Speciale editie KI Wilfried Wesemael blijft even bescheiden Ontplofte gastank maakt ruïne van Schellebelle station De Dender zuiveren en stad met eigen vuil verwarmen Weekblad van Dender» Durme- en Scheldestreek 30 jaar nieuws uit de regio Gesprek met de overwinnaar van de Ronde van Zwitserland De Voorpost-31.12.1992- 19 DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 29 juni 1979 Hij zit er kalm en rustig bij. Als of er helemaal niets is gebeurd. Wellicht heeft hij veel binnen pret. Maar dat toont hij niet, Wilfried Wesemael. Het is alsof die zege in de ronde van Zwit- I seriand, een ophefmakend re sultaat nochtans, hem onbe- roerd laat. Fietsen is een be roep. Die Tour de Suisse rijden was een «opdracht». Zoals hij er elk jaar een massa op te knap- I pen krijgt. Gewoonlijk blijft hij de anonieme koereur, de figu- rant, de knecht van de baas, de waterdrager, de gangmaker, de j klusjesman. Plots, onvoorspel baar, trad hij uit de schaduw, trad alle logika met voeten. En ontpopte zich tot een audentie- ke vedette. Wilfried bracht uit de «Tour de Suisse» een afgeladen volle va lies met shirts mee de gele trui van laureaat, de groene van «winnaar m£t de punten», de geel-wit-groene van beste man in de «combiné». Al die onder scheidingen promoveren hem tot beste, snelste en kompleets- te man uit een rittenwedstrijd die dan toch over een niet zo makkelijk parkoers was uitge smeerd. Het loopt soms eigenaardig Wilfried Wesemael was er als de pinken bij toen tijdens de eerste échte etappe een ontsnapping, maar dan de goeie, op gang kwam. Hij had kunnen winnen. Maar Jacobs, een snel baasje, had de gepaste versnelling «ge trokken» en haalde het. Wese mael was dat een zorg. Hij klom immers toch op het ereschavot je. Met de gele trui om. Hij had het snelst van de kopmannen ge reden tijdens de proloog, tradi tiegetrouw een tijdritje. Wil fried bleef leider. Tot na de eer ste tijdrit over 20 kilometer. Na afloop werd met sekonden gegoocheld door de «mannen van de chronometer». Die be reikten het zo fijn dat Salm, in het klassement de Gijzegem naar met één onnozel sekondje voorafging. Het wonder geschieddehet koersbeeld sloeg totaal om. Een teoretisch verloren situatie werd door de geelroden in een zege omgebogen. Wilfried We semael pakte de gele trui terug. Erg gerust mocht hij echter niet zijn hij voelde de adem van Keller in de nek. Diezelfde Kei ler werd evenwel de volgende dag in de vernieling geduwd. Wilfried Wesemael vertelt niet dat hij het toch moest «doen». Een meeloper kan niet wat hij in Zwitserland toonde. Zenuwen Tijdens de laatste ritten heeft Wilfried Wesemael meer over hoop met zijn zenuwen dan met de konditie «Ik reed enorm ge makkelijk. Dat wel. Maar op twee dagen van de finish begon ik mij zorgen te maken. Zou ik niet kraken Ik mocht niet meer falen. De andere renners van het team waren immers kansloos geworden. Ik die an ders zo rustig ben, begon te pie keren. Achteraf moet je zeggen dat het geen zin heeft je nerveus te maken als je in dienst van de «kopmannen» bolt, kraak je toch ook niet. Dus.» Wilfried bleef evenwel overeind. Zonder verzwakken. Hij reed nog ster ker naargelang het eindpunt in zicht was. De laatste rit in lijn onderstreepte die vaststelling op een bepaald moment viel er een kloof in het peleton. Wese mael reed op kop. Niet met de bedoeling een aanval op te zet ten. Nee. Gewoon om «tempo te maken». En toch gebeurde het dat het peleton scheurde. Hij eindigde trouwens in de spits. De slottijd- rit over 20 kilometer werd door wereldkampioen Kneteman ge wonnen. Voor Didi Thurau, ook al een specialist. Wilfried Wese mael was derde. Tientallen bloemstukken werden de jongste overwinnaar van de Ronde van Zwitserland aangeboden. ljuni 1979 Met een verschrikkelijke knal vloog woensdagavond op het perron van Schellebelle een tankwagon geladen met pro- paangas in de lucht. Reeds lang nebben verschillende inwoners van de gemeente ervoor geij verd dat het overtanken van propaan niet meer in het station zou gebeuren. Toch achtten de autoriteiten de veiligheidsmar ge groot genoeg. Bijna alle ruiten van de trein gingen aan diggelen door de en orme luchtverplaatsing, terwijl de trein over zijn ganse lengte verschroeid werd. Op sommige plaatsen bladderde de verf er zelfs af. Passagiers met lichtere brandwonden werden door de plaatselijke diensten van het Rode Kruis verzorgd. selijke knal waren natuurlijk ve le omwonenden komen buiten lopen en aldra werd de aanstor mende brandweer van Wichelen en Wetteren, met al hun mate riaal en vele ziekenwagens, ge hinderd door de nieuwsgieri gen. Gelukkig kwam ook de rijkswacht van verschillende bri gades snel ter plaatse zodat de omstaanders op een veilige af stand konden gehouden wor den. Ook burgemeester Galmart en verscheidene leden van het Wi- chelse gemeentebestuur kwa men zich van de omvang van de ramp vergewissen. Voorlopig zijn er nog geen mensenlevens gevallen, hoewel dit heel goed mogelijk had kunnen zijn. De tegenstanders van dit gasbedrijf te Schellebelle krijgen allicht nieuw koren op de molen. 14 december 1979 Het wordt hoog tijd dat de plaat selijke politici stoppen met hun gezwam over de vervuilde bin- nendender en de daarmee ge paard gaande reukhinder. Er is immers een pasklare, niet erg dure en technisch geen enkel probleem stellende oplossing voorhanden. Deze oplossing - uitgewerkt door het studiebu reau T A aan de Dijkstraat te Dendermonde - biedt zelfs de mogelijkheid alle openbare ge bouwen van de stad en alle be staande ziekenhuizen in Den dermonde met het uit de zuive ring resulterende methaangas te verwarmen. De stad verwarmen met haar ei gen vuiligheid dus, wat in deze tijd zeker steeds meegenomen is. Hier komt nog bij dat het pilootprojekt voor België zou betreffen, waar het ministerie voor wetenschapsbeleid mees tal een forse subsidie voor over heeft. T A is een vooral op de export gerichte zaak die reeds onder De tankwagen spatte letterlijk uiteen. Het onderstel van de wa gon werd dertig meter verder geslingerd en een gedeelte van de tank kwam tegen de trein te recht waar alleen nog een groot gat restte. Het weggeslingerde onderstel verwrong de sporen en dwarsbalken over een aan zienlijke lengte. Bij deze enorme vuurzuil en vre- De tank spatte totaal uiteen na een vreselijke vlam en oorverdovende knal. heel wat internationale projek- ten haar stempel plaatste. Een hiervan is de eerste zonneë nergie krachtencentrale van Riyadh (Saoedi-Arabië), die de toekomstige metro voor 60% van energie zal voorzien. Ten einde hiervoor een maximum rendement te bekomen, ont wierp T A ook een treintje aangedreven door monorail va- cuüm-systeem. T A werkt uitbuitend met hooggekwalificeerd personeel, licentiaten, doctors, ingenieurs en dergelijke. Deze mensen we ten stuk voor stuk heel goed waarover ze het hebben. Studiewerk op dat niveau vraagt uiteraard contact met de vorsers over de gehele wereld. Daarom wordt de data-bank van T A dagelijks aangevuld met betrek king tot de onderwerpen bio- energie, windenergie, getijden- energie, zonne-energie. Het plan dat deze mensen nu voor de Dender hebben uitge werkt resulteert in feite uit an dere projekten waaraan T A werkt, het werd ook op eigen initiatief van de firma gemaakt. Over de Dender en de voor de hand liggende T A-oplossing hadden we een gesprek met de direkteur van het studiebureau, de heer Vastenavond. Technisch en praktisch zou de zuivering van de Dender geen enkel onoverkomelijk probleem stellen. Volgens de heer Vasten avond is er technisch geen enkel zinnig alternatief voor de be staande Dender. Het dichtgooi en van de rivier zou bijvoor beeld geen enkel waardevol re sultaat bieden. Verder zou het dichtgooien van de Dender, waar toch zo vlug over gepraat wordt zonder er in feite over na te denken, de stad voor erg grote geotechnische moeilijkheden stellen. De veel geopperde suggestie maak er een parking van, is ver keerstechnisch onverantwoor delijk, zowel wat kostprijs be treft als qua interne organisatie. <0 (O

De Voorpost | 1992 | | pagina 19