<0 O) 01 Kampioen Eddy De Sitter zette niet alleen Denderbelle en Wieze, maar heel de streek op zijn kop De eerste spadesteek voor de nieuwe monding van de Dender De moderne bouwkunst in ons gewest (V) T.V.-vedette Louis-Paul Boon werd voorzitter van Celbeton 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Deader' Dunne- en Scheldestreek De Voorpost - 31.12.1992 - 5 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 31 juli 1965 Kampioen van België worden, is j geen alledaags feit. In de laatste decennia mochten we in onze streek alleen Achille Buysse, Leon De Lathouwer en Frans Melckenbeeck als natio naal titelvoerder begroeten. Eddy De Sitter heeft nu op zijn beurt de krachttoer weten te j verwezenlijken de Belgische driekleur te omgorden. Dat hij dit tijdens zijn leger- I dienst wist te verwezenlijken, - j verhoogt nog in aanzienlijke i mate de waarde van zijn presta- 1 ties. «De Voorpost» was er dan j ook als de kippen bij om, in het feestvierend Denderbelle, onze i nieuwe kampioen op de korrel i te gaan nemen, r Wie men ook zijn mocht, of van waar men ook komen mocht, - het kostte helemaal geen moeite om te vinden waar Eddy De Sit ter, de nieuwe nationale wieler kampioen der liefhebbers woont. Een grote pijl, overlangs de straat in de kleuren van ons nationaal vaandel, wees in de richting van Café «Het Mole- ken», waaronder in kleinere let ters stond geschreven «Bij ren ner Eddy De Sitter». De massa auto's vóór deze lan delijke herberg, op de scheiding der gemeenten Denderbelle en Wieze gelegen, toonde aan dat het er «volle bak» was en dat omzeggens iedereen zich op dit punt verzameld had, om toch maar eens de nieuwe kampioen te zien, en voor de meest bege nadigden, enkele woorden met hem te kunnen wisselen. De stemming was er buitenge woon en ging bij sommigen bijna naar het hysterische. Tot al wie het horen wilde werd er in geu ren en kleuren uitgelegd, hoe Eddy de titel had verworven, welke de bijdrage was geweest van de talrijke supporters die zondag mee afgereisd waren naar Aubel en iedereen moest weten hoe gelukkig zij nu waren met de Belgische kampioen in hun midden. Iedereen was ge tooid met een driekleurig lintje op de borst en nog nooit zagen we zo'n patriotische demonstra tie als wel ten huize van de Bel gische kampioen. Om en rond de herberg was het één, zee van bloemen en ge schenken, die men in allerijl had samengebracht tegen dat Eddy zondagavond thuis kwam, bloe menzee, die in de loop van maandag nog steeds werd aan gevuld en dit tot laat in de avond. Er werd gezongen en ge sprongen, gedanst en gefuifd, geklonken en geschonken. Adieu Dender... monde! 27 maart 1965 Toen dhr. E. Valcke, Direc teur-Generaal van de waterwe gen, een paar maanden geleden, op initiatief van het expansie- comité naar Dendcrmonde kwam, beloofde hij dat de eerste spadesteek voor de omlegging van de Dender (officieel gehe ten de «Normalisatie van de Dender») in 1965 zou kunnen gebeuren. Men kon de belofte van deze hoge ambtenaar moei lijk in twijfel trekken, maar ve len zullen ze zeker toch met een korreltje zout genomen hebben. Als men inderdaad weet dat het «Stedelijk Bestuur van Dendcr monde» reeds in 1912 een bro chure uitgaf over «Het vraag stuk van den Dender», waarin toen reeds sprake was van twee verschillende ontwerpen over de omlegging van de Dender, mocht men ongetwijfeld een tik je sceptisch staan tegenover een verklaring-einde 1964 afgelegd - die de verzekering inhield om de reeds meer dan 50 jaar geda ne belofte het volgend jaar al in daden om te zetten. En toch! Vroeger dan iemand dierf verwachten of voorspellen gaat de wagen nu toch aan het rollen. We wisten wel dat men reeds de nodige gronden voor de nieuwe monding aan het ont eigenen was en dat een gespe cialiseerde firma de werken toe gewezen kreeg, maar die aller eerste spadesteek is beslist toch een onverwachte lentegast. De huidige regering heeft er blijk baar aan gehouden haar belofte na te komen en nog vóór de parlementsontbinding officieel te starten met de normalisatie van de Dender. Propagandis- 27 maart 1965 Wij gaan nog eens verder op stap in onze streek. We zullen trachten wegwijs te worden in Grembergen en meteen Moer- zekc onder handen pakken. Met de welwillende medewerking van de weerman mogen we ge nieten van de uitzonderlijk mooie Scheldezichten en weid se horizonten. De meeste - om niet te zeggen alle - gevels zijn opgetrokken in roodbruine baksteen. Geen plak- of verfwerken maar een voudige. mooigevoegde fa?a- den. Bijna alle deuren en ven sters zijn omlijst met witte zand steen, soms vervangen door een simili-uitvoering met cement. Er is nochtans geen overlading door massaprofielen en nuttelo ze bombast. De gevels, van de meeste nieuwbouwen. zijn in twee delen gesplitst; langs de ene kant een deur en normaal een venster erboven, langs de andere kant een groot raam en een in evenredigheid aangepast venster op het verdiep, meestal Het triomfantelijk gebaar van de nieuwe kampioen. tisch kunnen we dit best begrij pen en niemand kan de huidige regeringsploeg deze Dender- mondse verkiezingsstunt ten kwade duiden, want de nieuwe monding van de Dender is be slist een onderneming die kan tellen. Het past dan ook, nu de werken officieel aangevat wor den, hulde te brengen aan hen die jarenlang onverpoosd ge werkt, gebedeld en doorgebeten hebben om dit projekt er door-te krijgen. Die hulde gaat in de al lereerste plaats naar Senator Alfons Goossens, de nooit afge vende promotor van de omleg ging van de Dender, die de be voegde ministeriële departe menten plat gelopen heeft om zijn zin - en voor Dendermonde een nieuwe Dendermonding- te krijgen. 27 maart 1965 uitgevend op een balkon. De enige fantasie die vele dezer huizen kenmerkt is de aanwe zigheid van een puntgevel, steeds voorzien van een felwitte vooruitspringende dakgoot. De ramen zijn eveneens wit gelakt en het eenvoudige, maar mooie, smeedwerk van het balkon is zwart. Bijna altijd zijn deze ge bouwen klassiek getint. We kun nen deze woningen nochtans niet zonder meer declasseren. Louis-Paul Boon voorstellen is natuurlijk totaal overbodig. Ie dereen kent immers deze over bekende Vlaamse auteur, hetzij door de talrijke werken die reeds van zijn hand verschenen, hetzij door de korte stukjes en schetsjes die bijna dagelijks, on dertekend «Boontje» in de krant verschijnen. Iedereen kent ook de man die, sedert hij hersteld is van een vrij langdurige ziekte, opnieuw deel uitmaakt van het vast paneel in het populaire T.V.-programma «'t is maar een woord», en daar met zijn talrijke, op de hem ei gen gezapige manier vertelde mopjes, regelmatig bijdraagt het ezeltje van Paul Van de Velde te spijzen. Deze man is sedert kort nu ook Voorzitter geworden van de Dendermondse kunstkring CELBETON. Het is ter gele genheid van deze voor hem en voor Celbeton eervolle promo tie, dat we Louis-Paul Boon gin gen opzoeken, ten einde onze lezers toe te laten even nader met hem kennis te maken. Louis-Paul Boon gaat men in derdaad «opzoeken». We wis ten wel dat hij woont in de Bre- destraat te Erembodegem, doch na tweemaal deze straat op en af te zijn gereden moesten we vast stellen dat geen enkele woning het opschrift «HUIZE ISENGRIMUS» droeg. Toen bemerkten we dat in die Bredestraat een landelij ke veldwegel uitgaf. Langs daar dan maar eens onze kans ge waagd... en ja, helemaal achter aan, in een zeer mooie bosrijke en parkachtige omgeving, en a.h.w. midden in de gezonde buitennatuur... daar stonden we voor «Isengrimus». Louis-Paul Boon zelf leidde ons in zijn met boeken overladen werkkamer binnen, om zeer vriendelijk aan onze nieuwsgie righeid te voldoen. Op onze vraag, hoe hij het feite lijk tot VOORZITTER VAN CELBETON gebracht had, ver telde hij ons het volgende: «Wel, vanaf de stichting van deze kring ben ik steeds in contact geweest en gebleven met mensen als L. D'haene, Verstaeten, A. Merckx en nog enkele anderen die er toen al zowat de hand in hadden dat de kring op een ak- tieve wijze kunst- en culturele aangelegenheden zou beleven en toelaten te leven.

De Voorpost | 1992 | | pagina 5