Speciale editie 5 Patrick De Koning uit Grembergen Europees- en nationaal kampioen doelschieten De story van de plezante stouterik Hamme derde in finale Spel zonder Grenzen 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Bender- Durme- en Scheldestreek Raedemaekers filmt Jespers te Aalst 18 - 31.12.1992 - De Voorpost De Voorpost DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 25 augustus 1978 Patrick De Koning, 17 jaar, uit de Vossenhoek te Grembergen heeft zopas twee prestaties gele verd die nooit eerder door een knaap op zijn leeftijd in dat op zicht werden verwezenlijkt. Enkele dagen geleden werd Pa trick Europees kampioen doel schieten in de Franse plaats Creil waar dit jaar voor de eerste keer in de juniorsklasse Europe se titelwedstrijden werden geor ganiseerd. Tijdens het voorbije weekend klasseerde hij zich als Belgisch kampioen op de Fieldwedstrijd te Spa welke als nationaal titel- kampioenschap betwist werd, maar waaraan ook werd deelge nomen door schutters uit Frankrijk en Nederland. De Europese titel is voor jeugdi ge Patrick evenwel de bekro ning. Wat eens een droom was, is werkelijkheid geworden. Eer der al had de Grembergenaar nrarlitrirpcta tioc Nu is hij Europa's beste in de juniorklasse. Een prestatie die telt. Het paar jaar oude groot- Dendermonde heeft nooit een sportman met Europese allures binnen zijn grenzen geteld. Pa trick De Koning, de eenvoudige, maar joviale jongeman heeft thans zo een titel op zak. Met een zit hij in het spoor van zijn vader die in 1973 een wereldtitel veroverde en dit jaar eveneens aan de top prijkt binnen de Eu ropese schutterslijsten. Van Kindsaf Patrick De Koning hanteert reeds van zijn negende jaar de boog. Dat is geen onaardigheid voor wie ook zijn vader kent. Fonske De Koning zoals men hem in Grembergen noemt is een reeds jaren bekend boog schieten Dat Patrick op een ogenblik waarop hij nog zijn kin derbroekje versleet, reeds door die mikrobe was gebeten, schept dan ook geen veiwondering. Tij dens de voorbije jaren verza- bekers. Een indrukwekkende verzameling wanneer je even de woning van de jonge kampioen binnenduikt. De bekroning kwam enkele da gen geleden. In het Franse Creil nam hij voor het eerst deel aan een internationale wedstrijd vmuoi- voor juniors. Er waren schutters rekening behaalde hij tien pun- uit de Bondsrepubliek Duits- Je,n meer dan de Zwitser Japp. land, Frankrijk, Nederland, Lu xemburg, Portugal en Oosten- rijk. Allen dienden ze wedstrij den te betwisten die over twee dagen werden gehouden. Reeds vrij vlug bleek dat Patrick De Koning een gevaarlijke klant zou worden. Vrijwel in iedere wedstrijd verzamelde hij een hoger puntentotaal dan zijn me destanders. In de totale eindaf- vow Japp. Meteen werd Patrick titelhou der. De derde plaats viel ook te beurt aan 'n landgenoot, de Brugge ling Van Paemele. Overladen met een persoonlijke medaille, een schaal in ploegverband enj een extra beker voor de over- winning op de negentig meter, keerde de Grembergenaar fier als een pauw huiswaarts. Amper een paar dagen later werd het opnieuw een schot in de roos. In| Spa won hij met duidelijke leng- tes voorsprong nog de nationale titel bovenop. de'jutüores^0"'"^ Grembergen werd Europees kampioen boogschieten bij mend aan de deur een sigaretje 29 september 1978 te paffen. Binnenin gonst het van drukte. Een onderzoeksrechter werd Mensen achter het bureautje, aangehouden. Het werd een be- mensen in de living, mensen in langrijke'affaire'zoals dat heet. de achterkeuken. Guy Jespers heette de man. Nie- Onder hen Peter Faber, zowat mand kende hem maar vanaf de coming man in de Neder- dat moment werd hij voor heel landse filmindustrie. Faber Vlaanderen rot populair. Met speelt hier de rol van Jules De nadruk op beide woorden. Zelfs Praetere, meteen de hoofdper- in Nederland stak men de neus soon 'n de filmische story die boven water. Zo'n leuke stap is 'MÜn vriend of het verborgen altijd vlug meegepikt. FonsRae- 'even van Jules De Praetere' als demaeckers, nog maar pas be- dte' meekreeg. Als tegenspeler komen van die roemruchte Mi- is Frans Vercammen aktief. ra-story, zag er brood en film in. Frank Aendenboom, bekend Nu zit Guy Jespers in de nor en van de vroegere BRT-serie 'Jo- Raedemaeckers filmt er duchtig han en de Alverman', speelt hier op los. Ook te Aalst werd deze de rol van rechercheur, week het filmkamp opgeslagen. Plezante gelykenis Moorselbaan 312 Regisseur Raedemaeckers Een vrijlange baan is het. Opge- houdt nog altijd staande dat fleurd door een kerstversiering elke gelijkenis met het Jespers- die momenteel nog aan haar zo- proces volkomen toevallig is. merslaap toe is en er dus vrij Maar dat is een cliché die vroe- regenachtig en triest bijhangt. ger al in jarenoude boekjes Huizen als alle anderen in dat stond en waaraan je niet al te Vlaanderen van ons. Het huis- veel belang meer moet hechten, nummer 312 ziet er wel een iets- Temeer daar bepaalde faktoren je speciaal uit. Er hangt een uit de film duidelijk in die rich- enorme lamp voor. Nederland- ting wijzen. De namen alleen al: se wagens en enkele huurauto's De Craemer werd De Praetere staan er waterachtig bij. Enkele en Jespers vervangen door Jen- werkloze mensen staan dro- sen. Ook de inhoud lijkt erg sterk op de echte story. De Praetere blijft ook hier de vlotte, goedlachse kwajongen. Zelfs het resultaat van de twee 'uitvinders' blijft hetzelfde. De Cramers realisatie heette toen- dertijd ionylux, dat van filmve dette De Praetere ozo-pur, maar beide vindsels proberen vuile lucht zuiver te maken. Mevrouw Poppe voor en na Het huis ligt er vuil bij. Het draagt duidelijk de sporen van dit bijna uitsluitend Nederlands filmonderonsje. De eigenares ervan, mevrouw Poppe, is niet zo erg opgezet. Ze heeft er een hele tijd over gedaan eer ze toe lating gaf voor het gebruik van haar (naar men zegt typisch Bel gische) woonst. Maar ook in de filmwereld klinken de goud- vinkjes bekoorlijk. En daarvoor zwicht zelfs de properste huis moeder. Eén akteur (of is het nou een aktrice - want daarin zijn we nooit zo goed geweest) trok er zich geen fluit van aan. Hij deed alles gratis. Loucky, het hondje van de buur, was juist goed genoeg om met zo'n Hol landse sterakteur een eindje uit wandelen te gaan. Ook dat heet kuituur. 28 juli 1978 Hamme heeft in het verre Bour- goin-Jallieu niet de vreugde van de overwinning mogen smaken. Al moeten we eerlijkheidshalve zeggen dat het er bij de aanvang van de Franse aflevering van «Spel zonder Grenzen» meer dan dik in zat. Het derde spel deed de Hammenaren de das om. Ze zaten eventjes door deze tegenslag down en ploegleider Fernand Tassent heeft met zijn grote overredingskracht dan toch zijn spelers ertoe kunnen aanzetten in de daaropvolgende spelonderdelen zich te herpak ken. Zodat uiteindelijk over winningen in bepaalde onderde len niet aan de neus van Hamme konden voorbijgaan. Maar win nen, eerste eindigen bij de eind afrekeningen daarenboven Wil lebroek verdringen van een fi naleplaats, nee daarin is dit nochtans erg sterk voor de dag komende Hamme niet in ge slaagd. Bij de start opperde men evenwel die idee, al klonk er op de achtergrond wel dat beetje gebrek aan vertrouwen. Meer dan 43 punten scoren is niet een klein beetje, vooral als men weet dat er in het hele spel slechts een supertotaal van 62 punten te veroveren valt. Kwam daarbij nog dat Hamse ploeg in Bour- goin-Jallieu stuitte op de Franse nonchalance. Ploegleider Tas- sent daarover: «toen we hier aankwamen en dinsdag met de oefeningen wilden beginnen bleek dat er meerdere spelen nog niet helemaal waren uitge werkt en dat de nodige attribu ten vaak ontbraken. Dergelijke dingen werken nu eenmaal niet bevorderlijk in op het moreel van een team». Bij de start van Spel zonder Grenzen stond het optimisme dus op een laag pitje. En dat niet alleen bij Hamme. - voor Hamme de finale speelde van Spel zonder Grenzen.

De Voorpost | 1992 | | pagina 18