Haextert. s:? GEERARDSBERGEN. DE KAMERS. laEkruir Varia van 't nieuws. De eene en de andere Leugenaars. Q'ACHTERWACHT.- RAPEN KAPPEN. Opmaken. Feesten en Vergaderingen. Hier te Aalst, bestaat er nog altijd eene gazet waarover de katholieke partij sedert eeuigen tijd den sluier heeft geworpen. Dit blad, dat sedert ruimen tijd niets dan zoete j woordekens heeft voor liberalen en socialisten, is thans meer dan ooit bezig met op onrechtstreeksche wijze het misprijzen, ja zelfs den haat en nijd der werkende klas op de Aalstersche burgerij en rijken te trekken. Handelende in zijn laatste nummer over de armoede der werkende klas, beschrijft een der opstellers dier gazet, de Aalstersche bevolking als voor de 9/10 samengesteld uit arme menschen, wat zeg ik, uit menschen die geenen wegen weten met hnnne ellende, die van honger en koude uit huizen komen geloopen en n ie vers troost of bijstand in hun nen nood vinden Wat zegt gij daarvan, arme menschen van Mijl beek die dagelijksch door uwe heeren geestelijken bezocht en telkens door hen geholpen wordt. Wat zegt gij daarvan, werklieden van Schaar beek, waar een eerw. heer onderpastoor op een anderhalfuur, deze week, 153 broodkaarij es uit deelde Wat zegt gij daarvan, brave huismoeders gij die alle dagen bezocht wordt en hulp ontvangt vau de damen van het genootschap der H. Elisabeth Wat zegt ge daarvan, gij leden van het armbe stuur die u altoos hcei ai gansch ten pande stelt der werkende klas Wat zegt gij daarvan heeren van den werkmans- kring en patronagiën die zooveel met het tijdelijk welzijn uwer bode bekommerd zijt! Wat zegt gij daarvan gij katholieke burgers onzer stad?Gij die bijzonderlijk uit deze strenge winter dagen zooveel uit uwe kleerkassen hebt gehaald, zoovele herten hebt verblijd door uwe talrijke almoezen. Ah Ik weet het wel, gij eu vraagt geenen lof voor al het goede dat gij stichtGij weet dat gij met zoo te handelen uwen plicht hebt volbracht Gij en vraagt geeueii anderen loon. Maar Bekent met mij, dat met onophoudend in schrif ten van alle soort op bedekte wijze te doen ver staan, dat rijken en burgers voor de armen niets over en hebben, men verre is vau te werken tot het verbeteren van den werkmansstand. Zoo immers hitst men den werkman op tegen al dezen die door het fortuin bevoordeeligd zijn. Zoo immers dwingt men hem, zal ik zeggen, on tevreden te zijn in zijn lot, en maakt men hem ongelukkig, dat hij het wil of niet. En zegden dat de schrijvelaars van zulke bladen, van week- tot week, van dag tot dag, maar altijd hardnekkiger voortgaan met de taal der socialisten te voeren, alleenlijk om hunnen nooit verzadigden hoogmoed en overgelijkbare koppigheid te voldoen. Mochten onze brave werklieden eens wel ver staan welke hunne ware vrienden zijn Mochten "ij eens wel begrijpen dat het deze niet en zijn die hen vleien mar wel deze die hun hunnen plichten voor oogen leggen en berust zijn hen te helpen zoo bij dage als bij nachte! Nollen. ■sr T tj j l)e Landbouwvoor- moest plaats hebben, is verschoven tot Zondag 24. ten 10 uren, na de Hoogmis. De mannen van Bors- bekr hebben veel bijval gehad te Erpe en Welle. Hier te Haaltert heeft er verledene week ook eene merkweerdige kolendeeling plaatsgehad, eene echte, deugdelijke uitdeeling, gesproten uit ware Christel ke liefdadigheid, Eene omhaling in de verschillige wijkeu, buiten allen partijgeest ge daan, heeft er de kosten vau gedekt en al de be- hoeftigen der gemeente (180 huishoudens) hebben er de voordeelen van genoten. Eene andere aan zienlijke deeling was drij weken te voren gedaan door do zorgen eener edelmoedige jufvrouw. God zal 't u loonen, brave zielen, die den arme bijstaai! Die den arme geeft leeut aan God 1 Spijtig toch dat zekere helden van 'tnieuw testament, dergelijke goede werken afkeuren!! En willen burgemees ter worden Hier is ernstig ziek en berecht Petrus Van Lui. de oudste inwoner der gemeente, geboren in 1800. Tot deze laatste dagen toe was hij zeerwel- varenden men rekende voor binnen 5 jaar op zijn eeuwfeest. Iiij was een katholieke van den ouden stempel en oefende tot in December laatst zijnen kiesplicht uit. Van Lui woont op den wijk 's Gra- venkerselaar, niet verre van de vermaarde zavel- putten. KUTXfnUn'Kft Welk schoone paro- NbYUriLsVl. chie, gelegen op den steenweg vau Ninof naarHalle! Daar is er te be wonderen dc schoone kerk, chic monument, en rijk gemeubleerd. Déze week waren er twee lijkdiens ten, twee eerste klassen't Zonueken schijnt in de kas van den koster. M r Vrijdag na- B\ L middag trok ken wij door die schoone Gemeente, gelegen op den Steenweg van Niuove naar Eughien, en 't was er volop aan 't luiden over dood. Wie is er nu hier weerom al overleden? was onze natuurlijke vraag. Och Mijnheer, 'tis eenen van de braaf ste menschen dat Onze Lieve Heer op zijnen aard bol loopen heeltLivinus Cooreman, van 't jaar 13, van den wijk Neyken, of Naken, gelijk ze hier zeggen. De brave man, sedert lang ziekelijk, kon ten hoogsten 3 a 4 uren per nacht slapen. Daar hij zienlijk verslapte, deed meu eene Novene ter eere van den H. Antonius, met belofte eenen geheelen oven brood te bakken voorde arme menschen. De novene was ten einde en Livinus had nen nacht van 8 a 10 uren rustens gehad. Zeer tevreden vroeg hij naar den priester en ontving zijne Heili ge Rechten drie of vier uren later ontsliep hij in den Heer. Dat zijne ziel in vrede ruste Wij hadden Denderwindeke nog niet verlaten, als het op nieuw over dood begint te luiden... Is dat voor denzelfden Neen, neen het't Is nu voorzekeren Albinus Willems, ook al 'nen bra ven jongman van 't jaar 30, van den wijk Roost,die al lang ziek was en van zijue Heilige Rechten be diend is geweest... Sterven er dan zooveel men schen te Denderwindeke Wel, dat is het 17° lijk van dees jaar, waaronder drie kinderen, 't Is nog al grof, Maar sterven Is den Hemel erven. 't Is nu zeker en vast dat het CONCERT Zondag aanstaande 24 dezer zal plaats hebben. Wie er wilt plaats vinden moet oppassen. De zaal der Zondag school gaat open om 5 ure en om 5 1/2 stipt begint het Concert. De opbrengstvoor Kindereu en Ou derlingen Bijstand. Er zal gelachen worden, want er zijn daar van de kommikste mannen die men ooit zien op het tooneel komen heeft. Al wie van de streek het goede op of voor heeft, zal daar Zondag aanwezig zijn. VOOR DE BOERKENS. Binnen kort gaat in de Kamer de bespreking der begrooting van Land bouw beginnen. Eenige leden hebben bij artikel 9 volgend amendement nedergelegd Schadeloosstelling voor afgemaak te dieren schadeloosstelling voor hoornvee dat onverbruikbaar wordt verklaardschadeloosstelling voor ge storven of door koolziekte aangetast vee toelagen aan de provinciale land bouwfondsen, aan de provincies, aan de maatschappijen van onderlinge ver zekering of verzekering tegen de geva ren betrekkelijk het verlies van vee 1,000,000 franken. Dit amendement is onderteekend door MM. Van Cleemputte, de Ra- maix, Maenhaut, Hecq, De Saedeleer en H. Cartuyvels. Zooals men ziet, komt onze volks vertegenwoordiger De Sadeleer tus- schen de onderteekenaars voor. Aldus bewijst hij dat hij, bij de laatste kiezingen, de landbouwers niet met ijdele beloften gepaaid heeft. Onze gekozenen houden woord. Ook zullen de kiezers van den buiten het niet vergeten. Zondag iu de voormid dag was er* hier 'ne mensch van rond de 60 jaar op dc vaart gesukkeld, zoo zat als ne patat. Men heeft hem met de grootste moeite van den wereld van het ijs kun nen krijgen. Ne mensch kan toch aardige gedachten krijgen Nog Zondag laatst, laat in den avond is er ne man gevon den op den steenweg van Dishergeu naar Viane, buiten ken nis, zoo zat als honderdduizend man. Men deed hem verzor gen in eene nabijgelegene herberg en dan werd hij erkend 't was'nen boerenknecht van Galmaarden.... Oh da ganever- keu Als men zat is, denkt men boven den koning te zijn, en men is beueden de dieren. Wij hebben verledene week over het Wetsontwerp Hoyois waarbij de belasting op den grond wordt verminderd, gespro ken. Het heeft eene hevige bespreking veroorzaakt. De Minis ter van Geldwezen beknibbelde het Wetsvoorstel. Het was vol gens hem uit kiesbelaug opgemaaktdaarbij, beweerde hij, dat de Regeering voor den Landbouw al gedaan had wat zij kon. (Indien hel zoo is, verklaren wij rechtuit dat de Regee ring zeer weinig kan, want de Landbouw kwijnt vreeselijk). De heeren Hoyois, Woeste en De Montpellier teekenen te gen die woorden hevig protest aan. De Landbouw moet, het koste wat het wil, geholpen worden de grondlasten van 7 °/0 tot 5 °/0 brengen, ware reeds een begin. Verders bespreekt de Kamor de begrooting van Geldwezen t ai en het Senaat die van Justitie. 'k Was daar van dees week rondom den avond op een zijbaan, tusschen Herdersem en Hofstade. Niet verre van den weg stond 'nen jongen boerenzoon meteen paar dikke frissche wanten aan en in 'uen wollen charp geduffeld, dat hij nog en hoorde nog en zag, goeds moeds met zijn bijl te-kappen als 'nen grafmaker in 't putjen van den winter. 'tWas onbermhertig koud dien avond, en 'k sprak de vent, aan over zijn werk.Tien koeren kappen voor een raapken 't Is van moetens, mijnheer, zei de jonge- liug, w'en hebben geen becte loof meer, en we staan daar mee al die beesten en meê spoeling alleen 't is nochtans eten en drinken tegenwoordig kunde gij toch de heesten hunnen huik niet vullen. Waarom dat toch niet vroeger voorzien?... riskeerde ik mij Mijnheer, ge zegt wel, maar wie zou da ge- peisd hebben van azoo nog 'nen winter... en daar bij, 'nen mensch, ge peist, 'ten droogt azoo toch nog niet uit en kunnen we aan 'tgoed weer geraken, 't zal nog seffens winnen. Ik en hadde't niet kwaad om mijnen man 't overtuigen dat, volgens ondervinding van bijna elk jaar, zulks een slechte speculatie is van onze landbouwers. Waarom dit loof dat aan de deur der hoeve stond, niet bij tijd in verzekering brengen, om er ten allen tijde aan te kunnen zonder duivel- schen arbeid. Wanneer zullen sommige buitenmenschen toch eens begrijpen dat de winter niet te betrouwen en is 't is een uitzondering als 't loof eens kan door winteren. "Winnen doet het niet meer, eens half November: 'Dikwijls alles verloren; of, 't geen men nog verkeeren kan, is uitgedroogd, ontbladerd, vervrozen, half zot, met een woord, ten minsten op den helft van de waarde vervallen. Sedert meer dan tien jaar is er bij ons, wij zijn ook boeremcnschen, geenen struik loof meer te velde vervrozeh. Alles wordt ingeoogst op het najaar. De afgesneden rapen wierdeuvroegeriö kui len of grachten bewaard, of de rapen de één nevens d'ander ingezet en beschut. Beter nog gelijk wij nu doen, ingekuild volgens de nieuwe doenwijze Dit levert ons thans sedert eene maand een deugdzaam voedsel tot in mei en wij, zullen zelfs dit jaar twee, drij kuilen (wel vijftig karren) kunnen overhouden. Al de waai en kleine rapen zijn aldus benuttigd, en dit voedsel is verkieslijk aan versch loofDe koeien geven veel en boterrijke melk, en nooit zal de boter den minsten loofsmaak geven. De manier van inkuilen is nu te goed bekend om daar veel over te schrijven. Overigens, 't tijdstip ware slecht gekozen doch gelooft mij Probeert eens in te kuilen en ge en zult nooit meer uw loof of rapen te lande laten vervriezen. Ik heb compassie met mijnen dompelaar die daar zoo stond te kappen om d'eerde te doen bersten, 't is peerdéwerk 1 BEPALING DER WERKUREN. Wat kinderspel is dat nu V M1' Helle- putte heeft sedert lang een wetsontwerp voorgesteld nopens dc bepaling der werkuren, wijs en verstandig en nu komen de socialisten, en Mr Daens, en Theodoreonaf ha 11 kelij ke vertegen woor - digers van Brussel, ook met diezelfde kwestie voor den dag. Vindt gij niet dat die heeren achter 't net visschen PARLOIR. Vrienden van Hofstade, vreemde duiven vangen, is dat kwaad Neen, als 't uilen zijn 1 Zou er te Louise nog iemand leven?... Geen woordeken evangelie krijgt gij er uit. Zulke medewerkers, dat kan nog tellen Achtbare F. V. G. en A. C. de goede continuatie mergi, wij zullen u in onze gebeden niet vergeten. Vr. F. te D. Wij hadden u van op den trein zeer wel herkend, maar kadé sjoefde er door lijk Jan door de sneeuw. Vr. Pol, de naaste week zijt gij van d'eer- steu, sans doute. Achtb. Correspon denten zoo kort mogelijk, a. u. b. IN ONS BUREEL. Deze week kwam een boerken in ons kantoor naar onzen schoonen keus van doodbeeldekens zien onnoodig te zeggen of hij zijn gedacht vond en al klappende over d 2 hevigheid van den voorbijzijnden kiesstrijd, vermelde hij ons dat in zijne gemeente de kinderen nu nog onder malkanderen den strijd voortzetten. Zij noemen malkander met de namen dc.r kandidaten, werpen zich scheldwoorden en verwijten toe ja durven tot in de gemeenteschool deze namen op hunne lij en schrijven, malkander stampen en mishandelen. Als dit waar is, en wij hebben reden om het deftig boerken te geloo- ven 't is schande Ouders, waar om zwijgt gij niet in de tegenwoordig heid van uwe kinderen over zaken die ze nooit zouden moeten weten Meesters en meesteressen, let op Gij zult eene schrikkelijke rekening gevenis het niet voor de wet der menschen, toch zal het zijn voor de wet van God. Wij noemen heden geene gemeente; maar, moest het feit blijven duren, wij zullen spreken lot spijt van wie 't benijdt. De Belg verdraagt geen slavernij Voorzorg. Waarom slaat ge dat kind zoo, vrouw 't Moet bier halen, en ik ben bang dat het den pot zal breken. Maar 't kind heeft den pot nog niet gebroken Dat weet ik wel maar ik sla het altijd voorafwant als de pot gebroken is, dan is het te laat. Luibrechts en Spiegels moeten eens getuigen zijn op een tweegevecht. Nadat de wapens gekozen waren, gaf Spiegels het signaléen, tweewacht ne keer ne minuut riep Luibrechts, laat ons eerst ne keer meten of ze gelijk van malkander staan 1 Sedert wanneer dragen de Suissen in de kerk 'ne gewoonen hoed, in plaats van heuren sjako, wanneer zij in uniform zijn? Wij roepen daarop de aandacht der overheid... 't Was mis schien te koud volgens Chaleu Houdt een oog in 't zeil, Frangois, want het is betrapelijk. De E. H. Pastoor van St Gillis, bij Dendermonae, heeft zondag namiddag, op be zoek van arme houshoudens, eenen ongelukkigen val gedaan de linkervoet omgeslagen't is met dat droef weer toch zoo voorzichtig te zijn. De Pastoor van Ars zegt dat er twee middels bestaan om dood arm te worden's Zondaags werken en stelen. Te Aalst loopen er vele menschen zonder werk, er is veel gebrek, maar de liefdadigheid is groot onder 't Aalstersche Volk... 't En zal nooit geweten zijn wat er gege ven is dezen winter, maar hierboven staat het gemarkeerd met gouden cijfers. is 't waar dat er te Ninof een nieuw blad gesticht wordt?.... Wij zijn nieuwsgierig. Voobdb is met 12 loters naar ldegèm gaan loten; 10 waren er uit. Jaarlijks worden er 30 milÜoen kinderen geboren, dat is om trent 70 per minuut, dus meer dan 1 per second... Moest men de wiegen van al die kinderen achter malkander plaatsen dan zou men eene lengte verkrijgen, zoo groot als den omtrek der aarde; moest ge nu al de moeders met hunne nieuwgeboren kinders doen voorbij wandelen, zoodat er alle minuten 20 pas- seeren, dan zouden de kinderen der laatste moeders vier jaar oud zijn, eer hunnen toer zou gekomen zijnEn moesten al diegramins eens al tegelijk aan 'tschreeuwen gaan heere-sjee- zekcn-toch! dat zou mij een concerken zijn! Gepasseerde week zijn wij te Sottegem in den grafkelder van den Comt Egmont geweest; dat is waarlijk krieesge ziet den êelinan daar schoon liggen, ten minste zijn gebeente.... Gp de markt van die manhaftige gemeente staat zijn standbeeld, 't Stand beeld vanDiérk Martens, den eersten boekdrukker van België, die 't Aalst op de markt staat, kostte 80,000 fr., maar dan waren de 4 lantaarns en het hekken erbi j8 karren steen lig gen er onder, 8 karren. De duitsche Rijksdag heeft woens dag de wet gestemd waardoor de terugkeer der Jesuieten in Duitschland wordt toegelaten.... Is dat geen goed nieuws?.... BURGERLIJKE STAND VAN AELST Geboorten Mannelijk 11 Vrouwelijk 7 Huwelijken. 18 P Linthout, voerm. met M. De Smet, z. b. A. Sche- pens, kleermmet M. Arents, z. b. E. Van der Donckt, t\v, met M. Troch, Iw. A. Van den Berglie, treinover- ste, met C. Vinck, wink. P. De Waele. tw. met M. Van den Abeele, twijnster. Overlijdens. M. Coppens, landb. 66 j. Moorselscheb. C. D'Haese, 8 j. St. Jorisstr. J, Moitie, m. Van Sinay, gareelm. 81 j. Zoutstraatp. C. Van Nieuwenberg, m. Van Hooy, broodb. 58 j. St Apoloniastr. «T. Van de Maele, vr. De Neef, z. b. 76j. Moorselscheb. R. Coppens, landb. 19 j. Binnestr. S. De Saedeleer, wed. De Petter, 76 j. Moorselscheb. H. Van den Borre, wed. Van den Bor- re, z. b. 52 j. Hoogstr. 5 kinderen onder de 7 jaren. VIVA EL PAPA! Onzen Heiligen Vader Leo XIII wordt in 't kort 85 jaar. Hij is mager en bleek gelijk een wassen beeld, maar vol leven en gezondheid. Hij werkt van 's morgens tot 's avonds, 't Is een van de grootste Pauzen die er ooit ge weest zijn. Zijn wereldbrief Rerejm- Novarütm over den toestand der werk lieden is een waar meesterstuk, dat de geleerden met bewondering lezen en herlezen. Sedert 17 jaar bestiert hij de katholieke wereld. Dat God hein bewa re. Leve de Paus van Romen! Viva el Papa Wel, wel, dal wij hier nen heiligen naam moesten noemen, doch dat doen wij niet, maar nen man gebukt onder 't pak der jaren, is vlug naar Gent ge loopen om te gaan zeggen dat hij valsch beschuldigd is, dat hij strijdt voor de goede katholieke zaak gelijk hij altijd gestreden heeft! zijn goed maar de eene is do andere niet. De pastil Walthery (1 fr.) geneest den hoest, terwijl de pil Walthery het zoo vermaard bloedzuiverend middel is, even gunstig voor de maagpynen. (1,25). Zaterdag 23 Februari, om 8 en half uren 's avonds, Zitting van liet Vlaamsch Taalgilde. Dagorde: i. Lezing van een werk door M. O. De Kegel, Is Dirk Martens te Aalst geboren 2. Lozing van een werk door M. P. Van Nulfel, Hel tweede hoofdstuk eener Vlaamsche zedenschets. 3. Belangrijkemededeelingen. Vanwege den Vrijen Anti-Socialislischen Werkmansbond, op Dijns dag 26 Februari, Plechtige Mis van Requiem, om 10 uren in St Mar- tenskerk. Men zal vergaderen in het lokaal Korte zoutstraat, om half tien. Eene prachtige Prysloting zal aa de Mis onder de aanwezig ge weest zijnde Laden plaats grijpen. Zondag-24 Februari, om 6 uren stipt, Luisterrijk Avondfeest door de Heeren Meesters der Zondagschool van St Martens, in het lokaal Kring De Vriendschap. Er zal opgevoerd worden In 't Jaar Een der Socialisten, tooncelspel in drij bedrijven en De Dansziekte, blijspel in een bedrijf. Ingang langs de zoutstraat kinderen onder de 10 jaren zullen geweigerd worden. Wij zijn gelukkig te kunnen melden dat op Zondag 24 Februari (1 zondag van Vastenavond) de gunstig gekende Tooneelmaatschap- pij De Burgersvrienden van Antwerpen in onze stad andermaal het drama Zwarte Griet zal opvoeren met dit beroemd drama behaalden de knappe spelers op den prijskamp van maastricht 3 eerste prijzen 1 prijs voor de beste uitspraak 1 prijs voor de beste tooneelspeelster en 1 prijs voor 't drama. Prijzen der plaatsen 2,00 fr.1,50; 1,00 eii 0,5o cent. Gordijn om 5 ure. De Vertooning zal voor lo uren geëindigd zijn. Wij wenschen de Burgersvrienden een groote en welverdienden bijval. Ja, de dagbladen zijn leugenaars, want zij zeggen dat er veel goede remediön zijn tegen den hoest, wan neer den uitslag bewezen heeft dat het slechts de Pastil Wal thery is, bekwaam om iu 2 dageu verkoudheden, vallingen, bronchiteu. enz. te genezen. Te Aalst is Don derdag noen verdron ken zekeren Fran cois Tombeur fabriekwerker, wonende aan de vischmarkt. De sukkelaar was ziekelijk en ging met tegenzin naar 't werk, doch op aanraden zijner vrouw, die hem voor oogen hield dat het dc naaste week zooveel te verletten was, trok hij toch naar het fabriek... Zou hij in het water gesukkeld zijn?. Waarschijnlijk, 't Droefste is dat de arme weef met 6 schaap- kes van kinderen blijft zitten. Ze zeggen dat een der kinder- kens aanwezig was toen 't lijk van vader opgevischt werd en dat het kind naar huis ging zeggen Moeder, vader is daar uit het water gehaald! Droef! Droef! Tante Rozeken van Gisbergen; als er tegen haar iemand van influenza spreekt, wel ze lacht er meê! M. De Malander van Audenaarde vraagt een pensioen voor al de oude werklieden, een pensioen van 400 tot 600 frank. Elk den vriendelijken goeden dag en tot 't naaste week, als 't God belieft.

De Volksstem | 1895 | | pagina 3