CS] Speciale editie Ramp Los Alfaques leed nog niet geleden te Aalst Jong gezin uit Lebbeke met vijfling 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Dender- Durme- en De koning naar Lebbeke Vier jongens en een meisje Mij is 't gelijk, zegt Clement De Voorpost 22 - 3112.1992 - De Voorpost 00 O) DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 15 januari 1982 De ramp in Los Alfaques, Span je, was in juli 1978 nieuws dat met grote letters op de voorpagina's van alle dagbladen verscheen. Deze bladzijden hebben ondertussen gediend om de haard aan te steken of om keukenafval weg te werpen. Voor de meesten roept de naam Los Alfaques niet meer op dan een vage herinnering aan het ongeval, behalve voor de recht streeks betrokkenen voor wie deze naam verbonden zal blij ven aan een ware nachtmerrie. Thans wordt bericht dat de ver antwoordelijken voor het onheil dat op de camping werd aange richt op 11 juli 1978, voor de Spaanse rechtbank in Tarrago na terverantwoordingzullen ge roepen worden. Er verloren in totaal 215 mensen het leven op die bewuste dag en de Aalsterse familie Colson werd wel het zwaarst beproefd van allemaal. Vader en moeder Colson kwa men om, terwijl de kinderen Luc. Dirk en Guy vermist zijn. Alleen Mieke Colson en haar zusje Anja bleven gespaard en zij waren het die we gingen op zoeken bij hun pleegouders, de heer en Mevrouw Van Oost-Re- dant. De reden van dat bezoek is niet dat we de sensationele kant van deze pijnlijke zaak wensten te belichten. Integendeel. De be doeling was veeleer de menselij ke kant van de zaak aan bod te laten komen. Het was vooral de heer Van Oost die ons te woord stond. Geen meevoelen Wat pleegvader Van Oost niet kan begrijpen is niet alleen het gebrek aan meevoelen maar evenzeer de nijd die hij vooral waar hij komt, ontmoet bij de mensen. Deze laatsten beweren zelfs dat ze het geld van de kin deren er door jagen. Dat gaat zelfs zo ver dat er geen flesje wijn meer op tafel mag komen of er wordt gefluisterd. Nochtans, benadrukt de pleegvader met ingehouden verontwaardiging, dat ze tot nu toe nog geen frank schadevergoeding hebben ge kregen. Ook al dateert het ge beurde van in 1978, toch is dat nog niet voldoende om het leed wegens het verlies van vijf ge zinsleden enigszins weg te slij ten. Maar dat niet alleen. Ook het lichamelijk leed duurt nog steeds en zorgt er voor dat on danks alles wat de pleegouders doen, zelfs ten koste van hun eigen gezondheid, de herinne ring aan 11 juli 1978 nooit zal vervagen. Mieke Colson, thans 19 jaar, liep vreselijke brandwonden op over bijna gans het lichaam. Zustertje Anja sukkelt nog steeds met de rechterhand. Om de zes maanden gaan ze naar het academisch ziekenhuis in Gent omdat medische bege leiding een permanente nood zaak zal blijven. De tere huid van de brandwonden kan noch zon noch koude verdragen. Een ander gevolg is dat er sindsdien nog geen enkel volledig school jaar kon worden gevolgd zodat Mieke Colson die nu verpleeg kunde studeert een jaar achter op is, evenals Anja welke in het derde studiejaar zit. Tijdens de volgende jaren is men nog op vakantie geweest. In 1979 naar de Ardennen. Maar alsof het noodlot er voor iets tussen zat, ook deze vakantie viel door overstromingen letter lijk en figuurlijk in het water. Bij zoverre zelfs dat het leven van pleegvader Van Oost slechts op het nippertje kon worden gered. Naar het buitenland is het nieu we gezin niet meer geweest en van Spanje als vakantiebestem- Mieke Colson een van de slachtoffers. ming wordt er begrijpelijkerwij ze niet meer gesproken. Terloops Dat er over het gezin Colson een Terloops-aflevcring is gemaakt voor de televisie zal men zich herinneren. Wat daar achteraf op gevolgd is weet de TV-kijker niet. In die bewuste aflevering had de heer Van Oost zonder een blad voor de mond te nemen zijn afkeuring en afkeer uitge sproken t.o.v. het stadsbestuur en de burgemeester van Aalst. Deze burgervader had het niet eens nodig gevonden om ook maar een enkel woord van deel neming te doen toekomen, nog niet eens schriftelijk, aan het a- dres van de zo zwaar getroffen burgers van zijn stad. Naar aan leiding daarvan, aldus nog steeds de heer Van Oost, werd Anja Colson leeft nog steeds in een nachtmerrie. hij voor de rechter te Uendcr- monde geroepen. Voor deze magistraat heeft de pleegvader de kans niet laten voorbijgaan om nog iets te berde te brengen dat hem zeer zwaar op de maag lag. Het stadsbestuur had, langs de schepen van burgerlijke stand Hooghuys om aan de Ter- loops-filmploeg de toelating ge geven om de lijkkisten die zich reeds lang in de grafkelder be vonden opnieuw buiten te ha len. Da cameraman had dus de gelegenheid om beelden op te nemen die alles met sensatie en show te maken hadden maar die volledig voorbijgingen aan menselijk gevoel en waardig heid van de levenden en-met de eerbied voor de doden een loop je namen. Dat het stadsbestuur daaraan meewerkte zonder te vragen of de familie het er mee eens was, zette bij deze veel kwaad bloed. Toen de heer Van Oost de rechter hiervan op de hoogte had gesteld, mocht hij terstond naar huis. Rechtzaak Over de rechtZhak zelf heeft de familie geen nieuws. Alles werd in handen gegeven van een ad- vokaat te Brussel in wie zij hun vertrouwen hebben gesteld. Er werd bericht dat er tijdens het proces 29 advokaten pleiten en dat er 200 getuigen en experts zullen gehoord worden. Des noods wil vader Van Oost met Mieke en Anja naar Spanje om met hen persoonlijk te gaan ge tuigen van hun leed en de ver zorgingdie ze nog ettelijke jaren zullen nodig hebben. 26 februari 1982 5 februari 1982 Ofschoon het gerucht in Lebbe ke al enige tijd de ronde deed, toch blijft het een hele verras sing wanneer men het nieuws vernam dat de 27-jarige ver pleegster Myriam Smekens uit de Meystveldlaan 10 te Lebbeke in het Akademisch Ziekenhuis te Gent het leven had geschon ken aan een vijfling. Voor My riam en haar echtgenoot Pierre Huylebroeck betekent dit feit natuurlijk een geweldige veran dering in hun leven. Dinsdagmorgen omstreeks 3.15 uur werden de vijf kinderen geboren. De bevalling gebeurde met de keizersnede en duurde minder dan 15 minuten. De hele bevalling werd geleid door dr. Thierry en zijn medewer kers. Maar die wilden in de na middaggeen kommentaar kwijt. Het gewicht van de vijf kinde ren. die zullen gekerstend wor den als Hans. Koen, Willem, Ben en Marijke, varieert van 870 gram tot 1.980 kilogram. Zij werden allen in de couveuse ondergebracht. Hun toestand onmiddellijk na de bevallingwas bevredigend, maar de geneeshe ren zeggen dat een uiteindelijke prognose slechts op een later tijdstip maar kan bepaald wor den. Voor het gezin Huylebroeck- Smekens betekent deze geboor te van een vijfling natuurlijk een hele verandering. Het gezin had nog geen kinderen. Gisteren wilde vader Huylebroeck nog geen kommentaar kwijt. Hij was trouwens ook haast niet te be reiken. Myriam Huylebroeck is een verpleegster die werkzaam is in het Onze-Lieve-Vrouw Ziekenhuis te Aalst en Pierre Huylebroeck is tewerkgesteld als opsteller. Vermelden we ook nog dat de zwangerschap van mevrouw Huylebroeck 33 weken bedroeg en dat zij al een tijdje geleden was opgenomen in het Akade misch Ziekenhuis, waar men de toestand van zeer nabij volgde. Het was immers de eerste keer dat in de materniteit van het Gentse Akademisch Ziekenhuis een vijfling ter wereld werd ge bracht. «Ze kennen zij mij overal», zegt Clement De Vos, de 108-jarige uit Lebbeke en hij heeft groot gelijk. Zowat in alle Belgische en vele buitenlandse kranten en tijdschriften is zijn beeltenis ver schenen en tijdens het tv-pro- gramma «Dit leuke land» kon den we hem zien en horen in een interview dat weliswaar voor zien was van onderschriften om dat onze Clement nog het échte ongekunstelde Lebbeeks als voertaal heeft. Hij zit nog steeds een ganse dag naast zijn oude Leuvense stoof, pookt ze af en toe wat op en drinkt een slok van Zuster Godelieves Bloedwijn. Maandag komt de koning. Maar dat bericht doet hem heel wei nig. «Komt hij, 't is goed, zegt Clement, komt hij niet, is 't ook foed emand van zijn leeftijd laat zich zelfs niet meer door een koning in het harnas jagen. «Ik heb er eens een gezien, zegt hij. Hier in Lebbeke tijdens gi^ote legerma- neuvers kwam Leopold den tweeden, 't Was al een oude man en hij mankte een beetje, daarom dat hij liever te paard reed, dan zag je dat niet.» Cle ment heeft voor alles een uitleg en geeft spitse antwoorden. Zijn geest werkt nog goed en zijn ge heugen is fragmentarisch maar vooral voorzien van honderden details. Onlangs is hij een beetje ziek geweest en daarom letten ze nu nog beter op hem dan vroeger, daar in dat donkere, vochtige huisje aan de Brusselsesteen weg. 's Avonds komen ze de rol luiken neerlaten, de stoof nog eens opkoteren en hem wat hel pen. Eten kan Clement nog al leen, al wordt het hem gebracht door vriendelijke buren. Ge makkelijk gaan doet hij niet meer, al sinds hij eens een been brak is hij wat sukkelachtig op zijn gang, maar dan gebruikt hij een stoel als steun om doorheen zijn kamertje te stesselen. Clement maalt er allemaal niet om. Hij blijft er heel rustig bij, geniet van wat hem verteld en gevraagd wordt, diept herinne ringen op van vroeger, vertelt over d'harmonie en zijnen «bie- gel», waarom hij nooit aan een vrouw is geraakt, wat hij eet en drinkt. Op vrijdag 18 februari wordt hij 108 en dc maandag daarop komt de koning rond 14.30 uur. 'k Heb er vier gekend, zegt Cle ment en hij kan ze nog alle vier opsommen. Boudewijn I moet met denken dat Clement zich over zijn bezoek zorgen maakt

De Voorpost | 1992 | | pagina 22