Speciale editie Zo begon het ONZE MEDEWERKERS VAN HET EERSTE UUR 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Dender» Durme- en Scheldestreek C ItiXXJfc De Voorpost DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 21 oktober 1961 We schrijven zaterdag 21 oktober 196 L Het eerste nummer van 'De Voorpost' ligt in de winkel. Het 'Weekblad voor Dendermonde en omliggende' zoals een boventitel veel verduidelijkt, is een feit. In het editoriaal van dat eerste nummer, verschenen onder de titel 'Zwart op witmet open kaart...' staat te lezen wat 'De Vooorpost' beoogt te zijn'De streek van Dender en Schelde bezat tot op heden inderdaad geen blad van dergelijk gehalte, geen uitgave die op een berichtgeving van en een verspreiding over een twintigtal gemeen ten kon bogen. Dit te bereiken is dan ook ons doel en onze betrachting. Uit datzelfde editioriaal pikken we nog enkele gegevens 'Wat zult U in De Voorpost vinden? We hebben er reeds de nadruk op gelegd: ons blad beoogt in formatie in de meest algemene zijn. De 23 door ons op het hui dig ogenblik bestreken gemeen ten. hebben een eigen korres- pondent die de berichtgeving van deze gemeenten zal bezor gen en biezondere aandacht zal schenken aan het verenigingsle ven. De Voorpost staat midden het tijdsgebeuren en zal dan ook een belangrijke plaats inruimen voor het onderwerp dat het meeste, om niet te zeggen, alge mene belangstelling geniet, na melijk de sport... Hier ook willen we ons evenwel niet beperken tot een nietszeg gende opsomming van feiten en gebeurtenissen, hier ook zal on ze aandacht niet alleen gaan naar de koninginnesporten, zeg ge voetbal en wielrennen, hier ook zullen de minder bekende sportbeoefenaars en de kleinere clubs niet vergeten worden... Op dit gevaarlijk terrein waar wolfijzers en schietgeweren voor het rapen liggen, hebben we dan ook geoordeeld een be roep te doen op gespecializeer- de medewerkers, die elk in hun rubriek meer en beter zullen doen dan louter kommentarië- ren van het gebeurde... Gespecializeerde medewerkers ook voor de onderwerpen van kuituur- en ontspanningsleden. We zegden het reeds dat we nog iets anders wensten te bieden dat een wekelijks overzicht van het regionaal gebeuren. Zeer te recht heeft Henry Ward Bee- cher eens gezegd: 'Kranten zijn de onderwijzers van het volk'. Op regionaal terrein, met en door onderwerpen die meer be paald onze lezers aanbelangen, is het dan ook onze plicht aan de volksontwikkeling mee te hel pen. Historische feiten en ge beurtenissen uit uw eigen streek zullen behandeld worden in de rubriek 'Uit ons rijk verleden', kunstenaars en tentoonstelling komen aan de beurt in onze 'Kunstrubriek', onze toneelme dewerker krijgt ruime plaats ruimte om zijn volle aandacht te schenken aan de gelukkig zeer drukke aktiviteit onzer toneel maatschappijen, de teenagers ofte tieners met hun eigen no den, problemen en belangstel- lingspunten hebben hun eigen rubriek en iedere lezer die op een bepaald ogenblik meent iets te vertellen te hebben vindt 'Het Vrije Woord' te zijner beschik king... We hopen dan ook de kennis making met 'De Kijkuit', 'Op 't ongemakkelijk bankje', "t Pallieterhoekje', met onze film rubriek, het vervolgverhaal, de prijskampen die we in 't vooruit zicht stellen en occoasionele kronieken als 'Fiskale rubriek' en 'Kroniek der Oud- Kolonialen' mogen meevallen... En bij dit alles zullen we ons steeds houden aan de ene, on veranderlijke doelstelling: steeds meer en beter, de lezer ten bate... We maken er tenslotte geen ge heim van hoe we dit alles willen verwezenlijken. Informatie in de ruimste zin van het woord zoals 'De Voorpost' ze na streeft, dient te worden vooraf gegaan door een princiepsver-, klaring. 'De Voorpost' wil bo ven de politiek staan, maar daarom niet buiten de politiek. Dit betekent met andere woor den dat we onze aandacht zullen besteden aan het tijdsgebeuren, aan de binnenlandse politiek, aan de aktiviteiten van de ver schillende partijen voor zover ze zich naar buiten openbaren zon der evenwel de spreekbuis te willen worden van een bepaalde politieke strekking of de objek- tiviteit geweld aan te doen. Der gelijke onpartijdige meningsui ting en informatie moet ons toe laten vrijuit en onbevooroor deeld de gebeurtenissen te be spreken zoals ze zich voordoen, een mistoestand aan te klagen en een initiatief toe te juichen zonder veel wierook en open doekjes... Dit impliceert dat we open staan voor alle berichtgeving maar dat we ons ook het absoluterecht voorbehouden om alle tenden tieuze of propagandistische in formatie te weigeren en onbe sproken te laten.... 'De Voorpost' zal van dit begin sel niet afwijken en daarom ook streng moeten zijn tegenover zichzelf, streng tegenover zijn medewerkers- Zo komt 'De Voorpost' dus tot U, onbevangen, beginselvast en met een welomschreven bedoe ling: te worden, te zijn en te blij ven. Het weekblad van en voor de streek.. Moge deze kennismaking mee vallen en zich in de toekomst bestendigen tot een duurzame band'. Lang verwacht Volgens de editorialist was het eerste nummer van 'De Voorpost' met algemene en ver heugende belangstelling in de hele streek verwacht. 'Onze streekgenoten zien reeds lang uit naar een weekblad van- en voor de streek, een spiegel van het regionaal gebeuren dat meer en beter bevat dan een kroniek van gebroken armen en benen, een volledig en degelijk informatieblad in de meest alge mene zin van het woord. Omdat deze behoefte zich meer en meer deed gevoelen, beant woordt het verschenen van 'De Voorpost' dan ook een een noodzaak'. In het allereerste nummer werd op de frontpagina aandacht be steed aan de jaarmarkt van Den dermonde, de benoeming van Robert Janssens tot raadsheer aan het Hof van Beroep te Gent, de winnaars van de veldrit van Dendermonde die in hetzelfde jaar ook kampioen van België werden en het feit dat de offer- blokdieven van de Beukestraat- kapel te Buggenhout voorbeel dig werden gestraft: zes maand voor 50,40 fr buit. In het 'Streekjournaal' kwamen alle gemeenten van toen aan bod Dendermonde, Sint-Gillis Dendermonde, Oudegem, Schoonaarde, Mespelare, Grembergen, Baasrode, Lebbe- ke, Denderbelle, Wieze, Zele, Berlare, Uitbergen, Overmere, Wichelen, Schellebelle, Sers- kamp, Hamme, Moerzeke, Kas tel, Buggenhout, Opdorp en Opstal. In totaal dus 23 gemeen ten waarvan het 'Streekjour naal' handelde over verkeerson gevallen, wachtdiensten, verga deringen van verenigingen, bur gerlijke stand en wipschietingen om die maar te noemen. Op de sportpagina's staat KAVD Dendermonde in de kij ker: zowel de voetbalploeg als het handbalteam. En toevallig of niet: ook bij de start van 'De Voorpost' was er nieuws van het Lebbeekse atletiekfront, net zoals nu. Er is dus niets nieuws onder de zon. Een basketbal overzicht, nieuws van het veld rijdersfront en regionaal sport nieuws samen met het vervolg van het handbalnieuws maken de sportpagina's rond. De laatste pagina, de tiende, was voorbehouden aan een ru briek kuituur. De Dendermond- se kunstenares Jeanne De Dijn genoot de eer om als eerste aan de beurt te komen in de rubriek 'Kunst en kuituur' waarin er ook aandacht wordt geschonken aan de Dendermondse kunstenaars die aan een gezamenlijk salon deelnemen. Zeggen ..de namen van Cris De Ganck, Cyriel Los, Frans Pollet, Rik De Donder, Jos De Decker, Pieter Odessa Van San, Frits Vertongen U nog wat. Sommigen wel, anderen misschien niet. TT De medewerkers van hel eerste uur, met uitgever Alben De Cuyper (laatste rij tweede van rechts), bakenden de werkterreinen af. Op de foto ontbreekt een van allereerste medewerkers Arthur Block

De Voorpost | 1992 | | pagina 1