DE KAMERS. DENDERLEEUW. GEESTELIJKEN. MOERBEKE-P.EEHAUDSBEKGEN. mW- ongemakkelijk is een schat'in eene farai- Varia van 't nieuws. DRUIVEN. VERZOEK N iemverkerken. To Nieuwerkerken Naar Jerusalem. Men schr-,ft ons A A I CT De vaart werkers MMLO I goede me'nschen zijn zonder work de vaart is toegevro- zen. Eu geleefd moet er toch gedaan worden, vrouw en kinderen rjn mis schien thuis zonder eten of vuur... Het gemeentebestuur van Aalst heeft aan de Vaart werkers de toelating gegeven eene rondhaling te doen bij de brave menschen. Hel ri een champetter die de beurs draagt... Eere aan het Volkslie- vend gemeentebestuur van Aalst, en mochten de ieverige Vaartwerkers overal wel ontvangen worden. Baron Dhanis, de held uit den Congo, heeft onzen Zeer Eerw. Hoer Deken, die zijn oud Professor is. deze week te Aalst een bezoek gebracht.'t Laatste nies, ge weet wel, menschen, dat dwijlken van Brussel,dat wij met eene tang vast pakken om op onzen vuilbak te wer pen,valt nu alle dagen uit op De Volks stem.... Waarom?... Ten eersten om dat wij Christelijk zijn, ten tweeden omdat wij strijden voor 't lijdende volk. Maar och Cod den llecre, 't Laatste Nies en heeft maar 4 zinnen en 'uen be- zeiikoek, en 'l is moeilijk op een kind zonder kop een mutsken zetten... Het zelfde voor den Deudergalm, dio ons ook zoo onredelijk beschimpt en bespot. P A n L OIR. Vr. Kabaas 'twasdoef op den trein. M. Lodewijk, de naaste week, zelle y wachten nog naar uitverkoopers op da parochiën. Hartelijk dank aan al onze brave medehelpers. Schrijven op eenen kant van 't papier, a. u. b. Versch. briefwisselingen moeten an dermaal verschoven worden men ne me het dus niet kwalijk elk zal zijne beurt hebben.Achtb. Pol, te I). al los is in goede handen. Verschillige briefwisselaars zullen wij heden schrij ven. Hoort en onthoudt De Volks stemmen, pakken en abonnementen, vertrekken heden vrijdag morgend al les is hier in regel. Wie dus to rekla- meereu heeft, moet zich wenden naar den post of naar de statie, naar ons niet. r. F. te D. alles was nog bij tijds doet veel compl. weer, want uit ter oogen en is uit tor harten niet bij ons. En daarmee is elk vriendelijk gesaleweerd en zijn de boeken toe. LANDBOUW. Zondag 17 Februari, zulleu dc ge broeders Vau de Keere van Borsbeke, voordrachten geven over den uitslag der proefnemingen die te Borsbeke se dert vijf jaren op het gebied vau Land- bouwvruchten door devoornaamste boe ren dezer gemeente in 't groot gedaan werden. De Voordrachten zullen plaats heb ben als volgt Ten 8 uren voormiddag, in de school te Haeltertten 10 uren te Erpe, in hët Gemeentehuis ten 3 ure namiddag, iu de school te Welle. Dezelfde Voordrachten op 3 Febru ari gegeven in de gemeenten Vleckem, Mei re en Erondegem werden druk bij gewoond ou gretig aanhoord. Land bouwonderwijs door Landbouwers ge geven, is welkom op den buiten. AAN DE EERW. HE2REN Andermaal sturen wij proefnum mers der Volksstem. Zooals men ziet, wij doen al wat in onze macht is, om recht nuttig, vermakelijk te zijn. Wij hebben reeds doen zien wat wij willen. De overvloedige blijken van ge negenheid ons uit alle hoeken van Vlaanderen toegekomen, hebben ons diep getroffen en ons bestaan verzekert... Edoch, er zijn hier en daar nog achterblijvers (zelfs Aalstenaars en ons werk is zoo moeilijk, zoo lastig de onkosten loopen zoo hoog Allo, Vrienden, al die van U van daag eene Volksstem ontvangt, moet een abonnementje nemen, door achterstaanden bulletijn uit te snijden, te frankeeren met één centiem en naar ons Bureel te stu ren. De goede drukpers is het zaad dat in de toekomst zal wortel schieten. DE VOLKSSTEM. Simpels kwam te laat voor den trein. 't Zal mij niet meer voorval len, dacht hij, 'k zal d'uur van de sta tie nemen. Hij zocht naar zijn hor- logie.Tiens, zegde hij, nu ligt ze nog thuis, maar 't en geeft er niet aan en hij trok zijn portefoelie uit en schreef d'uur op. Toen dezer dagen bij het vertrek ken van den spoortrein van Gent naar Brussel, de lokomotief een buitenge woon scherp geluid liet hooren, zei eene zenuwachtige dame in de eerste klas tot eenen jongeling die naast haar zat Dat gaat door merg en been, ne waar Verschooning, Madame, ant woordde de jongeling, door Gent naar Brussel. Een troep soldaten trekt voorbij Moeder, vraagt Loken, waarvoor die nen de soldaten die geen muziek ma ken Wetsontwerpen worden tegenwoordig in over vloed neergelegd, uiochteu er eenige gestemd gera ken, het zou veel beter wezen. Dijnsdag alléén waren er wel vier of vijf neerge legd. Mijnheer Hoyois gaf lezing van een wetsontwerp waarbij de grondlasting werd verminderd. Iedereen wenscht het op den buiten want de boer ^lieeft het reeds lang genoeg al moeten ^betalen. Mijnheer Helleputte heeft een wetsvoorstel ge daan nopens den duur vau het werk. Er wordt daarop door M. Woeste gevraagd of men geene wo- derlandsche conferentie voorj de oplossing dezer kwestie zou kunnen bijeenroepen. Minister de Merode legt het ontwerp van over name van Congo neder. Belangrijke zaak Wat zal er vau komen 1 Zou de Congo aan ons land kunnen voordeelig zijn of zullen wij er zwaar onkosten meê hebben? Eene bijzondere commissie uit'21 leden wordt voor het onderzoekeu van de zaak samenge steld. Verder werd de regeering gemachtigd de ver schillige leeningen van 3 1/2 tot aan pari uit te be talen. Die wet begrijpt ook de omzetting van 3 1/2 in 3 t. h. Door die omzetting spaart de staatskas jaarlijks 6,500,000. Het is eene soort van belas ting op de actiën. Volgende brief is Vooruit gedwongen geweest op te nemen. Hofstade, 12 Februari 1895. Uwe briefwisselaar vau Aalst is zoo gelukkig als hij eenige burgers eu werkbazen kan aanvallen, dat hij zich alleenlijk de moeite niet doet zich af te vra gen of de aanklager wel geloofwaardig is. Ik ga u hier aanstonds inlichten. Lie man die u bedriegt en mijne meesters laakt, is een remplacant (nummer ver wisselaar) die sedert omtrent 3 jaren in de fabriek te Hofstade werkt. Gij weet welke naam die mannen bij het leger heb ben on zoo zijn zij ook in de n ij varheid. Toen hij in September laatst opnieuw bij het leger ingelijfd werd, was hij zeer verlegen hierdoor later zonder werk te vallen en verzocht mij te zor gen dat hij na zijne vrijstelling onmiddelijk zou mogen weder aan het werk gaan. Ik gaf hem die rerzekerisg. In October laatst, kwam hij terug en zonder uitstel gaf ik hem werk. In November laatst kwam hij in bezit van 't geld dat hem op zijn mas sa te goed kwam en kon zich niet meer gedragen naar het reglement der fabriek. Hij werd om diecre- den afgedankt. Op dit tijdstip wrok hij zichadoor zijne eerste briefwisseling in Vooruit. Intusschen liep de man zonder werk. Hij werd elders geweigerd of wel was het er naar zijnen zin niet. Zoodanig dat hij nog kwam schoon spreken en de voorspraak ging afbedelen van twee voorname burgers te Aalst. Maar nauwelijks was hij eenige weken weder bij mij aan het werk of er ontstond twist tusschen hem en verscheidene andere wevers; zoodanig dal ik heb moeten tusschen komen om eene vechtpartij in de fabriek te vermijden en mij besluiten aan dienen achtbaren briefwisselaar te zeggen dat, hij in zijn acht dagen gesteld was. Het is op dit oogenblik, dat hij zich inbeeld dat hij werk op het getouw heeft voor het welke hij niet betaald werd zoo als het behoorde. De directeur kan hem zelf bedrogen hebben op de lengte der stukken gevolgenlijk ook op zijnen loon. Vandaar nu uwe tweede briefwisseling, die ook laster bevat. Uwe aanklager moet daarvan zelf over tuigd zijn; anders zou hij het gerecht met deze zaak bemoeien. Dat hij doet zooals ik gedaan heb, toen ik onder vond in den fabriek bestolen te worden. Ik heb dit in de zoogenoemde burgersbladen niet geschreven en de wevers in het algemeen niet beschuldigd, zoo als het onlangs iu de Kamer der volksvertegen woordigers het geval was, ten opzichte der werkba zen. - De diefstal, waarvan ik het slachtoffer was, is voor het publiek onbekend gebleven maar de drij dieven zijn elk voor zes weken gevang veroordeeld geweest. Daarmede sluit ik mijnen brief. Aanvaard enz. TH. WILLEMS, bestuurder der fabriek Monckarnie Zoon. Hofstade. hebben eene kudde toekers een bezoek gebracht aan de voorbehou den© jacht van den heer Burgemeester: 't is droef haas zijn met zulk weêrdie sneeuw en die heldere maan! Die mannen, zoo 't schijnt, hadden hun visiet per brief aangekondigd. HxinclBlfTGIfl O die onverbiddelijke bij. tende koude!.... Te Hun- delgem zijn er drij doodgevrozenstokkedood. Drij kleine kiekskens. De klokhen van Herder Mari- ehal was er juist meê voor den dag gekomen. En nu ligt ze nog met een levenden vierling. 'tZijn mollige lieve beestjes. Vriend D. d. B. 'keu kan niet zeggen zonder spreken, en 't is toch zoo bermhertig koud om te schrijven.... en mijne pen is da.i nog beroest. Maar alia, 'k zal u toch zeggen.... Wij en hebben geen verken dood gedaan. Gij wilt voorzeker spreken van 't verken van Oukerzele. Gy neemt 't een verken voor 'tander Komt mij eens bezoeken, voor u zal er wel een stuk uit do kuip komen, alhoewel dat droeven tijd is. Droeven tijd oei je oei'k geloof het wel Niets beter op ome tyden dan zich vereenigen de boerkens moeten samen spannen en malkander helpen, 't Werd nog voorgehouden op de landbouwlss over veertien dagen. Ja, Beste Vriend, er wordt hier, dank aan den onvermoeibaren Heer Vanderlinden van Goefferdingen, voorzitter der Landbouw-Comice van Geer- ardsborgen, een laudbouwleergang gegeven in de katholieke school alle woensdagen, om 7 ure 's avonds, tot half meert Vereenigingen 1 Eendracht maakt macht Wanneer wordt §e lid van den onderliugen bijstand iu onze gemeente gesticht oor den iever van onze pastoor Vandaag komen wij aan ons brood, morgen zijn wij siek on wij gaan kapotKomt maar, beste vriend, ik zal u voorstellen aanstaande zondag op de maandelijksche vergadering. De vriendelijke goeden dag en tot zondag hé Vr. Sim. Te Grimmingen alle vier de lotelingen er in tot over den kop. Tot Oukerzele 15 op 17 in. Tot Idegem al zoo slecht Geen wonder dat ze te Santbergen, Viane,Moerbeke, Schen- delbeke, en waar weet ik nog al, jubileeren. Binnen ee nige weken groot Concert te Denderwindeke 't en zal er aan geen volk ontbreken, immers, het geldt er 't uitdeelen van kleedingstukken aan de kinderen van 't Werkvolk die naar de Zondagschool gaan. Ze weten daar en in d'omstre- ken dat wat aan de arme of werkende lieden gegeven wordt, aan God geleend is tegen 100 per uit' 't zuiden van Vlaanderen langs de walen... men spreekt daar veel van eene bedevaart naar JerusalemZou 't, waar ztja? In 't oud Antwerpen 't schoonste ju weel ken der Tentoonstelling door Toovc- raars en Goochelaars uitge- peisten iueengesteken, stond er zoo ook'non ouden duikel van 'nen wijngaard, een bille djk. Was hij van den tijd van Noa niet. het is toch zeker en vast dat hij er reeds moest staan tijdens de wezeDtlnkc blijde intrede van Keizer Ka- rel. 't Geen al de liefhebbers en hoveniers meest verwon derde, 't was van dien ouden kraker, die natuurlijk 't zelf de jaar verplant was, daar te zien nieuwe scheuten maken van drij vier meters, bij zoo verre dat hij in Augusti-Sep- tember gansch den voorgevel van 'thuis Den Druiventros, met zijn jeudig groen bekleedde, 't Was een raadsel voor menig ervaren boomk eèker. Mijn vriend Brott, van Bingen aan Rhyn, die daar binnen huisde en zijnen lekkeren Rhy 11- wijn aan de bezoeker* c proeven gaf, liet mij 't bedrog eens zien zes jeugdige wijngaarden in potten stonden van binnen op het venster en waren behendig, door openingen in bet. raam, langs bniten.gek id kronkelend rond de vertakkingen van den ouden verdroogden kalant, die scheen te leven en aan de oudcrwetsche woon een begeesterend uitzicht gaf. De pot ten werden langs binnen op tijd gegoten. Eene even gemakkelijke manier van vermenigvuldigen is het inleggen of afleggen van ranken, (maiicotteh) Men buigt eene rank, die laag staat, naar den grond,zonder ze van de moederplant if te snijden en mon bedekt ze lichtjes met goede mestaarde. luik oog dat naar boven kijkt, geaft ons eeneschooue kloeke scheut, die 't zelfde jaar reeds vruchten geeft en spoedig op haar eigen wortel schiet. Om de wortel vorm big te verhaasten kan men onder elk oog een schijfken van 1 ceutim. lengte schors wegnemen, 't geen de natuurkracht prikkelt, den toeloop der sappen begunstigt en dus ook het vormen van nieuweu collenmoes die tot wortelen vervormt. De ingelegde rank wordt mot houten of ijzeren haakjes of mikjes in den grond vastgeleid, en, als de jonge scheuten eenen goeden palm hoog gegroeid zijn, zal men ze met goede mestaarde eene vuist ongeveer aanaarden. De scheuten be reiken aldus, bijna zonder oppas, tot twee en drie meters hoogte en kunnen dan zonder de moederplant voort. Men mag ze op 't najaar van de moederplanten ook deen van d'ander scheiden, ze mogen in den winter verplant worden, doch het is beter ze nog een jaar ter plaats te laten, waar ze nog eens vruchten geven dan worden ze 't tweede jaar met beter ge volg verplant. Zulke plauten geven natuurlijk kloeke stammen. Evenals jonggehuwden, leven ze, gedurende d'eerste maanden nog uit moeders schapraai, totdat ze in hun bloed zijn en in staat om voor zelfsbestaan te zorgen. Die in dergelijke voorwaarden op 't huwlijks bootjeu zijn ingescheept rulles mij wel ver staan. 't Is nu ook gemakkelijk om begrijpen hoe men met zulke ranken, zonder moeite, druivelaars in potten kweekt. Men kan in den Uitkomen de rank van ouder <io of beter nog, de potten nevens door den pot trekken, elkander in den gron 1 planten en de ranken op eiken pot met haakjes goed vast leggen. Iu den zomer geeft men ze eenen goeden steun en dekt men best de potten met kort mest, om 't uitdroogen te voorkomen en te vermijden van aanhou dend te moeten gieten. Zulke druivelaars zullen u, 't eerste jaar reeds, prachtige vruchten geveu Als deze rijp zijn moogt ge de ranken afzetten, den pot uit den grond nemen en op tafel brengen als sieraad. Verleden jaar op de trouw feest van mijne jongste dochter, Augusta, versierden 2 frische potten druiven mijne feesttafel, de eene Chasselas violet, had drij geronde trossen rijpe beziën, en de andere Précoce de Malingre telde er vijf. Het waren de schoonste en liefrijk ste ruikers die men droomen kon, met hun fraai looveren r hunne rijk gekleurde vruchten. Ik deeiTer eênêT"doen t portret trekken en ik heb de eer hem hier aan de lezers van de Volksstem voor te stellen. Hortolakui, lie, daarom is de pil Walthery, die zoo prijzenswaardig is tegen verstophei.i, bloedzui vering on maagziekten», overal zoo zeer gezocht. (1,25). Dender leeuw Eene ergerlijke, eene afschuwelijke moordpoging heeft onze zoo rustige gemeente in opschudding en verslagenheid gebracht. Onze alomgeachte policie-commissaris, den heer Benoit Asscherickx, kwam maandag 11., den dag der loting, in eene herberg van de wijk Huy- seghem, waar de gebroeders Ruysevelde zich be vonden. Daar zij zich aan buitensporigheden overleverden, maande den heer policie-commis saris hun aan de herberg te verlaten en begeleide de twee baldadigaards tot buiten. Maar eens daar gekomen, grepen zij M. Asscherickx bij de keel, stampten, sloegen hem op onmenschelijke wijze; zij beukten met zijn hoofd de ruiten uit der her berg van Camille Wynant, en eens hun slacht offer op den grond, trapten zij onophoudelijk met de voeten in het aangezicht van hem die slechts voor inzicht had als voorbeeldig beamte zijnen plicht te kwijten en hun vreedzaam te doen naar huis gaan. Op het gerucht van het breken der ruiten zijn de verbruikers komen buiten geloopen en zagen zij de moordzuchtige wangedrochten de vlucht nemen en vonden het slachtoffer badend in zijn bloed. Doktoor De Boom, in allerhaast geroe pen, heeft den gekwetste de eerste zorgen toege diend. Zijn toestand is zorgwekkend. De gendarmerie van Ninove opende aanstonds een onderzoek en begaf zich naar de woonst der daders. De schelmen durfden dan nog de hunnen ten laste gelegde feiten loochenen 11! 't Zijn twee hevige Roelanders.... Ge ziet dus wat het Roelandisme inhoudt en voortbrengt. 't Schijnt dat er eenen hier goed gekenden advo- kaat voor de gebroeders gaat pleiten, gratis voor niets.... Soort zoekt Soort, riep de duivel, en hij liep met den schouw veger weg. De naaste week komen wij er op terug. GRONDREGELS VAN WIJSHEID. Gesproken eerst, daarna bedacht. Veel monechen heeft in druk gebracht Daarom verzint. Eer gij begint. aan onze lezers vau wel in acht le nemen dat er twee vnoribrer.gsols - Walthery z(jn. Men heefl de Pas- tillo althery (1 fr.) die in 2 dagen den hevigs ten hoest geneest, en de Pil Walthery, welke het uitmunstende zuiver geneesmiddel is, die geheel de wereld kent. (1,25.) BURGERLIJKE STAND VAN AELST V;m den 25 Jan. tot den 8 Feb. 1895. Geboorten Mannelijk 2ö Vrouwelijk 28 M Huwelijken. O. Schiets, telegrafist, met E. Levêque, zoader beroep. F. Beeckman, schoenmaker, metC. Hofman, breidster. C. Verhofstadt, werkman, met M. De Cuyper, zonder beroep. Ph. Franck, spoorwegbediende, met J. Her- conez, dienstmeid. C. Wellekens, zonder beroep, metM. Gits, zoa der beroep. G. De Clercq, meubelmaker, met S. Hellinckx, dienstmeid. Ph. Gits, mandemaker, met M. Scheerlinck, breidster. G. Singelyn, spoorwegbediende, met E. Borre- man, zonder beroep. J. De Smet. metsar, met, H. Coppens, twyn- ster. Fl. Coessens, kleermaker, met L. De Breucker, breidster. Th. W'atcrinckx, zonder beroep, met E. Gilbos, passementrim. J. Maes, tabakbewerker, met M. Ileroman, twijnster, C. Beul, kuiper, met B. Spit.taels, breidster. Overlijdens. L. Van de Velde, man Van Geert, bierv. 60 jaar Mijlbeko. J. Gyssens, weduwe Van Geert, zonder boroep, 71 jaar, Raapstraat. D. Van den Hauwe, man Hoffelinck, zonder be roep, 80 jaar, Bolleweg. V. De Moor, m. De Craecker, veearts, G7j. Langcstr. J. Verhofstadt, wedr. Van Rcnterghem, z. b, 80 j. Mijlbeke. C. Scheerlinck, m. De Wite, landb. 34 J. M(jlbeke. A. Verleyzen, wed. Walckiers, z. b.72j. Molenstraat. H. Gillade, tw. 21 jaar, Erembodcgemschestraat. E. Van Goethem, m. Van Geit, z. b. 61 jaar, overledon te Gent. S. Linthout, man Bombeeek, schalied. 55 jaar, Zout- str&atpoort. C Brunfaut, wed, Van Geit, 7.. b. 81 jaar, Leopoldstr. C. De Bondt, stofverwcr, S3 j. Binnostraat. R. De Smet, wed. Van den Burght, b. 84 j. overle den te Lede A. Do Windt, weduwe, De Konick, z. b. 70 j. Zoufc- 6traatpoort. N. Wesemael, zonder beroep, G7jaren, Bergestraat. 5 kinderen onder da 7 jaren.

De Volksstem | 1895 | | pagina 3