Baasrode het zwaarst getroffen. Men heeft er geregeld met wateroverlast af te rekenen. Gedurende de laatste drie jaar was het drie keer het- mogelijk van de bezittingen meegenomen. Het zal wel een heel probleem geweest zijn om dit allemaal op de juiste plaats terug te krijgen. Want het ging allemaal zo snel. De kraamkli niek werd niet ontruimd omdat dit gebouw niet rechtstreeks met net klooster is verbonden. den. Privéwagens van brand weerlui die in de omgeving van dreef, maakte iedereen van ver- het arsenaal geparkeerd ston- re duidelijk dat het een zeer ern- Duitsland en het Deense Jut- den werden tegen de muur ge- stige brand was. l?n,^.f.aas^e origan ook over smakt door het sterk stromende Het was rond 16 uur dat voor het water. Onder de felle druk begaf eerst alarm werd gegeven. Dit Toch"'"waren 'een" paar"jonge in de Dorpsstraat een muur. moet ongeveer terzelfdertijd m0eders in paniek en vluchtten Naar schatting is in vijfhonderd door verschillende personen ge- met hun baby op de arm weg uit huizen vrijwel onherstelbare beurd zijn, o.a. door mevrouw het gebouw. De materniteit is schade aangericht. In de nacht Van Den Borre in de Gasthuis- verder niet onmiddellijk be- van zaterdag op zondag snelde straat, die een verdachte rook dreigd geweest door de vlam- ll t Lrr\mc uon OiTfiala IJi I118 li jilrnonAmnn n Cl tulo het korps van de Civiele Be- had waargenomen. De tele- scherming van Liedekerke ter foonlijn in het hulpcentrum 900 Ongeveer 7 tot 8 minuten na het hulp met groot materieel en 135 was echter bezet. Bij een tweede eerste alarmsein was de brand- manschappen. Het werd zon- poging was de brandweer al ver- weer met enkele wagens ter dagmorgen vóór al het water wittigd. Ook een hospitaalzus- plaatse. De overige brandweer- was weggetrokken. Een ganse ter had brandgeur geroken, wagens volgden snel. Ze werden zondag had de brandweer nodig maar had er aanvankelijk geen allemaal opgeroepen toen men om alle volgelopen kelders leeg aandacht aan geschonken. Toen de ernst van de brarid had ge- te pompen. Baasrode bood ze echter rook merkte, sloeg ze 7jen a ne brandweer-materiaal He Op vor mo sch pai bui dei lan ge2 me on; - v mil de Bri kre siti zej de br< toen het ergste en het werd ook zelfde, maar zoals het zaterdag- erg m verscheidene gemeenten, avond was had men het in het Te Moerzeke vielen er verschei dene dijkbreuken, te Baasrode liepen ongeveer duizend huizen onder water, te Grembergen stond de dijk aan het «Lamme- ken» zodanig te trillen dat heel wat bewoners van de «Winnin gen» hun have en goed in veilig- teid brachten. Het was bijna zoals in 1953. Een diepe stormdepressie is het palingdorp nog nooit meege maakt. Ongeveer duizend wo ningen leden waterschade. In sommige huizen steeg het water tot anderhalve meter zodat heel wat mensen naar de bovenver diepingen moesten vluchten. Het water steeg er in een kwar tier tiids zo snel dat de meesten hun bezittingen moesten ach terlaten. Er moesten heel wat voorbije weekend over Europa mensen door de plaatselijke geraasd en heeft een rampen- brandweer geëvakueerd wor- pompen. Baasrode bood ze echter rook merkte, sloeg z trouwens die dag een triestige alarm. aanblik. Overal lagen voor de De rook werd snel gevolgd door deuren stinkende tapijten en ge- vlammen. De eerste zorg van de schonden meubilair. De mensen zusters en het ziekennuisper- waren hun huizen aan het op- soneelwasdanookhetinveilig- kuisen en wat vernield werd heid brengen van zieken en be stond op straat. Men kon zich jaarden. De dichtst bij de brand toen best een beeld vormen van gelegen zalen werden onmid- de aangerichte schade. In Baas- dellijk ontruimd. De patiënten rode denkt men dat deze ramp werden elders in het hospitaal nog erger is dan die van 1928. ondergebracht. Dit verliep vrij In de andere gemeenten werd vlot, hoewel de zieken sterk on minder schade aangericht. Te der de indruk waren van het ge- Grembergen donderde de wind- beuren, haan van de kerktoren naar be- Ook het aanpalende Sint-Lie- neden. De pas herstelde dijken vensrusthuis voor bejaarden hielden er flink stand. werd dadelijk ontruimd. Ook zien. Alle brandweermateriaal van het Aalsters korps was aan wezig. En dit bleek nard nodig. De brandweer is echter gehin derd geweest door het verkeer, vooral omdat vele nieuwsgieri gen reeds naar de plaats van het onheil waren gekomen. Boven dien stond de Gasthuisstraat vol geparkeerde auto's van bezoe kers aan het hospitaal of kraam kliniek. De meeste chauffeur kwamen onmiddellijk hun wa gens verzetten. De overige wa gens nam men met enige man nen op en zette ze gewoon op het voetpad.

De Voorpost | 1992 | | pagina 16