Mononkel Zwinten De Volksvriend van het Arrondissement Aalst Het 8 uren-werk. Evanqelie van den Zondaq. Geeraardsbergen Uit Sottegem. Landbouwbelangen. TurnclubHelp u Zelve V» Verklaart dat bovenstaande dagorde aan de drukpers zal medegedeeld wor den. De SecretarisDe Voorzitter DU WAEItTS. A. UEVÈZK. De socialisten willen het acht-uren- werk, in afwachting, dat ze het zeven- of zes uren werk eischen. Natuurlijk zijn hunne aanvallen be- zonderlijk gericht tegen de liberalen, die slechts verlangen dat de werkuren van den arbeider geleidelijk zouden verminderd worden,, naar gelang der omstandigheden, de eischen van de nij verheid en de natuur van het werk. Dat toover-uur 8, is maar bluf, oogen verblinding, want terwijl de kopstuk ken der socialisten in het geheel niet werken, doen ze in hunne coöperatie ven hunne bakkers, wevers enz. arbei den zoolang, ja, soms langer, dan de werklieden van bezondere n ij veraars het moeten volhouden. Overigens hun toover-uur 8, wordt reeds door sommige ultra-socialisten als een bespottelijke eisch aanzien, iets dat nog enkel gevraagd wordt door de achteruitkruipers der socialistische par tij, al wie in de roode wereld wil door gaan als een man van zijn tijd moet ten minsten het 6 urenwerk vragen, gelijk de syndikaat-mannen in Frank rijk. Onze socialisten zijn dus nogverre achteruit bij de primussen der zooge zegde werklieden partij. En die mannen met hun zes-uren werk zijn op hunne beurt zoo belache lijk, als hunne naloopers, want zes uren daags \Verken, als er zoovelen zijn buiten en in de partij zelve die lek ker leven zonder iets te verrichten, is toch buitensporig en als het sociaal grondbeginsel algemeen toegepast zal worden, mag men ér op rekenen dat 4 uren arbeid meer dan voldoende zul len zijn. Maar dan zullen er weer ontevrede nen zijn, omdat er nog altijd op den aardbol zullen loopen en in de socialis tische lokalen,die van 'tvier uren-werk den brui geven en liever groote volzin nen over het werk uitkramen, dan er zeiven aan mee te doen, en hunne dui men over elkander draaien, als pater- kens die voor ons ziele zaligheid bidden en daar dik en vet bij worden. Om het kort te maken en alle verdere beknibbelingen scheuring te vermijden zullen de meest vooruitstrevende socia listen verplicht zijn om iedereen tevre den te stellen in hun programma te schrijven Art. 't Zal over ander dag zon dag zijn en 's maandags zal er niet gewerkt worden. Als met zulk punt op hun program ma de socialisten de wereld niet vero veren, zal het enkel zijn, omdat de wereld hun kwakzalvers-bombast wan trouwt. Vermindering van werkuren, vragen de liberalen, omdat deze van liever lede kan verwezentlijkt worden" Maar zoo dom als het is te willen bevelen, dat niemand 's zondags zal werken, zoo dom is het door de wet te willen bepalen dat niemand meer dan 8 uren daags zal mogen arbeiden. Het is onbetwistbaar, dat men streng moet zijn op den arbeid van kinderen en vrouwen, ja, men is thans niet streng genoeg, omdat kinderen en vrouwen zwakker zijn en te lange arbeid nadee- lig werkt niet alleen op hun lichaam maar op hunnen geestdaarom zeggen de liberalen de plaats van het kind is in de school, de plaats der vrouw in haar gezin, niet in de fabriek Mengelwerk van den 5 Oogst 1906. EENE KAROTTE door II. De Cock-Creten. IV. Iloe Mononkel zonder hoed en zonder pijp geraakt en te Hasselt aanlandt Wat is dat. coupon Uw vaarbiljet. Mononkel haald<- het met lange vingers uit zijne kamisooltesch. Wel, gij hebt een biljet van de eerste klas. Hoe anders Ik ben burgemeester van Rombroek, moet gij weten. - Ja, ja. glimlachte de bediende. Mononkel trok eene cigaar uitdetesch en zei ik ga vuur halen bij de eerste herberg waar de wagen stil houdt. -- Wilt gy volstrekt smooren, vroeir de garde, ga dan te Munsterbilsen de derdeklas in. Ja, zei Mononkel, ik wil niet met dat cnnaillevolk hier blyveu zitten. En te Muns terbilsen bracht hemde wachter in eene an deren wagon, en daar begon hy te smooren. Doch daaruit afleiden, dat elk bedrijf aan vrouwen zou verboden zijn, ware het princiep te verre drijven en aanlei ding geven tot misbruiken. Evenzoo met de vermindei ing der werkuren, deze is thans in de meeste nijverheden noodig, en kan en zal ge schieden maar men moet daarbij reke ning houden van de wetgeving betref fende die zaak in de naburige landen, van de medediging, van de i wil der arbeiders zeiven 't Is zoo gemakkelijk het volk aan lokkelijke plannen voor te leggen, de massa kasteelen in de lucht te beloven maar zoodra er spraak is van toepas sing zijn het de socialistische meesters zelve, die er hun poliviën aan vagen en met de pastoor zeggen luistert naar mijne woorden, maar ziet naar mijne daden niet. We moeten niet ver loopen om daar om talrijke voorbeelden te hebben. Met al dien bombast laten eenvou dige lieden zich beet nemen doch al degenen die praktische dingen verkie zen boven gezwets, mogelijke hervor mingen boven ijdele beloften, zullen zich aan de zijde scharen der liberale strijders. S. Lucas, 18. Den Faniseeër en den Publikaan. In al de pracht zijner godsvrucht; omhuld met het waas der heiligheid, met al den hoogmoed zijner uitstekende nederigheid, rechts en links begroet door eenvoudige lie den, (onderjukt door het zicht der andere kleedy en geheime macht) t rad de Farizeeër den tempel van Jerusalem binnen en stapte statig op tot voor de gordijn van het heilig der heiligen. Heimelijk had hij links en recht gekeken, in zijn hart de kleine menschen verachtend, die in eenvoud des harten daar kwamen met hunne geringe offeranden van tortelduiven, lammetjes of andere kleine giften. Hij zag daar ook den publikaan, die met gebogen hoofd, beschaamd te treden in het huis des Ileeren, aan den ingang van den tempel bleef staan en berouwvol op de borst klopte, zeggende Heere ik heb gezondigd Heere ik wil goed ziin en inenschlievend, maar ik l>en niet waardig tot U te komen. De Fariseeër bad ook en zei; Heere ik dank F dat ik niet ben als deze, Heere ik dank U, dat ik geen zondaar ben. De Farizeeërs van onzen tijd, dat zijn de klerikalen, dat zijn de politieke priesters. Trotsch en hoovaardig treden ze naar het altaar, schijnen vroom en nederig, kloppen op de borst, knielen en herknielen, bidden dat hun tanden rammelen, bewonen paleizen slokken in wat ze kunnen, zijn met g.»ud en edelgesteenten beladen. En die Farizeeërs ook staan voor het altaar en zeggen, Heere ik dank u dat ik niet ben als deze. Van dezen is het dat Jesus zegde dat volk vereert me met de lippen, niet met het hart. Het slechtste wat u ooit kan overkomen is in 'tzeel liggen met kwezels en kwezelaars dan wordt ge bedrogen en Ix'stolen, belasterd en bezwadderd. Jndïen ge ooit iets voorhebt in uw gezin, schuwt dat. ras gelijk de pest, want 'l is het verderf der familien, de plaag der Samenleving. Behoort tot gelijk welke denkwijze, maar woest, oprecht, dan he< ft niemand l' iets te verwijten. Geeraard het orgaan der katholieke Ivlauwaertsgilde die de grootsche...., Gul- densporenfeesten inrichtte waarvan wy het uitgebreid verslag gaven, is min of meer gepeuterd over de echte beschouwingen die dit verslag vergezelden en is beschaamd over de handelwijze der katholieke volks vertegenwoordigers en hoofdmannen in zake van vlaamsche belangen te lang hebben zij mogen schermen met hunne liefde voor de vlaamsche taal en nog langer hunne kie zers straffeloos bedrogen. Al wat wij schreven over hunne facade vlaamschgezindheid is echt en blijft recht, al hunne vlaamsche opschriften in hun fameusen stoet gedragen zijn oogenverblin- Een jonge heer, eerste guit, die in ossen handel dreef, en Mononkel extra kende, en .ook om te smooren de derde plaats was bin nen gegaan, reikte hem vriendelijk de hand toedag heer burgemeester van Rombroek God mynheer Jan, zijt gy datwat geluk u hier aan te treffen kom geef mij wat vuur aan mijne cigaar. Hebt gij nooit Hasselt gezien, begon de guit. Nooit, mijnheer Jan, en ik ben er van zin nu af te tredenweet gij mij nergens geene nieuwe drytooten te koop ik heb een ongeluk gehad. Ja wel, heer burgemeester, ik zal u naar den hoedenwinkel vergezellen maar gij blyft te Hasselt toch vernachten Dat kan ik wel doen. Ondertusschen bleef het konvooi te Hasselt stil, en traden zii beiden het vaartuig uit, en arm aan arm den steenweg af op de stad aan. Een van mijnheer Jan zijne vrienden kwam bij hen beiden. Mijnheer Jan zei eenige woorden in het fransch tot zijnen makker, die schielyk meteen lachend ge zicht den Zomerbuin binnenliep bij de mu ziekanten, daar verzameld om voor aan staanden zondag eene repetitie te houden. Stil! luistert eens! riep deze: eene kluchtMijnheer Jan komt daar met eenen boerenburgemëester aangeland, juist Sint Niklaas. Gy moet u nu eens gedragen gelijü het behoort, niet lachen verstaat gij. Gij, sprak hij tot den muziekmeester, gij gaat daar «Ie zaal in en doet eene flesch cham pagne opdienen blijft maar drinken tot dat wij by u zullen komen gy zult dan wel zien dingWoeste, Bethune en De Sadeleer zijn de eijanden der taal van den vlaamschen boer, dat zullen zy laten zien, wij herhalen 't nog, met de aanstaande stemming over de Coremanswet, en zooals altijd zullen de Klauwaerts en Breydelszonen zwijgen als een graf, dit laat Geeraard voorzien in zijn nummer van 29 Juli. schrijvende Klauwaerts en Breydelzonen, zullen voort doen zooals zij gewoon zijn, vrij, vrank (hum hum hum hum atisch en dapper de belangen der katholieke vlaam sche zaak voorstaan, daar, hoe en wanneer ze 't noodig zullen denken. Dit willen zeggen wanneer Woeste en consoortenhet lUHHli^zullen «leuken, want iedereen weet dat aide potaarden katholieke vlaamsche leeuwkens maar noo dig mogen denken, wanneer hunne geld schieters hun denken goedgekeurd en gewo gen hebben. Altijd onder den hiel dergrooten hoe antivlaamschgezind ze ook zijn mogen om der wille van het smeer, dat is de leuze. lieden Zondag heeft het Vlaggefeest der katholieke Klau waertsgilde plaats, misschien zullen de katholieken Senatoren en Volks vertegenwoordigers op deGroote Meeting ter dier gelegenheid in den Katholieken Werk manskring belegd, hunne zienswijze laten kennen over de hoogdravende vlaamsche eischen der katholieken van Geeraardsber gen, want zonder eenigen twijfel zullen al de klerikale Representanten in onze muren zijn om beloften en wy watergretig uit te dee- !--n aan degenen die zoo slaafsch voor hen in het stof kruipen. Pol van 't Hemelrijk. Wij hebben de eer Ued. met uwe familie uit te noodigen tot het Gi*oot Turnfeest welke wij inrichten in den Hof van 't Lokaal Plezanten Hof op Zondag 5 Oogst aan staande, om 4 uren zeer stipt. Ons programma bevat de oefeningen uit gevoerd op den kampstrijd van Marchienne- au-Ponten de schitterende uitslag welke wij'in dezen wedstrijd bekomen hebben doet ons hopen dat Gij, door uw vereerend bezoek aan het feest, den vooruitgang der Gram- niontoise zult waardeeren. Na het Feest Groot geprlvcerd Dol. Namens het Bestuur De Sekretaris, De Ontvanger, Alb. Hens. De Smet. De Voorzitter-Bestuurder, R. Fischlowitz. NB. In geval van slecht weder zal 't Feest plaats hebben in de Zaal. Programme de la Fête i lrc Partie 1. Postillon. 2. Concours de Section par les Pupil les, (lr prix). 3. Boxe par les adultes, (lr prix d'oxcellence) 4. Ballet chinois, pupiiles, (lr prix). 10 minutes de repos. 2° Pcrtie 5. Concours de sections par les adultes, (P Prix). Mouvement:; d'ensemble imposes. I) Ree. c) Sautoir. 0. Exereices au fleuret. a) Logons. b) Assaut entre Amateurs. 7. Poses de Lutte. 8. Pyramides, (lrprix d'honnour). Geeraar«l.sl>ergei&. Naar wij ver nomen hoeft Mr Lucien Hooghuys onzer stad, in de wedstrijden der Schilderschool van St. Josse-ten-Noode-Brussel, den lc prijs met groote onderscheiding bekomen. Onze Ijeste gelukwenschen aan den primus en zijne geachte ouders. Eureka De slimme Beiaard heeft het nog eens gevonden beweert dat zeeversblad nu niet dat de Fransche framassons, daarin ge holpen door de Belgische vrijmetselaars, meer dan duizend vrije katholieke scholen komen te sluiten in Frankrijk Wat hebben wij Belgen nu te zien met hetgeen er in Frankrijk gebeurt en wat heeft vooral de onnoozele Beiaard zich daarmede te be moeien Maar wat gezegd, Beiaard van hetgeen gebeurt in ons gebenedijd landeken. waar alles behalve op de perfekste wijze geschiedt Is daar geen stof genoeg om uwe vriendjes tot stuiptrekkens toe op 't pijnbanksken te zetten Doch, vooral nog bepaal ik mij u te wat u te doen staat. J£n gy, gjng hij tot de muziekanten voort, in twee rijen den tuin uit tot aan den ingang wacht daar tot dat ik u zal teeken doen van te spelen. Gij kent het hollandsch nationaal lied Wien Nederlandschbloed in d'adren vloeit. Van Vreemde smarten vry enz. Wel dat vangt gij aan de basinstrumen- ten kunnen spelen of zingen, gelijk gij dat goed vindt. Hiermede trok hij Mononkel Kwinten en mijnheer Jan te gemoet den steenweg op naar Heeren, hij naderde hen en zegde, ik weet niet of wij vandaag de eer niet hebben den heer Burgemeester van Rombroek te Hasselt te ontmoeten Jawel, zei Mononkel, ik ben de burge meester van Rombroek. Goede God en de guit, nam hem bij de hand,wat vreugde uwe gestrengheid hier ten lande te zien Gy kent mij dan vroeg Mononkel. Of ik u ken, heer burgemeester? Gij zijt immers de heer burgemeester van Rom broek. ziet ge wel en uwe kinders, hoe ma ken het die Mijne kinders ik heb geene kinders, ik ben nog jongman. Juistjuistdat wil ik ook zeggen uwe kinders, dat is te zeggen uwe gemeentena- ren? Want uw bestuur is waarlijk een vader lijk bestuur van zoo lange jaren. Ik heb u, zoo ik meen, in den Haag nog aangetroffen In den Haag 1 daar ben ik nooit ge weest. Juistjuistdat wil ik ook zeggen, uw naam als burgemeester vragen hoeveel officieele onderwijsgestich ten onze brave katholieke kopstukken in België reeds afgeschaft hebben sedert 1884 en hoeveel onderwijzers zij sedert hetzelfde jaar af op straat hebben gezet. Anderzijds, waarom moet je altijd dien vreemden zeever aan je lezers opdisschén,als ge stof genoeg vindt, voor "t opstellen van uw blad, bij ons plaatselijk model-gemeente bestuur Waarom moet je, die voor recht vaardigheid strijdt, je vriendjes sparen Ware ik in je plaats, ik deed den diep be proef de lasten betalers van Sottegem uit schijnen hoe hier met onze duurgewonnen centen wordt omgesprongen. Immers, zijn het niet onze fijnvrome ka tholieke gemeenteraadsleden die,door hunne groote bevoegdheden en wijs beleid in zake exploitatie der electriciteit, de gemeente Sottegem gansch ten onderbrengen Zijn zy het niet die, toen er sprake was de electrici- citeit in te richten, de wijze en nochtans ge gronde raadgevingender liljerale minderheid Oioewei daaronder meer lie voegde mannen,) verwierpenPZijn zij het niet die den dienst d< -r electriciteit ontredderden door hem aan de zorgen toe te vertrouwen van aansch onbe voegde bedienden,tot dusverre dat, slechts na 4 jaren exploiteeren,alles versleten en gebro ken is en de alles behalve rijke en bloeiende gemeente Sottegem, hoewel over «Toote in komsten beschikkende, hare schulden.in dit zelfde tijdstip met ongeveer 200,000 zegge tweehonderdduizend frank heeft zien aan groeien? ziin het diezelfde competente raads leden niet die, de slechte gevolgen hunner algeheele onbevoegdheid inziende, na lang lieraadslagen tusschen vriendjes in den ka tholieken kring, er eindelijk toebesloten zich kost wat kost van den electriciteitsdienst te ontmaken, en te dien einde, in eene zelfde zitting van den Gemeenteraad en weer on danks de raadgevingen der liberale minder heid, het lastkohier goedkeurden, waarbij de exploitatie der electriciteit van en met 1 Oc tober 1906 af, onder zeer onvoordeelige voor waarden voor de gemeente, wordt overge dragen, aan eene vreemde vennootschap Ik zeg,Beiaard;onder zeer onvoordeelige oom •- waarden,inderdaad de vergunninghoudende vennootschap betaaltaande gemeente slechts 5t. h. intrest op een kapitaal van 150.000 frank per jaar verbruik en alle door den ver gunninghouder noodig gevonden verande ringen op hare kosten uit te voeren! Zal de gemeente met hare 7500 frank intrest, de jaarlijks noodig geoordeelde werken kunnen uitvoeren Geheim Hoe zal zij haar kapi taal amortiseeren Regeheim-! Zeg slimme en vooruitziende Beiaard,staan wij hier niet .voor eene aanstaande bankroetPRe regehei m De goedwillige lastenbetalers van Sottegem worden wellicht daarover breedvoeriger in gelicht. Kunt ge me niet zeggen, vriend Beiaard, hoeveel onze gemeenteschuld voora l nog be draagt! Ik geloof wel dat wij reeds over 't half millioen zijn, en dit alles door de fout van de fijnvrome Gemeente-deputes waarmede wii sedert meer dan 30 jaren begunstigd en benijd worden In zake financiën, wellicht gaan onze Sottegemsche primussen het huidig kabinetshoofd, de nieuw gebakken Graaf De Smet De Nayer, nog te bóven. Wil je, Beiaard ook zoo goed zijn kond te maken hoe het staat met de kermis-affiches van Sottegem Staan de financien der ge meente dan zoo slecht, dat je vrienden de daartoe noodige geringe kosten moeten be sparen om de twee eindjes van 't jaar aan een te knoopen Mij is nochtans bekend dat er evenveel luisterlijke feesten als op voor gaande jaren zullen gegeven worden! Zal het misschien volstaan het jaartal van de zoo goed gelukte en alomvei•maai -de kennis-a f- fiche van verleden jaar te veranderen In dit geval, en ware ik in je plaats, ik ried den vriendjes aan een concours uit te schrijven voor de inwoners die nog de zoo goedgelukte n alom vermaarde kunstaffiche van ver ledenjaar bezitten, dat ware immers eene groote aantrekkelijkheid te meer voor do reeds zoo talrijk voorziene Kermisfeesten Wat schoon vooruitzicht niet waar, vriend Beiaardvoor de neringdoeners Als ze nu maar content zijn Tot weerziens, vriend Beiaard. Dreyfus. De manier waarop de betaling der melk geschiedt in de samenwerkende melkerijen, schijnt bij eerste opzicht zoo eenvoudig dat men moeite heeft om aan te nemen dat er melkeryen zijn, welke fantatische berekenin gen maken om de oogen hunner leden te ver blinden. In bijna al de melkerijen wordt de rijkdom der melk bepaald doormiddel van den boter- meter van Dr Gerber. Ah, ja heeft de koning al van ons ge sproken, toen wij onzen jubile vierden, zie Mononkel. Juistjuistdat is het ook, eenen jubilè van vjp-en-twintig jaar burgemeester schap. Waarvan weet gy dat het een jubilé van vijf-en-twintig jaar was Wel, heer burgemeester, al de dagbla den van Belgie hebben er van vol gestaan. Gij zoudt zeggen, antwoordde Monon kel Kwinten met eene dichterlijke fierheid. Het spel komt op den wagen, zei mijn heer Jan, ga maar voort, vandaag gaan wij eens lachen Eene schuiftrompet blies ondertusschen eene schaterende kwint, ut, mi, sol, Wat is dat vroeg Mononkel huiverig. Wel, heer burgemeester, hernam mijn heer Jan, dat is onze harmonie, die daar te wachten staat om Uwe Gestrengheid te ont halen. Om ons te onthalen vroeg Mononkel met twee groote en verwonderde oogeri Ja, heer burgemeester van Rombroek, be gon weer de guit, onze heer gouverneur dei- provincie Limburg heeft ons de eer aange daan een muziekfeest byte wonen; maar zoodra hij vernam dat Uwe Gestrengheid op reis was en te Hasselt ging aankomen, heelt hij ons verzocht u te gemoet te komen. Het is namens den heer gouverneur dat ik Uwe Gestrengheid op het grondgebied van Lim burg kon welkom heeten. Mononkel stond als van den bliksem ge slagen bezag mijnheer Jan, bezag de lucht, bezag de boowen van den steenweg en sloeg Door deze bepaling bekomt men niet het botergehalte, maar liet vet gehalte van eenen kilo melk. Nemen wij, bij voorbeeld aan, dat 900 grammen vet overeenkomen met 1 kilo boter, 300 kilogr. melk, welke 33 graden ge ven met den toestel van Gerber, zullen 9 k. 900 vet bevatten, overeenkomende met 10 k. 890 boter. Denkilo boter aan 3 fr. genomen, zullen deze 300 kg. melk, 10.890 x 3 32,67 fr. opbrengen en de kilo vet zal betaald worden aan 3267 3 fr. 30. 99 l)e melkerijen, waarde betaling op het be rekend gewicht boter gesteund is, zullen de boter aan 3fr. betalen, en deze, welke de ki los vet betalen, zullen het doen aan 3,30 fr. In beide gevallen krijgt de melkleveraar de zelfde som. Dat is eenvoudig, zooals men ziet, maar voor zekere melkerijen, is het te eenvoudig. Deze wijze van betaling werpt immers geen zand in de oogen der landbouwers. En men is er op uit te doen geloovcn aan de landbou wers dat, uit genegenheid voor hen, de fabri kant hunne boter aan zulken hoogen prijs betaalt, dat hij er geld moet aan toesteken. Met cyfers kan men inderdaad goochelen en doen wat men wil. Dat nijverheidsmelkerijen tot zulke handel wijze hunne toevlucht hebben, is te verstaan, maar waarom samenwerkende maatschap pijen dat ook zouden doen, is moeilijk om be grijpen. Misschien zal men beweren dat het is om reden van de mededinging.welke som mige melkerijen elkander aandoen, en uit noodzakelijkheid, om meer en meer leden aan te winnen, liet is droevig te moeten be- statigen dat men tot zulke middels zynen toevrucht neemt om het vertrouwen der landbouwers te verwerven, want dat ver trouwen is gouw te niet, van zoohaast de handelwijze bekend is. De wedijver onder samenwerkende mel kerijen moet maar bestaan om de bereiding te verbeteren, de hoedanigheid der boter te verbeteren, den verkoopprijs ervan te ver- hoogen, de winsten voor de landbouwers te vermeerderen. Men mag zeggen dat in 't algemeen daar waar men genoodzaakt is, den prijs dec boter in schijn te verhoo^en men om reden vaneene slechte bereiding (Ier boter, verplicht is zand in de oogen te werpen. Want het is niet aan te nemen dat eene melkerij aan hare leden of leveraars meer betale dan zij kan trekken uit de boter, die zy bereid, of het moet zijn met een weinig loffelijk doel. In de laatste tijden, toen de prijs der boter boned, n de 3 frank was, lie taalde men in zekeiv nijverheids- en andere melkerijen den kilo vet aan 3fr. 70. Wij hebben ons de moeite getroost, de maandbriefjes van eenige leden van deze melkerijen na te zien. wij hebben hunne melk onderzocht, en wij bevonden, hetgeen waaraan wij ons verwacht hadden, dat menden rykdom der melk in evenredig heid verminderd had. B. v., melk, die 33 graden melk bevatte, was aangeteekeml met 27. In de melkeryen waar men rechtzinnig re kening houdt, zouden 300 kg. van deze melk aan 33 graden 9 k. 900 vet gegeven hebben, die betaald tegen drie frank dertig, 32 fr. 67 zouden opgebracht hebben, terwijl in de mel kerijen waarvan men het gehalte op 27 gra den gerekend had, betaald wierd aan 3 fr. 70 den kilo vet en maar 300 X 27 X 3,70 —29 fr. 97 opbracht. De hooge prijs van 3 fr. 70 per kilo vet ver blindt de eenvoudige landlieden, terwijl met der daad zij veel min ontvangen dan hun ver schuldigd is. Het is noodig, zulke handelwijze te schand vlekken, die ten slotte, veel schade berok kent aan de melkerijen die eerlijk betalen. Indien de landbouwers, in plaats van zich in zulke strikken te laten vangen, de moeite deden eens uit te rekenen wat zii bekomen per liter m"lk dien zii aan de melkerij leve ren, zij zouden onmiddelyk ondervinden of zij eerlijk behandeld worden en waar hunne belangen best gevrijwaard zijn. Lokaal Concordia Schoolstraat Aalst. Do repetition zullen to beginnen van don 8 Augustus aanstaande, regelmatig plaats hebben den WoehsiLu/ en den Vrydog van iedere week, telkens a) voor de leerlingen, van 7 3/4 tot 9 uren 's avonds b) voor <lo volwassenen van 9 tot 10 1/2 u. 's avonds. In het belang; der Maatschappij en niet vooruitzicht op feesten in net winterseizoen 1906-1907 te geven, worden deleden vriendelijk verzocht al de repetition bij te wonen, en slechts dan te ontbreken wanneer zij hunne afwezigheid met gegronde redens kunnen recht vaardigen. Jongelingen die begeeren lid te worden kunnen zich laten inschrijven op do dagen der oefenstonden, ten lo kale. ijlings in de handen maar hoe kon de heer gouverneur toch weten dat wij op reis wa ren Niets zoo eenvoudig ging de guit voort, de telegraaf heeft gespeeld. Mononkel meende dat de telegraaf een bei aard was vroeg met zeker wantrouwen klokken die gij van Lanaken tot Brussel kunt hooren Oh, zoo gemakkelijk! ging de snaak voort, die klokken zijn daar op ingericht, en luiden altijd als er een bijzonder person naadje met den ijzeren weg op gang is. Gij hebt er im mers de proef van, lieer burgemeester, hoe anders zouden wij uwe aankomst geweten hebben en u te gemoet komen Deze laatste opmerking sloeg Mononkel den nek in 't is ook waar, zei hij, en stapt aan den arm van mijnheer Jan den zomer- tuin nabij. Ik wou, schudde Mononkel met het hoofd, dat ik nu maar eenen hoed hadde hoe zal ik mij blootshoofd bij den heer gou verneur aanbieden Bah dat is niets, zei mijnheer Jan, ik zal u den mynen geven ik heb nog een reis- klakje in den zak, dat zal ik aandoen. Mononkel plaatste gewillig het bruin pol kahoedje van mynheer Jan op het hoofd. Op dit oogen blik kwam juist een priester voor bij Mononkei meende hem te groeten, maar daar hij den vooruitschietenden bek van den drijtoot gewoon was, pakt hij mis en grijpt in de lucht. Neen! dat ding begeer ik niet oj) den kop! ook werpt hij 't polkahoedje weg nog liever blootshoofd I die mode, die ver domde mode zoo een hoed of geen, dat komt overeen uit. (Wordt voortgezet.)

De Volksvriend | 1906 | | pagina 2