Speciale editie c Bloemenveiling 'Flora' totaal uitgebrand Amper vijftien en Belgisch kampioen Uit kulturele put verrees volwaardig Rultureel Centrum 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Dender- Schel cl estreefc V J De Voorpost -31.12.1992 - 27 DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 8 mei 1987 Uitgerekend op de Topdag brandde Bloemenveiling 'Flora', de meest moderne van Europa, uit. Alleen enkele mu- g ren, evenwijdig met de Al- aj brechtlaan en de smeedijzeren rj letter 'FLORA' blijven ervan '%r over. Een ramp voor de coöperatieve n maatschappij met 400 coöpe- ranten. En dit pal voor de top- 'q week van bloemisten vóór Moe- n derkesdag. De schade wordt door schepen De Maght geschat op zowat 200 miljoen, jj Negentig miljoen onmiddellijke e schade. Tien miljoen voor nog ongekende schade en als men denkt aan nieuwe behuizing n komt men snel tot 200 miljoen. 'De veiling moet in elk geval in Aalst kunnen blijven op j termijn', stelde de waarnemen- t de burgemeester. Het vuur zou ontstaan zijn in een verbrandingsoven waarin elke dag oud papier en karton worden verbrand. De brand weerkorpsen van Aalst, Erem- bodegem en Moorsel, bijge staan door de Civiele Bescher ming van Liedekerke, stonden voor een onmogelijke taak. Aan de vuurpoel was geen hand te steken. Pompiers die met hun materiaal te kort bij de brand kwamen, moesten ijlings achter uit en hun lansen in de brand laten. Belangrijk werk diende wel te worden geleverd bij de bescher ming van omstaande woningen. Rondgejaagde brandende voor werpen, veelal isolatiemateriaal en roofing van het dak, vlogen in het rond. Op de middenberm van de Albrechtlaan en aan de overzijde ontstonden gras- branden? Een tuinhuisje brand de zelfs uit aan het Wijngaard- veld op zowat 1 km van de plaats 4 september 1987 Een beeld van de onmacht, een brandweerman die om hulp roept Dat overkwam Sabine Appelmans uit Erembodegem, die zich in Nijvel met rake slagen tot Belgisch tenniskampioene mepte. In dc finale versloeg ze de meer bekende en gereputeerde Sandra Wasserman. Het lijstje van dc ticncrtcnnisstcrren is daarmee aangedikt met cén eenheid. Ann Dc Vries, Sandra Wasserman, Sabine Ap- pclmans en Katleen Schuermans, het lijkt wel een grote weelde tc worden. Appelmans werd niet zonder slag of stoot nationaal kampioen. Ze Kwam eerder traag op gang en Sandra Wasserman kon dus gemakkelijk uitlopen tot 3-0. Toen was het liedje van Wasser man echter uit. Sabine was helemaal op stoom gekomen en maakte uit met 7-6, misschien tol veler verrassing. Toch mag men niet vergeten dat de kleine dappere jonge meid uit Erem bodegem al eerder de nationale B-kampioenschappen indoor en outdoor had gewonnen en dat men dus met haar terdege rekening moest houden. Voorbij Wasserman geraken, die toch in een aantal tornooien met internationale allure geschitterd had, was echter een an der paar mouwen. De vijftienjarige Sabine Appelmans keek echter niet meer op of om. In de tweede set werd het gewoon een walk-over en Wasserman moest met een 6-2 nederlaag de kleedkamers gaan opzoeken. Proficiat Sabine, die nu weer aan school toe is en rustig over haar tennistoekomst wil nadenken. Wordt het een kombineren van tennis en studie of liggen er andere plannen klaar In elk geval wil ze een paar gerenomeerde tornooien gaan spelen en haar kansen in de Orange Bowl tot het uiterste verdedigen. Met deze Belgische titel ligt voor haar ook de weg open om door te dringen tot het tenniscircuit bij de dames. Sabine wil het in elk geval wagen. van de ramp. Huizen in de ver lengde Appelstraat werden een tijdlang bedreigd. Ze kwamen er uiteindelijk vanaf met door de hitte gescheurde ruiten en met hier en daar een totaal vervorm de plastic garagepoort. Getrof fen woningen waren o.m. die van René en Wilfried Coppens, Frans Saeys, Wivina Lieoaut, Leo Bories en de bloemenzaak Robert Van Acker. Ook de O.-L.-V.-Kerk van Mijl beek, die op enkele tientallen meter van de brand stond, liep geruime tijd gevaar. Pompiers stonden voor elke eventualiteit klaar met de elevator. Branden de stukken moesten er uit de goot worden gehaald. In de kerk was juist een begrafe nisplechtigheid aan gang voor een negentigjarige moeder en haar inwonende dochter die sa men begraven werden. Heelwat personen die de plechtigheid bijwoonden hadden hun wagen bij de 'Flora' geparkeerd. Van de vele wagens die er stonden brandden er zes totaal uit. Ook die van direkteur Evenepoel. Vijf andere werden zwaar be schadigd. Van enkele andere moesten ruiten worden ingesla gen om de parkeerrem af te kun nen zetten en de wagen uit ver snelling te krijgen zodat hij kon worden weggeduwd. Op het moment van het ont staan van de brand waren er zo wat 38 personeelsleden nog doende in de veiling. Ze kon den, na hun kameraden te heb ben gealarmeerd, het vege lijf redden. Normaliter is er op za terdag geen bedrijvigheid in de Flora, maar daar het de dag te voren 1 mei was geweest, werd er op de topdag dan toch ge veild. 27 februari 1987 Als het Kultureel Centrum Aalst, zoals optimisten stellen, in het komend voorjaar opera tioneel zal zijn zal het een kwarteeuw geleden zijn dat het stadsbestuur onder impuls van Gustaaf De Stobbeleir het pand in de Molenstraat, waar eerder het Vlaams Huis was ge vestigd, kon kopen met recht van uitkering van oorlogsscha de. In het zicht van de haven orga niseerde CSC De Rank verle den zaterdagnamiddag een ge leid bezoek aan het Centrum dat zou kunnen luisteren naar de naam 'De Watermolen' of 'Het Spui' in verband met een oude Denderarm ter plekke of naar "t Hooghuys' dat er vroe ger stond. Wellicht wordt de naam van dit centrum wel 'De Werf. Een benaming die stoelt op een toponiem en bovendien was de plaats 25 jaar lang inder daad een (bouw)werf en is het op het getouw zetten van mani festaties allerhande eveneens overdrachtelijk een werf. 'Versleten' Voorzitter Mare Galle stelde dat Aalst, samen met Turn hout, eerst was om in te spelen op de door het ministerie gebo den mogelijkheden om een kul tureel centrum op te richten. Verschil is wel, althans volgens de ex-minister, dat het centrum van Turnhout quasi versleten is door het gebruik en dat van Aalst door het niet-gebruik. Hij hoopt alleszins dat volgend jaar het Kultureel Centrum zal kunnen geopend worden en voegt er langs zijn neus weg bij dat gemeenteraadsverkiezin gen dan toch voor iets goed zijn. Raad van bestuur Roger D'Hondt, lid van de Raad van bestuur, zegt dat werkgroepen reeds druk bezig zijn aan de openingsmanifesta ties die liefst over een hele maand zouden gespreid wor den. Dat zou best gebeuren met manifestaties op hoog ar tistiek niveau en met nationale weerklank, maar dan wel aan gevuld met prestaties van eigen bodem en met de betrokken heid van de hele bevolking. Hij zegt dat er in de raad van be stuur een reële consensus be staat op organisatorisch en programmatorisch via*, maar hij heeft vragen bij dergelijke overeenstemming bij de aan werving van 40 personeelsle den, waarvan hij hoopt dat die zal gebeuren op pluralistische basis en dat men alleen oog zal hebben voor mensen die werkelijk kultuur-minded zijn. Ander netelig punt wordt wel de tariefbetaling waaraan de haalbaarheid van heelwat pres taties zal worden gekonditio- neerd. Op zaterdag 21 maart, een hoopgevende dagwant de eer ste van de lente en te Aalst tevens de opening van het Eu ropees Jaar van het Leefmilieu, zal een debat worden georgani seerd met ruime deelname van mensen uit de kulturele en ar tistieke sektor over de visie die zijzelf in zich dragen over het Kultureel Centrum. Als publiek op de trappen van het kultureel centrum: imposant gezicht

De Voorpost | 1992 | | pagina 27