LIBERAAL,DEMOCRATISCH WEEKBLAD. Zondag 5 Augusti 1906. Prijs5 centiemen het nummer Eerste Jaargang. Nummer 5 De Wet op de Zondaijriist. Godsdienst en Misdaad. Iets over den Bliksem. Onpartijdige Maatschappijen. ïeuwe Kunj Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, St-Janstraat, 36, Aalst per drukregel Prijs der Annoncen Alle briefwisselingen moeten gezonden worden aan het bureel der Redactie «Graaf van Egtnont Groote Markt, AALST. rtrmt— Anlttt, 1 Oogst 1 Sedert 26 Juli is de Wet op de Zon- dagrust in voege gekomen. Wat is er daardoor in ons gewoon leven hier te Aalst of binnen het Arron dissement Aalst veranderd Weinig of liever niets. Die 's Zondags werkte blijft werken, die 's Zondags rustte blijft 's Zondags rusten. Inderdaad, wil men de nieuwe Wet beschouwen in wat de fabriekwer kers raakt, dan moet men bekennen dat er nooit in de fabrieken gewerkt wierd, buiten genomen in deze, waai de arbeid, uithoofde van zijnen aard niet kon onderbroken worden uitzon dering dient nogthans gemaakt te wor den voor de werkzaamheden vereischt door een geval van overmacht of nood dwang, ofwel voor het toezicht der lokalen,ofwel voorde noodigedringen de herstellingen en kuisschingwerken, ofwel werken waarvan de noodzakelijke hervatting van het bedrijf op den vol genden dag afhangt. Zoo ging het alhier vóór de Wet, zoo zal 't voortgaan na de Wet, daar art. 3 voorschrijft dat de Zondagrust in dergelijke gevallen niet toepasselijk is. Nu, wil men de Wet aanschouwen voor wat de w erklieden of bedienden betreft die in geen fabriek werkzaam zijn, voor deze zijn dc uitzonderingen door de Wet voorgeschreven, zoo talrijk dat men kan bevestigen dat des zondags blijft werken al wie tot hiertoe des Zondags werkte. Uitzondering wordt gemaakt ten voor- deele of ten nadeelè der inwonende leden van het gezin, der dienstboden of huisgenoten (art. 2), der bedienden in ondernemingen van vervoer, vis- scherijen, jaarmarkt en foorbedrijven (art 1), der bedienden van hotels, spijs huizen, drankslijterijen, tabakswinkels, magazijnen van natuurlijke bloemen, apotheken, drogisten, magazijnen van genees-en heelkundige toestellenopen bare badinrichtingen, ondernemingen van dagbladen, openbare vertooningen, verhuren van banken en stoelen, ver voermiddelen, ondernemingen van ver lichtingen, waterleidingen ol beweeg kracht vervoer te land, laden en lossen in de havens, losplaatsen en spoorweg- statien, huur- en verhuurkantoren, agentschappen voor inlichtingen(art 5). Nochtans de nieuwe Wet op de Zon dagrust zal dadelijk in ons Arrondisse ment geen ol weinig uitwerksels bijbren gen buiten genomen in 't hiervolgende „geval zekere ambachtslieden zooals kleermakers, schoenmakers, schrijn werkers of andere leggen des zondags de laatste hand aan werken die op dag en uur moeten geleverd worden wan neer zij daartoe werklieden gebruiken, dan vallen zij onder de toepassing der Wet. Dat deze zich op hunne hoede houden! Er dient ook in aanmerking genomen te worden, dat in alle geval de weke- lijksche rust toegepast wordt, daar waai de Zondagrust onmogelijk is. Dat wil zeggen dat de meesters in alle geval verplicht zijn aan hunne werklieden een dag op veertien dagen of een halve dag op Zondagrust te verschaffen. Jules Rens Volksvertegenwoordiger. Esschenbeeck, Meenen, Meirelbeke Ziedaar weer drie Vlaamsche Gemeen ten, waar de messen de vorige week hunne wreede rol gespeeld hebben en treurnis en rouw gebracht in verschei dene familien De blinde haat heeft de moordtuigen in de handen van eenige buitenlieden doen werken de dorst naar wraak heeft hunne menschelijke gevoelens tot zwijgen gebracht en is slechts gekoeld geworden wanneer het bloed stroomde, wanneer hun slachtof fer roer- en ademloos voor hunne voe ten uitgestrekt om vergeving scheen te smeeken Het klerikaal Staatsbestuur heeft goed gedaan nieuwe brigaden gendar men in te richten, de messen vechters bekreunen er zich echter weinig om, overtuigd als ze zijn dat hun slechts eene geringe straf te wachten staat. Het weinig onderwijs dat ze genoten, heeft geen duurzame indrukken gelaten en eens de eerste communie gedaan verlieten ze de school om nooit meer aan hunne verstandelijke ontwikkeling te denken. Hun godsdienst is evenmin bekwaam hen van de misdaad af te keeren. Zij gaan 's morgens naar de mis en in de kerk zelve beramen ze de plannen hoe en waar zij het voorwerp van hunnen haat best den doodelijken, verradelijken slag zullen toebrengen. Hebt uwe vijanden liefpredikte Jesus. Zij die zich aanstellen als zijne zende lingen toonen door hunne handelwijze dat hun hart overloopt van gal en dat dc afkeer voor andersdenkenden alle gevoel van verdraagzaamheid in hun nen boezem heelt gedoofd. Bemint elkander is in den mond van onze hedendaagsche geestelijkheid eene bittere spotternij In 't geheim, meer nog dan in 't openbaar lasteren en vervolgen, bezwadderen en brood- rooven ze al degenen, die voor hen niet kruipen. Waarom zouden dan dron ken, ongeleerde wildemans, met de middels waarover ze beschikken, of met messen hunne vijanden niet mogen vervolgen Katholiek zijn die kerels, meestal fanatiek katholiek, maar hoe weinig christen Er wordt hun ook nooit gesproken over ware naastenliefde, over het goede te doen om het goede hel en vagevuur ronken rond hun ooren, doch daar ze met die folteringen nooit handtastelijk hebben moeten kennis maken en ze op de toegevend heid der wereldsche rechtbanken reke nen, houdt hun niets tegen om hunne domme wraak bot te vieren. Sticht maar politieke scholen, broei nesten van dweepzucht; verdubbelt maar het getal gendarmen de onge leerde en gefanatiseerde bevolking zal wel zorgen dat ze bezigheid hebben. M. Loisel, metereoloog bij het observato rium van Juvisy, (FrankryK) bewees dezer dagen, dat het* hemelvuur, gedurende de XIXe Eeuw in Frankryk, alleen meer dan 10,000 menschen doodde dus een midden getal van honderd slachtoffers 's jaars. Daar de menschen, die den buiten bewonen meer dan de anderen blootgesteld zijn aan gevaar van den bliksem, zoo kan het hier nuttig zün, eenige der aanmerkingen van M. Loisel, voor te leggen. De slachtoffers "t zij, gedood, 't zij gekwest worden gerangschikt in de volgende orde 1Onder de hoornen 2. In open veld vooral als men ijzeren voorwerpen houdtploeg, zeissen, gaffel, enz. of als men dieren bij ae hand houdt. 3. In afgezonderde huizen, hoeven, schaapstallen enz., in de steden 4. In de kerken, wanneer men het klok zeel houdt en bijna onvermijdelyk, als men de klokken luidt, by onweór. 5. In de wachthuizen langsheen de yzeren- wegen. Het bliksemt niet regelmatig op d' opper vlakte van een zelfde land. In zekere stro ken dondert het bijna nooit, daar zijn de slachtoffers dus zeer zelzaam, andere stre ken worden regelmatig jaarlijks beproefd, onder andere de bergachtige landen. De Bliksem is de elektrische ontlading die gedurende het onweer plotselings losbarst tusschen twee wolken of tusschen eene wolk en de aarde de dikwijls verblindende lichtstreep, die doze ontlading vergezelt is de weerlicht,eindelijk het gerucht ver oorzaakt on door de schielijke trilling dei- luchtlagen is de donder. Weerlicht en Donder geschieden gelijktij dig maar dezen laatsteri ontwaren wij maar eenige oogen Mikken, na het flikkeren des weerlichts. Dit is veroorzaakt, door het verschil der verspreidingsnelheid van het lichtenden klank. De weerlicht doorloopt den afstand, die ons van de wolken scheidt, in eenen onwaar deerbaren tyclde klank verspreidt zich slechts met eene snelheid van 340 meters per seconde. Men ziet den weerlicht oogenolikkelijk men hoort den donder na een, twee, of drie seconden, volgens dat de afstand van een- twee-of driemaal 340 nieters is. Dit is een ge makkelijk middel om te berekenen hoever, wij ons van de onweerswolk bevinden. In de meeste gevallen, komen de onweers van den oceaan, voortgedreven door de zuid- westsche stroomen zij zijn voortgebracht door de cyclonen, die hunnen oorsprong ne men onder de keerkringen. Gewoonlijk, verliezen zij op weg, een deel hunner kracht en verdeden zich spoedig, als zij onze streken bereiken» Andermaals vor men zij zich tor plaats, in onze streken, ge durende de warme zomerdagen. De lucht is met een dikke nevel overladen, die den horizont omsluiert:de barometer zakt langzaam en onophoudend, terwyl stygt de thermometer. De lucht is kalm, de warmte stikkend, eene ongewone stilte heerscht in de natuur. Dan verschijnen lichte wolken, die langzamerhand samenwellen tot eene dikke wolk, van sombere en eigenaardige kleur met schalieblauwe of koperen linten ren cumulo-nimbus. Weerlichten ontstaan eensklaps uit deze volk. vergezeld van het gerol des donders terwijl regen en hagel de aarde snerpen het on weder is los geborsten. Laat er ons bijvoegen, dat het gerucht des donders niet te vreezen is, men weze bang voorde straal des weerlichts. Het gerommel des donders verschrikt ons zeer dikwijls, en nochtans, als men den donder hoort is allegevaarvoordat oogenblik voorbij. Het gevaar bestaat zelfs niet meer voor iemand, die de weerlicht ziet, want, moest men verbliksemd worden, dan zoude men dien slag, dien ons treft, noch hooren, noch dien weerlicht zien. Als een weerlicht ontstaat tusschen eene donderachtige wolk en de oppervlakte des gronds, z<-gt men, volgens eene oude uit- drukkig dat de donder valt. De punten die byzonderlyk blootgesteld zyn aan de donderslagen zyn de hooggeplaat ste voorwerpen, vooral de puntige en meta- lieke voorwerpen. De plantkundige wereld wordt vooral, door den donder bezocht. Op de boomen wordt zijn werk meest be- statigd, diefis opziehtens bemerkt men zon derlinge verschillen. Eene zeer zorgvuldig vastgestelde statistiek heeft bewezen, dat de eik het meest neêrgebliksemd wordt, dan velgen, de populier, de olm, de notelaar,dan de den, niettegenstaande dat sommige lieden beweren, dat de bliksem nooit op de harsach tige boom en valt, eindelijk nog op de elze- boom en de acasia. Deze verschillen worden uitgelegd met de natuur van het hout, de vochtigheid des gronds en ook de lengte der wortelen en de diepte met welke zy in den grond dringen. Bij voorbeeld tusschen boomen eener zelfde familie bemerkt men dat de pee reboom die diepere wortelen hoeft dan de appelaar, meer aan de bliksemslagen bloot gesteld is De afzondering der boomen, hun ne hoogte boven den grond alles draagt bij. Na de boomen, worden de molensteenen getroffen, dan de paarden en y ze ren harnas sen, de metalieke voorwerpen zooals de gaf fels en de landbouwwerktuigen. De landbouwers kennen al te dikwijls het gevaar niet, waaraan zij zich blootstellen als, zij bij donderachtig weder hunne werk tuigen, met de punt omhoog dragen. De vloeistof, aangetrokken door de meta lieke punt, (deze gaat te werk als een kleine paratonerre) werpt zich uit de wolken op dit middenpunt van aantrekkingskracht en loopt af in den grond. Menschen die zich verschuilden onder boomen of mijten zijn menigmaal verbliksemd geworden. Hunne wijkplaats was hun nood lottig. Boomen of mijten bieden aan den bliksem geene snelle aflooping naar den grond en zijn meer slechte geleiders als de menschen of de dieren. Bij onweder moet elkeen, en vooral de landbouwer, zich op het land liever laten beregenen dan zich te schuilen onder boo men of langs molensteenen. Indien men de onvoorzichtigheden, waar van wij de voornaamste opgesomd hebben niet beging,hoeveel rampen zouden wy jaar lijks in onze velden niet vermijden. Onder den dekmantel van 't pastoor blad je De Volksstem trachten zekere katholieke branders, de onpartijdige maatschappijen af te breken. Voor die mannen bestaat er op den aardbol anders niet dan politiek, daar zij er immer voordeel uit trekken. De politiek doet onzen winkel gaan, dus leve de politiek roepen zij. Die branders kunnen niet begrijpen of te minste willen niet begrijpen, dat er menschen gevonden worden die, wanneer er spraak is van vermaak, kunst, algemeen belang, de politiek van kant laten. Zoo met icn zondag van Kermis had er op de Markt een prachtig Sympho nic Concert plaats, gevolgd van een gemengd Koor, dat veel bijval genoten heeft en in den smaak van het talrijk publiek gevallen is. Ook hoorde men den wensch uitdrukken dat er ten naaste jaar nog zulk een Kunstfeest zou plaats grijpen. Nu volgens de mannen die in 't pas- toorbladjc nestelen zou dit gansch on mogelijk zijn, daar die feesten onpartij dig zijn ingeschreven met de medehulp van liberale vrienden en zelf van vol bloedige socialisten. Is het niet spijtig te moeten bestati- gen dat die branders hun fanatisme zou ver drijven en dit, wanneer het de kunst betreft Doch schijnt het, dat er al voetstap pen gedaan zijn bij verscheidene onzer vrienden om ten naaste jaar met Kermis hunne medehulp tot een kunstavond te verleenen. Wij hopen dat zij met volle harte zullen aanvaarden, 't zal eene goede les zijn voor de aanhangers van 't pastoor- bladje, die de kunst verwarren met de politiek. Ziehier nog een voorbeeld van de onverdraagzaamheid van die branders,, Veertien dagen geleden, vierde de Koophandelsrechtbank, de benoeming tot Ridder van het Leopoldsorde van M. Pr. Callebaut, den achtbaren Oud- Voorzitter der Koophandelsrechtbank van Aalst en der Koophandelskamer van 't Arrondissement Aalst. Daar aan 't banket, liberalen en katho lieken tegenwoordig waren, zoo werd dit feest weer afgebroken, door de man nen van 't pastoorbladje, op de gemeen ste en onbeschofste wijze. De branders uit De Volksstem j die enkel leven van 't politiek, kunnen niet verdragen dat de liberalen en katho lieke nijveraars en handelaars zich vereenigen, om te beraadslagen over hunne belangen, alsook over deze van 't algemeen. Neen, dat mag niet bestaan, roepen zij, de Koophandelskamer moet heel en gansch katholiek zijn of moet verdwij nen ook brengen zij hulde aan de katholieken die aan 't feest van hunnen confrater niet aanwezig waren. Moet zulke gemeene handelwijze alle deftige menschen niet doen wal gen Is dit niet oprecht kristelijk Dus volgens de branders van 't pas toorbladje mag er in Aalst geene enkele onpartijdige maatschappij nog bestaan. Naar de maan het Aalstersch syndicaat der hoppe, naarde maan de maatschap pij St. Rochus, geen gemeenschap tus schen liberalen en katholieken, poli tiek in alles en voor alles. Aan ons dan ook al de plaatsen, aan ons al de voordeelen, aan ons al de eer. Onze tegenstrevers zijn alleenlijk goed genoeg om immer te betalen en den krot te vullen dien wij in de stadskas brengenziedaar het grondbe ginsel van de branders. DE De liberalen van Antwerpen, hadden eenparig den heer Dcsguin,schepen van Onderwijs, aangeduid tot opvolger van Jan Van Rijswijck als Burgemeester der stad Antwerpen. Geheel de bevol king verwachtet er zich aan zijne benoe ming in den Moniteur te zien verschij nen. 't Zou een schelmstuk zijn, zegde M. Delvaux, moest de regcering den keus der bevolking niet bekrachtigen. De benoeming van den nieuwen Bur gemeester is in net Staatsblad versche nen, de benoemde is M. Alfons Hertogs liberaal Gemeenteraadslid, persoonlijke riend van minister De Trooz. Welnu dat is eene onnoemelijke deugenieterij. De klerikale regeering hoopt de verdeeling te zaaien in het liberale kamp door M. Desguin niet te benoemen de bevolking is veront waardigd over die gemeene handelwijze en die liberale Hertogs, welke niemand tot Burgemeester begeerde, dan hij zelve misschien en Dc Trooz, moet een partij-verrader zijn om zijn hoogmoed aldus ten dienste te stellen van de jap- perij. 't Schijnt dat die nieuwe Burgemees ter (tegen elks goeste) gezegd heeftik zal dc Burgemeester niet zijn van de liberalen, noch van de socialisten, noch van de kalholieken. Natuurlijk hij zal niets anders zijn dan de Burgemeester der klerikale re geering, de Burgemeester van De Trooz, die hem den sluier toereikt van 't verraad waar hij nooit openlijk aan spraak op maakte. Hoe zal hij De Trooz daarvoor zijne dankbaarheid betoonen dat weet hij alleen, die voor 't bekomen van dat onrecht, men weet niet wat heeft gedaan Al de schepenen en liberale gemeen teraadsleden moesten hun ontslag ne men en dien zonderlingen, binnenge- smokkelden liberalen Burgemeester, alleen laten zitten met de klerikale minderheid. Het middenkomitcit der Liberale Jonge Wachten van België vergaderd den Oogst 1906 Bedankt den heer Desguin, dienst- doenden Burgemeester van Antwerpen voor zijne verkleefdheid aan de Libe rale Partij, de voortreffelijke diensten door hem bewezen gedurende eene reeds lange politieke loopbaan. Betreurt dat het klerikaal goeverne- ment het zich ten plichtniet heeft gere kend, den heer Desguin het bewijs van erkentelijkheid en achting te geven waarop hij voorzeker recht had door hem te benoemen tot eersten Magis traat van Antwerpen. Ziet in den maatregel tegen M. Des guin genomen, de grootste eer welke kan bewezen worden aan dc oprecht heid en de onwrikbaarheid zijner poli tieke overtuiging.

De Volksvriend | 1906 | | pagina 1