Speciale editie Dubbelslag voor Pol Van den Neste en Eddy Peelman Nieuwe zegepralen van Pierre Buslot en Norbert Boerewaard 30 jaar nieuws uit de regio Weekblad van Dender- De kazernepoorten sluiten Vernieuwde Reuzenommegang door de straten van Dendermonde Baasrode viert feest Rozeke Verhavert honderd jaar 8 - 31.12.1992 - De Voorpost DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 52 - 50 F 00 <0 O) Een laatste blik op de kazerne te Dendermonde. 25 mei 1968 Onze pronostiek betreffende Pol Van den Neste is zeer vlug bewaarheid geworden. Pol won niet alleen zijn eerste koers van het seizoen, hij lukte zelfs een dubbelslag en behaal de deze beide palmen boven dien in een zeer hoog aange schreven buitenlandse wed strijd. Van den Neste behaalde inderdaad een vlotte spurtzege tegen bekende namen als Van Coningsloo, Grosskost, Riotte, Hoban, enz... zowel in de le (Creil-Compiègne), als in de 2e rit (Compiègne-Beaurais) van de «Ronde van de Oise» in Mid den-Frankrijk. In de derde rit speelde de ploeg- geest een beslissende rol, zodat Pol's stalmaat Walter Boucquet én de rit én de Ronde won. Onze streekgenoot werd in deze 1 mei 1968: Historische datum voor Dendermonde 4 mei 1968 1 Mei 1968 werd voor het aloude vestingsstadje 'Dendermonde' een historische datum. Op de dag dat praktisch gans de wereld het 'Feest van de Arbeid' vierde, verdween 'officieel' ieder mili tair aspekt te Dendermonde. Op die datum werd de 'kazerne' als een soort 'Ghosttown' mid den in het centrum van de stad, als een soort monument van ver gane militaire glorie, van geen enkele betekenis meer zijn voor 's lands verdediging. Op 1 mei werd een definitief punt gezet achter een geschiedenis, die sinds de 14e eeuw Dendermon de zeer dikwijls in de band heeft weten te houden met militaire parades, met stijgerende paar den en getrokken sabels, al dan niet onder de tonen van fijfels en trommels, maar die tevens en maar al te dikwijls het wapenge kletter en daaraan verbonden ellende tot binnen de muren bracht. Filosofen en andere ge leerde bollen beweren dat de geschiedenis zich steeds her haalt. Laten we hopen van niet, vooral nu alle militaire obsta kels zullen ontmanteld worden. Goliath, Mars en Indiaan wrijven zich de handen.. 17 augustus 1968 Weldra is het terug Dender monde kermis, een kermis zoals er zovele andere zijn, een ker mis, die ook zijn problemen stelt. Dendermonde zou echter zijn naam niet waardig zijn, moest er aan die kermis geen plezant staartje komen. En dat staartje is er. 'Op katuit trekken er immer de reuzen uit...'. Het is nu reeds enkele jaartjes dat wij iedere donderdagnamid dag en -avond onze uren op de drukkerij van ons blad door brengen, en zo hebben wij ieder jaar de reuzen op katuit van Dendermonde kermis op de 3e rit 10e en legde beslag op de 3e plaats in het eindklassement. Hij arriveerde ook nog 8e te As- sebroek. Van den Neste heeft de grote vorm en meteen zijn vlug ge benen teruggevonden. We fe liciteren hem van harte met dit dubbel sukses en zijn er van overtuigd dat hij het dit jaar evengoed kan doen als in 1966 toen hij 11 koersen won. Voor het overige was het met onze andere profs maar een flauw beestje. Frans Melcken- beeck arriveerde 17e te Doornik en Jean Brusselmans 40e te Heist-aan-Zee. Die twee moe ten absoluut op een andere toon leren zingen. Na de trofeewedstrijden te Baasrode en te Menen was het voor elke wielerkenner duide lijk dat de beide Baasroodse Eddy's, Goossens en Peelman, terug de optima konditie in pacht hadden. Ter bevestiging hebben onze kleppers onder hun beidjes voor een stel prachtresultaten ge zorgd. Oordeelt U zelf maar Peelman werd 2e te Evergem-Belsele, le te Baasrode en le te Moerbeke. Te Evergem liet hij zich op 500 m van de aankomst verras sen door de Westvlaming Geor ges Tack en hij was er aan voor zijn moeite. Te Baasrode nam hij geen enkel risico en ging er reeds van aanvang wedstrijd af met Eddy Goossens van door en dinsdag te Moerbeke werden snelle pedalen als Ronny Van de Vijver, Raes, Antheunis e.a. het kind van de rekening. Goos sens moeten we in eenzelfde hulde betrekken. Hij eindigde 4e te Nieuwerkerken waar hij op nauwelijks 50 m voor de aan- komstlijn bijgebeend werd, 2e te Baasrode na zijn vriend Peel man, 4e te Moerbeke en 19e te Raversijde. De twee Eddy's doen het dus werkelijk prachtig en hebben bovendien geleerd samen te rij den, wat hun prestaties zeker in de gunstige zin moet beïnvloe den. Laten we hopen dat ondanks de moeilijkheden in Frankrijk, Pa- rijs-Roubaix voor liefhebbers zondag e.k. toch kan betwist worden. Onze Baasrodenaars moeten er immers tot grote dingen in staat zijn. Pierre Van Damme confirmeer de al het goede dat we verleden week over hem schreven. Te Baasrode was hij, na Goossens en Peelman, de beste man uit koers, toonde zich zeer bedrijvig in de achtervolging en legde be slag op een flinke 4e plaats. De Sint-Gillissenaar heeft het ritme en de wedstrijdgeest van de liefhebberskoersen blijkbaar nu wel degelijk definitief te pak ken en wordt in elke koers een vaste kandidaat voor een vette ereplaats of nog beter. We zullen nog veel plezier aan hem beleven. Gilbert Van Gendt deed dit maal ook zijn best. Hij eindigde Pol Van den Neste bezorgde ons twee internationale suksessen. 7e te Laarne en 20e te Ever gem-Belsele. De jongen van Uitbergen is nog niet aan het einde van zijn Latijn en kan stel selmatig blijven verbefteren. Gaston Van den Hoecke hield zich kranig en werd 9e te Baas rode. De soldaten Guido De Donder en Rudy Peeleman verdienen een speciaal woordje van lof. Ondanks legerdienst hebben ze zich toch flink verdedigd en ein digden respektievelijk 11e en 13e te Baasrode. Hun beurt komt wel. 17 februari 1968 Oude Vest weten dansen. Men kan er al een aardig boom pje over opzetten, wat 'katuit' betekent... en vanwaar die naam komt, wat zijn oorspronkelijke betekenis moge geweest zijn. Naar stadssecretaris Omer De Backer ons vertelde, werden door geleerde taalkundigen en andere filologische bollen reeds opzoekingen verricht, opzoe kingen, die allen echter zonder enige wetenschappelijke ver antwoorde uitleg bleven. Klare en nuchtere geesten menen er ergens een kat te moeten in vin den, een kat die er tijdens de laatste dag van de kermis op uit trekt. Hoe het komt, weet ik niet. Doch als ik over een honderdja rige hoor spreken, denk ik on willekeurig aan huisjes met strooien daken. Met een por taaltje en een rode 'aarden' vloer. En de 'Leuvense stoof met de lage smalle 'buis', waar op de hele voormiddag lang de soep en de hutsepot stonden te pruttelen. En in het stallcke de geit. En het zakje met wit zand. Zand dat dienen moest om op de vloer figuurtjes te strooien. Al die valse romantiek kon ik in de hoek gooien, toen ik bij Baasrode's'honderdjarige', Ro- salieke Verhavert belandde. Het huis waar ze dag na dag naar het eeuwfeest toe leeft, heeft iets weg van een kasteel. Wan neer we op het belknopje druk ken, duurt het geen volle dertig sekonden vooraleer we in het vriendelijke gelaat kijken van een dame die zowel een ver pleegster als een 'new-look'- kloosterzuster kan zijn. Inderdaad: hier in het Sint-Vin- centius-rusthuis, Rosstraat te Baasrode is men een eeuwelinge 'rijk'. Enkele jaren terug heeft men er nog een honderdjarige gevierd, vertelt Eerwaarde Moeder Barbara, die een ras echte Grembergse blijkt te zijn. Zodat het hier goed leven moet zijn. Goede ogen, meneer Rosalie Verhavert (Rozeke, voor de kennissen) werd op 24 De kranige 100 jarige Rozeke Verhavert. februari 1868 geboren. Zijzelf weet het niet zo heel precies meer. 'Om zeker te zijn zou ik er mijn trouwboek moeten bijhalen'. Doch Moeder Barba ra, die zowat als tolk fungeerde omdat Rozeke's gehoor niet meer zo best is na volle honderd jaar, en onze vragen met 'luider stemme' op de versleten trom melvliezen overplantte, is for meel. We zitten rechtover mekaar: Rozeke op het bed dat bedekt is met een koningsblauwe 'sprei' (heel de nette kamer is in die voorname kleur gehouden) en ik op de stoel vlak voor haar. Het vrouwtje verontschuldigt zich voor haar 'gebrek'. 'Maar ik heb nog goede ogen, meneer: op het uurwerk dat ginds aan het eind van de gang aan de muur hangt, kan ik nog van in mijn deur de tijd lezen...'. En ze voelt zich bovendien nog best. Al moet ze na een twintigtal minu ten babbelen over alles en nog wat, toch even uitrusten in de luie zetel. 'Mijn hart doet wel wat pijn als ik té lang vergeet hoe oud ik eigenlijk wel ben'. Een goede drie jaar geleden, op 2 oktober 1964 om precies te zijn, belandde Rosalie Verha vert in het Baasroodse Rust huis. Vooraf had ze haar 'levensavond' doorgebracht bij haar dochter te Buggenhout. Maar nu diezelfde dochter op haar beurt naar de tachtig gaat (ze werd 78) was het ogenblik gekomen om de stap naar een gespecialiseerde instelling te zetten. Boeredochter Het is niet zo heel gemakkelijk Rosalieke aan de praat te krij gen over haar lange leven. Op haar ouderdom moet men wel wat langer nadenken om de her inneringen opnieuw aan de op pervlakte te krijgen. Thuis waren de Verhavert's boeren. We moeten aan geen enkel zinnig mens vertellen dat de omstandigheden waarin toen werd 'gelabeurd', onmogelijk kunnen vergeleken worden met de moderne werkwijzen van on ze huidige landbouwers.

De Voorpost | 1992 | | pagina 8