WÈ^mm H ARRONDISSEMENT Mononkel Kwinten WEEKBLAD. Zondag 8 Juli 1906. Prijs 5 centiemen het nummer ■aSSsüS BURGERLIJKE STAND Q DE VOLKSVRIEND De Tijd. Wekelijksclie Markten. Gedenkdagen. HUT II Y11MAAK De spreekuren van II. Jules ilEi\S. Raadplegingen. c) pacht- x>r een es be- len. van den 28 Juni tot den 0 Juli 1900. GEBOORTEN Mannel yk 4 Vrouwelijk 5 OVERLIJDENS. V.JVan Gyseghem,|w* De Saedeleer, z. b. St. Apoioniastr. H. Breckpot. m. Bom- •gladsl. 35 j. Geeraardsbergschesteenw 'Potte 32j. z. ber. Geeraardbergsche- - J. Van der Eist, vr. De Brouwer, Moorselbaan. N. Vincis voorop betaalbaar -.Ir fr. voor de stad Abonnementsprijs ^.50 fr. voor den buiten Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten D voor de stad, ten kantore van het blad, St-Janstraat, 36, Aalst J Alle briefwisselingen moeten gezonden worden aan het bureel der Redactie «Graaf van Egmont Groote Markt, AALST. per drukregel. n Gewone 15 centiemen Prijs der Annoncen. Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, f frank. Aalst, 7 Juli 1906 Met vertrouwen zenden wij het eerste nummer van VAN HET ARRONDISSEMENT AALST de wereld in en hopen dat hij bij alle. Volksvrienden een goed onthaal zaj genieten. Aan het opstellen van ons blad zul len medewerkers uit de verschillende kantons van ons Arrondissement elke week eenige uren wijden en de inhoud zal afwisselenden belangrijk zijn. Alle inlichtingen welke eenig belang kunnen hebben voor werklieden, bur gers en boeren zullen opgenomen wor den benevens politieke artikels zal ons blad bevatten nieuwstijdingen uit het Arrondissement, rampen en onge lukken, de voornaamste gebeurtenissen in den vreemde, de opgave van mark ten, jaarmarkten en marktprijzen, de trekkingen der leeningen van steden, uurwijzer van trein en tram, enz., enz. In ons blad zullen alle vergaderin gen der liberale kringen en maatschap pijen kosteloos worden aangekondigd, mits er voor den Donderdag avond de vraag toe gedaan wordt. Belangrijke artikels over landbouw en landbouwbelangen zullen door een landbouwkundige uitsluitelijk voor De Volksvriend worden geschreven. De Volksvriend zal volstrekt gee- ne noticie nemen van anonieme of on- geteekende brieven, welke zouden ge zonden worden, maar al wie eene mededeeling heeft te doen mag verze kerd zijn dat de stipste geheimhouding zal bewaard worden. Alle mededeelingen moeten, om in een volgend nummer opgenomen te worden gestuurd worden aan de Redac tie van De Volksvriend, Graaf van Egmont Aalst vóór donderdag avond. Mengelwerk van den 8 Juli 1906. 1 EENE KAROTTE door II* De Cock-Creten. I. Hoe Mononkel Kwinten naar Brussel wordt genoodigd. De geschiedenis is echt, zoo waar als de zon en het spijt ons dat wij den wezenlijken naam van onzen Mononkel niet mogen voor den dag brengen. Mononkel Kwinten, statige boerenburge- meestervan het hollandsch Limburg, en van den spierigen ouderdom van vijf-en-zestig jaar. had reeds zijnen jubilé van een vierde- ee.nw burgemeesterschap zegevierend ge houden. Mononkel was een man geheel van den ouden tijd. Een korte vloeren broek, blauwe kousen metroode banden boven de knieen getrokken, zilveren gespen op de schoenen, eenen drijtoot op het hoofd, en een lange blauwen kiel,op den boezem niet open gesneden,maar diemen als een kassuivel aan- Voor de annoncen wende men zich to£ den drukker-uitgever H. Van den Broeck-Jacobs, St. Janstraat, Aalst. De abonnementsprijs is bepaald op DRIE franken 's jaars en we dringen bij al onze vrienden aan zooveel abon- nenten mogelijk aan te werven, opdat het getal waarop we nu reeds rekenen mogen spoedig verdubbele. Daar het blad in de vijf kantons van het Arrondissement op talrijke exem plaren zal verspreid worden, zullen alle neringdoeners er voordeel bij heb ben in De Volksvriend annoncen te plaatsen betreffende hun beroep. De publiciteit is hedendaags een onmisbaar element van handel en nijverheid. Beest en verspreidt DE VOLKSVRIEND. QQQQQOOQÖQQQ&OQOQ Onze Almanak Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaturdag Zondaa' 8 Juli 9 10 11 12 13 14 15 Elisabeth - Virginie Victoria - Veronika Felice - Arnold Benoit - Pius Galbert - Felix Eugeen - Anaclet Bassin-Bonaventura. Hendrik. De zon komt op den 8 juli te 4 uren 7 min. 's morgens De zon gaat onder den 8 juli ten 8 uren 2 min. 's avonds. De dag duurt den 8 juli ongeveer 17 uren 11 minuten. De dagen verkorten 1 uur en 4 minuten gedurende de maand juli. Maan - 'tWas volle maan, vrijdag 6 juli Laatste kwartier, vrijdag 13 juli. Gedurende de tien laatste jaren wees de thermometer in juli de hoogste warmtegraad 37 gr. in 1904, de laagste 3 gr. in 1903. Uit waarnemingen gedaan gedurende 60 j. zal het weder waarschijnlijk zijn trekt, hing hem tot over de knieën te fladde ren. Mijne ouders gingen zoo gekleed, zei hij; de wereld is bedorven, de mode brengt hem ten onderen. Gij zoudt geld gegeven hebben 0111 hem bij eenen zomeravond, de wandelspade op den schouder den meetstofhond op de hielen en zijnen machtigen dikken buik voor uit, met gemeten stappen door de laan aan gewandeld te zien komen. Eenigen groeten hem Heer burgemeester; de kinders heeten hem Mononkel on de poezelige boerinne tjes, die den hooigritsel op de huppelende schouders langs hem doortrokken, lachten en knikten hem bevallig toe dag Mononkel gij zijt een beetje op de wandeling,Mononkel. Mononkel was niet getrouwd geweest en huisde met zijne eenige zuster, vrouwlijn van een vijftig jaar, weduwe, en die haren eenigen zoon te Brussel op de hoogeschool de geneeskunde liet studeeren. Frans had eerst zijne studiën van genees- kude te Leuven begonnen, en was onver wachts met pak en zak naar Brussel gesto ven. In eene zitting der kerkfabriek veroor loofde zich de pastoor eens te vragen wel. heer burgemeester,hoe gaat het met mijnheer Frans Hij is nog altijd te Leuven Neen heer pastoor, Frans is tegenwoor dig te Brussel. Wat in de université libre Van 6 tot 10 juli schoon weder, zeer warm Van 11 tot 15 juli veranderlijk, onweder, hagel. Maandag- Geeraardsbergen. Dinsdag Ninove. Lede, Sottegem. Woensdag Herzele, Oordegem, Neder- brakel. Donderdag Steenbergen, Wijnhuizen. Vrijdag Geeraardsbergen. Zaterdag Aalst, (ook veemarkt), Neder- brakej, kleine markt. ÖJi'lj,1879 l\ers1<L7' pdag der kermis te Aalstvuurwerk op don toren van het aloude Stadhuis. Na het vuurwerk werd de toren de prooi der vlamen. Het merkwaardig klok kenspel (beiaard) was grootendeels gesmolten 7 juli 1856. Inhuldiging van het stand beeld van Dirk Martens-te Aalst. 8 juli 1815. Lodewijk XVIII, koning van Frankrijk, komt te Parijs aan. Napoleon I verslagen te Waterloo doet afstand van den troon. 9 juli 1853. Een schrikkelijk orkaan woedt over gansch Belgie en richt er onbere kenbare schade aan. 10 juli 1904.— Groote feesten te Maastricht ter eere van Pieter Jan Minckelers, (gestor ven in 1824) leeraar te Leuven en uitvinder van het lichtgas. 11 juli 1850. Op voorstel van M. Evit, wordt de stichting eener koophandelskamer te Aalst, aan de dagorde gebracht van den provincialen raad van OosTVlaanderen. 12 juli 1847. Zekere Van Ruth, veroor deeld voor moord, wordt te Antwerpen ont hoofd. 13 juli 1577. Eene bende gewapende Spanjaards dringen in de stad Aalst en plegen er gruwelijke schelmstukken. 14 juli 1871. Napoleon III wordt verval len verklaard en de Republiek uitgeroepen. Volksboekerij-Willemsfond De Volksboekerij van het Willems fonds is gevestigd in den Graaf van Egmont, Groote Markt. Wel ja, heer pastoor En sinds wanneer Sinds ongeveer tien of vijftien maanden. En gij hebt mij daar niets van gezegd Frans, heer burgemeester zal geheel en gansch liberaal worden de universiteit van Brussel is de universiteit der loge. God sloeg Mononkel in de handen, dat had hij niet gezegd Maar toch,heer pastoor, voor onzen Frans is niets te vreezen hij heeft juist den aard van mijnen broeder, zyn vader zaliger een geloof gelijk een paard en een hart gelijk een duif... Neen, neen,voor Frans moet ge niet bang zijn. De pastoor schudde met het hoofd en Mononkel naar zijne oude zuster Trees,weet ge wel wat de pastoor gezegd heeft dat de universiteit van Brussel de universiteit der logie is, en dat Frans daar geheel en gansch zal liberaal worden. Dat is toch niet waar Neen, neen, Frans is zoo geen jongen, gaat Trees voort maar weet ge wat wij zullen hem daar eens overschrijven want tie pastoor die weet nog al wat hij zegt als ik het goed nadenk,Frans is hem ook den laatsten keer dat hij hier op vakantie was, niet gaan bezoeken De theepot werd van de groene tafel geno men,en iri de assche van den aard teruggezet, de telloor met boterhammen en lochte eieren op den hoek van het roodgeverwd broodschap weggedragen. Zy gingen Frans dadelijk Iedereen kan daar alle Zondagen van 10 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag kos teloos boeken ter lezing bekomen let terkundige en wetenschappelijke Wer ken, nuttige en vermakelijke Geschie denissen, Reisverhalen, Romans enz. De boekerij is gevestigd in eene Bene denzaal, men gaat binnen langs de poort, Leopold straat. De liberalen Volksvertegenwoordiger van ons Arrondissement, M. Jules RENS, zal zit ting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 's moi'gends. in den Graaf ran Egmont lokaal der Liberale Associatie Groote Markt. Alle Zaterdagen van 10 tot 11 uren voor middag zal eene bevoegde rechtskundige in den «Graaf van Egmont» Groote Markt te Aalst, aan alle inwoners van het Arrondisse ment die zich daartoe aanbieden kosteloos alle inlichtingen en raad geven die ze in moeilijke gevallen zouden noodig hebben. Ons Programma.1 Het is op de grondvesten van een zuiver en breed demokratisch of volks- lievend programma dat de Liberale partij van België hare stevige eensge zindheid komt te bewerkstelligen. Zij is de partij niet van eene sociale klasse noch van eene godsdienstige sekte. Al wie met haar de Rechtvaardigheid den Vooruitgang, de Waarheid be trachten, hebben't recht en den plicht zich onder hare vlag te scharen. In hare oogen is de Godsdienst enkel eene zaak van eigen gewetenIndien de katholieke Godsdienst zich enkel be paalde bij de vrije uitoefening van ha ren eeredienst, dan zou de Liberale eenen brief schryven. Mononkel zet zynen nijper met twee ronde glazen op den neus, trekt met de regelette nauwkeurig looten lijnen over het schrijfpapier, doopt de pen in den inkt en vraagtwel Trees, hoe zou ik be ginnen Ik zou hem maar schryven wat de pas toor u gezegd heeft. Mononkel liet den boezem op de tafel zak ken en schreef Frans Gij moet niet meer Frans schrijven, dat gaat niet, indien zyne vrienden zulken brief in handen kregen. Hoe moet ik dan schrijven Wel schryfBeminde neef Ik zou toch liever Frans zeggen, be minde neef is zoo kaal Wel schryf dan al aan. Ik zal zoo schryven Beminde Frans Ik ben in de pastorij geweest voor de re kening der kerkfabriek, en de pastoor is tegen my uitgevallen, leelyk uitgevallen dat gij op do' universiteit van Brussel de medecii- nen studeerdet, op de universiteit van de logie, zegde hy. Frans dat is toch niet wel ge daan gy hebt ons niet gezegd dat de univer siteit van Brussel zoo eene bederfelijke school was schryf ons terug of dat waar is Want uwe moeder en ik, wy kunnen er niet van partij haar noch aan te randen, noch zich tegen haar te verdedigen hebben. Doch de Liberalen hebben, bij het her- inrichten hunner partij, zich de vijand schap der geestelijkheid op den hals ge haald, omdat de priesters zich willen meester maken van 's landsbestuur en al zijne instellingen, omdat zij de vrij heid willen verdrukken van andersden kenden, omdat zij zich als oppermees ters willen aanstellen in de scholen en op het stadhuis. De Liberale partij eischt dus de vol- komene vrijheid van geweten. Zij eischt van hare medeburgers den onderlingen eerbied hunner politieke en godsdiens tige overtuigingen. Hierin is zij getrouw aan ue voorschriften van Christus wan neer hij tot de menschen zegde Hebt elkander lief Zij wil niet dat iemand vervolgd, benadeeligd of ge krenkt worde, omdat hij gebruik heeft gemaakt van zijne vrijheid van den ken door de Grondwet van 1830 ge waarborgd. De Godsdienst en de bra- I ve, goede priesters hoeven dus van haar niets te duchten. Zij zal maar optreden tegen de priesters die den Godsdienst in de politiek mengen en ons later willen terugbrengen naar de sombere tijden van ongenadige gees telijke vervolging der voorgaande eeurJ wenjjeloovigen of niet geloovigen, of zij naar de mis gaan of niet, alle Belgen kunnen zich rond het vaandel eener partij scharen die zich bepaalt tegeno ver wie 't ook moge wezen en ten voor- deele der geloovigen zoowel als der vrijdenkers, het uitoefenen der gewe tenvrijheid te verdedigen. Anderzijds armen en rijken, werk- 1 lieden, landbouwers, burgers, bedien den allen vinden in het programma der Liberale partij den eerbied hunner hei ligste rechten, de verdediging hunner wettige belangen,en, beide onontbeer lijk op den weg des vooruitgangs. y De werkende klasse van stad en dorp vooral zal het onderwerp wezen van de gestadige belangstelling onzer partij. rusten of duren. Gij hebt in uwen laatsten brief nog drij honderd franken geld gevraagd dat telt nog is het eerste dan al op En moet gij altijd no^r zooveel nieuwe Doeken hebben' Gij spreekt van een ding dat gij trousseau heet, wat is dat? Kost dat ding dan zooveel honderde franken Uwe moeder wil mij niet laten naar Brussel komen en zegt gedurig wat zoudt gy daar doen Gij zyt nooit nergens geweest en Brussel is zoo ver van hier. Ik geloof toch ook dat zij gelijk heeft. Wn zullen daar in de vacantie eens over spreken maar laat nu niet van ons dadelijk te schryven of gij te Brussel zoo'n deugniet zoudt kunnen worden. Vele groete nissen van uw moeder en van 111 y. Uw Mononkel P. S. De smid zyne dochter Katoke, is vandaag voor mij getrouwd met Jef van de witte hoeve. Ik heb gisteren den inspecteur en den bouwmeester te huis gehad maar die kerels kunnen zuipen hunne keel is zoo droog als eene stoofbuis. Onze hengst heeft op de laatste expositie de eerste medalie ge had, en onze groote zog de tweedr jn-ij.-. Onze kapellaan is vertrokken wij wrv.arii- ten een anderen en de ziekte begini we< r aan de patatten. Seffens, seffens antwoord. Wordt voortgezet.

De Volksvriend | 1906 | | pagina 1