Speciale editie Ordediensten houden betogers en Vlaams Blok uit elkaar Spannende derby voor 3.000 kijkers 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad mm Dender- Dunne- en Seheldestreek Tf Het Ros Beiaard danste weer in Dendermonde. 14 september 1990 Een treffen tussen het Vlaams Blok, dat in De Werf te Aalst een vergadering hield en de Jong-Socialisten die een tegenbetoging organiseerden tegen racisme en fascisme wilden de autoriteiten absoluut voorkomen. Vooral omdat vorig jaar bij een gelijkaardige gebeurtenis er nogal wat relletjes waren waarbij zelfs een gewonde te betreuren viel. De buurt van De Werf leek dan ook verleden vrijdag van in de vooravond een belegerde burcht. Uitgerekend op de verjaardag van de koning wilde het Vlaams Blok andermaal uiting geven aan zijn republikeinse gevoelens maar de inzet van 80 rijkswachters (op een verlofdag, want de verjaardag des konings was voor alle militairen een vrije dag) en 40 politieagenten samen het het opstellen van Friese ruiters en de hondenbrigade konden voorkomen dat er onderling kontakt kwam tussen beide groepen. De Molenstraat was afgesloten van aan de Kapellestraat, de Onderwijsstraat van aan dq Oude Vismarkt en de Burchtstraat van aan het Oud-Hospitaal. Ondertussen waren enkele tientallen Jong-Socialisten door de stad gemarsjeerd, zonder dat er zich echter een politiek mandataris bij hen had gevoegd. Van de verwachte komst van het Antifascistisch Front van Antwerpen kwam niets in huis. Wel waren een aantal punkers uit het Gentse ter plekke gekomen en werd er herrie geschopt bij de versperringen. We zagen die avond borden met 'Stop racisme en fascisme', 'Vlaams Blok kapot', 'Werkvolk eerst' en dergelijke meer. Op het moment dat de vergadering zou kunnen beginnen, kwam er nog een andere hindernis. Een bommelding, waarvan Aals} zowaar de gewoonte krijgt. Ontruimen van De Werf en wachten waren de niet te ontgane gevolgen ervan. Uiteindelijk konden dan toch een paar honderd Vlaams Blokkers die wilden ingaan tegen de 'vele royalistische evenementen momenteel' naar De Werf zonder dat ergens lijfelijk kontakt tussen beide groepen was geweest. Verbaal kontakt was er dan des te meer. Onder de Vlaams Blokkers weinig stadsgenoten. Wel de volksvertegenwoordigers Dewinter en Annemans en senator Verreycken. Arrondissementeel Vlaams Blok-voorzitter Jan Verhulst deelde nog mede dat de Vlaams Blokiongeren te Aalst in De Werf hun jaarkongres zullen houden op 2 december. Dan komt allicht andermaal de kat op de koord. VW Hamme - KAVD 1-1 9 november 1990 De match Hamme - Dender monde kende spannende, kram pachtige en zenuwachtige mo menten die in feite inherent zijn aan een typische derby. Al bleef het «maar» bij twee goals, voor de ruim 3.000 kijkers werd het in elk geval een aantrekkelijke ver toning. In de tweede helft zag het er enige tijd naar uit dat KAVD eigenaar van twee pun ten zou worden. Geen haan had daar over gekraaid indien dat zo was geweest. Anderzijds kan de putendeling bezwaarlijk als een onlogische eindstand worden beschouwd. In Hamse voetbal middens was men na afloop dik tevreden met de halve inzet. «Wie scoort in een derby wordt ervaak de winnaarvan. Inextre- mis en op de valreep hebben we de achterstand van het bord ge veegd. Ik meen dat we ons over de afloop mogen verheugen, zegt Erwin Van Houcke, onge twijfeld de centrale figuur bij de lokalen. Neem van mij aan dat Dender monde geen slechte ploeg is. Marek Kusto was moeilijk bij te houden. Hij kan al eens een bruggetje maken wat niet aan iedereen gegeven is. Vaardiger dan wie ook kan hij geheel on verwacht een aantal van zijn collega's bij zijn ideeën betrek ken. Op dat ogenblik is het uit kijken geblazen want een ge groepeerd KAVD reageert dan sterker dan je veronderstelt. Vooraan werden we geregeld verstikt door dit Dendermonde dat zeker niet dat zwakke broer tje is zoals wel eens wordt ge zegd. Ergens lijkt de uitslag mij lo gisch, vervolgt Rik Van de Vel de. Het had gekund dat we op een diefje de winninggoal tot stand brachten, maar een derge lijk resultaat was niet de weerga ve geweest van negentig minu ten voetbal waarin de opponent zich niet onbetuigd liet. Op ei gen veld en als ambitieuze ploeg moesten wij initiatieven nemen. Dendermonde hamerde met de counter en maakte het ons bie- zonder moeilijk, vooral in de tweede helft toen het even dreigde mis te gaan. Dat het een moeilijk karwei zou worden, wisten we vooraf, zegt trainer Daniël De Paepe. KAVD heeft het punt zeker ver diend. Telkens toen het op kracht aankwam trokken we aan het kortste eind. Uit de duels kwamen we vaak als verliezer te voorschijn. Een aantal proble men konden we niet oplossen. Dendermonde opereerde tak- tisch en debuteerde voorzichtig met een spits en een terugge trokken Jan Heirman. Dat was DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F hun goed recht, want uiteinde lijk waren wij het die het spel moesten maken. Te vaak heb ben we ingewikkeld willen doen en dat is niet lonend gebleken. De zenuwen speelden uiteraard een nefaste rol en daar hadden wij blijkbaar meer last van dan paarsblauw. Met de Pool Wygo- nik heeft Dendermonde een be langrijke versterking in huis ge haald. Tenslotte was hij het die de basis legde voor de zege en onze spelers achteraan besten dig 'aan de praat' hield. De Hamse doelman heeft net een loeier van Van Roy spektakulair uit de rechter winkelhaak gehaald. Trainer Toon Pfaff aanroep alle heiligen.

De Voorpost | 1992 | | pagina 30