Speciale editie 988-1988: Lebbeke duizend jaar oud SK Oudegem de sportiefste club van het land 30 jaar nieuws uit de regio 28 - 31.12.1992 - De Voorpost s— DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 9 april 1988 Toen, in de loop van de mei maand 1983, Lebbeke via o.a. diverse opvoeringen van het massaspel 'Het Stenen Wonder van Lietbeka', het 875-jarig be staan van de parochie op een feestelijke wijze vierde, stond eigenlijk reeds vast dat de ont staansgeschiedenis van Lietbe ka zich eigenlijk nog verder in het verleden dan 1108 situeerde. Uit historische bronnen was im mers afgeleid dat er reeds in de 9de eeuw sprake was van Liet beka. In een charter, daterend uit 1003, wordt nl. verwezen naar een aantal (verdwenen) oorkonden, uitgevaardigd in 988, door de toenmalige Duitse keizer Otto III, oorkonden waarin de naam Lietbeka voor komt. Lebbeke bestaat dit jaar dus (minimaal) reeds duizend jaar. Omtrent de ontstaansgeschie denis van Lebbeke citeren we uit 'Geschiedenis van de Ver ering tot O.L.Vrouw van Lebbeke' van de hand van ere- gemeentelijk archivaris Jozef Dauwe: 'Nog bij het begin van de 20ste eeuw was men de over tuiging toegedaan dat in een ka- te uit het jaar 1108, voor de eer ste keer sprake was van de kerk van Lebbeke. Het betreft het charter waarbij Adelwidis, we duwe van Ringoot II, heer van Dendermonde (gestorven in 1006) door bemiddeling van bis schop Odo van Kamerijk, een schenking verricht aan het pas gestichte kapittel van de O.L.Vrouwekerk van Dender monde. Zij maakt o.m. het al taar van de H.Christiana vrij in de kerk van Lebbeke, waarover de heren van Dendermonde het personaat of eigenkerk bezaten, en schenkt de opbrengst aan het genoemd kapittel.' Deze akte, waarin duidelijk sprake is van een 'ecclesia' of een volwaardige en zelfstandige kerk te Lebbeke, werd een eer ste maal - naar een gebrekkige kopie - gepubliceerd door D. Lindanus. Lebbeke, wij citeerden verder Jozef Dauwe, bezat echter zeker een kerk in de 9de eeuw en wel licht reeds in de voor-Karolingi sche periode. De parochie be hoorde voor de invallen van de Noormannen tot het domein van de Sint-Baafsabdij in Gent, toen één van de rijkste abdijen op het grondgebied van het hui dige België. De abdij werd in 851 en 879 door de Noorman nen verwoest. De gevluchte pa ters keerden pas terug tussen 911 en 937. Midderwijl was het grootste deel van hun bezit ge- laïciseerd of opgeslorpt door de plaatselijke heren. Het moeizaam herstel van het Het charter met de oudste vermelding van Lebbeke. vroegere patrimonium begon tussen 940-950 en werd vooral in de tweede helft van de 10de eeuw gestimuleerd, dankzij de interventie van de Duitse kei zers. Deze beschikten in het westen van hun rijk echter niet aan de abdij teruggegeven. Het over voldoende reële macht om desbetreffende oorspronkelijke de abdij haar vroeger bezit vol- charter, het zgn. deperditum ledig te doen restitueren. van Otto III ging verloren. Het domein Lebbeke werd bijna zeker in 988 door keizer Otto III Het bestuur en de spelers van SK Oudegem met de gewonnen trofee. 15 juli 1988 Vierde provinciale SK Oude gem kreeg voor het voorbije sei zoen de nationale ereprijs 'Francis Dessain. Deze onder scheiding wordt uitgereikt aan de club die gespreid over een heel seizoen en rekening hou dend met alle aangesloten ploe gen, het minste gele en rode kaarten kreeg. Tijdens de voor stelling van deze fraaie trofee, konden we ook met de clublei ders even praten over het ko mend seizoen en de doelstellin gen van de club: SK Oudegem is niet zo maar een gewone vierde provincialer. Het is een echte vriendenkring met meer oog voor de sport zelf dan voor de resultaten. Je moet je wel een eindje ver plaatsen om het terrein van SK Oudegem te bereiken. Het ligt vrijwel in Mespelare. Voor de genen die het moesten onder houden is dat zeker geen belet sel, want het plein ligt er nu reeds keurig bij, hoelang dat zal duren als de kompetitie bezig is, is een andere vraag. De club be schikt over een mooie overdekte tribune en een fraaie kantine, want van daaruit kan je gemak kelijk de wedstrijd volgen. Na dat we eerst de 40 kg wegende fairplay-trofee mochten bewon deren van voorzitter Prosper Baeten, werden we stilaan uit de kantine geloodst naar een aan palend vertrek waar vroeger ooit kleedkamers zijn geweest maar dat nu omgevormd is tot een gezellig lokaal. Allicht wordt dit tijdens het seizoen ge bruikt als hoofdkwartier van het bestuur. SK Oudegem werd gesticht in 1972 door dokter Van Wambe- ke, Paul Pensaert, Frans Veldc- man, Marcel De Kimpe en Hec tor Lambrecht. Toch was er vroeger ook de Blue Star en al licht zullen deze voetballiefheb bers met heimwee teruggedacht hebben aan de tijd toen Blue Star heroïsche wedstrijden speelde op een terrein dat ei genlijk in het centrum van de Filosfengemeente lag. Toch was die tijd voorbij en de initiatief nemers trokken er zich uitein delijk geen barst van aan. Zij startten met nieuwe moed en vrij vlug werden de bedoelingen van de club duidelijk. Reeds in het eerste siezoen (72-73) be haalde SK Oudegem de fair- play prijs van Oost-Vlaanderen. SK werd kampioen in vierde provinciale (75-76) en kampi oen in derde(78-79). dat waren de belangrijkste wapenfeiten. Toch vinden de bestuursleden dat van alle eerbewijzen deze recente ereprijs 'Francis Dessain' de mooiste is.

De Voorpost | 1992 | | pagina 28