GEMEENTERAAD Mononkel Zwinten TOUS PINGRES Uit Moorsel. Wal men zooal in de treinen vindt. Nmove. Geeraardsbergen ZITTING dagorde: Ottergem. voor mannen ea 21 voor vrouwen, bestaan. De mannelijke vereenigingen tellen 837 kloosterlingen en die der vrouwen 801, te zamen 1,638 paters en nonnen. Zonderlinge vaststelling, 't zwarte le ger is te Leuven sterker dan de bur gerwacht die 1.037 manschappen telt en talrijker dan 't nationale leger dat er 1106 soldaten heeft, Leuven bezit dus tegenwoordig 1 kloosterling per 25 inwoners. De klerikale dagbladen maken hunne lezers wijs, dat de liberalen op hunnen zak zitten. Ziehier nog een geval dat die grove leugen afbreekt. M. Leon d'Andrimontliberale Se nator van Luik, overleden in April 1905, had aan de Weldadigheidsgestich ten van Dolhain-Limburg een groote som geld gemaakt, om gebouwen opte- richten, dienende tot Hospitaal, Oud mannenhuis en Weezenhuis. Ten aanzien van 't groot fortuin van den overledene en der menigvuldige formaliteiten door de wet opgelegd, heeft de verdeeling nog al lang ge duurd. Maar eindelijk nu is alles ge daan en het deel dat aan de Weldadig heidsgestichten van Dolhain toekomt beloopt tot 420,000 fr- Dank aan dit prinselijk legaat, zal de stad begiftigd worden met een gesticht dat er hoogst noodig was. Het gemeentebestuur van Dolhain, als blijk van erkentelijkheid en om de nagedachtenis van den gever in wezen te houden, heeft aan de voornaamste plaats der stad den naam van Leon d'Andrimont-plaats gegeven. Een rechtsgeleerde. Zondag laatst hebben wij breedvoe rig geantwoord op het klerikaal strooi briefje geteekend Ecnige katholieke vrienden. Wij willen nu enkel terug komen op een volzin die genoeg aan toont welke geleerde bollen dat strooi briefje aaneengeflanst hebben. Ziehier dezen volzin Hier vragen wij ons af sedert wan neer het aan eenen burgemeester, sche penen, enz. verboden is goederen aan te koopen van 't armbestuur, zijn er niet menigvuldige bewijzen van het te genovergestelde P men raadplege hier over den ministerieülen omzendbrief van 30 Mei 1842. Wie is de groote rechtsgeleerde van Moorsel die dit gevonden heeft P On getwijfeld schuilt er onder die katholie ken vrienden een disciepel der jesuiten die de princiepen zijns meesters in de volmaaktheid wil toepassen. Ja ze ker, groote Cujas, er bestaat een mi- nisterieële omzendbrief van 3oMei 1842, die, niettegenstaande artikel 1596 ,van het burgerwetboek, aan burgemeester en schepene toelaat armgoederen af te koopen. Maar uw verstand is ouder dan uwe tanden. Ons belgisch straf wetboek van 8 Juni 1867 bevat een artikel 245 dat het vraagstuk definitief heeft afgehandeld. Het luidt als volgt allen ambtenaar of beamte die in de akten, toewijdingen, ondernemingen, waarover hij tijdens de akte geheel of gedeeltelijk het bestuur of het toedicht had ,eenig voordeel zal hebben genomen of ontvangen, zal gestraft worden met eene gevangzitting van 3 maanden tot 2 jaar, en eene geldboet van 5o,tot 3000 frank, en zal daarenboven kunnen ver- Mengelwerk van den 15 Juli 1906. EENE KAROTTE door II. He Cock-Creten. I. lloe Mononkel Kwinten naar Brussel wordt genoodigd. Nu eens een woon lie over Frans. Het was reeds één uur namiddag. Frans lag nog in het IkxI te ronken gelijk een kever, verzon ken in den loodzwaron slaap van een mach tig ribot, den ganschen nacht door on de ka mer onder kameraden lustig gehouden, la tafel stond vol ledige flesschen stompen ci- garen lagen over den ganschen vloer, zelfs tot op hot klavier van den buffet-piano, met hare witte assche over alle noten heenge- worpen. l)o stoelen stonden dooreen of sneu velden met den stempel omhoog, als war*- er een storm doorgevaren, In den canape die onder een hangend menschengeraamte te gen den muur stond, lagen ondereen en dooreen geworpen, romancen, operas, pot- pouris voor piano, boeken van neel-en ge neeskunde, lange duitsche pijpon, paquetten tabak, visietkaarten en brieven van kapries- kens. Aan den verdorden en beenen arm van het geraamte hing een panusol, en het akeli ge doodshoofd droeg een Garibaldi-hoedje. wezen worden tot ontzeg van het recht om openbare ambten of bedieningen te bekleeden. Dus worden niet alleenlijk gestraft de leden van het armbestuur die zou den armgoederen verwerven, maar ook de burgemeester, schepenen en gemeen teraadsleden die het toezicht hebben over de armgoederen. Gelief daarover eens te raa<fplegen de ministerieele be slissing van 22 November 1867; slaat ook, groote rechtsgeleerde, het me moriaal der kerkfabrieken open, op bladzijde 816 van het jaar 1879, en ge zult dan overtuigd zijn dat wij hier niet de meening van een geus mede- deelen. Daarbij sinds 1867 reeds me nige burgemeester gestraft geweest om die reden. Burgemeesters en Schepenen,die met de wet spotten, wij zouden in uwe schoenen niet willen zitten. Wij wach ten met nieuwsgierigheid den uitslag van het rechterlijk onderzoek af. In zes maanden, heeft 't bestuur van den ijzerenweg in de treinen en wacht zalen samengeraapt 400 hoeden en 174 mutsen, 52 overjassen, 26 cabans, 43 broeken, 528 paar handschoenen, 202 onpare handschoenen, 2005 re genschermen, 154 zonneschermen, 786 stokken, 365 boeken en brochuren, 1G9 geldbeugels, 225 pijpen, eene hoeveel heid juweelen ringen, borstspelden en uurwerken. Al deze verloren stukken zullen eer- langs verkocht worden ten voordeele van den Staat, indien zij door hunne onachtzame eigenaars niet terugge- ëischt worden. Een nieuwe post Eon jaar geleden, in de zitting der Kamer van 25 Juli 1905, deed onze liberale Volks- vertegenwoordiger Mr. J. Hens uitschijnen hoe onttoereikend het lokaal van ons Post kantoor is. en bij besloot met de vraag of de minister de noodwendigheid niet inzag van het oprichten van een nieuw postgebouw De minister antwoordde, en de Ninof- sche moniteur zong hem triomfantelijk ach terna. dat het ontwerp ter studie lagen men naar eene geschikte plaats uitzag. Het ontwerp ligt nog ter studie en de ge schikt plaats is nog niet gevonden. Althans 'wij vernemen dat het huidig lo kaal vooreen nieuwen termijn van een jaar komt verhuurd te worden, weer mits liet rond sommeken van 1000 frank. Onze klerikale bazen hebben dus weereen jaar om te studeeren en te zoeken, en te toe komend jaarwaarschijnlijk zoo ver als vandaag. Is het noodig hier nog te herhalen dat de ivostdienst van een zoo belangrijk kantoor als het onze, waar jaarlijks zoovele millioenen worden verhandeld, in dit paar enge kamers onmogelijk doelmatig kan geschieden. Is het noodig nog te doen opmerken hoe dikwijls het publiek, in die smallen gang als haringen opeengeplakt, verplicht is zijnen neus te steken in aide zaken die aan het win ket opgehandeld worden. Men vindt dat er geene haast bij is daar verandering aan te brengen. Nieuwe lokalen voor Posten en scholen worden al licht op 't achterplan geschoven. Nieuwe kapellen en kerken gaan evenals de paleizen voor gendarmen de troetelkinde ren der Regeering met rasser schreden voor uit. Verden zondag werd de stichting der Liberale Jonge Wacht van Twee- Acren gevierd. De Voorzitter Inge nieur Valéry Cousin, hield er aan dat het feest met grooten luister zou afloo- pen. Te dien einde noodigde hij de heeren volksvertegenwoordigers Jules Rens en Paul Boël uit. De Jonge Wach ten van Lessen, Ogy, Ghoy, Geeraards- Prang lag nog met zijne botten aan in het bod. en had niets uitgedaan dan zynen pale tot, dien hij in het midden van de plaats on derdo tafel had weggesmeten. Hot was er de toren van Babel, en het moest er duchtig ge stormd hebben. Frans was een der beste studenten die mis schien ooit ter school gingen één dag studie was hem zooveel als 7 voor zyne makkers maar nu en dan ging hij eens op gang, en dan ook zoolang gesierd en gezwierd als hij maar een duit op zak had. Kom, jongens, zei hij tot zijne makkers, ik heb Menonkel zijne beurs weer bloed gelaten ik kan niet meer studeeren. En dan op ribot. Heer Frans roept de meid om een uur de kamer opgegaan, mijnheer Frans 1 hola, mijnheer Frans He! wat is er? rekt hij zich en wryft zich den slaap uit de roode oogen. Een brief, mijnheer Frans. HaFrans breekt den brief open. dat is van MononkelAls wij hem maarte Brus sel krygen, dan is het spel over. lacht hij on der het lezen hij moet er toch aan gelooven, en wij zullen hem eens eene duchtige karotte trekken. Ziehier wat hij Mononkel nog den zelfden dag terugschreef Allerliefste Mononkel Ik koom zoo recht uit de kerk van Sin- ter-Goelen, waar een vermaarden predikant zich heeft laten hooren. Het lof dat daar op volgde, heeft vandaag wat langer dan ge woonte geduurd ik weet niet 01 ik mijnen brief voor het vertrek der poste nog zal kun nen afschrijven. Mononkel, mijn lieve Mo nonkel laat u zulks toch niet wijs maken van bergen en Overboelare waren op het appel. Eene Sympatieke menigte woonde het feest bij, en een ware overvloed van nationale en van blauwe vlaggen golfde van uit de vensters, over den stoet die de gemeente doorkruiste. Ten lokale werden verschillende redevoeringen gehouden. Na de toe spraak van den heer Voorzitter, die de vreemdelingen hartelijk verwelkomde kreeg Mijnheer Paul Boël het woord. Zijne kiezers, die hem voor de eerste maal aanhoorden sedert zijne intrede in de Kamers, hebben hem hartelijk toegejuicht. Daarna komt Mijnheer Rens aan het woord. Langdurig gejuich begroette zijn optreden, en het is in die kernach tige, schilderachtige taal die hij bezit, dat hij de menigte aldus toesprak Ik treed hier op, als een ware Vla ming, en het zijn de Vlaamsche heil- wenschen die ik hier uwen jongen kring toestuur. In ons Vlaanderen is het werk zoo lastig om enkele stemmetjes aan het katholiek ongedierte te ontrukken. Men weigert ons volk alle ernstige geleerdheid, en gij weet dat het begrip onzer zoo schoone beginselen geleerd heid eischt. Hierzijt gij allen liberaal. O laat daarom niet na goede wacht te houden Laat u niet door de reactie aanvallen. De haer Rens herinnert met korte woorden zijn laatste kiesstrijd Ons programma is zoo schoon dat wij overal met open armen ontvangen werden. Het schoonste verwachtten wij op de kiezing. Nochtans hebben allen hunne overtuiging niet gevolgd. Wat is de oorzaak De priester o neen Het spelletje van hel voor libe raal, daensist en socialist is lang van mode af. Onze Vlaamsche boer is te doorslepen om nog van die koude pap te lusten. Neen, de oorzaak ligt dieper. Wat menige boer weerhoudt is de vrees voor den grondeigenaar, die hem vandaag tot morgen zijn pacht kan opzeggen en hem op straat werpen met zijn gezin. Welnu, daar ligt onze plicht. Den boer van het juk van grondeigenaars, barons enz. bevrijden. Hem overtuigen dat de^ stemming wel geheim is. Als wij dat kunnen hebben wij het spel gewonnen. Als wij dat kunnen is ons dierbaar Vlaanderen van het zwarte juk verlost. Tot dit oogenblik geen rust Onze beste vertegenwoordiger werd bijna in triomf gedragen. Onzeggelijk was de geestdrift. De dag liep vroolijk ten einde en zal niet weinig bijgedragen hebben tot den vooruitgang der Liberale Partij. S. F. VAN DEN* van Vrijdag 6 Juli 1906 1. Gemeentegronden. Verkoop van bouw gronden in de Hertshage. 2. Grond rente-Af lossing. 3. Brandweer-Rekening 1905 4. Burgerwacht Rekening 1905. Begroo ting 1907.' 5. Staatsmiddelbare scholen. Rekening 1905. Begrooting 1907. 6. Lager onderwijs. Vernieuwing van het aannemingscontract voorde scholen der Sint Camielstraat en Geeraardsbergschestraat. 7. Kerkfabriek van O. L. V. Bijstand. de universiteit van Brusseldat is altemaal gazettepraat wat zij daarvan vertellen. Mijn professor en ik, wij gaan alle dagen te Sin- ter-Goelen naar de kerk, en Frans heeft, Goddank te veel consciëntie om van het pad der deugd af te wijken. Uw eerwaarde heer pastoor,"die goede man, heeft hem dat te diep inden boezem geplant. Maar, Mononkel, gij moet volstrekt binnen acht dagen naar Brus sel komen. Ik heb gisteren den ganschen dag in het bed gesteken van verdriet dat ik u zoo langen tijd niet meer gezien heb. Ik ware zelfs eens overgekomen maar ik moet dag en nacht studeeren voor het examen. Monon kel, wilt gij hebben dat ik een deftig examen doorsta, kom mij dan op het spoedigste be zoeken, op het spoedigste, op het spoedigste. Den goeden dag aan moeder. Hiermede sloot hij den brief- en zeilaat hem maar komen wij zullen hem eens eene duchtige karotte trekken. Want, wreef hij zich met de hand voor het hoofd, ik koom nog met geen vyftien honderd franken toe om mijne schuld van de twee laatste maan den te betalen. Ach, myn lieve Mononkel, wij zullen u Brussel eens loeren kennen.... En hierop begon hij het liedje van Beranger te zingen Le dieu des bonnes gens. Trees zei Mononkel met de tranen in de oogen, toen hij den brief van Frans gelezen had. ziet gij wel dat het altemaal leugens zyïide arme jongeling, ik ga hem ook be zoeken. I)es anderendaags 's morgens stond Monon kel op den drempel zijner woning, den riet- stok in de hand en volkomen reisvaardig. Wat men toch al voor familie doetschudt hy met het hoofd maar hernam hij met eenen glimlach, Frans verlangt zoo om my Aanvraag om onniiddelijk de uitbetaling der toelagen van den Staat te bekomen. 8. Wegenis. Aankoop van grond voor de verbreeding van den Grooten Bolleweg. Rechtlyningen voorde Meirstraat en eene ontworpene straat de Groenstraat met de Binnestraat verbindende. De heer Burgemeester opent de zittingden 53/4 ure namiddag. Verscheidene leden der rechterzijde ont breken. De Sekretaris geeft lezing van ?t verslag tier laatste zitting hetwelk zonder opmerkin gen wordt goedgekeurd. 1. Punt. Eene vraag van toelating om 9 a. 30centiaren grond aan 800 fr. de are aan M. De Smedt Georges te mogen verkoopen aan de Hertshage wordt toegestaan. Ook een perceel grond gelegen in de Nieuwbrugstraat aan 600 fr. de are aan den heer Frans Peynsaert. 2. Punt. Vraag 0111 eene aflossing van rente te mogen doen, wordt aan de familie De Wolf-Van der Noot toegestaan. 3. Punt. De rekening der Brandweer voor liet. jaar 1905 beloopt in ontvangsten tot 4329.60 fr. en sluit met een overschot van 0,01 fr. 4. Punt. De rekening der Burgerwacht sluit met een overschot van 120Öfr. voor 1905. De Begrooting voor 1907 beloopt tot fr. 6820. Die vermeerdering spruit voort uit de kos ten voor onderhoud der schietbaan, het be noemen van een bewaker, het aankoopen van prijzen en eene toelage van 400 franken voor liet muziekkorps. Toekomend jaar zal er eene groote prijs- schieting voor de Burgerwacht plaats hebben op den le 2e en 3° Zondag van kermis. Eene toelage van 1000 fr. is reeds toegestaan door den provincialen Raad. 5. Punt. I)e Rekening voor 1905 der Staatsmiddelbare Jongensschool sluit met een te kort van 280 fr. Deze der Meisjesschool met een boni van 461.79. Bovengemelde punten worden zonder op merkingen aangenomen. 6. Punt. De heer schepen van onderwijs zegt dat een nieuw contract van 10 jaren be ginnende met 10 October 1906 moet gesloten worden voor het aannemen van de school der St. Camielstraat en der Geeraardsbergsche straat. ."41. Lcvcau. Ik ben tegen de aanne ming dier scholen omdat de gemeenteraads- leden er geen controol mogen doen. 38. Ëemau. Die scholen zijn met het geld der katholieken gebouwd. 38. Levvau. Ja maar de stad moet beta len. 31. Ëcmaii. Wij onderhouden ze. 31. Leveau. 'tls de stad die de onder wijzers moet betalen en 't- schoolgerief. 31. 3Eoyei-soeit. Alles gaat er regel matig. 31. Leveau. Gij hebt scholen gebouwd omdat de stad het zelf niet deed, en er anders een groot getal hinders op de straat moesten loopen en verstooten blijven van alle onder wijs. Doch ik zal tegen de aanneming stem- men, zoolang wy er geen controol mogen uit oefenen. Al waarde Stad moet tusschen ko men zou er moeten controol zijn. 31. de Bei hu sic. Vraagt al de termij nen van aanneming op den zelfden datum te doen beginnen voor al de aangenomene scho len. 31. 3Ioyevwoen. Sluit er zich bij aan. 31. Boter]»ere,liWaarom is dit noo dig, de contracten die gesloten zijn te veran deren laat ons dit laten gelijk het is. (Zou M. de Bethune misschien lont gerie- ken en voelen dat het kliekkraam aan het waggelen staat dat hij dergelijk voorstel doet (Redaktie.) De aanneming van het contract wordt ge stemd rechterzijde tegen linkerzijde en eene onthouding van M. Moyersoen. Waarom de ze zich onthouden heeft weten wij niet, aan gezien M. de Burgemeester er dè rede niet van gevraagd heeft. 8. Punt. De aanvraag 0111 onmiddelijk de uitbetaling der toelagen van den Staat door de Kerkfabriek van L. V. Bijstand te be komen wordt goedgekeurd met de opmer king dat die Kerk vele uitgaven vergt. 31. 3Ioyersoen. Vraagt de kasseide- baan voor de kerk te verbreeden. 31. lioUcrhei'gli. Er zijn andere plaat sen waar het meer noodig is en waar er ge durig water blijft staan. 31. Leveau. Vraagt verbetering.3$ te doen aan het plein der Vaartkaai, de Vaart- te zien Frans houdt zooveel van zijnen Mo nonkel. Nu zal ik toch eens op den ijzeren- weg varenen Brussel zien. Wat zij toch al uitvinden een ding die zoo te peerd gaat zoo snel als een vogel die vliegtDe wereld zal niet lang meer bestaan dat gaat te ver kwamen nu onze ouders nog eens terug, zij zouden zich niet meer bekennen. Alles is ver anderd en vernieuwd de parapluies worden opgespannende schoenen geblinktgeen vuur meer geketst maar aangewreven met stokjes, en de menschen kleeden zich gelijk de zotten. Men zegt dat men de mode van verre moet volgen ik zeg dat men de mode niet moet volgen, en had ik eene vrouw die van die breede en verdoemde rokken droeg, ik sloeg ze armen en beenen over. De vrouw- lien zijn ook niet meer gelijk vroeger: de zottigheid zit er in van als zij de oogen liegin- nen open te doen. Dat, is nog geen vijftien 'aar. en dat begint al over ae schouders te (Ijken en voorden spiegel staan... in onzen tijd gingen zij nog naar den catechismus. Maai- nu Ja catehismus Nooit schilder maaide een schoolleren boe ren burgemeester af dan onze Mononkel Kwinten, zooals hij nu/in zijne deur stond, haastig te wachten dat Trees zynen reiszak zou vervaardigd hebben en dat de veldwach ter die hem tot op de grenzen van het dorp moest vergezellen, uit bosch en akker zou teruggekomen zijn. De zwarte processejas die slechts tweemaal per jaar, Paschen en Kermis uit de kleerkas kwam, hing hem drachtig 0111 de lenden met hare slempende ampen bijna tot op de henksels af. Een wit pikkeën kamisool besloot zijnen broeden boe zem. nam nog een gedeelte van zijnen dave renden buik in en liet op de borst eenen tros fijn geplooide lobben zwierig uitschieten. straat en Keizerlijke plaats waarde kassei in slechten toestand ligt. 31. Claus. Vraagt verbetering voorde baan van den Paddenhoek. 31. «Ie Betlitinc. Zegt dat voor de -kt- betering van den Paddenhoek is gezond, maar dat er onteigeningen moeten gedaan worden en dat men er tegen 20 duizend fr. de hectare vraagt. 8. Punt. Voorde verbreeding van den Bol leweg heeft men een perceel grond aange kocht van Alexander Van Langenhove aan 450 fr. de are. 31. de lledtune. Zegt dat er moet overgegaan worden tot de verbreeding en recht lijning der Meirestraat, gezien het geroot getal aanvragen van aldaar te mogen bou wen. Ook dat men zinnens is eene nieuwe straat te openen van de Binnenstraat naar de Groen straat Uitgevende op de Kloosterstraat. De plans worden aan de leden getoond. 32. De Wolf. Vraagt 0111 een plan te maken der stad en dit aan de leden van den Raad uit tedeelen. Dan zal het gemakkelijk zijn, om over iets te oordeelen. 31. de Belliune. De stadsbouwkundi- ge is er reeds mode belast en aan dien wensch zal voldaan worden. 3D. Van dor Sciiuereii. Vraagt a; den heer Burgemeester de wet op 't vervoer streng toe te passen. Hoe er dagelijks geene ongelukken te betreuren zijn versta ik niet. Er dient een plakbrief opgemaakt te worden waarin men de voerlieden aanraadt den rech ten kantte houden en er hunne aandacht op in te roepen. Bestaat er geen reglement dat de voerlie den voorschrijft wie de eerste over de zee- bergbrug mag rijden deze die staan langs den kant der Brabantstraat of langs de Brus sel liaan. Daai* ook is het verkeer zeer ge vaarlijk. en den eenen of anderen dag zou den er daaruit groote geschillen kunnen op rijzen. 33. do Burgemeester. Reeds dik wijls hebben wij aan de bevoegde overheid doen opmerken hoe dringend noodig- li-is een dubbele brug te maken aan de Zeeberg- brugen aan de Vaart. De gezegden van M. Van dei* Schueren zijn gegrond ook over wat betreft het reglement op het vervoer. Ik zal de noodige maatregelen nemen. Door leden van den Raad wordt den wensch uitgedrukt om de plakken der automobiels van achter te plaatsen, om des te gemakke lijker het nummer te kunnen zien in geval er een ongeluk wordt veroorzaakt. De wet beveelt dat de automobiels twee nummers dragen doch de Staat levert er maar een af zegt M. de Bethune en de belang hebbenden maken 't tweede nummer zoo on zichtbaar mogelijk voor het publiek. 31. Be BI leek. In Frankrijk bestaat el eene wetdc bezitters van automobiels gie ten olie op de plak van achter dat gedurende het rijden bestuift en het nummer wordt al- zoo onleesbaar. 31. de Burgemeester. Ik heb de agenten gelast de nummers óp te nemen van al de automobiels die op hunne wijk voorbij rijden in geval van ongelukkon de daders te kunnen opspeuren.. Verscheidene leden. Teekenen zij ook het' uur op dat zij voorbijrijden. 31. de Bethune. Zégt dat de kassei- werken in de Nazarethstraat en Hoogstraat gaan aangevangen worden. Een verzoek der inwoners van de Hoogstraat 0111 deze straat van naam te veranderen is bij het College ingekomen. Na eenige opmerkingen wordt er besloten de straat van aan de Zoutstraat tot de Houtmarkt, Nazarethstraat te heeten. De Zitting werd geheven ten 61/2 ure des» avonds. Over veertien dagen werd in onze gemeente het huwelijk gevierd eener oude jonkheid, eri daar de bruidegom lid is der Ottergem- sche Maat schappij: aeware herbergbroeuers. aanzag eenieder het als een plicht het huwe- lijkspaar op waardige wijze te verwelkom men bij de terugkomst van de speelreis. De jonge dochters der gemeente hadden dus eene schoone ark vei-vaardigd en opge recht. landbouwers van Ottergem er. <ien omtrek vormden een stoet van opgesmukte ruiters en versierde rijtuigen en reden des avonds het echtpaar te gemoet tot aan de Vijf Huizen te Erpe. 't Was een ware triomf Er werd natuurlijk een flinke pot opge pakt. de bruidegom was zoo tevreden, dat hij ruiters, rijtuiglieden en ook de meisjes ferm trakteerde. Te zijner eere werd menig glaasfe gedronken en werd er ook vroolijk gezongen en gesprongen. Eene gansche bussel stempels en horloge sleutels zwaaide aan den band der korte vloeren broek, wier fladderige pijpen de zij den kous met zilveren gesp rond de knie vast wregelden. De zilveren gesp lag eveneens op den pikzwarten schoen te blinken, terwijl eene breede drijtoot hem den schedel bekleed de, en het blozend vet gezicht met zijnen daverenden kant belommerde. Threes, roept en stampt hij ongeduldig op den drempel der deur, dat stempels en sleutels van zijn uur werk klonken, zijt gij riog niet klaar met mijnen reiszak Die" vrouwlièn zijn nooit gereed. Ja, ja, kwam de oude suggel met den reis zak aangesleept, daar is nu geld en alles in vele groetenissen aan Frans, drukt hem de hand, en blijft toch niet te lang achter. De veldwachter kwam ondertusschen bij- gegaan, hangt den reiszak in den loop van zijn geweer en volgt zoo Mononkel Kwinten op de hielen, die als een roineinsche senateur henen stapt. Dag Mononkelriepen de kinders die naar de school gingen ziet toch eens, Mononkel is vandaag deftig opgekleed. Mononkel ant woordde niet. Eenige meidjes, snaterend langs den hooiwagen, riepen eveneensdag, Mononkelgaat gij wat wandelen, Monon kel Mononkel gaat zeker naar de kermis of naar de bruiloftMononkel antwoordde nog niet en draait zich grammoedig tot den veldwachter 0111zij zouden mij nu al burge meester heeten? Wacht maar. laat mij nu eens van Brussel terugzijn, ik zal dat eens anders inrichten zij maken misbruik van myne goedheid. Wordt voortgezet.

De Volksvriend | 1906 | | pagina 2