Speciale editie 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Dender- Durm e- en Scheldestreek De 'Tongenslijpers' van Denderbelle geschaakt Mgr. Caudron een Amerikaan uit Hofstade Koortsachtige voorbereiding te St.-Gillis voor de Bloemencorso De sneeuwbal werd een lawine Hoe «De Voorpost» ongewild de nationale pers en radio aan het rollen bracht r Aanbesteding der Oude Vest goedgekeurd 2-31.12.1992-De Voorpost N (0 a DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 25 augustus 1962 De foto kwam in de bus! De Tongenslijpers worden verhuisd door een groep pallieters. «We hebben de tongenslijpers geschaakt» zo vertelde ons de onbekende stem aan de andere kant van de draad. «Het gebeur de dinsdagavond even na het vuurwerk en terwijl gans de Ka- pellestraat kermis vierde». Hiermede eindigde het relaas van de onbekende. Er zal dan niets anders op dan ons ter plaatse te gaan overtuigen van het gebeurde. De onbekende had echter niet overdreven, de zo bekende «Tongenslijpers» waren verdwenen. In de Kapel- lestraat geraakt men er niet over uitgepraat, terwijl de verwonde ring zeer groot is. Hoe kan men nu deze beelden wegnemen zonder te worden opgemerkt. Temeer de Kapellestraat waarin het hof der Tongenslijpers is ge legen was dinsdag het midden- Eunt van de kermis. Gans de dag adden «De Lustige geburen» voor de goede stemming ge zorgd en in de voormiddag wer den de Tongenslijpers ook met een serenade bedacht door de plaatselijke muziekvereniging. Hoe het dan mogelijk is geweest de beelden te schaken gaat de verbeelding te boven. Op een paar honderd meter van het hof der Tongenslijpers stond im mers de kermisfoor opgesteld en de Kapellestraat was nooit gans verlaten. Ook de eigenaar, de h. Van Damme R. die thuis moet zijn geweest, merkte niets verdachts op. De schakers moe ten wel heel fijn te werk zijn gegaan. Wat nu de geschaakte beelden betreft. Deze stellen twee mannen voor die een oude vrouw de tong slijpen op een slijpsteen, dit tot schijnbaar ge noegen van enkele omstaan- ders. Met deze uitbeelding toont men duidelijk aan hoe on ze mensen vroeger stonden te genover achterldap en kwaad sprekerij, de bron van zoveel on heil. De Denderbelse «Ton genslijpers» werden reeds dik wijls in de aktualiteit gebracht door dag- en weekbladen en wie met Pinksteren op bedevaart gaat naar Denderbelle kan niet terug zonder een bezoek te heb ben gebracht aan de Tongen slijpers. Wanneer we onze on bekende berichtgever mogen geloven werd de schaking enkel en alleen gedaan om het immer stille Denderbelle uit zijn slaap wakker te schudden. Dender belle is immers een stille lande lijke gemeente waar zelden iets j sensationeel gebeurt en noch-' tans beschikt het over de moge lijkheden om als toeristische ge meente op de voorgrond te tre den. V.C. Toen de 82-jarige Mgr. Caudron bij de aanvang van de maand augustus 11. klaarstond om terug naar Oklahoma te vertrekken, ontving hij via de luchtpost nog 3 brieven van zijn parochianen, die hem vroegen toch terug te willen komen «want we heb ben U hier de laatste twee maanden zo zeer gemist». Ja, zo zijn de Amerikanen, steeds dankbaar voor hem, die in vreugde en smart aan hun zijde heeft gestaan. Dat de inwoners uit de stad Henryetta zo zeer van hun her der houden, is best te begrijpen, want de goedhartige en steeds lachende boerenzoon uit Hof- stade, is reeds 50 jaar in hun midden. Hij heeft hen onderwe zen, en steeds met raad en daad bijgestaan. Vijfjaar onder de Indianen Monseigneur Caudron, die op 12 november 1880 te Hofstade werd geboren uit een grote en geachte boerenfamilie, had van jongsaf het inzicht om priester te worden. Na de lagere school studeerde hij als seminarist te St.-Niklaas, en later te Leuven, waar zijn professor, de latere Exc. Coppieters, Bisschop van Gent, hem steunde en meehielp om zijn priesterroeping met veel glans voort te zetten. In 1907 werd Mgr. Caudron tot Mgr Caudron. priester gewijd in het Ameri- ollege te I Zundert in Nederland, St.-Ni- klaas, Blankenberge en Wom- melgem in België worden mees tal in één adem genoemd wan neer men spreekt over bloemencorso's. St.-Gillis-Den- dermonde wordt hierbij dikwijls en ten onrechte vergeten. Hier loopt sinds 12 jaar een bloemen corso, ter gelegenheid van de septemberkermis, die zeker het bezien waard is. Het blijkt even wel dat vele mensen niet waar deren wat er in hun onmiddellij ke omgeving gebeurt en het als minderwaardig beschouwen daar waar ze op de vreemde voor heel wat minder in vervoe ring staan. Dit is een van de re denen waarom de bloemencor so van St.-Gillis niet de bekend heid verwierf welke Gent en de andere bloemencorsosteden ge nieten. St.-Gillis mag inzake or- ganizatie en bloemenpracht ze ker konkurreren al dient gezegd dat men alhier zich niet de luxe permitteren kan van de groot steden. Wat men op een ander evenwel niet vindt en te St.-Gil lis wèl zijn onversaagde wagen makers, die belangloos weken aan een stuk werken aan ont werpen, konstruktie van wa gens, enz. Mensen uit St.-Gillis die de basisleggers zijn en blij ven van de jaarlijkse corso. Hier wordt geen vreemde inmenging geduld en toch krijgen we ieder jaar een verbetering en verfraai ing, omdat St.-Gillis onder zijn inwoners mensen telt die alles veil hebben voor de corso die stilaan een traditie is geworden en ieder jaar de hoofdattraktie vormt van het gebeuren op de gemeente. caans College te Leuven en toen Mgr. Meersschaert, een Kort- rijkzaan in Oklahoma, beroep deed op vrijwilligers was de jon ge Caudron onmiddellijk paraat om de grote plas over te steken. Hij belandde te Langston in Ca- Iifornië in hetzelfde jaar van zijn priesterwijding. Hij verbleef er gedurende 5 jaar onder de Indianen, die na enige tijd zijn troetelkinderen waren geworden. Hij leerde hen schrij ven, lezen en gaf hen onderricht in ziekenverzorging enz. In die tijd, nu ongeveer 50 jaar geleden, bezat de energieke Hofstadenaar twee paarden en een postkoets, waarmede hij zijn enorm missieveld rond reed van de ene naar de andere stam. Mgr. Caudron vertelde ons dat zijn paarden blindelings de weg kenden, en beter dan hij zelf. De dieren zochten instinctmatig de doorwaadbare plaatsen op. 17 februari 1962 Toen we verleden week in ons blad het bericht publiceerden dat er bij het parket te Dender- monde een onderzoek aanhan gig was tegen sommige Luikse spelers i.v.m. de incidenten op Eendracht Aalst en dat derhalve de kans bestond dat Stzani zou vervolgd worden, hebben we nooit kunnen vermoeden dat deze berichtgeving, ongewild, storm in een glas water zou ver oorzaakt hebben. Wat is er inderdaad gebeurd «De Voorpost» meldde in alle objectiviteit dat het parket deze zaak onderzocht en de titel van bewust artikel luidde dan ook terecht «Stzanite Dender- monde op het ongemakkelijk bankje Het vraagteken is een leesteken van groot belang. Dit schijnt men soms wel eens te vergeten. Want maandag jl. werd ons bericht in sommige Vlaamse dagbladen overgeno men met weglating van bewust vraagteken. Een bepaald blad blokletterde noch min, noch meer «Stzani, Semmeling en Spronck voor de rechtbank ge daagd». Daar Standard in de aktualiteit stond met haar verplaatsing naar Glasgow, scheen dit reeds vervormde bericht ook onze Waalse landgenoten geweldig te interesseren en reeds maandag middag zou men tijdens de nieuwsberichten van 13 uur op Brussel-Frans, afkondigen dat Stzani zou vervolgd worden voorde rechtbank. Ondertussen rinkelde de telefoon onafgebro ken op het parket te Dender- monde waar men van verschil lende zijden lastig gevallen werd met de vraag of net bericht wel degelijk juist was. Zelfs Belga Press en Standard Luik hingen aan de lijn. De klap op de vuurpijl kwam van het Franstalige sportblad «Les Sports». Daarin wist men dinsdag al te vertellen dat Stza ni, Semmeling en Spronck hun dagvaarding om voor de recht bank te verschijnen reeds ont vangen hadden. Men ziet dus wat er op 3 dagen tijds nog van het oorspronkelijk bericht overbleefnauwelijks meer dan het geraamte We vonden het interessant ge noeg, onze lezers deze pittige historie eens in detail te bren gen. Omdat er veel gesproken wordt over gebrek aan objectivi teit en zucht naar sensatie in sommige dagbladen, omdat men dikwijls niet weet hoe een «gerucht» een «bericht» wordt en omdat we in huidig geval nu toevallig zelf aan de bron waren en derhalve best geplaatst, om te zien hoe vlug de sneeuwbal rolde en groeide tot een wange drocht. Pers is inlichting maar ook voor lichting. En voorlichting dient gebaseerd te zijn op objectieve gegevens. We hebben ons voor genomen nooit gewilde sensatie te zoeken maar in de eerste plaats te zorgen voor een zo vol ledige - als gevarieerd mogelij ke informatie. Dit nieuwe Stzanigeval was wel een duidelijk voorbeeld hoe ob jectieve berichtgeving op een paar dagen tijds herschapen wordt in ongecontroleerde sen- satielectuur. «De Voorpost» kwam er even onverwachts als ongewild, in het brandpunt der belangstelling door te staan. In 1912 toen de pastoor van Henryetta, van armoede naar de kolenmijnen moest gaan arbei den, werd aan E.H. Caudron ge vraagd of hij die missiepost op zich wilde nemen. Hij aanvaarde onmiddellijk, toch wel met een beetje wee moed, want de Indianen uit Ca- lifornië lagen hem nauw aan het j hart. Architect en metserdiener Henryetta was werkelijk een braakliggend terrein. Er was geen kerk, geen school, feen ziekenhuis. Iet aantal katolieken was er zeer miniem, het merendeel van de inwoners kleefde de prote- stantse godsdienst aan, verdeeld in verschillende sekten. Vanaf zijn aanstelling diende E.H. i Caudron de handen uit de mou wen te steken. Bij het ter perse gaan, verne men we dat de aanbesteding der Oude Vest, die op 23 mei ten stadhuize plaats had en voor een bedrag van 3.025.644,78 F, toegekend werd aan mevr. Yvonne De Meester van St.-Gillis-Dender- monde, thans officieel werd goedgekeurd. Men mag voorzien dat de be trokken aannemer nog deze week, opdracht zal krijgen om met de werken te beginnen. Daar na de opdrachtsdatum, de aannemer nog 15 dagen tijd heeft om te starten, mag voor zien worden dat er toekomende maand een drukke bedrijvig heid zal heersen op «de plage de Termonde» die echter wel dra in een moderne wijk zal om getoverd worden De duur van deze werken is be paald op 180 werkdagen, doch de aannemer verzekerde ons dat hij zich zou inspannen om dit urbanisatiewerkin de helft van de tijd klaar te spelen

De Voorpost | 1992 | | pagina 2