Speciale editie Dendermonde klaar Wij spelen Doping - Dendermonde 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Dender- Durme- en Scheldestreek 4-31.12.1992 - ue Voorpost De Voorpost (0 O) DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 22 februari 1964 Wij woonden deze week de laatste vergaderingen bij in ver band met het kapitale TV-ge- beuren, dat deze avond de ganse streek van Dendermonde in zijn ban zal houden: Het spreekt vanzelf dat alle or ganisatorische elementen tot in de kleinste details geregeld zijn, zodat wij gerust mogen gewagen van een zo perfekt mogelijk voorbereide strijd. Iedere werkgroep heeft inder daad het onmogelijke gedaan om de haar opgelegde voorbe reidende taken tot in de kleinste puntjes voor te bereiden,, zodat wij mogen getuigen dat niets on verlet gelaten werd om de strijd op een zo efficiënt mogelijke manier tegen de heer Jos Van Landeghem aan te binden. Onze lezers zullen wellicht be grijpen dat dergelijke gebeur tenissen een hele hoop onvoor zien werk met zich medebren gen, zodat van de betrokken personen en organisaties werke lijk het uiterste gevraagd wordt. En u moogt ervan overtuigd zijn dat zij dat totaal belangeloos ge daan hebben. Het spreekt vanzelf dat ieder een, die het antwoord op een vraag denkt te weten zich on middellijk met de elders in dit blad afgedrukte nummers in verbinding kan stellen met het stadhuis om zijn antwoord mede te delen. Wat gebeurt er nu met de bin nengekomen antwoorden Zij worden voorgelegd aan de zgn. filters. Deze filters zijn sa mengesteld uit specialisten, die er moeten over oordelen of het bewuste antwoord wel juist zou kunnen zijn. Een voorbeeld hiervan zou bv. het volgende zijn op de vraag «Geef de ge boortedatum van Keizer Ka- rel», zou als antwoord binnen komen 780, een ander zou lui den 1800 en nog een derde 1500. Dan zullen de filters, die natuur lijk een degelijke algemene ont wikkeling hebben, daaruit trachten het (eventuele) juiste antwoord te distilleren, wat in dit geval 1500 zou zijn. Wat nu betreft de mensen die het schouwspel op de grote markt wensen te volgen, en wij hopen dat zij talrijk zullen zijn, voor hen werden volgende schikkingen getroffen. De grote markt werd in drie wei- afgebakende delen verdeeld. Het eerste gedeelte blijkt uit- 14 november 1964 Onze lezers hebben ongetwij feld allen kennis genomen van het vonnis dat op vrijdag 6 no vember 1964 door de Correctio nele Rechtbank te Oudenaarde gewezen werd en waarbij een gewezen renner-verzorger en een geneesheer, onderscheide- lijk tot gevangenisstraffen van 6 en 3 maand veroordeeld wer den, wegens het toedienen of voorschrijven van dopingpro- dukten aan sportbeoefenaars en dan in het bijzonder aan wiel renners. Een streng maar rechtvaardig vonnis dat, nauwelijks enkele weken nadat het dopingproces te Kortrijk behandeld werd, ve len ongetwijfeld tot nadenken zal stemmen. Daarom deze «Doping-Dender- monde». Onze titel is er beslist niet met de haren bijgesleurd, integendeel Het verheugt ons immers dat het parket van Dendermonde een vooruitstrevende en rich tinggevende rol speelde in de bestrijding van deze moderne kwaal, die een groot gedeelte van onze jonge mensen be dreigt. Toen de eerste afstap pingen op onze wielerwedstrij den plaats grepen, ging men in bepaalde pers aan het morren «waar haalt men het uit van het vlotte verloop van een wedstrijd Wordt deze opname genomen in Schellebelle en waar der rijkswacht onverhoeds toesloeg, eens een historisch dokument - het sukses van de inrichters te kelderen; koers is koers en het gerecht heeft er geen zaken». Op enkele maanden tijds is de mentaliteit - ook deze van de pers - wel zeer erg geëvolu eerd. De wagen was aan het rol len, overal lekten schandaaltjes en onthutsende wantoestanden uit; men begon te begrijpen dat «doping» wel degelijk geen fan- tasieprodukt noch een sensatie stunt was, maar spijtig genoeg een angstwekkende werkelijk heid die de gezondheid en het leven van duizenden - en dan vooral sportbeoefenaars- be dreigt. In voorgaande «Zwart op Wit»- artikels, waren we trouwens reeds meer dan eens in de gele genheid hierop te wijzen. Daar om juist verheugt het ons dat het parket van Dendermonde, onze gerechtelijke instanties een be slissende stoot gaven in de strijd tegen de doping. Op 11 januari 1964 hield de conferentie der Jonge Balie bij de rechtbank van Eerste Aanleg haar plechtige openingsvergadering met als te- ma het thans zo brandende pro bleem «Doping en Recht». On der impuls van Dhr. Procureur Generaal Matthys die in het al gemeen kader van zijn strijd te gen de Toxicomanie, in de eer ste plaats de ploeg van de do ping in de sportmiddens kracht dadig bij de horens vatte, bleef men ook - en vooral te Dender monde - niet bij de pakken zit ten. De eerste afstapping op een wielerwedstrijd gebeurde te Heist-aan-Zee, maar nauwelijks een paar weken later sloeg men te Dendermonde tweemaal te- reke toe nl. op 2 juni te Schelle belle en op 6 juni te Aalst. Dhr. Procureur des Konings De Maesschalck en Dhr. Onder zoeksrechter Broeckx hadden hiermee een voorbeeld gesteld dat door de andere parketten aanvankelijk slechts schoorvoe tend gevolgd werd. Het verloop van de feiten heeft bewezen dat ze het bij hét rechte eind had den. Het parket van Dender monde zocht inderdaad geen goedkope sensatie of opspraak te wekken, maar verrichte toon aangevende arbeid, die als het ware een leidraad mag genoemd worden in de strijd tegen de do ping. Het onderzoek in de geval len Schellebelle en Aalst is thans afgesloten en binnen af zienbare tijd zullen verschillen de renners, waaronder enkele zeer bekende, zich voor de Boetstraffelijke Rechtbank te Dendermonde te verantwoor den hebben, wegens misbruik van stimulerende middelen. Laten we evenwel de waarheid haar rechten geven en dit proces tot zijn juiste normen herleiden. Wat men beoogt is zeker niet deze renners, die in feite slechts slachtoffers zijn zoals duizende anderen, te straffen en te oorde len, maar wel een afschrikwek kend voorbeeld te stellen, opdat de jeugd - en dan vooral de jon ge sportbeoefenaars- zouden begrijpen welke gevaren hen be dreigen. Ons gerecht wil de sportbeoefe naars-slachtoffers immers al leen maar vermanen en hun de realiteit doen inzien. Het zoekt evenwel de onverant woordelijke managers, sportbe stuurders, verzorgers en alle an dere verantwoordelijken die de hen toevertrouwde sportbeoe fenaars zonder scrupules vergif tigen en vermoorden, streng te straffen. Ook vooral voor hen weze het dopingproces-Den- dermonde, na dit van Kortrijk en Oudenaarde, een waarschu wing. Willen ze niet horen, dan zullen ze beslist moeten voelen. Ons parket van Dendermonde zal hier ongetwijfeld voor zor gen. Daarom ook juichen we de ze aktie «Doping-Dendermon- de» van harte toe en treden ze volmondig bij. Kop tegen kop: wielesportjoumalistJos Van Landeghem tegen de Ros Beiaardstede: wie haalt het sluitend voorbehouden voor de dringen om de voorgeschreven een vraag weten, of die gevraag- te realiseren opdrachten. Dit regels te eerbiedigen. Dat zich de voorwerpen aanbrengen in gedeelte zal dus dienen om de niemand binnen zone I en II die voorbehouden zones wel buitenopgaven te verwezenlij- begeve, teneinde de orde en het zullen toegelaten worden. Zij ken. Onmiddellijk rond deze goede verloop der zaken niet in blijven verboden aan nieuwsgie- verboden zone staan de groe- de war te sturen. Het mag te rigen en zwervers, wiens enig pen, zoals jeugdbewegingen, Dendermonde niet gebeuren doel is daar nutteloos te komen studenten en maatschappijen dat men, zoals dit elders reeds rondneuzen en de boel in de war opgesteld, die men nodig kan het geval was, het spel verliezen te sturen, hebben om in gebied één de zou, door het feit dat de orde- Wij zijn er rotsvast van over- proeven te verwezenlijken. En diensten overrompeld werden tuigd dat iedereen zijn steentje dan hebben we uiteindelijk zone en de ganse markt in een wer- zal willen bijdragen om de ganse 3, die voorbehouden blijft aan kelijke chaos herschapen werd. streek te Dendermonde naar de de toeschouwers. Het spreekt echter vanzelf, dat zege te leiden. Wij durven er zeer sterk op aan- mensen, die het antwoord op

De Voorpost | 1992 | | pagina 4