Speciale editie Burgemeester Cool houdt het na 21 jaar voor bekeken Windhoos richt enorme schade aan in Hamme Met Wis Verschelden verdwijnt een stuk voetbalhistoriek 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad mm. D^éeT' Scheldestrec Hamme rampgebied De Voorpost r DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F Wat al een tijdlang officieus be kend was, werd maandagavond tijdens een inderhaast bijeenge roepen perskonferentie in het Gildenhuis te Sint-Gillis-Den- dermonde officieel bekend ge maakt burgemeester Albert Cool van Dendermonde legt per 1 oktober van dit jaar zijn funk- tie neer. «Ik zal de koning mijn ontslag aanbieden», zo verklaarde een zichtbaar ontroerde burge meester tijdens de perskonfe rentie «en ruim de plaats. Het is niet goed dat een vader zijn zoon - Arthur Cool wordt im mers voorzitter van het OCMW De nieuwe OCMW voorzitter Arthur Cool luistert naar zijn vader, de ontslag- van Dendermonde- kontro- op 28 september nog gastheer 18 april 1986 zijn op het burgemeestersbal en daar ook van zijn talrijke kiezers afscheid nemen. nemende burgemeester Albert Cool. leert.» Wel wil de burgemeester 8 augustus 1986 Een zonnige zondag eindigde op een ware ramp voor een acht tal gezinnen uit de Hamse wijk Sint-Anna. Rond 18 u. rukte een windhoos de daken van ne gen huizen, zodat de bewoners in panische angst geraakten en hun heil moesten zoeken in de vlucht. Het gebeurde allemaal voor iemand er eigenlijk erg in had. De daken werden als pa pieren velletjes de lucht in ge slingerd. Werden in Hamme Zogge ette lijke bomen ontworteld en op de openbare weggegooid, nog veel erger was de schade die door een orkaan werd aangebracht in Hamme Sint-Anna. De sociale woonwijk «Hollands Hof» was de plaats van het ge beuren. Een felle windstoot had er immers de daken gerukt van negen woningen. Opvallend is dat het gaat om acht huizen die gelegen zijn aan de langste zijde van een grasterrein. Aan een van de kortste zijden is een huis getroffen. Twee woningen die aan elkaar werden gebouwd, bleven gespaard. Een wonder Toeval De bewoners van het Hollands Hof plaatsen nu vraagtekens achter de nieuw ge bouwde huizen. Het zijn wonin gen door een sociale bouwmaat schappij opgetrokken. Vooral koopwoningen. Dachten de ei genaars enkele jaren uit de mi serie te zijn omdat het tenslotte om nieuwe woningen ging, niets was minder waar. Een drietal jaar geleden al werd door een felle windstoot een van de platte daken van een van de huizen verschoven. Een teken aan de wand, zo blijkt nu. Bewoners houden staande dat er nogal werd geknoeid met materialen. Zij hebben ook voorbeelden bekistingsplanken werden ge bruikt om de daken te maken, de platte daken zijn niet eens ver ankerd en op vele plaatsen zijn die daken een vliesje dik. Dat en nog vele andere mankementen worden nu opgesomd. Een van de bewoners heeft het allemaal zien aankomen. Zo beseft hij nu. De donkere lucht, de felle wind die plots opstak, de drei gende wolken. Het was meer dan een windvlaag en zeker heelwat meer dan een zomers onweer. Om de grote ruit van het raam van de woonkamer te bescher men, liet hij de rolluiken naar beneden. Nog maar pas was dat gebeurd, of een felle windstoot lichtte het dak op en plofte dat verder neer. Met man en macht werd in de wijk gewerkt om te redden wat kon gered worden. Meubels werden uit de huizen gehaald en overgebracht naar veiliger plaatsen. Dekzeilen werden van overal aangesleept en met felle inspan ningen over de gapende wonin gen getrokken om ze toch enige bescherming te geven tegen de invallende nacht. Heel wat gezinnen besloten de nacht elders te gaan doorbren gen. Berustend in de schade die was aangebracht, wakker lig gend van de vele vragen die nu worden gesteld. Want wie gaat deze schade vergoeden en hoe lang gaan de herstellingen aan slepen. Kunnen de huizen wel hersteld worden «zodat ze tegen een stootje» kunnen. Het zijn allemaal vragen die tot op he den onbeantwoord zijn geble ven. Moest het aan schepen De Graeve liggen dan werd Hamme Sint-Anna zonder meer uitge roepen tot rampgebied. In Hamme Zogge op de wijk Hooigat kwam een uitgewaaide boom terecht op de woning van Danny Vincart. De woning en vooral het dak werden daardoor flink beschadigd. Hele voorgeschiedenis Algemeen werd aangenomen dat burgemeester Cool een nieuwe legislatuur niet zou rondmaken en dat hij na drie jaar het vaandel zou overdragen aan zijn opvolger. Er gingen zelfs stemmen op dat een ak koord in die zin ook was onder tekend. Volgens dezelfde bron nen kwam dat akkoord op de helling te staan met de benoe ming van een bibliothekaris in Dendermonde. De doorbraak kwam er evenwel toen de Sint-Niklase senator Verdonck na enkele weken aan kondigde dat hij liever een plaats wenste onder de Wase zon. Met als gevolg dat zijn eer ste opvolger zijn plaats in Brus sel moest innemen. Dat was dan mevrouw Buyse, OCMW-voor- zitter van Dendermonde en pri- vé-sekretaris van gemeen schapsminister Lenssens. Om dat Dendermonde een stad is met 42.000 inwoners kan men de funktie van OCMW-voorzitter en het ambt van senator niet kombineren. Dat zeggen de par tijstatuten. Mevrouw Buyse moest dus haar plaats als OCMW-voorzitter afstaan. Haar opvolger, zo werd luidop gedacht, zou de zoon van de burgemeester worden. OCMW- raadslid trouwens. Dat is uitein delijk ook zo gebeurd. Maar zoon Arthur Cool was niet de enige kandidaat voor het voor zitterschap. Vanuit de CVP meldde zich ook Jan Mannaert als mogelijke voorzitter. Door de gang van zaken kwam de po sitie van de burgemeester in het gedrang. De laatste tijd wat min der op dreef omwille van de ge zondheid, leek het niet oppor tuun dat een vader kontrolc zou uitoefenen over zijn zoon. Dat zag ook burgemeester Cool in die na lang en rijp beraad be sloot zijn ontslag in te dienen. Albert Cool heeft er een lange periode als burgemeester opzit ten. Liefst 21 jaar. Maar nog veel langer is hij gemeente" raadslid en hij zal dat ook nog blijven. In Appels, nu deelge meente van Dendermonde, deed Albert Cool 33 jaar gele den zijn intrede in het politieke gebeuren als raadslid. Hij zou er later burgemeester worden. Toen Appels, Sint-Gillis en Dendermonde één werden ge maakt, haalde hij liefst 5.000 voorkeurstemmen achter zijn naam en kon men hem onmoge lijk voorbijgaan voor het ambt van burgemeester. Dat werd hij ook en hij zou dat gedurende 21 jaar ook blijven. «Met volle overtuiging», zo zeg de hij bij de bekendmaking van zijn aftreden, al voegde hij er aan toe dat hij er de laatste we ken weinig vreugde aan beleefd heeft. «Ik heb mij steeds ingezet voor de bevolking van Dender monde, bevolking die ik heb wil len dienen.» Dat zei dc thans 69-jarige burgervader die ter loops eraan herinnerde dat wet telijk niets hem kon beletten zijn funktie te blijven uitoefenen, ook al werd zijn zoon OCMW- voorzitter. «Maar het zou on-1 verantwoord zijn», zo zei hij. j Hulde Tijdens de perskonferentie bracht gemeenschapsminister Lenssens ook hulde aan de af scheidnemende burgemeester. «Geen universitaire opleiding, j een eenvoudige man die zich als j doodgewoon arbeider heeft wc- ten op te werken», zo onder- 1 streepte de minister die dc loop baan van burgemeester Cool in herinnering bracht. Vooral het «warme hart» van Albert Cool werd door hem belicht. Hij j bracht warmte in het stadhuis en j voegde eraan toe dat de stad j einde september op een echt waardige manier afscheid moet nemen van zijn burgemeester. Men is trouwens al druk doende met plannen om deze viering gc- i stalte te geven. Nu blijft nog de vraag omtrent i de opvolging. Als grote kandi- daat wordt schepen van openba- j re werken Maurits Dierick naar voor geschoven. In het Akademisch Ziekenhuis van Gent is woensdagavond na een slepende ziekte, Alois Ver schelden overleden. Hij was 59 jaar. «De Wis», want zo werd hij door iedereen genoemd, is voor Den dermonde een stuk voetballe gende. Op achttienjarige leef tijd werd hij titularis bij het in opgang zijnde KAV Dender monde. Dat was midden de oor logsjaren. In een gesprek met hem, een aantal jaren geleden, herinnerde hij zich die eerste wedstrijd als volgt «Ik werd opgesteld als midvoor tegen Roeselare. Na tien minu ten kwam ik tot scoren. Dat stond die mannen van Roesela re natuurlijk niet aan. Ik kon de keren niet tellen dat ze mij toen tegen de vlakte gelegd hebben. Het werd zelfs zodanig erg dat onze 'back' Jef Van Vlemmeren zich kaad maakte en naar de Roeselare-verdediging en de scheidsrechter toestapte en ik hoor het hem nog zeggen 'Zij de gulder niet beschaamd om zo op da manneke zijn benen te schoppen'.» In het seizoen 1949-'50 werd KAVD kampioen en promo veerde naar wat toen de eerste afdeling heette. Wis Verschel den was erbij met o.a. Rie Ver- helst, Jef Boon, Armand De Pal- meneir, Georges De Looze, Franske Verhelst, Ferdy Hau- berdin, Florent Van Hoeyweg- hen, Miel Marien, Polleke Van Cauwenberghe enz. Er werd gevoetbald tegen ploegen als Cercle Brugge, Lyra, Lierse, Oostende, Boom, Kortrijk, Uk- kel In die periode werd ook de legendarische doelman Ferre De Coster aangetrokken en ook Cees Van Mele kwam paars blauw versterken. KAVD kreeg toen 5 a 6.000 toeschouwers op zijn veld. De glorieperiode heeft niet lang geduurd. Verschillen de spelers werden verkocht, Wis Verschelden verhuisde naar Racing Wetteren en metéén was ook dc afgang van het Dender- mondse voetbalteam begonnen. Op het ogenblik dat zijn beste voetbaljaren voorbij waren, ver huisde Wis Verschelden naar provincialer Racing Lebbcke. Ondanks een lange voetbalkar- rière heeft Verschelden slechts één keerkampioen gespeeld. Tot vorig jaar volgde Wis Ver schelden trouw iedere wedstrijd van KAV Dendermonde. Toen de ziekte zijn gestel deerlijk be gon te ondermijnen en hij niet meer de weg naar het Grem- bergse stadion kon inslaan, bleef de zondagnamiddag het vernemen van dc uitslag nog al tijd zijn voornaamste bekomer- nis. Met Wis Verschelden, ge kend door jong en oud, ver dwijnt in Dendermonde een stuk voetbalgeschiedenis. 21 februari 1986 'Wies' Verschelden is niet meer.

De Voorpost | 1992 | | pagina 26