RONDOM DE WERELD. Tooneel.- OORLOG, Liefdadigheid.- r i 1 LAND TE HUREN. Kerkelijk üieuws. HELDERGEM. In deze onlangs zoo AALST. Ja, menschen, t'Aalst. Zonda arond, kwam de genaamd» Leander D'Haose Tan de statie, als hij aan de ijzeren brug een soldaat ontmoet, zoo zat als een jenevertonne, en daarby afgekomen zonder congé. D'Haese zegde hem Hela jongen, ge moet my mijnen koffer terugzenden die ik u galeend heb; ik heb hem noodig. Op deze woorden sprong de soldaat, die zijn mes getrokken had, naar D'Haese en bracht hem een steek toe in de zy, schreeuwende Nèm, dor es uwen koffer Terzelrertijde gaf hij hem nog vier of vijf steken, zoodat het slachtoffer badende in zijn bloed neer viel hot rolk snelde toe en wrongen den soldaat het mes uit de hand,maar hij slibberdo uit de han den, sprong op den trein en vertrok naar zijn regi ment. 't Stekel verken is gekend 't staat by de genie. Om zulke stukkeu uit te steken, moet ge zeker ge nie hebben.... 't Zal dobbel solde zijn. Een pijnlijk en droef geval De knecht van M. baron Bethune,met een karabieu omgaan; eens klaps het geweer dat in stukken springt eu de hand vau den braven knecht die vermorzeld wordt, twee vingers en den duim weg Ze presumeeren dat het wapen gesprongen is door de kou, of te nijg inge stampt bij het laden wie zal het ons zeggen BRUSSEL. Er gaat daar wat om in dat Brus sel. Hoormaar Maandag morgend bood er zich op een policiebureel een persoon aan, die zegde Julien Leonard te heeten. Hij vroeg naar den offi cier van dienst om eene plainte neer te leggen, zeggende dat men dien nacht by hem ingebroken en gausch zijne woonst verdestruweerd had. Terwijl de policieagent den officier ging halen, maakte die zoogezegde Leonard zich meesfer van nen impermiable die daar hong, hij stool er den zijden zakdoek en eene zeeschuime pijp vau den coinraissaire daarmeè speelde de slimme tilou schampavie en toen den ongelnkkigou agent weêr- kwam, mocht hij eene klacht voor eigene rekening nederleggen. 400,000 Fit. gestolen. Zondag avond bij Mijuh. eu Mej. Cordeweener, op de Zuiderlaan. Zij hadden gedeeld over eenige weken van vader- zaliger, elk omtrent een half millioen. 't Geld van M. lag in den brandkofïer, 't paart van jufvrouw iu een ebbenhouten kofferken dat in hare slaapka mer stond, boven op een kasken. 't Is dat koft'erke dat zij meegenomen hebben iu de brandkas zijn zij niet iugeraakt. De dieven hebben het schooi gehad; M., Mej. en meid waren afwezig. Als M. thuis kwam om 7 uren, stond de deur half open er brandde licht in den gang, maar geen dieven meer te zien. De Koude. Nog dagelijks komt er van al le kanten nieuws dat er menschen vervriezen. Al- zoo vriezen is toch schrikkelijk 1 Op de Hoogstraat t« Brussel, vond men vrijdag morgend nen man n eene poort dood liggen. Te La Louvière, in de Walen, bij de echtgenooten Morelle, een kindjen van 5 maand lag vervrozen in zijn wiegsken. Wat verdriet voor die moedor 1... Nog te Brussel, aau de Hallepoort, twee jongelingen door de policie op genomen, half vervrozen. Ze waren ZAT. Twee u- ren heeft men gewerkt om de lappen terug in 't le ven te krijgen. 't Waren lotelingen jaau, 't en schol niet veel of ze waren voor eeuwig binnenge roepen 1... Als er iemand versteven is van de kou, wat moet ge dan doen Gij moogt hem in geene warme plaacs brengen eu zeker niet bij 't vuur, want dat ware zeer ge vaarlijk. Dekt hem goed, uitgenomen den mond eu de neusgaten wrijft hem zeer zachtjes om de warmto in 't bevrozeu lichaam te doen weèrkeeren. Een Schat. Te Brussel, op de Kathelijne- plaats, in den kelder van bakker Terniotte, heeft nen metsergast eenen schat ontdekt. Sakerbleu verscheidene steeneu potten vol goud. Dat is gebeurd over drij maanden en nu eu is dat maar uitgekomen. Ze spreken vau een half milli oen, maar de bakker zegt dat het fel overroepen is en dat hij den helft der som aan den metser ge geven heeft, 600 fr. De policie zoekt dien ridder van het traweel iererig op. Influenza. Menschen, do heks komt af Doet deuren en vensters toe! Zij resedeert te Brus sel en in d'omstreken. 80 briefdrrgers liggen met de fiawenza, en over de 100 champetters. ANTWERPEN. De Schelde ligt zoo goed als ▼ast. Geen een schip dat zich nog kan verroeren... DijDsdagisde overzetbood van Sint Auneken te middeu der Schelde moeten blijven steken, 't Volk mocht te voet naar 't Vlaamsch Hoofd terugkeeren alhouwel dit maar prijkeleus was, want Die gaat op :t ijs, Is niet wel wijs. Er is geen slag werk voor de vuartweikers d'er- moei loopt er de muren op. 't Is toch wel bitter Madame Joniaux heeft aan de liberale gazet l'Etoile eenen brief gezonden. Hij is frank en stout geschreven. Zij beweert dat zy onschuldig veroor deeld is veroordeeld. Wij accepteeren dat, Mad. maar gij leefdet toch boven uwen staat, gij troes- jelde geld af, gij zeurde in 't spel, gij zat met uwe zakken vol vergifpoeierkeus. Breugt dat eens alle maal goed, madammeken. Er is op de prinsjes nu al een liedje gemaakt t Is Madame Joniaux, Ze gaat naar Monaco, Ze neemt haar kaarten meê, En vau een maakt z'er twee, 'I Schijnt dat Madam niet veel weet in hare ver- oordeeling zij eet eu drinkt en slaapt zeer wel. SCHAARBEEK. Iu de laatst# loting 226 was het laagste nummer, teppeken. Nu, een loteliug, voor het trommelkeu staande, roept Let op, men heer de President, 226 is Yoor mij gedruktHij trekt, de commissaire-do-stiik leest af... 226 Dat is nu tocli kriees en 't is echt want het staat in den Corrió de Brissel. IlARLEROl. Woensdagavond, als de t" iu \au 9...Ü uit de statie vau Charleroi ging vertrek ken, word er geschoten iu eene koets van 1° klas. De garde springt toe.... Wat ziet hij Een jon- geliog, jijk gekleed, ligt uitgestrekt op de bank. deu revolver in de hand zij dragen hem iu de sta tie, waar hij sterft. Hij is van Jeumout, over jaar, neen, dees jaar had hij gelot. In zijne zakken rond men twee por tretten van een meiskeu. Oei, oei, slechte pampie- ren, mikmak, het hoofd op hol, door de fransche romans.... Slechte boeken, verpesten geest, De weelde is een kwade beest. HAESDONCK. Den 2 dezer maand was het lotiug te Beveren (Waas). Een jongen vau Cruybe- ke was met de lotelingen dier gemeente naar Be- veren gekomen. Naar 't schijnt moet men hem daar genever doen drinken hebben gelijk pompwater.... 's Nachts kouit hij thuis bij den boer te Cruybeke, waar hij woonde. Op de hofstee gekomen, door den drank be Iwelmd, meeuende dat hij aan zijn bed was, heef hij hem ontkleed, en in den sneeuw te slapen gelegd, 's Morgeus vond men hem dood- gevrozen. En uogmaar 16 jaren oud 't Is ver schrikkelijk Weeral door dien vervloekten genever RONSE. Twee kinders vervrozen gevonden, een manneken van 8 jaren eu zijn zusterken van 6 jaar. Zij waren in hun beddeken dicht bijeen ge kropen moeder lag in 't gasthuis... God uit den hoogen hemel, hoe ellendig. ST. HUBERT. -RondSt Hubert, in Luxem burg, zivervea talrijke beuden uitgehongerde ever zwijnen rond. Men heelt er al dood gevonden iu de sneeuw andere laten zich zunder wederstand doo- deu. De kleine vogelkens vallen dood neêr gelijk vlie gen. Arme beestjes OOSTENRIJK. De keizer van Oostenrijk heeft zijuen jubilee gevierd vau 50 jaar keizer. Tc dier gelegenheid heeft hij 250,000 florijnen gege- v«u om goedkoope werkmanshuizen te bouwen. Dank u, majesteit, in den naam van 't werkvolk. CONSTANIINOPEL. De moordenaar van Constantiuopel, die achtereenvolgens 12 menschen kapotmaakte, is aangehouden't is een ouderoffi cier. Het schijnt dat hij niet wel bij den zijnen was. NANCY. De gewezen beul vau Nancy, M. Spierkel, komt te sterven in den ouderdom van 81 jaar. De laatste, dien hij lialsrechtte, 't is veel ja ren geleden, was een zijner beste vrienden. Dat pakte hem zoo geweldig dat hij er op eenige uren sneeuwwit van werd. ITALIË. O dien leelijkeo dragonder! In Ita lië te Avelo, liet vierjarig dochterken "an zekeren Leoui was alleen fc'huis. Het kindje zag op vaders lessenaar een papierken liggen, «en briefkeD van 100 fr. meenende dat het een beeldeken, begon het ermeê te spelen; en gelijk kinders doen, wierp het eindelijk in liet vuur. Als vader 't huis kwam, en vernam wat er mot E t bankbriofken gebeurd was, schoot hij in eene helsche koleire en sneed met een snoeimes de rech terhand van zijn dochterken af..... Brrr! De brutale vader is op de vlucht. Wel, wel, wel! wat is liet koud geweest eu 't en is nog liet gedaan!... Wat zou men algezieu hebben zonder de goede menschen, maar gelukkiglijk in Aalst zijn milddadige herten die bijzonderlijk als het nood doet de beurs wijd open zetten.... Wat is er met deze dagen gegeven geweest Het Armbureel, de Sociëteit van den H. Vincentius, de Sociëteit der Christene Moeders, de Sociëteit van de H. Elisa beth, allen hebben wel hun beste gedaan om de lij denden ter hulp te komen. En dan, wat er in de particuliere huizen gegeven is, is ontzeggelijk. Eene goedhartige dame heeft voor haar deel twe» wagons kolen doen komen eu alles uitgedeeld. Bravo! zulke horten mogen er zijn. en geheel di wereld moet dat weten. O wat zegeningen zal Onze Lieve Heer over de stad Aalst gestort hebben met deze dagen voor hare groote liefdadigheid!... En zeggen dat die lappers van socialisteu in de Ka mers durven uitroepen Geene liefdadigheid, maar rechtveerdigheid n Wrij ook, wij lijn voor de rechtveerdigheid, maar als alles siecht gaat, wij zouden zeker tie menschen moeten laten sterven van honger Menschen! Menschen! ziet toch waar dat uw vrienden zijn Maar met al dat geven zijn de kassen der goede werken uitgeput en er zijn altyd noodlijdenden, winter en zomer De arme weduwen, de zieken en ook de familiën waar er 6 en 7 kinderen zijn hebben gedurig onderstand noo dig. En waar zullen die liefdadige Sociëteiten gaan om hare kassen te voorzien, tenzij nogmaals bij de goede zielen Gij allen dan die kunt en den gen van God begeert, deukt op de Sociëteit van den H. Vincentius eu op de Societeteit der Dames van de beide parochiën en als zy u komen zeggen Eene aalmoes voor onze Armen zend ze dan toch niet weg, want het is de Zegen van God dat gij uit uw huis soudt wegzenden. Liefde. God eraan, meesterlijk vervaardigd door den kuns tenaar Mathias Ceus van Gent. Men spreekt in g'heel de omstreek nog van die luisterrijke of schit terende verlichting die de Eerw. Paters toch zoo wel kunnen tot stichting van eenieder beschikken. De hemelsche zegeningen dier zending schijnen reeds over de lotelingen der parochie zijn nederge- komen want allen hebben er zich hier ook zooals teHeldergem uitgetrokken; (kan het iemand inte resseren?) 't waren Frans Crispeels, Gustave Van Vreckom en Eraile Van Wayenberghe. Nieuwen- hoven heeft zich ook niet te beklagen4 op 5 uit Theophiel De Jonghe, Joseph Commers, Ferdinand Maeslrancx en Spitaels Cesar, allen eenen goeden nummer geloot, ongelukkiglijk heeft Fredericus Pesters er eenen kleinen genomen. Daar op ue zekere middag, Luibreckts stoof uit was, ging hij bij zijnen goeden vriend Spiegels en vroeg hem: Vriend, mag ik myn bufstek eens in uwe boter eu op uw vuur braden, dan moogt ge Zondag uwen bouillie iu mijnen bouillon laten zooien Moest ik liggen, zij 't kort Maandeken, waar mijn broeder Jantje ligt, 'k deed den pap vervrie zen waar hij over den heerd hangt. 't Kan gebeuren dat 'twaar zou zijn, maar Lui- brecht had nog andere dingen tegengekomenhij was in een land geweest waar 't zoo geweldig vroos dat de vlamme van zijnen quinquent stijf stond van de koude. HOLLAN i). Een brief op reis. Te Philip pine (in Holland) van waar dat de goede mossels komen, ontving oveilaatst een mosselhandelaar 'nen brief, die in Juni van 't vorige jaar uit Iiou- baix op zijn adres verzonden was. Uit de poststem pels bleek dat de brief een reis gedaan had naar Amerika; van daar was hij verzonden naar Manil la, in de Pliillippijusche Eilanden, eindelijk kwam hij terug naar Roubaix, van waar hij ten slotte op zijn adres naar Holland opgestuurd werd. Eten die postbedienden van Roubaix dan nooit geen Philippiensche mossels, dat zij de stad Phi lippine niet weten liggen? WAVRE. Een geluk meteen ongeluk. Maandag w is het loting te Wavre. Door een of an der voorval was er geen een der 12 lotelingen van de gemeente Corroy tegenwoordig op het oogenbiik der trekking. De burgemeester lootte voor de telaatkomers en trok ze er alien uit. De mannen yan Wavre waren hevig kwaad op hunnen burgemeester; maar die van Corroy lach ten en sprongen. POLEN. 14 katholieke priesters, die in Janu ari laatst gevangen genomen waren, zijn op recht streeks bevel vau den Keizer van Rusland in vrij heid gesteldDie maatregel is te danken aan de tusschenkomst ran den Paus. Mijeheer de Uitgever, gij vraagdet over 14 da ge* aan hoeveel, de zoogezegde Volksvriend Alois, zijn landen van Nonkel giag verhuren Wel, zon der twijfel, die landen liggen in de nieuwe wereld eu in de nieuwe wereld moet alles veranderen tot zelf de landpachten toe,zoo leert M. Alois, ten min ste op andere gemeenten. Zijt dus gerust, Heer Opsteller, die vriend van 't volk welk hij zoo zoer bemint en de boeren wien hij in alles wil bevoordeelen, de boeren zullen geluk kig ayn met zoo eeneu eigenaar I lk beu zeker dat aan 20 of ten hoogste aan 25 fr. 't dagwand te ver krijgen zijn. En vraagt M. Alois den prijs van de oude wereld, 't is te zeggen 60, 70 fr., dan zal die heer, (nog eens, die boezemvriend van den armen boer en werkman) wel iets kunnen uitvinden al zei hij maar hetgeen hij vroeger nog gozegd heeft u De landen die ik soo duur verhuur zyn mijne lan den niet en als men hem Yroeg Van wien zyn ze dan d'Advokatenstreek kwam uit't Waren de goederen zijner vrouw !!f.... Fijn hé en bovenal welke boerenvriend, die heer Alois II... De boeren zullen hem nog een standbeeld met 'nen boer in de keel, die hij binnenspeeltmoeten oprichten; hij verdient het 1 Bowrken Wie. Maandag, 18. Uitgestelde feestdag van H. Joannes Chrysostomus, grooten kerkleeraar, van hooge welsprekendheid. Ook H. Simeon, marte laar. wiens vader Sint Jozefs broeder was, en zijne moeder Marias zuster. Woensdag, 20. H. Eleutherius, Bisschop belijder, geboren te Doornijk waar hij ten tijde van Cloris Bisschop werd, en later door de ketters ver moord. N. B. Zeventiende veijaardag der benoeming van Paus Leo XIII. Donderdag21. H. Ablebertus, Bisschop en belijder, geboren te Hamme, later Bisschop van Kamerijck, stierf in zijne geboorteplaats. Vrijdag22. Zetel van den H. Petrus te An- tiochië. Zaterdag23. H. Petrus Damiauus, Bisschop en kerkleeraar. vermaarde parochie is met den besten uitslag, eene groote Missie ge preekt door de Eerw. Paters Redemptoristen. Mo- ga het zaad, zoo mildig door de Missionnarisseu ga- strooid, rijke vruchten dragen ran vrede en geluk. Dat onze wensch zal verwezentlijk worden, dit ge tuigen on» de 1300 Comraunieëu die werden uitge deeld aan 820 communicanten. De Heer heeft reeds zijnen zegen geschonken aan de lotelingen Tien hebben gelot en allen zijn met eenen goeden nummer opgekomen. Waerebekewaar traveen alomgeachte hertelijke Pastoor eene zending ot Missie aan zijne parochianen bezorgd heeft; ge predikt door 2 Paters Capucienen, Pater Bernardus van Enghien en Pater Raymondus van Bergen, van 29 Januari tot 7 Februari. Dagelijks grooten toeloop van 't ware christene volk, niet alleenlijk van gansch VVaerebeke, maar van Galmaerde, Santbergen en voornameatlijk van Nieuweuhove. Zoo druk kwamen ze van hier af als dat het als eene ware begangenis was om 't avondsermoen van 6 uren te gaan aanhooren.... Op den dag van 'tslui- ten (WonderI), meer communieën dan inwoners; 't geen zeker een bewijs is dat do geburen meege daan hebben. Iedereen bewonderd hot prachtig Missiekruis met den indrtikwekkeuden gekruisten Rederijkkamer de Ca- tharinisten. Zondag 11. gaf de jeugdige Catharinis- tenmaatschappij haar derde en tevens laatste win terfeest. Het publiek alhoewel niet overstroomend was deftig en uitgelezen. lien Jood op 't politicburcel, waarin verscheidene jonge acteurs die nog nooit voordezen het tooneel betraden, voorkwamen, liep redelijk wel af. Daarop volgde bet. in Aalst zoowel bekende too- neelstukje De Nieuwjaarsnacht. Moeilijk wns de taak aan de spelers van dit stuk opgelegd, juist uit rede dat verscheidene tooneelkringen onzer stad liet reeds met, zooveel bijval hadden opgevoerd. Uitmuntend vervulde de heer Bom deu rol van don ouden Majoor. Ja zoo ontmoet men die oude strijders in deze wereld oud en stijf, maar noch tans ruw om iets te ondergaan ondanks den gevor- lerden leeftijdgoed van harte trots de verwilderde loopbaan welke ze doorgingen. Maar verhaasten wij ons den naam van onzen stadsgenoot Mr L. Teirlinkte laten volgen van in het dramaDzPn'es- ter hebben wij hem opgevolgd, om hem vervolgens in den Dronkaard en nu iu Nieuwjaarsnacht te ontmoeten. Met vreugde kunnen wij bestatigen, dat de hoer L. Teirlinck in die drij vakken wel is gelukt, en tevens, dat alhoewel die drij rollen trapsgewijze meer om meer ingewikkeld werden, hij het zich niet heeft laten verdrieten, maar met eenen stalen moed, eene onvermoeibare verduldig heid, zoo eigen aau zijn karakter is te werk ge gaan. Dank aan hem, dank aan den achtbaren too- ueelmeester Boex, dank aau allen die daar wedij verden heeft de Nieuwjaarsnacht der Catharinis- ten voor die der andere tooueelmeatschappijen niet moeten onderdoen. Eindelijk tot slot der feest, als einde dier rei voortreffelijke stukkeu dezen winter ten tooneele gebracht kwam het blijspel Hij is niet Jaloersch. Menige lachspier werd binst deze laatste uur, on der het volk in beweging gebracht. Ook het puik onzer Aalstersche Catholieke too- neelspelers was daar verzameldde h.h. Geeroms Van Hauwe, De Sadeleer, en Boex, die welke ook het vak moge zijn waarin hij optrede liet met zoo eene spitze nauwkeurigheid weet te vervullen. Tot slotte, richten wij namens gausch de stad eenen vurigen gelukwensch aan heel de Rederijk- kamer de Catbarinisten, en bijzonderlijk aau hum- nen ievervollen voorzitter, aan hunnen vlijtigen leider Leo Geeroms, en drukken terzelvertijd de hoop uit, het begin van liet volgende winterseizoen door iets bijzonders, iets buitengewoons van hun nen 't wege opgeluisterd te zien. Spot nimmer met Godot meteen heilige zaak.. Indien gij wilt ontgaan de Goddelijke wraak. ja, oorlog aan de buitenlieden door de socialisten en hunne aanhangers, 't Zijn de hoofd mannen dier wreede sekte die het verklaren. Le Peuple, het groot blad der socialisten, deelde over eenige dagen eenen omzendbrief mede ondertee kend door G. Serwy, eenen hunner opperbazen en waarin wij het volgende lezen Wij moeten ons thans tot de buitenlieden wenden om deze, gelijk hunne gezellen der steden en der nijverheidsstre- ken tot ons te brengenwij moeten ten lande gaan en daar den werkman en den kleinen burger stor» menderhand aan te vallen; het zijn onze gazetten de boerenbonden die ons hiertoe moeten de hand leenen. Dus nog eens, wel opgepast; is de oorlog verklaard aan de buitenmenschen, het is aan ons den buitenmensch te vermanen en hem toeroepen Vrienden, houdt een oog in 't zeil! laat u niet fop pen door die volk bedervers die u alles beloven zul len, en door hunne beloften uwe zakken ledig zul len laten; ja, wij zeggen meer; bestrijdt uwe vijan den, ziet ze vrij eu trauk in d'oogen en vereenigt u, maar onder wijze en beproefde mannen, onder mannen van 't oud geloof, die u oprecht het goede willeu, niet uit eigen belang, tot hunne eigene ver heffing, maar die u beminnen om u eigen zelt en zoo wij geleerd hebben, uitliefde tot God, eu om God. Pol,

De Volksstem | 1895 | | pagina 2