Mononkel Kwinten De Volksvriend van het Arrondissement Aalst 2 Geeraardsbergen Uit Sottegem. Uit Meldert. iiiiij van m Gemeenteraad geweld aan te doen, zich in geen slecht postuur stellen. Eigenlijk beschouwd bedrijven zij eene zuiver afgeteekende daad van omkooperij. Zouden zij het durven bedenken om, in een proces, de Magis traten geld aan te bieden De strenge toch billijke veroordeeling die ze zouden oploopen, zou hun voor altijd den lust ontnemen om te herbe ginnen. Doen ze nu wel iets anders ten op zichte van den Heer Verstonden ze wel degelijk hun «eeu wig belang» dan zouden zij hun goud den armen schenken in plaats van de geestelijkheid er mede te overstelpen. Heeft Jesus niet gezegd dat een enkel glas water in zijnen naam gege ven honderdvoudig zou vergoed wor den Hunne mildadigheid ten opzichte der onterfden van de fortuin zou zwaar wegen in de balans van den Rechter, die arm leefde en stierf en geen steen had om 't hoofd te rusten te leggen. Den dag van 't laatst oordeel zou hun veel worden vergeven, omdat zij veel zouden bemind hebben. Ziedaar hoe een goed christen zou moeten denken en handelenen ziedaar wat de geestelijken aan de geloovigen moeten zeggenindien zij wezenlijk hunne heilige zending begrepen. Maar zoo verstaan onze priesters hun plicht niet. Zij eerst en vóór alles. De armen daarna.... als er nog wat overblijft De spreuk indachtig Rust Roest zoo gaf La Gramraontoise pas weergekomen van den kampstrijd van Marchienne-au-Pont, waar zij zoovele lauweren plukte, ons zondag laatst haar tweede Zomerfeest in haar schoon lokaal De Plezante Hof. Groot was de toeloop van 't volk om onze dappere Turners te komen bewonderen en te vieren.De geuzenzon,die bij 't feest tegen woordig was, liet toe gansch het programma uit te voeren in den zoo heerlijken hof. Na wel geturnd te hebben, hebben onze jongelingen tot laat in den nacht met menig mooi meisje gedanst. Het Komiteit der Liberale JongeWachtgaat voorstellen, gezien den overgrooten bijval van verleden jaar, twee luisterlijke Dans feesten te geven Zondag 26 Oogst en Zondag 2 September. Wat het Avondmaal van 's Vrijdagskermis betreft, dat zal zonder twijfel behouden wor den door de Algemeene Vergadering. Deze heeft plaats, heden Zondag om 4 uren namiddag, by Mijnheer Pieter De Fru. Het Zondagblad heeft de eer het geëerd publiek bekend te maken dat sieur Paul Guillemin, gewezen Luitenant van Priester Daens, het Eereteeken van eerste klas heeft ontvangen, voor bewezene diensten als Voor zitter en stichter der Maatschappij Vrouw en Kind 't was onder dien naam dat hij de Geeraardsbergsche afdeeling der Daensis- ten partij stichtte en dat zij deelnam aan de Betooging van Ninove. Sedert dien is het heerschap kartondemo- kraat geworden en draait, zooals lionpapa, naar den wind. Bon chien, chasse de race. Het Zondagblad spreekt deze maal noch van Sjirip, noenvan vuile tanden, want «Vrouw en Kind is sedert dien gemuilband gewor den. Eerbied voor de dooilen. Toen over eenige dagen het blyde nieuws bliksemsnel de wereld door verhandigd wierd dat Dreyfus, den droevigen martelaar van 't Duivelseiland, eindelijk in zijne eer hersteld was, ging in alle eerlijke harten een erkentelijk aandenken op aan hen die zich opofferden, hun heil en goed ten pande stel den om den onschuldigen kapitein die zij zelf niet kenden aan zijne onmeedoogende beulen te ontrukken door de waarheid te doen zege pralen. Zelfs de katholieke dagbladen van Frrnkryk schandvlekken de bedriegeryen Mengelwerk van den 12 Oogst 1906. EENE KAROTTE door II. Do Cock-Crelen. IV. Hoe Mononkel Kwinten het Hollandsch goevernement vertegenwoordigd en een nieuwen hoed hoopt. By deze woorden stonden zij aan den in gang van den zomertuin de guit gaf een teeken en de muziekanten hieven plechtig het Hollandsch nationale lied voor Monon kel aan. Deze echter verschoot op de onver wachte slagen van den trombal, greep myn heer Jan angstig met den arm en vroeg wat is dat wat is dat Luister, sprak mijnheer Jan gij kent toch het nationaal lied van Holland wel Gij hebt gelijk, wreef Mononkel zich in de handen, nu l>en ik weer te huis.... had ik maar eenen hoed zuchtte hy erbarmelijk. Daar moet gy niet omgeven een burge meester heeft geenen hoed noodig: de code civil spreekt immers maar enkelyk van een sjerp. Wat dat betreft, sprak Mononkel. die heb ik in myne teseh. En by deze woorden trok hy de oranjekleur te voorschyn. van den ('dat-major en lieten niet na hulde te brongen aan de rechtschapenh id en de karaktergrootheid van Piquart, Scheurer- Kestner, Zola en meer andere martelaars voor de rechtvaardigheid. In Geeraadsbergen wordt een soort versleten weekblad uitgegeven Zondagblad genaamd, krioelende van taalfouten en die bij tijds nog eens interessant is wanneer het iiaarken- pluk speelt met Geeraard, het concurentie- blad of zoogezegde tribune-libregesticht door den vroege ren hoofdopstel lei- van de versleten Zondagsloore die den grooten apeteit van haren hoofdopsteller niet meer kon verzadigen. Ziehier geachte lezers in welke verhevene taal dit zeer katholiek Zondagblad uitwijdt over den overleden grootkampioen der waar heid den on vergetelijken Emiel Zola En Zola kent ge dien vriend, lezei', Herinnert ge U nog dat we eenige jaren een grafschrift voor dien franschen schrijcei' voorstelden. We geven 't nog eens voor dezen die 't zouden vergeten hebben Hier ligt, hier rot, hier stinkt de vorst der drekpoëten Sta, wandlaar, broek af En op zijn graf ges. Eerlijke lieden, die vuiligheid staat gedrukt in het Zondagblad van Geeraadsbergen. De walgelijke penneknecht die deze smeerlapperij over een doode uitbraakte zullen wij niet bestempelen, wij geven enkel deze kloosterpoëzy weer als voorbeeld naar welke verbeesting eene bekrompene oplei dingen blinde partijgeest kan lekten. En zulke lekt uur word in alle preek-en biechtstoelen aanbevolen tot uitbreiding der zedelijkheid Staats-Minister Woeste en Baron Leo de Bethune en gij M. De Sadeleer, Oud-V oor- zitter der Belgische Statenkamer wees fier over uwe pennelakeien en slijkwroeters, maar let op dat hunne uitwasemingen U niet versmachten. Pol van 't Hemelrijk. Hoe de hopboeren door 'tpastoors- bladje De Volksstem ingelicht worden. In het nummer van verleden week van 't pastoorsbladjê De Volksstern staat de liop- markt van Brussel Woensdag 1 Oogst en ziehier wat het schrijft Er zijn nog altijd weinig verhandelingen Aalst 1906, 70 a 80 frank. Poperinghe-Stad 33 fr, Poperinghe-Dorp 25 fr. Voor levering October-November zijn er eenige zeldzame verkoogers aan 55 frank en koópers aan 52 frank. Dus volgens dat bladje dat er altijd op boft de belangen der hopboeren het best te verdedigen, staat de hop 1906 van 70 a 80 frank. Ik geloof dat de feniks willen zeggen heeft 1905 en dat het eene drukfout is. Ook voor de Poperinghe-Stad 33 frank en voor Poperinghe-Dorp 25 frank in plaats van 60 a 70 frank, dat zal zonder twijfel nog een drukfout zijn Maar nu voor 't laatste den bouquet. 't Pastoorbladje kwoteert het nieuw gewas volgens de hopmarkt van Brussel van Woens dag 1 Oogst aan 55 en 52 frank,in plaats van 115 a 120 frank. Bravo jongen nu begin ik te twijfelen of het wel dr ukfouten zijn, ik geloof eerder dat gij met onze hopboeren de vyf minuten wilt houden. Indien de hoplioeren van Brabant en van onze streek met zulke inlichtingen tevreden zijn, dan moeten zy niet heel moeilijk geval len zijn. De hop van 't nieuw gewas 55 52 frank kwoteeren in plaats van 115 a 120 fr. dat kan er nog al door. Proficiat, pastoorsbladje dat verdient eene decoratie. Vier jaar geleden, vierden alhier de echt- genooten Frangois-Van der Schueren hun gouden bruiloft. Ter dier gelegenheid was het alsdan feest te Sottegem het gelukkig paar werd met geestdrift ten stadhuizo door den katholieken gemeenteraad ontvangen, prachtige zetels werden hun aangeboden en de wijn van eer aan hen en de menigvuldige bloedverwanten geschonken. De onkosten hierdoor veroorzaakt werden door den gemeenteraad, zoowel katholieken als liberalen, goedgekeurd. Nu, verleden week, vierden alhier echte brave en deftige lieden, de echtgenoten Po- Kom hier, kwam de guit by, ik zal Uwe Gestrengheid de sierpe helpen omdoen. Dat is het nu hij deed den oranje band rond den machtigen buik van Mononkel, deze begon te roepen wat drommelzoo nauw nieteen weinig losser gij zoudt iemand te bersten binden. De guit stond achter Mononkel's rug mui len te maken: neen, heer burgemeester; zoo is hij niet te vast gebonden; wat dunkt, u? Verdomd Blies Mononkel eene pramin. waarom heeft Trees de haak-en oogen niet wat verder gezetdie vrouwliè, die vrouw liè Mijnheer burgemeester sprak de guit al buigende voor Mononkel, gijzytde knapste heer van Europa. Meent gy dat Of ik dat meen het verwondert my dat gij niet getrouwd zyt. Hoe dat Zoo een knappe vent gelijk gy zijtik zou niet gaarne hebben dat gij lang te Hasselt bleeft: al de dames die u zullen zien worden nog piepelzot. Mononkel lachte gel ijk een schelm en be vroeg wat zegt gy daar Ja. dat zeg ik... Maar de muziekanten hielden.! eensklaps stil. Het buffetmeisje eene flinke 'deerne van eenen twintig jaar en die ook inde poets meèspeeldc, komt Mononkel toegetreden met eenen ruiker in de hand en spreekt hem aan. Heer Burgemeester van Roinbroek. devyn-Cordeels, hun gouden bruiloft. De Burgemeester werd ten bekwamen tijde ver wittigd en de vraag gedaan om een zelfde feest te hunner eer ten stadhuize in te rich ten. Maar hier was het mis, dit kon niet zijn Omreden dat er geen zaad in 't baksken is de muizen liggen inderdaad dood voor de kas dat de eléetriek gansch de gemeente kas heeft geplunderd en het te moeilijk was de ontvangst ten stadhuize te doen, wierd de billijke vraag van kant gewezen. De deftige en eerlijke jubilarissen met hunne bloedver wanten die zeer talrijk zijn, verschillen een weinig onder politiek opzicht met onze op- perbazen van t stadhuis. Zie daar Die zaak was spoedig gekend en de inwo ners van Sottegem, verontwaardigd over die ongehoorde en onbetamelijke handelwijze, vereenigden zich en nooit heeft men alhier zulk feest bijgewoond. Bijna aan alle huizen wapperde de nationale vlag en de bloemtui len den eerbiedwaardige jubilarissen aange boden waren menigvuldig, schoon en koste lijk. Des namiddags hebben de gelukkige eclitgenóoten in rijtuig bespannen met twee paarden en omringd door hunne kinderen, kleinkinderen en andere bloedverwanten de straten van Sottegem doorkruist onder de toejuichingen van al de inwoners, langs alle kanten werd de wijn van eer geschonken en werden bloemtuilen aangeboden. Groot is te Sottegem de verontwaardiging der familie en der inwoners, overal op den doortocht van den stoet hoorde men zeggen Schande! Schande, voorde stadhuisbazen. Nog eens heeft het katholiek en verblind ge meentebestuur van Sottegem bewezen, dat, onder politiek opzicht, het in alle omstandig heden twee maten en twee gewichten weet toe te passen. Rechtuit. Een nederig boerken uit Meldert, schrijft ons, dat hy door de laatste stormen plat ge ruïneerd is en er vele arme boeren zyn in <ïen omtrek wier vruchten van een heel jaar zwoegen door de slagregens en den geweldi gen hagel totaal zijn verwoest. De ongelukkige man vraagt ons of er voor hem en zijne rampzalige lotgenooten niets kan gedaan worden, door het katholiek Goe- vemement. We moeten helaas, kort endroef antwoor den, neen van het klerikaal Goevernement is er voor u niets te hopen Verleden jaar stelde onze Volkvertegen woordiger, M. liens, (van wien bijna weke lijks een artikel in ons blad verschijnt) in de kamers voor een krediet te stemmen van 5 millioen franken, om hulp te verleenen aan de slachtoffers der groote onweders. Het kle rikaal Goevernement verwierp dal voorstel, Woeste, Bethune en De Saedeleur stemden er ook tegen maar stemden integendeel de honderden millioeneri voor nieuwe, nutte- looze forten rond Antwerpen. Onze wreed beproefde landbouwers heb ben van de klerikalen dus niets te verwach ten. W ij zijn echter zeker, dat onze liberale Volksvertegenwoordiger M. Rens, zich 't lot der wreed geteisterde, boerkens zal ter herte trekken en hunne belangen, dapper zal ver dedigen. n Maandag 6 Oogst igoö. De Burgemeester opent de zitting ten 5 1/4 namiddag. De heer Leveau vraagt het woord en han delt over de werkstaking van het fabriek Marchant. Hij vraagt min den heer Burge meester tusschen te komen om die werksta king welke reeds zes weken duurt te doen eindigen. Hij doet uitschijnen dat er een misverstand bestaat en de werklieden zouden moeten recht hebben van 't Stedelijk Hulpfonds tegen de V erkelooshoid te trekken, aangezien er een brief bestond waarin de heer Marchant aan den heer Volksvertegenwoordiger Van Langendonck beloofd had, de werklieden ge durende acht dagen aan den nieuwen tarief te laten werken en hun volle loon zou be taald hebben. Wanneer de werklieden zich aanboden om te beginnen zijn zij weggezonden. Hij hoopt dat de Burgemeester zijn best zal doen en de zaak zal onderzoeken om tot een goed einde te brengen. Daarna legt den heer Lodewijk Burny die de plaats van M. De Waele inneemt den eed af en wordt in zijn ambt van gemeenteraads lid aangesteld. Ik ben de stad Hasselt en bied u dezen ruiker aan als een teeken van verbroedering tusschen het Hollandsch en Belgisch Lim burg. Vivat de Burgemeester van Rom broek. Mononkel nam statig den ruiker af, klopte het meisje op de schouders en zei luidkeels tot mijnheer Jan de stad Hasselt is poddorie nog al fraai De harmonie sloeg weèr het hollandsch nationaal lied aan, en Mononkel nu een wei nig meer verkloekt, begint te zingen dat het in de lucht druischt. Z(jne stem was klaar, helder en sterk,maar wild, zoodat de muzie kanten alle oogenblikken uit de maat geraakten. Mononkel echter zong maar door en sloeg de maat met den ruiter, welken hem het meisje had aangeboden. Nu trek ken wij den huize binnen, fluistert hem de guit in het oor de heer gouverneur zit u daar ongeduldig te wachten Maar Mononkel kreeg onverwacht eene koei in het oog op eene pelouse getuijerd ik weet niet of dat. geen hollandsch ras is Ja, wel, zei mijnheer- Jan, op de markt van Gorcum onlangs gekocht. En Mononkel ging op de koei aan de muziekanten met hem henen en hem met de koei in eenen ring gesloten en gepruischt van lachen. Ja, ja, het is hollandsch ras hoeveel kal vers heeft zij gehad, mynheer Jan Ik geloof twee. Ja, dat schijnt ook wel aan de horens. Maar. streek hy het beest met de hand over den strank en hief hij den staart op ik twij fel toch of het wel eene goede soort is voor- te vetten dat zeg ik niet; maar melk en boter daar zou ik sterk aan twijfelen. Zij is anders AI. Leveau. (In naam der minderheid) protesteert tegen de handelwijze van het Schepencollege in het opmaken der kiezers lijsten voorde samenstelling van den Werk- rechtersraad. Hij is verwonderd dat Mijnh. Burny aanvaard heeft. Reeds vroeger had hij recht zijn vader te vervangen, men heeft hem nooit erkend en om hem opnieuw werk zaam fe maken in de politiek heeft men hem lan<>-s 't achterpoortje van Werk en Nijver heids raad binnengemoffeld. Nog eens, doet de heer Leveau uitschij nen, hoe onrechtvaardig het College van Burgemeester en Schepenen heeft gehandeld in het nazien der ingediende reklaraen, die ze wetens en willens hebben verworpen, ter- Ni ijl de ongegronde klachten der katholieken tegenover de liberalen aanvaard werden. Niemand kan bewijzen dat Mr. Nijs even al de andere bakkers geen patroon is, enge zet hem op de lijst der werldieden en nog veel minder kan er bewezen worden dat M. Verbestel die ingeschreven stond op de voor- loopige kiezerslijsten als schrijnwerker, zijn stiel niet meer uitoefende en 't is het Sche pencollege en niet het Beroepshof die hem geschrabt heeft. Versehiili^e klerikale leden. Wendt u tot het Hof van Beroep. AI. Van iler Scheuren. Het Hof van Beroep heeft over de zaken niet gevonnisd of heeft niet onderzocht of de reklamen ge grond waren, ze zijn verworpen omdat ze niet geregistreerd waren. AH. Leveau. Herhaalt dat al de rekla men in regel werden opgemaaktde heer Ontvanger der registratie aan wie de stuk ken werden aangeboden ten einde ze te re- gistreeren, gaf ten antwoord, dat die forma liteit niet diende vervuld te worden, zulks doende steunde de heer Ontvanger zich o. a. op de zienswijsze van den heer Schieks, pro fessor in rechtsgeleerdheid aan de Katho lieke Hoogeschool te Leuven. Het Hof van Beroep nogthans beslist dat de verzoekschriften moesten geregistreerd zijn en omdat ze 't niet waren werden al de reklamen van de hand gewezen. Het is dus niet omdat de door ons ingedien de bezwaren niet bewezen en gegrond wa ren dat het Hof ze verworpen heeft. Het blijft dus vast dat gij, klerikaal, sche pencollege, de kiezerslijsten voor den Werk- rechtersraad onrechtvaardig en willekeurig hebt opgemaakt. Gij schrijft klerikalen in zonder recht en uwe tegenstrevers laat ge nveg Dat is echt schandalig het volk zal er zijn oordeel over vellen. AI. Vei'liulst. Ik vraag- het woord AI. tie Burgemeester, (bitsig) Ik geef u het woord niet. De Vraag voor het oprichten van Werk manshuizen op den eigendom der Filature et Filteries réumes aan de Breedestraat, wordt na ernstige opmerkingen verzonden naar de Sectie die Zaterdag aanstaande ten 11 ure 's morgends zal vergaderen. AI. Leveau. Deed opmerken dat met het Ixiuwen van zoo een groot getal woon huizen er aldaar vele kinderen zullen zijn, die daar aan hoveniers en landbouwers vele schade zullen berokkenen. 1 lij stelt voor er een plein te maken waar de kinderen zouden kunnen spelen. Er wordt beslist dat de Katholieke Kring, lokaal der Ddvonhalle in haren vorigentrant hersteld zar worden. De onkosten worden op 16300 fr. geschat, (aangenomen) Er wordt aangenomen eene nieuNve ge meentemeisjesschool te bouNven nevens het kappeleken van Beeckman aan den Ouden Denaermondschensteenweg op een grond toe- bohoorende aan het Amibureel. (aangeno men) AI. Van der Schueren. Doet opmer ken dat er verleden weekweereen ongeval door de Tram is veroorzaakt. Hij verzoekt den heer Burgemeester by de Maatschappij aan te dringen, om de tromp te bezigen, om dat er daar gedurig geschuifel is van treinen en hot publiek beter de aankomst van den tram zal kunnen onderscheiden. AI. Verhuist. Zegt een voorstel te moeten doen over de markten. AI. de Burgemeester. Gij hebt mij niets laten weten en kan u dus het woord niet geven. AI. Verhuist, doet opmerken dat hij zijn uitnoodigingsbrief te laat heeft ontvan- gen. De Burgemeester sluit de zitting en men gaat over tot de geheime zittimr. Wij meldden in ons vorig nummer het overlijden van M. Sonnlag, leeraaraande Staats-Middelbare School te Aalst. Verleden Maandag had de teraardebestel- nog al goed geknookt en gekruist, doch een Nveinig te hoog vanpooten. Wat hebt gy ze wel betaald, mijnheer Jan Zij behoort mij niet toe heer burgemeester, En Mononkel ging nog drij of viermaal rond de koei en sprak' gedurig 'tls toch hol landsch ras; zijn het kal vervaarzen goNveest? De heer gouverneur zal ongeduldig wor den Iaat ons binnen gaan zei de guit. Gij hebt gelijk zei MononkelEn 't muziek begon weêr te spelen en bracht Mononkel tot bij den zoogezegden gouverneur. Deze bij een tafeltje gezeten voor eene flesch cham pagne en twee glazen, springt ijlings op en komt Mononkel toe F Heer Burgemeester van Rombroek. Het zal uwe Gestrengheid nog wel ver heugen hoe onlangs Hunne beide Majesteiten Leopold us de eerste en Willem de derde te Luik eene vriendelijke bijeenkomst hielden. De verbroedering van beide natiën is uit de ze bijeenkomst als eene bloem van twee strengels voortgesproten. Dat is waar, zei Mononkel. De gouverneur gaat voort: De provincie Limburg zoo pijnlijk in tweëen gescheurd tijdens de vier- en-twintig artikels, gaat zich nu weer ver eenigen, en om deze vereeniging te bestati- gen verwelkomen wij u in de stad Hasselt en tevens in het Belgisch Limburg. Mononkel antwoordtIk had hier niet mee- rien stilte blijven; maar ik ben, poddorie! heer gouverneur toch blij dat ik hier ben. De stad Hasselt staat mij nog al aan, hé. ny daar riep hij op liet meisje. Wat meerTs, heer gouverneur, de eer die gij mij aandoet, zal niet verloren zyn ik ben een van de oud ste burgemeesters van het Hollandsch Lim- ling plaatsen M. Aerts, bestuurder derschool, sprak de volgende schoone lijkrede uit. Mijne Heer en, Andermaal hooft do Dood, die onmeodolgoude maai- ster, baar alles torneer vol lende zois Idindwog over 'slovens akker rondgezwaaid andermaal heeft zij haar vernielingswerk aangericht in het ond-rwijzond per soneel der Staats middelbare school van Aalst. Als bij tooverslag heeft zij een zijner verdionstvolle leden onerbarmelijk iiit zijn midden weggerukt en zoo komt het, dat mij heden de droeve taak is opgedra gen, een laatste hulde te brengen aan do dierbare nage dachtenis van den zoo zeer betreurden ambtgenoot en vriend tevens, M. Pieter Sonntag. Vooreen drietal dagen pas zaten wij nog gezellig ver- eenigd, vroolijk koutend 111 het blijde vooruitzicht der in aanbreek zijnde vacautie, die wat afleiding brengen ging aan de zoo afmattende leeraaretaak, wat rust gunnen zou aan den sedert maanden overspannen geest. En niemand onzer voorwaar dacht eraan, kon de mogelijkheid ervan vermoeden, dat nog dienzelfden dag de alles verstijrende adem der DikmI de levens krachten van eenen onzer voor immer uitdooven zou. Helaas enkele uren nadien slechts verspreidde zich bliksemsnel de verpletterende mare van het schielijk afsterven des geliefden ambtsbroeders, voor wiens stof felijk overschot de kille schoot der aarde thans wijd gapend openstaat. Verschijnen., verdwijnen aldus luidt de algemeene natuurwet. J)e zaadjes kiemen de jonge plantjes schieten aldra welig op, spreiden hunnen vollen wasdom ten toon, bloeien en dragen rijke vruchten, die eerlang tot rijpheid zullen gedijen. Met gretige oogen slaan wij haar gade en hoopvol be trouwen wij op een overvloedigen oogst. Maar komt dan een stormwind ze ontijdig knakken, de kostbare vruchten ten gronde werpen, ja volkomen verdelgen, dan is onze verwachting bitter teleurgesteld, dan lijden wij om de stoffelijke schade, welke de stoornis in de natuur ons berokkend heeft. En zóó, Mijne Heeren, is het toegegaan met onzen dierbaren afgestorvene den 24 Juni 1853, te Luxem burg, geboren, wies hij vol levenslust op tot een kloeken knaap hij ontwikkelde zich lichamelijk in de gun stigste omstandigheden tot mm frisschen jongeling, groeide alzoo op tot een krachtigen, volwassen man, die ziekte en ongeval scheen te mogen trotseeren. Oudor- tusschen.ontving hij het geestesvoedsel van lager en middelbaar onderwijs in zijne geboortestad, studeerde naderhand aan deGentsche hoogeschool, leeraarde aan het Brusselsch onderwijsgesticht Rachez, opende op eigen hand eene inrichting voor middelbare studiën te Vilvoorde, tot hij eindelijk, in 1883, tot regent benoemd werd bij de Staats middelbare school ter stede. Van dan af, Mijne Heeren, hebben het meerendeel uwer hem gekend, eenen forschen boom gelijk, in volle groeikracht, met heerlijke vruchten beladen. Ja. van dien stond aan heeft hij al de kostelijke gaven van geest ani hart kwistig aangeooden aan al, wie hem naderen wilden en talrijk zijn ze, die de vruchten van zijnen onverpoosden arbeid ruimschoots hebben genoten en die insgelijks de hunnen wilden opdienen. Ach een donderslag, als het ware, heeft zijn forsch gestel verbrijzeld zijn helder verstand is uitgedoofd zijn gulden hart klopt niet meer Treurig eindslot van 's mcnschen wankelbaar bestaan. Gedurende elf jaar ongeveer waarom zoo ras voorbij gevlogen heb ik hem van dichtbij werkzaam gezien ar. n de vorming en leiding der Aalstersche jeugd en ik reki n hel mij tot, plicht, hier eene laatste en openbare getuigenis af te leggen van zijne hooge vaksbekwaam- fioiu en zijn nauwgezet plichtsbetracliten. En gij, zijne leerlingen en oud-leerlingen, heeft hij niet steeds d.«u zijne uitgebreide en grondige kennis, zijn scln\,:id. r doorzicht, zijne onvermoeibare werk zaamheid, z.e)|'s dan wanneer de ziekte zijne krachtin spanning belemmerde, zijne voorbeeldige goedaardig heid uwe bewondering afgedwongen Was hij niet evenzeer uw vriend als uw meester? Niet enkel streefde hij er naar, uw vatbaren kindergeest met veelvuldige en nuttige kennis te verrijken, hij hield ook een zorgvol, wakend oog op uwe opvoeding door stichtend voorbeeld wekken, edele gevoelens storten in uwe j eug- dige harten, heilzamen raad toedienen was steeds het doel van zijn verheven pogen. ie telt af ile diensten, gedurende zijn leeraarschap bewezen Hoe velen hebben aan hem die kennis te danken, welke hen een eerlijke plaats in hot maat schappelijk leven inruimde V Ziedaar, Mijne Heeren, in gansch flauwe trekken den verdienstelijken leeraar afgeschetst. Eenige woorden slechts over den burger: openhartig heid van karakter rechtschapenheid, dienstvaardigheid te allen tijde en jegens eenieder, medelijden met eens anders onspoed, houschheid en vroolijkheid van ge moedsstemming. dit waren zijne meest kenmerkende hoedanigheden, waardoor hij elks genegenheid wist to winnen, die hem ieder tot vriend maakten. In zijnen warmen handdruk ging telkens iet van zijn warm hart over. En wat gezegd van den echtgenoot en vader Zoo het waar is, dat m.-n den boom aan zijne vruchten kent, dan is hij voorzeker een toonbeeld van echtgenoot en vader geweest. Inderdaad, hoe hartelijk minde hij de zijnen niet Hoe was hij steeds bezorgd over hen Alles, zelfs 't zwaarste, viel hem licht, wanneer het, het geluk der zijnen gold. Vaderlijke fierheid, innige zedfvol doening straalden uitzijn blik, wanneer zijne kiudo- II. welverdiende lauweren oogstten in den naijverigen levensstrijd. Van hem mag men met rechte zeggen: hij leefde voor de zijnen. >ofd" gade en kinderen, de slag, die u treft, dijk lu.rtgrievend; uw verlies is onmeetbaar en !r! onh' istolbaar.Laat vrij uwe tranen vloeien; Diep is wreedelij o, jammer! onfivrstelbaar.Laat vrij i; want geen afgestorvene word ooit. rechtmatiger be- wecud. Edoch, weet dat gij alleen niet jammertook wij, zijne vrienden en bekenden, voelen diep, heel diep hoe zielpijnigend de eeuwige scheiding valt. En onwillekeurig oppert zich nu de vraag Waarom tocli heeft Natuur zoo vroeg haren tol opgoeisclit? IJdele vraag Godes inzichten zijn geheim. Wie zal in zijne besluitselen doordringen Onwederroepelijk eilaas is zijne uitspraak. V. at voor troost aanvireu? Troost moet uit het eigen hart voortvloeien en alleen de tijd kan eenige leniging brengen aan onze zielesmart. Er blijft ons enkel over: christen onderwerping aan don wil van het allesbehccr- schend Wezen, dat do zaken op het best schikt en regelt gedweeë gelatenheid in het lot, hoe bitter het dan ook wezen moge. Waarde ambstbroeder, het goede, dat gij op uwe levensbaan zoo vrijgevig hebt gezaaid, kan hier beno den gewaardeerd doch niet naar verdienste beloond worden. Alleen de eeuwige Gerechtigheid kan naar he- buro-, ik heb mynen iubilé gedaan vraag het daar eens aan mijnheer Jan ik zal in Den Haag mijn beste doen om deze vereeniging nog te staven. Zij klapten allen in de handen en riepen bravobravissimo Ja, ging Mononkel voort, dat zal ik, pod dorie doen. De gouvemenr trok Mononkel bij.het tafeltje schonk twee glazen en verhief den beker Op de gezondheid van onzen lieer burgemeester van Rombroek, en op de vereeeigingvan het oude Limburg De harmonie begon weèr het nationaal lied te spelen, terwyl Mononkel en de gouver- neur de flesch champagne uitlapten. De guit kwam dan weer toe en zeiheer bur ineester, vergeef mij dat ik uiets verwittige. Ja, ja, zei Mononkel, blij toe, ik ken hier de gebruiken niet. Nu is het uwe beurt de gouverneur en de •muziekanten te vergasten gij vertegen woordigt het hollandsch gouvernement. Ja, ja gewis, en dat wil ik behoorlijk ver- tegenwoerdigen wat moet ik ten besten- ge ven Wel, mij dunkt eerst eenige flesschen St. Julien dan eenige flesschen Bourgogne en eindelijk omte sluiten,eenige flesschen cham pagne. Mononkel springt op, slaat met een kneu kel op de tafel en roepthela gij daar, man- zelle, vijftien flesschen St-Julien De vijftien flesschen waren seffens geblazen. De bour gogne volgde en daarna de champagne, zoo- dat zy allen eene krol aankregen. (Wordt voortgezet.)

De Volksvriend | 1906 | | pagina 2