VOORWAARTS sjpiï* ARRONDfSS ENENT AALS LIBERAAL,DEMOCRATISCH WEEKBLAD. Zondag 15 Juli 1906. Prijs 5 centiemen het nummer Eerste Jaargang. Nummer 2 De Wet Woeste Nr 2. I$f II Y1EMAAK DE PENSIOENKAS De spreekuren van II. Jules HENS. Raadplegingen. OOöööööOOöööO©ö©ö Liberale Werkinaiiskring van Aalst. Herziening der Kiezerslijsten ooooooooooooooooo HIP, HIP, H0ERRAH I! De Kamerkiezingen in 1908. De Kloosters. —«J—™—. Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, St-Janstraat, 36, Aalst. Alle briefwisselingen moeten gezonden worden aan het bureel der Redactie Graaf van Egmont Groote Markt, AALST. Prijs der Annoncen: per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank. Aalst, 1* Juli iOO« Wij bestatigen met genoegen, dat DE VOLKSVRIEND van het Arrondissement Aalst overal een goed onthaal heeft genoten We sporen nogmaals onze vrienden aan ons te helpen inhet verspreiden van ons demokratisch blad, en zooveel mogelijk nieuwe abonne'nten aan te werven. Het nieuwsblad is het grootste en beste middel geworden tot verspreiding der waarheid, tot gedijing der denk beelden van recht en rechtvaardigheid welke meer en meer de samenleving beheerschen Wie mensch wil heeten moet ten minste alle weken zijn gazet lezen, om kunnen mee te spreken over de gebeur tenissen van den dag, over den toe stand van het land, over het bezonder- ste nieuws der streek. Leest ons blad, laat het lezen aan uwe vrienden en ge zult met hen wel dra ondervinden, dat we slechts voor doel hebben te streven naar Waarheid, Gelijkheid, Rechtvaardigheid, en Voorspoed voor ons volk. Daarom heet ons blad De Volks vriend en zullen de opstellers er al tijd naar streven eer te doen aan dien naam. Een abonnement voor 1 jaar kost slechts 3 frank f00wel voor den buiten 1 als voor de stad We zullen den inlichtingsdienst van ons blad zooveel mogelijk uitbreiden. Van heden af openen wij onze brieven- bus ;?alwie eene inlichting heeft te vra- j gen mag zich schriftelijk richten tot de redactie van De Volksvriend er zal op elke gestelde vraag kosteloos 1 geantwoord worden in 't volgend num mer. Leest en verspreidt DE VOLKSVRIEND /an het Arrondissement Aalst. I Vergaderingen en feesten van de li- berale Maatschappijen en kringen wor den kosteloos aangekondigd. Alle mcdedeelingen en briefwisselin gen voor De Volksvriend van het Arron- dissentent Aalstgelieve men te zenden aan de Redactie, Graaf van Egmont» Groote Markt, te Aalst. Voor de annoncen wende men {ich tot den Drukker-Uitgever II. Van den Br deck- Jacobs, St-Janstraat 3 6, die %ich ook gtlast aan voordeelige conditiën alle s ag van Drukwerken te leveren. (Vervolg). Le Soph isme c'est le charlatanisme le 1'esprit».Drogrede is geesteskwak- zalverijzegt Voltaire. 't Is met oprechte kwakzalverij dat de vijanden van het officieel onderwijs trachten hun schelmstuk tegen de school kantienen te verrechtvaardigen. Ziehier hunne redeneering De kristene ouders, wanneer zij keus te doen hebben tusschen officieele scholen waar kleederen en voedsel uitgedeeld worden, en vrije scholen waar geen dergelijke uitdeelingen gedaan worden, ingeval zij arm en behoeftig zijn, moe ten hunne kristelijke princiepen ver- waarloozen, hun geloof verzuimen, willen zij van bovengemelde voordee- len genieten daaruit volgt dat de gemeentebesturen door het verleenen van toelagen voor zulkdanige voordee- len de vrijheid der katholieke huisva ders krenken. Drogrede, kwakzalverij dit alles Inderdaad, niettegenstaande alle voor of nadeelen door 't een of 't ander on derwijs voorgesteld, niettegenstaande dit, blijft de keus van iedereen vrij. Niemand wordt gedwongen, en waar geen dwang is, daar is vrijheid en onaf hankelijkheid Een enkel voorbeeld zal klaar en duidelijk doen begrijpen hoe belachelijk de redeneeringswijze der klerikalen is. Buiten de katholieke, prostestantsche en joodsche priesters zijn er geene die van den Staat toelagen genieten of kun nen genieten voor uitbetaling hunner jaarwedden. Wat zouden de klerikalen heerkens met ons spotten indien wij beweerden dat de Belgen die aan geene der drie bovengemelde religien toebe- hooren in hun vrijheid van geweten gestoord en gekrenkt zijn En nochtans, er zijn Belgen van een ander geloof, die ook arm en behoeftig zijn, en ook kunnen verleid, bekoord en verlokt worden door de voordeelen van een of ander gesubsidieerd geloof Een ander voorbeeld jaarlijks ver leenen onze klerikale gemeentebesturen toelagen aan de klerikale maatschap pijen van onderlingen bijstand. Zeg eens, klerikale groote verstanden, waarom beweert ge niet in de Kamers dat de vrijheid van den armen werk man gestoord en gekrenkt wordt wan neer door geldelijke toelagen van het gemeentebestuur hij in de klerikale bonden en maatschappijen ingelokt wordt Waarom daarover ook geen wet Wij zouden nog veel andere voor beelden voorbrengen, maar dit achten wij nutteloos. Iedereen moet nu vast overtuigd zijn dat in zake van toela gen, van geldelijke subsidiën, te ver leenen met het geld van iedereen, noch de vrijheid van geweten, noch de vrij heid van onderwijs, noch Arelke vrij heid ook iets te zien hebben. In ons eerstkomend artikel zullen wij de echte rechtvaardige princiepen die in zake van toelagen door openbare be- besturen te verleenen toepasselijk zijn, uiteendoen. Des te beter zal alleman begrijpen waarom de heer Woeste het noodig vond zijn Wetsvoorstel op een drogrede te steunen. Jules Rens Volksvertegenwoordiger. Volksboekerij-Willemsfonds De Volksboekerij van het Willems fonds is gevestigd in den Graaf van Egmont, Groote Markt. Zondag 22 Juli eerstkomende, bij M. August Go wie, in Concordia, Schoolstraat, van 3 1/2 tot 4 1/2 uren nanoen, maandelijksche storting voor de Pensioenkas, of Lijfrentkas. De liberalen Volksvertegenwoordiger van ons Arrondissement. M. Jules RENS. zal zit ting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 's morgends, in den Graaf ran Egmont lokaal der Liberale Associatie Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand ten 9 ure 's morgends. bij Mr. Achiel De Mulder-Francois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in net lokaal van den Liberalen Burgers-en Werkmans bond bij M. Firmin Leclair, op de Marlet TE HERZELE den vierden Woensdag van elke maand, ten 10 uren 's morgends bij M" We Droeshoudtaan de Statie. TE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize al de dagen des iaars, uitgezonden! de hier- Ijoven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoor diger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoener, n ij veraar of han delaar mag zich in volle vertrouwen tot Mr. Jules RENS wenden. Alle Zaterdagen van 10 tot 11 uren voor middag zal eene bevoegde rechtskundige in den «Graaf van Egmont» Groote Markt te Aalst, aan alle inwoners van het Arrondisse ment die zich daartoe aanbieden kosteloos alle inlichtingen ei) raad geven die ze in moeilijke gevallen zouden noodig hebben. ÖÖÖÖOÖÖOOÖÖOOÖÖÖÖ Geeraardsbergen. Zondag 22 Juli, ten 8 1/2 u. 's avonds op den kiosk der Groote Markt, Luis terrijk Concert, door de fanfaren-maat schappij Orphée onder het bestuur van M. Jules Lemoine. Zie verder het programma. De Algemeene Verplichte Vergade ringvan den Liberalen Werkmanskring Vooruitgang door 't Weri zal plaats hebben, Zondag 29 Juli 1906, ten 5 uren stipt namiddag, in Concordia Schoolstraat. AALST Liberale Jonge Wacht. AlgemeeneVergadering op Maandag 16 Juli, om 8 1/2 stipt. Dagorde Uitstapje naar Wetteren Vaandelfeest van den Liberalen Werk manskring. Het Komiteit. Het Middenbestuur der Liberale Associatie van het Arrondissement Aalst, heeft in alge meene vergadering gehouden te Ninove, he slist opnieuw de herziening te doen dei- kiezerslijsten van de Gemeenten van het Ar rondissement Aalst. Wij rekenen op de medewerking van al de liberale vrienden van den buiten, om de noodige inlichtingen te verschaffen, omdat aan al de vrijzinnigen stemrecht worde ver leend en iedereen met het getal stemmen waarop hij recht heeft, worde ingeschreven. Alle jaren bestatigen wij dat een zeker getal personen van de lijsten worden wegge laten, of met minder stemmen worden inge schreven, dan waarop ze recht hebben. De kiezerslijsten die nu worden opgemaakt moeten dienen voor de kiezing voor de leden van den Gemeenteraad, welke plaats heeft in October 1907. liet is dus een plicht voor eiken liberaal zich te overtuigen, of hij op de lijst is ingeschreven en dan nog wel met het getal stemmen waarop hy recht heeft. Alle inlichtingen mogen gezonden worden, naar het Burëeel der Herziening der Kiezers lijsten, gevestigd in het lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt N° 1 Aalst, waar men kosteloos al het noodige zal doen, omjle niet ingeschreven kiezers hunne rechten te doen gelden en aan de anderen, 't getal stem men waar op ze recht hebben te doen toe kennen. Juicht, Belgen juicht en zingt in blijde ak koorden Waarom Wel daar valt ons een stuk dagblad in handen dat juist een nieuws bevat dat wy, eenvoudige werkers, nog niet hoorden ver konden. Men leze deze belangryke brok Wij, Leopold II, willende de vakken- nissen onzer onderdanen ontwikkelen, Bevelen In onze staten zullen vakscholen inge- richt worden jonge lieden van 12 tot 20 jaar worden er in toegelaten. De leerlingen worden gehuisvest, on- derwezen, gekleed, gevoed en geneeskun- dig verzorgd ten koste van den Staat. Dat gaat nu werkelijk over zijn hout Maakt de Koning hier gebruik van zijne grondwettelijke macht om de democratie ter hulp te snellen Vindt Hij dat het tyd wordt de Belgische nijverheid door vakonderwys op te beuren Is Hij eindelijk ook van meening, dat het klerikaal vakonderwijs om zoo te zeggen al leen door de openbare besturen ondersteund, ondoelmatig en sektarisch is In elk geval, hy durft zelfs, in ons belang, de palen zyner macht overschrijden. Dat geeft echter nietsHeil den Wijzen Vorst Maar wacht nu een beetje, we lazen het stuk maar ten halve, 't gaat voort Deze scholen zullen toegevoegd worden aan de staatswerkhuizen van Boma, Leo- poldville en Stanleyville. Wel God zal alle sussen straffen Daar gaat nu pot verdek ke het stuk niet uit van Leopold II, Koning der Belgen, maar van denzelfden Leopold II, Soeverein van den Congostaat Daar storten onze luchtkasteelen nu teene- maal in De vorst geeft tezelfder tijd zijne onder danen wetten zoo breed mogelijk en een soort ministerraad. In naam des vooruitgangs wenschen wij onzen Vorst toch geluk om de weldaden die hy schenkt aan onze broeders uit het ekwatoriale Afrika. En die sans culotten feliciteeren wij ook al om de groote voordeelen die zy, zwarten, bekomen onder een blanken Vorst, al is die zelfs gansch alleenheerschend.Zy zyn er beter aan toe dan de Belgen met hun zwart minis terie, al beweert dit dan ook grondwettelijk te wezen. Zweren wij,liberale arbeiders,bij alles wat ons lief is, te streven,onophoudend te stryden opdat eerlang een vrijzinnig Ministerie aan het handteeken van onzen Vorst eene Wet i ïonge- 5 Hij, in ling dezelfde voordeelen schenke die Hij, Zijne wysheid aan de zwartjes toekende. Ziehier wat een der bestuurders van den Nationalen Bond voor liberale propaganda, ondervraagd over het waarschijnlijk maken van het kartel in de verschillige Arrondissementen waar het kiezing is voor de Kamer in 1908, daarover zegt. Kiezingen zullen plaats hebben in de provinciën Henegouwen, Luik, Oost- Vlaanderen en Limburg. Beginnen wij met de provincie Henegouwen. Te Charleroi, is de zaak geregeld, daar willen de liberalen zoowel als de socia listen van geen kartel. Volgens mijne inlichtingen zal het heel en al hetzelf de zijn te Bergen, Thuin en Doornik- Ath. Te Soignies is de toestand wat moeilijker, daar is hij te onderzoeken ook de liberalen zullen er niet aan te kort blijven. In princiep schijnen zij bereid te zijn een accoord aan te gaan om aan de klerikalen hunnen tweeden zetel te ontnemen, maar indien aldaar de liberalen hunne stemmen verleenen aan de socialisten zoo zal het maar zijn in geval de socialisten de hunne geven aan de liberalen in het eene of andere vlaamsch Arrondissement. Er zal daar eene juiste gelijkstelling, een rechtvaardig accoord zijn. Ziedaar wat de provincie Henegouwen betreft. In de provincie Luik zal er naar alle waarschijnlijkheid geen kartel gesloten worden te Luik en te Verviers. Te Hoei-Borgworm daar was er geen kartel in 1904 de Liberale Associatie zal later beraadslagen om te zien wat er te doen staat om den tweeden zetel aan de klerikalen te ontnemen. In de provincie Limburg, zal er te Hasselt geen kartel zijn wat zal men doen te Tongeren-Maeseyck PP Blijft nog Oost-Vlaanderen te Gent, Audenaarde, geen kartel zonder twij fel. Aalst en St. Nicolaas nog onbe kend. Wat Dendermonde betreft zal het verbond van 1904 behouden wor den In 't kort, in den Bond voor liberale propaganda denken wij dat buiten de Arrondissementen van Soignies, Hoei, Borgworm, Tongeren-Maeseyck en Dendermonde er geen kartel zal geslo ten worden. De socialisten houden in 't algemeen er niet aan, en de liberalen zouden aUes te verliezen hebben indien zij het aangingen. Eene statistiek, onlangs door 't Ge meentebestuur van Leuven opgemaakt bewijst dat er aldaar 41 kloosters, 20

De Volksvriend | 1906 | | pagina 1