Speciale editie Bekeuring wegens overdreven traagheid Heibel in de Arendschool te Aalst Mijn naam is Mertens en ik ben lid van de Lebbeekse harmonie St. Cecilia 30 jaar nieuws uit de regio 'Weekblad van. Dender- Dunn e- en Scheldestreek 24 - 31.12.1992 - De Voorpost 00 O) De Voorpost DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 24 augustus 1984 Een eigenaardig tafereel zagen we vorige zaterdag in de nieuwe- lingenkoers te Buggenhout een agent slingerde acht renners op de bon omdat ze geen gehoor gegeven hadden aan zijn bevel om te stoppen. Wij gingen even horen bij BWB-afgevaardigde pater De Meyer hoe de vork nu eigenlijk in de steel zat. De Meyer«Wel, er waren 8 ronden af te leggen door de 15 nieuwelingen. Halfweg de wedstrijd waren 6 renners voor aan en de rest volgde op een redelijk grote afstand. Eén gaf er op, en toen de achterstand van de 8 achtervolgers van de 5e naar de 6e ronde drastisch be gon te stijgen, gaf ik opdracht aan de reporter om door de mi- kro de renners te verwittigen dat ze nog één ronde moesten rijden en dan spurten voor de 7e plaats. Net op het ogenblik dat de boodschap door de mikro ging, dus bij het einde van de zesde ronde, gaf de dienstdoende agent de renners het bevel om te stoppen. Ik riep hen echter om door te rijden, en dat deden de jongens, want een 7e plaats is toch nog altijd wat waard. Tot mijn grote verbazing zie ik dat die agent hen alle acht op schrijft, wegens het negeren van zijn bevel. Maar dfe jongens de den wat ze moesten doen. Als BWB-afgevaardigde weet ik toch wel wat ik te doen heb Maar nee, ze zullen betalen, zei de man. Maar wij zijn toch geen delegees voor niets Om ook de andere klok eens te horen luiden, belden wij naar het politiebureau van Buggen hout, en daar gaf de betreffende agent zijn versie van de feiten «Na de vijfde ronde hadden de achtervolgers al een achter- De verbolgen agent met de pen in de aanslag, kijkt aandachtig naar liet rugnummer van de jonge overtreder. stand van drieëneenhalve mi nuut, en toen heb ik hen duide lijk verwittigd dat als de afstand zo bleef, ze dan van de fiets moesten. U mag niet vergeten dat de weg van Buggenhout naar Opstal slechts vijf meter breed is, en er wordt intensief gebruik van gemaakt. Bovendien zijn er vlakbij twee gevaarlijke kruis punten, en het drukke verkeer kan niet zonder reden blijven wachten. Er zijn trouwens in Buggenhout alleen al in de maand augustus 18 wielerwed strijden, en in de Krabstraat - dit is het punt waar de renners opgeschreven werden - zijn er dit jaar al 9 voorbijgekomen. Al deze redenen plus het feit dat de achtervolgers op een ronde van zowat elf minuten nog twee mi nuten ekstra verloren hadden - de achterstand was nu al meer dan vijf minuten, er werd dus niet meer echt gereden -, dat alles deed me besluiten om hen uit de wedstrijd te nemen. Bij het begin van de zesde ronde maande ik hen aan om te stop pen, en het zag er naar uit dat ze dat zouden doen, zoals junioren en amateurs dat allemaal doen zonder problemen. Maar schets mijn verbazing als ik zie dat de BWB-afgevaardigde hen toe roept om nog een ronde verder te rijdenOok de reporter roept dat door de mikro, en ik stond daar dus mooi voor schut. De nieuwelingen, onervaren als ze zijn, luisterden natuurlijk naar de BWB-delegee, en ze duwden op de trappers. Toen dhr. De Meyer mij toeriep dat ik niet bevoegd was, heb ik ook de puntjes op de i gezet, en bij de 7e ronde heb ik nen alle maal een bekeuring gegeven. Zij waren de personen die mijn be vel negeerden, ook al zijn ze misleid door hun eigen afge vaardigde, die de reglementen niet kent. De BWB is een privé-organisa- tie, met eigen voorschriften, die echter steeds ondergeschikt blij ven aan het algemeen verkeers reglement. Ook is het de taak van de dienstdoende agent om te oordelen over zo'n situaties, en een bevel doen negeren van een agent in funktie behoort ze ker niet tot de bevoegdheid van een koersafgevaardigde. Alles staat trouwens uitgelegd in het KB van begin dit jaar. In essen tie moeten de wielrenners de ge wone verkeersreglementen in acht nemen, en dat betekent theoretisch zelfs dat ze uiterst 5 oktober 1984 26 mei 1984 In een tijd dat 'kroostrijke' ge zinnen tot kwasi-rariteiten ge worden zijn -onze doorsnee ge zinnetjes halen al een paar de cennia lang niet meer dan twee nakomelingen- een heus muzi kaal ensemble vormen dat be staat uit niet minder dan twee ëntwintig rechtstreekse afstam melingen, vormt misschien geen unicum in dit land, maar wie afweet van nog zo'n omvangrijk familie-ensemble, mag de arm opsteken. In Lebbeke is dergelijk uitge breide 'von Trap' familie noch tans aktief. Weliswaar zijn diverse loten van de stam uitgezwermd naar an deren gemeenten, maar de 'Mertens-groep' telt inderdaad tweeëntwintig muzikanten die elkaar met broer, of neef of nicht aanspreken. Biezonder is bovendien dat al len deel uitmaken van de Ko ninklijke Harmonie Sint-Ceci- lia, zij er dus de meer dan stevige ruggegraat van vormen. De oorsprong van de muzikale dynastie Mertens situeert zich bij grootvafder Jan Mertens, hoewel de familie die stamt uit het Brabantse Grimbergen en op het eind van de 18de eeuw Buggenhoutwaarts emigreerde, flink wat onderwijzers, herberg iers en...dirigenten voorkwa men. Grootvader Jan -onze gespreks partners zijn Pierre, Stefaan en moeder Mertens- die deel uit maakte van het bestuur van de Koninklijke Harmonie Sint-Ce- cilia, beloofde kleinzoon Ro bert, de oudste uit het gezin van Carolus Mertens en Adriana Moonen, een saxofoon wanneer deze bij de harmonie zou aan sluiten. Robert zette de stap, grootvader hield woord en het eerste lid van de Mertensstam ging de muzikale toer op en stapte de harmonie binnen. Achiel, de tweede in rij, zette trouwens kwasie gelijktijdig met broer robert zijn muzikale kar- riere in. Er zouden er trouwensn og vol gen. De familie Mertens-Moo- nen werd immers gezegend met niet minder dan twaalf kinde ren; twee ervan overleden op zeer jonge leeftijd. De zeven broers zouden allen de muzikale toer opgaan. Momenteel is hun aantal echter herleid tot vijf: een van de broers heeft zijn instru ment al jaren geleden aan de wilgen gehangen en vorig jaar overleed Robert, de oudste. Zorgden Robert, Leon en Pier re al voor een flinke muzikale achterban, dan dragen ook hun zussen Anna-Louise en Maria hun steentje bij: zij vaardigden elk een zoon af in de muzikale familie, de kinderen van Julien en Stefaan zijn nog te jong om al aan muziek te doen, maar wed den dat ze over een paar jaartjes ook de stap zetten? Het Mertens familie-ensemble bestaat uit Robert Mertens(on- dertussen overleden) en de kin deren Mare (trompet). Herman (trombone), Raf (klarinet), Mi chael (klarinet), Mario (hoorn), Myriam (klarinet), Lieve (klari net), Nancy (hoorn) en Jan (bu gel). Achiel Mertens (trombo ne, speelt momenteel echter tu ba); Leon Mertens (klarinet) en de kinderen Leen (klarinet) en Greet (dwarsfluit); Pierre Mer tens (bariton) en de kinderen (Kris (trombone maar speelt momenteel bas-tuba), Veerle (dwarsfluit), Lode (bugel en piano) en Johan (klarinet) en verder Julien Mertens (klari net), Stefaan Mertens (slag werk), Walter Meskens (slag werk en zoon van Anna-Louisa Mertens) en Bruno Van Praet (trompet en zoon van Maria Mertens). De lagere afdeling van de rijks school in de Binnenstraat heeft ook kleuterafdelineen buitens huis. Zo bijvoorbeeld aan de A1- fligemdreef en aan de Hop straat. Aan de Hopstraat kwam het tot heibel in verband met wijzigingen in het personeelsbe- Het is inderdaad zo dat alle leer lingen van één school, wijkscho- len incluis, worden samengeteld en dat naargelang van dat aantal lespakketten er ambten worden toegestaan. Het kan dus makke lijk dat in een afdeling waar wél voldoende leerlingen zijn een leerkracht moet verdwijnen om dat ze toevallig minst anciënni teit heeft. Zo zegt het statuut. Dan komen er overplaatsingen en als ook de reaffektatie er bij komt kijken wordt het een wes pennest dat de ouders boven hun petje gaat. Moeders zien trouwens het belang van hun kind en dat is begrijpelijk. Aan allerlei administratieve regle menteringen hebben ze geen boodschap. Wel aan het eventu eel kunnen behouden van een bepaalde leerkracht die volledi ge voldoening geeft. Of het verschil van standpunt de wet en niets anders dan de wet, of inzicht in menselijke be trekkingen en zin voor realiteit. Zo moesten we het deze week meemaken dat 39 ouders met hun kinderen in de kleuterafde ling in de Binnenstraat in de rijksschool wel in de school wa ren op 1 oktober doch na een paar uur protest hun kinderen terug meenamen naar huis zo lang hun kleuterleidster, Mu- rielïe Buytaert, in wie ze blijk baar alle vertrouwen hebben, niet definitief bij hun kinderen mag blijven en niet tot over plaatsing gedwongen wordt. Naar ze ons zegden, en het leek ons menens, dat wist Bredero reeds, alles kan verkeren, wil den ze elke dag naar de school komen met hun kleuter(s), doch ze terug meenemen naar huis als ze geen voldoening krijgen. Kleuters zijn niet leerplichtig en de ouders kunnen zulks dus rechts van de weg moeten rij den. Wel moeten ze niet op het fietspad, en mogen ze naast el kaar fietsen, maar daarmee is ook alles gezegd. Het is spijtig voor die jongens, maar zij zijn het slachtoffer van de onwetendheid van de wed strijdleiders.» Dit wordt een test-case voor de wielersport. Of de acht nieuwe lingen nu gestraft gaan worden - lijfstraffen bestaan gelukkig al lang niet meer in België of wat er ook van gaat worden, wij wachten af. En wat met de BWB-afgevaardigde Is hij bui ten zijn funktie gegaan, of had hij gelijk Dit krijgt in ieder geval nog een staartje. doen. Veranderen van school na 1 oktober is al iets moeilijker. Verbolgen waren de moeders vooral wegens het feit dat ze pas op vrijdagnamiddag, zijnde de laatste schooldag van septem ber- iedereen zal nu stilaan wel gaan weten dat het aantal leer lingen dat voor het hele school jaar geldt dat van 1 oktober is - ervan op de hoogte werden ge bracht dat Munelle Buytaert, met 14 jaar dienst, overge plaatst ging worden. Op de Affligemdrecf zouden er te weinig leerlingen zijn en moet eën leerkracht de plaats ruimen. In de Binnenstraat heeft men in die leerkracht weinig zin. Niet tegen haar persoon. Wel wil men er Murielle behouden. In de school aan de Hopstraat waar Patricia Baeyens het nu als BTK-kracht voorlopig alleen runt, moest Jeanne Roelandt de plaats ruimen, verschenen er borden, uiteraard vlug wegge nomen, met «Laat Jeanne en Patty blijven want anders gaan de ouders kijven». Ook «We wil len onze leerkrachten niet ver liezen, anders gaan we een an dere school kiezen». Ondertussen zou ook minister Coens reeds gekontakteerd zijn. Een ingewikkelde historie waar van het einde nog niet in zicht is als ik deze regels schrijf. Mis schien reeds wel als U ze leest. Hopelijk. De kleuterleidster om wie het allemaal gaat.

De Voorpost | 1992 | | pagina 24