Mononkol Kwinten Geeraarcisbergen La Grammunloise. Moerbeke(Geeraardsbergen) Proficiat Koophandelsrechtbank Uit Ninove Onze Almanak Gedenkdagen, Past op uwen tijd. Eene jodenmoorden] le Bieloslok. Al wat de onfeilbare Woestus I spreekt en doet, valt niet steeds in den smaak van Leopoldus II en 't is al ge beurd, dat de koning der Belgen, har de noten te kraken gaf aan den paus der kalotten, en dan heeft deze bij zich zei ven gezeid Wacht een beetje ik zal mijne beurt wel hebben. Zoo gebeurde 't twee en twintig ja ren geleden, dat Woestus 1 minister werd van Leopoldus II. Natuurlijk was het eerste werk van den paus der ka lotten, alle goede scholen te sluiten, de beste onderwijzers op straat te smij ten en de vrijheid van onwetendheid te doen zegepralen gelijk het de aanhan gers van encyklieken en andere klieken betaamt. Maar Leopoldus II, verstond het al- zoo niet en Woestus I, werd van 't mi nisterie gekegeld, met al zijn bullen, klieken en klakken. Belgie aan Woes tus I, hadden de kalotten geroepen en nu bleef er van Belgie nog slechts een plekje waar de kalotten hunnen politie leen paus vereerden Aalst aan Woes tus I. Maar de haat van Woestus I tegen het onderwijs is niet verminderd en heeft Leopoldus II de eerste partij ge wonnen, Woestus I heeft gezworen het hem deze maal zoo kwaad te zetten, dat hij onvermijdelijk verliezen moet. Woestus I, paus der kalotten, contra Leopoldus II, koning der Belgen Zijne heiligheid de paus heeft dus cene encykliek, zegge een wetsvoorstel, uitgevaardigd, waarbij burgemeesters en schepenen en andere overheden die voedsel zouden verschaffen aan de ar me kinderen, die naar de staatsscholen gaan in den ban zijn der kalot en ge straft zullen worden met boet en ge vang. Herleest in onze Volksvriend de artikels van onzen Volksvertegenwoor diger M. Jules Rens over deze schan dalige voorstellen. Welnu, weet ge, wie de eerste zal getroffen worden, door de banbliksems van paus Woestus 1 Niemand anders dan koning Leopoldus II. Immers deze heeft bevolen, dat al zijne ambtenaars moeten zorgen officieele scholen in te richten en de leerlingen op de kosten van 't algemeen te voeden en te klee- den. Woestus I, contra Leopoldus II. Attrape zegt de groene Woestus, en hij grijnslacht schamper weg. Attra pe ik heb wel gezeid, dat ik mijne beurt zou hebben. Leopoldus II, koning der Belgen, verlangt, voor de kinderen zijner on derdanen verplicht onderwijs, voeding en kleeren voor de arme leerlingen. Woestus I, paus der kalotten ver langt de vernietiging van het officieel onderwijs en de straf voor de overhe den die de arme leerlingen voedsel ver schaffen. Woestus I, zal zijn wil doordrijven cn zijne schandalige wet zal gestemd worden, de noodlottige man is meester van Belgie. Leopoldus II, zal aan de wet van den paus ontsnappen, want de weldaden van onderwijs en voeding verlangt hij niet voor de Belgen, maar voorde Congolanders. Ware hij ottocraat van Belgie gelijk hij soeverein is van de Congo, wij zouden ook goede scholen krijgen voor ons volk en voedsel voor de kinderen en Woestus I zou verban nen worden naar Siberie bij de ijsbe ren, die noch onderwijs, noch school- soep vandoen hebben. Ziedaar 't ver schil. Woestus I, contra Leopoldus II. Mengelwerk van den 22 Juli 1906. 3 EENE KAROTTE door II* Uc Coek-Creten. II. Hoe Mononhel Kwinten vertrekt en op statie van Lanahen aankomt. - Dat zegt gij zeer wel, heer Burgemces- I r, maar hier zijn wij op de grenzen van het orp. hebtgy mij tijdens uw afwezen geene evelen te geven Als zy komen naar mij vragen, dan egt gy maar dat ik niet te huis ben. Draag org dat de honden nu by de heete dagen al len hunne muilbanden aan hebben. Daar .staan t'huis twee koeien op kalven. Threes zal u wel komen roepen. Daar znn vandaag twee geboortens, zeg aan den seKretaris dat hy den burgerlyken stand niet vergete in or de te stellen. anders komen die verdoemde kommissairs hunnen neus weer in den regis ter steken. Het zou ook kunnen zijn dat mij ne beiien zwermen, houdt daar oog op, het yyn allen tweelingen. Zorg voor het straten- werpen. begiet inyne flieren, gaat mijne con tributie betalen, en als er kooplieden voor I;alver komen, vraag dan vjjf-en-dertig gul den voor het rosgeplekte en vyftig voor het. >ndc.... myne verkens verkoop ik nog niet. benige dagen geleden had de katholieke partij onzer "stad eene betooging ingericht ter herdenking van den Guldensporenslag. Dringende oproepen waren in de klerikale weekbladen verschenen om het bevlaggen der huizen aan te bevelen en de betooging van's avonds zoo indrukwekkend mogelijk te maken, ook te dien einde waren strooi- brieven met de vleet uitgedeeld geworden. En ondanks al deze moeite liep alles zeer kalmpjes af. 19 vaandels wapperden inGee- raardsbergen en geen enkel huis was ver licht, zelfs de lokalen niet der Klauwaarts en Breydelszonen zooals dit de vorige jaren gebeurde. De stoet zelve was een fiasco, geene hoofd mannen te zien, een enkel gemeenteraads lid alleen M. Vincent, die als politieken brouwer, geflankeerd door zijne zes gewoon lijke zuipers nederig achter Sinte Cecilia stapte gevolgd door twee benden schooljon gens die de kartels der Klauwaarts en der Breydelszonen vergezellen, daartusschen eenige verlichte transparanten met vlaain- sche eischen, en twos al!! Tusschen deze vlaamsche eischen lazen wij onder andere Eene vlaamsche Hooge- school en Vlaamsch onderwijs in de on derwijsgestichten van Vlaanderen...dat van al deze eischen geen ziertje rekening zal gehouden worden door de katholieke volks vertegenwoordigers van ons arrondissement, dat is evangelie en dat zullen de zalige vlaamschhatende heeren Woeste, Bethune en De Sadeleer aan onze Klauwaarts, Brey delszonen, Geeraard en tuti quanti laten zien door als een man te stemmen tegen de taalwet Coremans, vlaamsch in 't onderwijs dat is te gemeen voor de drie katholieke re presentanten van Aalst En zooals met de stemming der millioenen voorde forten zullende potaarde vlaamsche leeuwen van Geeraardsbergen ondanks al hun gezwets gedwee het hoofd buigen, want iiun ordewoord is eerst slaaf zijn en dan vlaamschgezind, eerst knikken zooals Woeste, wil want niemand mag hem te genstribbelen Na in aller haast eenige straten der stad doorloopen te hebben kwam het betoogings- ken ter Marktplaats aan. waar op den niet verlichten stadskiosk Vlaanderen voor God en de Vlaamsche Leeuw op erbar melijke manier gezongen werden. En daarmede punctum, om half tien was zooals gewoonte rust in de stad, nog alleen de mekaniekpiano uit den Koning joeg tot groote voldoening der geburen hare verhe vene toonen hemelswaarts en zoo eindigde het Goote Guldensporen feest ten jare 1906 door de katholieke partij van Geeraards ber gen ingericht. Pol van 't Hemelrijk. Onze Turnmaatschappn La Grammon- toise welke reeds zooveel by val genoot op de wereldlandsche wedstrydon van Doornik en Luik neemt heden Zondag 22 dezer deel aan den wedstryd van Marchïenne-au-Pont. Geene gelegenheid laten onze dappere tur ners voorbij gaan om zich overal te doen onderscheiden. Reeds verscheidene malen zagen wij ze aan 't werk namen tl ijk op de feesten in hun lokaal en op den vreemde te Lessen, Aalst, Gent enz. en wy durven verzekeren dat onder het bestuur van hun nen ieverigen voorzitter Raphael Fischlo- witz, onze turners nogmaals zullen be kroond worden te Marchienne. Het vertrek is bepaald .op Zondag 22 om 6 u. 13 terugkeer en ontvangst aan de statie Maandag avond om 8 1/2 uren. Wy wenschen van harte veel bijval aan onze vrienden turners. E. G. Vraat; aan den lieer An*oii- dlsseiiients-Koiiiiiilssai'is* Sedert ongeveer zes maanden is den heer schepen van Moerbeke M. Gustaaf Marginet naar Onkerzele gaan wonen. Daar is hij gehuisvest met gansch zij ne familie; hij oefent er zijn bedrijf uit in ccn woord hij is er gedomicilieerd. Dat weet alleman en de heer Arron- dissements-Kommissaris van Aalst ook. Waarom blijft die schepen aan 't roer alhoewel die verandering van woonst hem alle bevoegheid ontzegd heeft om Zeer wel, de veldwachter gaf hem den reiszak over, en Mononkel stapte op de sta tie van Lanaken af. Wat zal brans toch blij wezendacht hij onderwegen. Nu zal ik Brussel toch ook eens zien altijd bij het vuur in den haard blijven dat beteekent toch ook niets de mensen is gelyk de vogel die nu en dan eens moet van lucht veranderen en vreemde gezichten zien. Nauwelijks was hy de grenzen van Belgie binnengetreden, of zoo kwam hem een be ambte aer douanen toegetreden. Monsieur Mononkel zag hem aan en gaf geen ant woord. De beamte hernam Monsieur, vous n'avez rien h declarer Mononkel die geen fransch verstond, zag nogmaals den beamten aan wat zit mij dat hier machine te spelen loopt mij naar den weerlicht Mijnheer, hernam de beambte in het vlaamsch, wat hebtgy in uwen reiszak Wat ik in mynen reiszak heb Ja. Wel, dat gaat u immers niet aan. Dat gaat mij zeker aanik vraag u nogmaals wat gij in u reiszak hebt Zoo, zoo, dat wordt schoon, Zoo, zoo, dat wordt zeker schoon. De l>eamte stak den arm op den reiszak uit om In-iu van Menonkel's schouder uit den reistok af te nemen. Mononkel laat eensklaps den zak op den grond vallen, en trekt my daar den beambte duchtig af ik zal u eens leeren menschen op den weg aanvallen, schooi daar ge zyt schepen te blijven der gemeente Moer beke. Ware het een liberaal hij zou reeds lang zijn ontslag gekregen hebben Waarom die twee maten en twee ge wichten Wij vernemen met genoegen dat Jufvrouw Mathilde Olbrecht van Lessen leerlinge der vrije Beroepschool voor Meisjes te Geeraards- bergen,bestuurd door Mei. A. Rens,voor den Staatsjury, voorgezeten door de heer Eug. Rombaut, algemeene opziener der Beroep- schólen, haarexaam van snykunde en klee deren-bewerking met goed geluk komt af te leggen. Onze beste gelukwenschen aan leerlinge en meesteressen l)e Rechters en Oud Rechters, en de leden der Balie van de Koophandelsrechtbank te Aalst, boden verleden maandag den heer Pr. Cailebaut Oud-Voorzitter dief Rechtbank een banket aan tor gelegenheid zyner benoe ming tot Ridder der Leopoldsorde. Het feestje was in alle opzichten puik, ge zellig en aangenaam. Als tuur der toasten geslagen was, heeft M. De Nayer, thans Voorzitter der Rechtbank een heildronk ge- brachtaan den nieuwen Ridder der Leopolds orde en heeft zijne talrijke verdiensten doen uitschijnen. Hij heeft namelijk gewezen op verschillende wijzigingen, welke wij te dan ken hebben aan M. Pr. Cailebaut strekkende tot de vereenvoudiging der rechtspleging en tot de bevordering der overeenkomst tusschen de verschijnende partijen. In ge paste woorden beeft hij hulde gebracht aan (te ondervinding en ue kennissen van den N ij veraar die gedurende twee termijnen de werkzaamheden der Rechtbank heeft geleid. J M. Jules Rens, Volksvertegenwoordiger, namens de Balie der advokaten heeft zich hij deze loftuigingen aangesloten en heeft (ge lijk M. De Nayer het voor hem had gedaan) de hoop uitgedrukt,dat bij eene volgende ge legenheid M. Cailebaut nogmaals ue zware taak van Voorzitter der Koophandelsrecht bank zal aanvaarden, welke hy met zooveel takt, waardigheid en onpartijdigheid heeft vervuld. M. P. Cailebaut was getroffen door zoo veel blyken van genegenheid en bevestigt zijne gehechtheid aan de Koophandelsrecht bank. Het muziekaal gedeelte van 't feestje was schitterend: met genoegen heeft men de ar- tisten liefhebbers deelnemende aan 't banket aanhoord en toegejuicht. Kort, het was een aangenaam feest, waar van het welslagen bewijst, welke sympathie de achtbare Oudvoorzitter der Rechtbank, M. Prosper Cailebaut geniet. De deelnemers zullen er allen het beste aandenken van bewaren. Kameleon Naar de maan Na 14 dagen rusten ontwaakt de vuige slang, niet om te vreten, maar om volgens gewoonte te liegen en te bezwadderen Men moet de vuige geestesverdwa ling hebben van 't kameleoensblad van den hoek om van een ander nieuwsblad te durven schrijven,dat het zonder gare te roepen naar de maan is. Maar, ja, de kerel, die 't blaadje aaneenflanst is sinds lang Schaamte vrij. Ware de wroeter niet te oud om hem nog eenig gezond verstand op te gieten we zouden hem leeren, dat hij best zou doen tien maal zijne slangentong in zijne bek omtekeeren vooraleer een woord te spreken, en het bezonder- lijk voor hem geraadzaam zou zijn niet van koorden te spreken in 't huis van een verhangene. Kadodder schrijft, dat een liberaal' blad naar de maan is. Jammer dat wij maar 8 vingeren en 2 duimen aan de beide handen heb ben, anders zouden we daarop kunnen tellen, hoe dikwijls dien leugenwroeter sedert 2, 3, jaren van vel is veranderd. De beambte roept dadelijk hulp twee zij ner makkers komen bygesnelü, Mononkel spingt achteruit, zet zich met den rug tegen den still van eenen bareel, zwaait met den rietstok komt maar bij als gij derft, ik breek u allen den nek. Een douanier,een oude soldaat, trekt spoedig eenen stok uit eene houtmijt, en daar nij be hendig schermer was, sloeg bij den eersten slag, den stok uit Mononkel's handen. De twee anderen schieten toe kerel, met ons mede naar het bureel. Hoe naar hot bureel Wij zullen u dat wel leeren. Wilt gij mijnen reiszak teruggeven P Ja, ja, sleepten zij hem door tot op het bureel. Al wat in de statie was,kwam bijgeloopon. Wat is dat wat is dat Een pastoor die wou fraudeeren ziet gij den drytoot daar niet Neen 't is geen pastoor't is een boe renheer van 't hollandsch. Hij moet zot zijn. Dat weet ik niet. Eer wij een procesverbaal maken, sprak de overste van net bureel, zullen wij den reiszak eens onderzoeken. Gij blijft uit mynen reiszak, bulderde Mononkel; is hier dan geene policie in het land, dat zij zoo met klaren dag iemand aan doen Daar was echter geene tolplichtige zaak in den reiszak. Wat is dat, zei de overste, waarom hebt gij u dan tegen den beamte verzet Het zou heel interressant zijn van hem te vernemen op hoeveel exemplaren Klokke Roeland viel toen Kadodder het groen vel van zijn neus nog niet had gepeld. Hij zou ons kunnen vertellen hoe veel wespen er rond De Stad Ninove» vlogen toen deze in de modder verzonk. Hij was, och arme, zoo aangedaan van die korte vlucht, dat de tijd hem ont brak naar een NV. C. te loopen, en hij van aandoening een Slecht te vredeti uitbraakte, dat, schijnt het nog gelezen wordt door eenige katholieken, die niet vies gevallen zijn. Wat toepet Op eenige jaren tijd verandert die wroeter verscheidene malen van vel., gelijk de slangen, groen half groen, rood, geel... en nu hangt hij tusschen 't hangen en 'tverworgen, niet wetende welke kleur hij kiezen zou. Al de kleuren van den regenboog zijn hem nog niet voldoende, en toch is er maar eene die hem werkelijk past... de modderkleur. Zijne onverzaadbare eervraatzucht, zijne ongenadige lastertaal of anders gezegd zijne kadoddersche eerlijkheid en deftigheid heeft voor gevolg gehad dat een ander klerikaal blad te Ninove verscheen dat Slecht te vredeti naar de maan moet helpen. Wat bloedige kaakslag voor Kadod der '.moest men van 't volksbedrog uit gebracht door den beurtelings groen- rood en modderkleurigen wroeter eene mayonnaise-saus maken er zou geen hond aan willen lekken, zelfs deze niet die zijn achterpoot ophief in de kerk Zondag .22 Juli Madeleine, Maandag 23 Liboor Appolinaris. Dinsdag 24 Christina. Woensdag 25 Jaak Christofoor. Donderdag 20 Erastus, Anna Vrijdag 27 Christoffel. Zaterdag 28 Nazarius, Celsus, Justa. Zondag 29 Martha, Lucila. Den 22 Juli komt de zon op ten 4 ure 's morgends. Den 22 Juli gaat de zon onder te 7 u. 51 min. 's avonds. Den 22 Juli duurt de dag 16 u. 50 minuten. De Maan. 't Was nieuwe maan den 21 Juli. Eerste kwartier den 28 J uli Het waarschijnlijk weder volgens do waarnemingen gedaan gedurende (30 jaren van 22 Juli tot het einde tier maand warm. regenachtig. 23 Juli 1877 Oorlog tusschen Rusland en Turkije. De Russen beschieten Plek va. 24 Juli 1830 De koning van Frankrijk Karei X noemt beslissingen welke daags nadien afgekondigd worden en waardoor de vrijheid van drukpers wordt vernietigd. 25 Juli 18v>7Begrafenis te Aalst onder buitengewo nen toeloop van volk van dokter Jozef De W 'hult. 20 Juli 1897 Inhuldiging te Brugge van het stand beeld van Simon Stevens. 27 Juli 1830 Geheel Parijs komt in opstand, barri- kaden worden opgeworpen, 'snacht verlaat de koning heimelijk, zijne hoofdstad. 28 Juli 1830 Opstootjes hebben plaats te Brussel, daar gelijk teParijsschijntde revolutie onvermijdelijk 29 Juli 1900 Het. fameus ministerie van Pater Boom (Van den Pccrenboom) is voorgoed om zeep. Time is money, zegt de Engelschman, dat wil zoggen tijd is geld. En inderdaad de tijd heeft eene groote waarde, vele mensehen zijn ongelukkig geworden om dat zij op hunnen tijd niet hebben gepast. Men mag dus zijn tijd niet nutteloos verspillen. Verloren tijd is verloren waarde. Het is nochtans verkeerd handelen, al te gierig te te zijn op zijn tijd, gelijk het verkeerd is gierig te zijn op het geld. Na den arbeid eene poos rusten, een wan deling doen, eene uitspanning nemen is geene tijdver spilling de mensch heeft immers rust en verpoozing noodig. Na eene week wel te hebben gearbeid, zich deftig vermaken met rt eene of andore spel bij 't drinken van een smakelijk glas bier, is noch tijd noch geld verkwis ting. Alle kwaad, zegden we reeds spruit voort uit het misbruik. Kleine kinderen moeten ineer slapen dan volwassen personen en dezen meer dan ouderlingen de ouders moeten dus de zeer jonge kinderen lang laten slapen, kinderen van zekeren ouderdom genoegzaam laten spe- Weet gij wel wie ik ben nam Monon kel eene plechtige houding aan ik hen de burgemeester van Rombroek. En dat wil zeggen Dat wil zeggen dat gij de menschen in Belgie plaagt. Ho ho hebt gy dan den staatsbedien den die u aan spraalc niet gekend Ik ben nooit in Belgie geweest, waar van zou ik hem kennen Uw naam begon een schrijver het pro cesverbaal. En. wat hebt gij dan als gij mynen naam hebt? lie daar!.riep hij uit het venster op een gendarm die voorbij ging, kom eens binnen. De gendarm kwam, Verlos mij hier eens uit de handen van die baanroovers. God 1 burgemeester, zijt gij dat Wel iatoen ik hier aankwam, wou mij een onbekende mijnen reiszak afnemen ik heb mij verweerd, en nu komen zij niet een procesverbaal aangevaren. Het moest in Holland zijn, ik zou ze oplichten. Heeren, hernam den gendarm, ik ken den burgemeester van over ruime jaren hetgeen hij deed, heeft hij zeker bij vergis sing gedaan. Burgemeester, wij zullen dat eens anders uitmaken die heeren hebben dorst, gij hebt dorst, ik zou ook wel een glas- je lusten daar is toch niets zoo schoon als de vriendschap Dat kan mij niet schillen, antwoordt Mononkel. De beamten, ziende metwienzijte doen hadden, lieten zich ook gezeggen.'Zij trok ken den Gafe van de statie binnen het was nog wel anderhalf uur te vroeg voor de aan- len. Na zwaren arbeid hoeft er ook langer gerust te wordon. Past op uwen tijd, bijzonderlijk als gij op reis moet gaan. V ie te laat in de'statie komt voor der trein, waar mee li ij dacht te vertrekken, verspilt zijn tijd En sprekende van trein, raden wij onze lezers aan in tüds in de Statie te komen; volgens de verordeningen sluiten de kaartjesgevers het winket twee minuten voor het vertrekken van den trein. Niemand mag op of van den trein stappen eer deze geheel stil staat. Wie dat toch doet stelt zich bloot aan ongelukken en gerechterlijke vervolgingen en dat is nog erger dau Tijdverlies. Wij lezen in Het Weezenbladvan 8 dezer maand. BRIEFWISSELING Een onzer ieverigste werkers voor de wee- zenzaak, vraagt wat wij denken over het op treden der weeskinderen van Aalst, in den politieken stoet van 28 Mei 1. 1., ingericht ter gelegenheid van den katholieken zege praal en den val van priester Daens. Het Weezenblad heeft aangaande deze zaak geen oordeel uit te drukken, daar het tot de strengste onpartigheid verplicht is. Ziehier echter het gevoelen van een invloed rijk katholiek, den lieer Biebuyck, voorzit- der Burgerlijke Godshuizen van Yper Volgaarne sta ik toe dat de weesjongens met muziek aan het feest deelnemen, (betoo ging van September 1903 ter eere van een ged'ekoreerd ambtenaar der ijzerwegen van West-Vlaanderen), omdat ik weet dat er geen politiek mede gemoeid is; ware het andei's, ik zou die gunst niet verleenen in eene politieke betooging zijne onze kinderen niet op hunne plaats. Velen denken als de achtbare heer Biebuyck» 't Is weeral eens het geval te zeggen er is maar een katholiek Aalst IJselijke toonelen. Het pastoorsbladje der Kerkstraat hemelde laatst ue slachting op van Bielostok gepleegd op onschuldige joden door gemeen gespuis, opgehist door de russische regeering. Dat blad je deed dit enkel uit wraak tegen de joden en de mannen die het aaneen flan sen dachten zeker wanneer zy dit vuilwerk verrichtten aan de woorden van Christus Bemint uwen evennaasten gelijk uw zelve» Ziehier nu wat de briefwisselaar vaneen dagblad uit Odessa gezonden naar Bielo stok zegt over zijn bezoek in 't hospitaal. Wanneer ik 't hospitaal binnen getreden ben hebben mijne oogen geslagen geweest dooreen afschuwelijk schouwspel, den geest onthutsend. De hof van 't gesticht is vol mannen en vrouwen ziende naar de lyken daar neerge legd, ze liggen op twee rijen en hun aan gezicht drukt nog t afgryzen uit van de fol teringen en van uen dood strijd. Velen ziin in eengekrompen door stuiptrekkingen, ae ar men uitstekende met de vuist gewrongen, men zou zeggen dat zij hunne moordenaars bedreigen rond hen groote en schrikkelijke vlekken bloed. Overal ontwaart menteekens van de brutale handelwijs der moordenaars Hier een open schedel waarin men de hersens ontwaart, de oogen uitgerukt toonende de duistere oogholten hier nog een hoofd van 't lichaam gescheiden, en waarvan de tanden een afzichteliiken lach verbeeldenook lichamen zonder beenen en zonder handen. Ik heb 't lichaam van een jong meisje gezien in welker oogen men groote nagels gesla gen had,ik heb het lijk van èene vrouw in zwangeren toestand gezien waarvan de han den o]) den buik genageld waren. Tusschen die twee afgijselijke rangen van verminkte lichamen, die zich beginnen te ontbinden, dwaalt een levende menigte zot geworden van wanhoop. De vrouwen zoeken hunnen echtgenoot, de kinderen hunne ouders, de ouders hunne kinderen. De meeste slachtof fers zijn kinderen, ouderlingen en vrouwen. Er zijn maar een vierde mannen bij. Ik hoor er niets dan huilen en weenen, eene oprech te hel. Hier liggen meer dan 100 mannen die gedood zijn. Maar het zijn allen geen slacht offers. Ik ben teruggekeerd in 't hospitaal opge propt met gek westen. Bij den ingang laten de bewakers niemand binnenkomen. ïn mij ne hoedanigheid van dagbladschrijver, ben ik mogen binnentreden. Bij 't inkomen der zaal heb ik seffens ver staan waarom men aan de andere personen den ingang verbiedt. Een derde der gekwets ten zijn zot geworden. Het noodlot heeft hun 't leven gelaten, maar heeft hun het ver stand ontnomen, zij springen gansch bebloed uit hun bed, 't schuim staat op hunnen mond, komst van den konvooi. Zij lepelden zoo dap per dat Mononkel Kwinten begon een stuk in zijne kraag te krijgen en kluchtig te wor den. Heb ik nog tyd? vroeg hij aan zijne makkers. Och, nog tijd genoegklonken zij te gen hem en dronken zij op zijne gezondheid. Maar op eens gaat het fluitje van den konvooi. Gendarm en beamten springen, ijlings op om op bunnen post te zijn. Monon kel die al begon twee voor een te zien en bij na niet meer begreep water omging, viel in slaap, het zwaarmoedig hoofd op tafel, den drijtoot in den nek, en zijnen netelachtigen reizak onderden stoel. Laat hem maar liggen, zei de gendarm, hy kan met den volgenden konvooi vertrekken. Na een uurtje slapens werd Mononkel Kwinten op het gefluit van een stoomtuig eensklaps wakker, verhief hij het hoofd, ver schrikt van de tafel op, dat hem de drijtoot langs den rug aftuimelde, zag verwilderd rond en met zware stem hola, hier waar steek gij dan zyn hier geene menschen te huis het is alsof hier eene spookery ge pleegd werd hola, baas, stampt den zwaren rietstok op de dennen planken van den vloer, dat de glazen op het buffet en tafel klonken holakom eens te voorschijn Wat zal u lusten vraagt de buffetjon- gen op zijne krakende muiltje» binnentre dende. (Wordt voortgezet.)

De Volksvriend | 1906 | | pagina 2