Eksteroogen. Loopende Nieuws.-feeJ£ CHIMIEK- Par loir. Salardinge VINKTE.- Laatste Berichten per Telefoon. mand den rechten idé af en weetsommigen klap pen dat 't eteken is, anderen keuren hem af; som migen zeggen dat hij een goudmijn worden zal voor ons land, anderen denken dat hij ons zal riuewec- ren. Met dienen poer en dienen konter en wordt 'nc menech daar op den duur niet meer wijs uit. jKF> 't Is marintjeka waar ook. En in de Ka mer, wat steken ze daar zoo uit?... Toe, Chalen jongen, vertel mij dat allemaal ne keer, gij krijgt daar toch allemaal de pampieren af. Chalen. Ja ik, Jef. Luister, ik zal u dat in korte woorden 11e keer uiteendoen Onze katholie ke represantanten werken altijd om 't lot van boer en werkman zooveel mogelijk te verbeteren, maar ongelukkiglijk zijn de socialisten daar altijd om stokken in 't wiel tc steken. Jef.O die dweesdrijvers! O die.... Chalen. Ja man, die schijnheilige deugenie- ten willen ons katholieken kontrekarceren, om la ter te gaan vertellen dat onze representanten niets gedaan hebben voor 't Volk. Jef. Hechte loiiassen zijn 't. Chalen. En waar zijn, maatmaar de rnen- schen beginnen dienen ramenant te kennen. Later zullen wij daar eens dieper ingaan, nu moet ik voort. Ik saleweer a, Jef. Juf. Vausgelijken, Chalen. BURGERLIJKE STAND VAN AELST Geboorten Mannelijk 1-1 0Q Vrouwelijk 15 O verlij deus. C. Sluis, vr. Van Geertruye, z. b. 61 j; St-Job. C. Van Hoox, w® Van Nieuwenbergh, z. b. 74 j. St-Apolo- na. M. Daens, naaister, 38 j. Zonneslr. R. De Troch, begijn, 73 j. Begijnhof. J. De Schrijver, V Ruy»sinck, z. b. 70 j. Zoutstraatpoort. R. Van Lan- genhove, landb. 69 j Binnenstr. C. Van de Meers- •cho, wr Sergaent, z. b. 85jLeopoldstr. J. Van der Poorten, w. Sunou, z. b. 81 j. Leopoldstr. M. Frede rick, zwarte zust. 77 j. Kapellestr. A. Lenssens, mu- ziekm. 30 j. Saskaai. M. Vinck, vr. Cuippens, s, b. 36 j Sclierrestr. 5 kinderen onder de 7jaren. meid treffen is moeilijker dan boonen kuoopen. De influenza begint 't Aalst hare matten op te rol len. Zou 't waar ziju, dat ze vau hiernaar Ninove trekt A propos ja, van Ninof. 't schijnt dat er daar 'ne vent is die »enen ouden zegel van 't stad huis heeft en vau tijd_tot tijd in den naam vau bur gemeester eu schepenen brieven schrijft naar het Goevernement. Zondag was er ontzaggelijk veel volk op de vergadering dgr Veeverzekering, gehou den in St Martensgesticht door de Landbouwers van Schaarbeek. Tot OOSTERLOO vieren de naaste week de twee gebroeders Styuen hunnen ju- bilé van 80jarigen leeftijd. Proficiat. Woensdag of donderdag begint men in de Kamers de bespre king van de nieuwe Gemeentewet. M. Woeste beeft donderdag verleden den socialist Anseele eens deftig op de kneukels geslagen. Voor 25 centiemen heeft men tegenwoordig te BRUSSEL niet eene pint maar een klein heemerken bock! eu lekkeren zelle, 'k mag 't u zeggen, niet waar Honoré De stoof, die te koop was in ons Bu reel, is verkocht aan eenen Landbouwer van Orer- meir voor 23,50. D'arias van den beiaard van NINOVE gaan met Goeden Vrijdag veranderd wor den; 't is noodig ook, want ae staan er ten minste al 60 jaar op. Op do 263 Pauzen die er geweest zijn, hebben er slechts elf zoolang geregeerd als Leo XIII. De horlogievan 't belfort van Aalst, ligt met den influenza. Die wil een schoone col- leatie van houden zien, en heeft maar 's morgens om 5 1/2 uren door de straten der stad AALST te wandelen. Peetje, eerst beloven en dan niet meê gaan, dat en trekt er niet op zelle. Zondag verleden werdt er in St Jozefskerk een hert roerend sermoen gepreekt door den E. H. Van der Stee. De E. H. Pastoor van MOORSEL is hier reeds te Aalst gezien geweest. Koppig zijn en pronken, niets leelijker in de wereld. Het is verboden op gazetten te schrijven die men opzendt. Is 't waar, komen er 13 Patcrs-Rcdemptoristen de mis sie preek en te GEERAARDSBERGEN met Pater Bloete aan 't hoofd? De verledene week te EREMBODEGEM, de oudste man der parochie ge storven. MEIRE eu HAELTERT vragen deze week 45 gazetten meerdat zijn nog mannen De kerk van Erembodegem wordt in 't kort geschil derd 't zal een waar Bijouken zijn. Deze week drukken wij op 2000 sxemplaren leg ze mij daar tot spijt van wie 't benijdt. Onze drukker ligt met een zeer been. Ze zouden bongré malgré den zwarten Congoschen Olifant willen witwasschen.... Zou't gaau?Ze spreken te GENT vaneenen tram-elektriek.Het Congres der Roelanders te Ninove was eene uitvaart op 't lijk. POLLARE. die manhaftige Parochie, is de vrereld rond be roemd voor haren trot. Het muziek van BOE- LARE telt ap 3 jaren 74 muzikanten. Eer aan den Bestuurder Ze ziju te Ninove reeds bezig met de preparatieven voor den Jubilé ean den Z. E. 11 Deken. De charlouische doederikken zijn wei- gelukt. Goe'u avond, Lezer, 't en is mijne fout niet. v-y De socialist-Volksvertegen- \l O Y*1 O woordiger Paquay had Z. E. V (\j± ICi. M. den Deken van LESSEN in LePeuple beschuldigd dat hij eene arme vrouw weigerde te begraven, als men op voorhand uiet betaalde. Paquay wil ziju woord niet herroepen eu M. den Deken heeft hem met den deurwaarder een papierken gezonden om maandag aanstaande op 't gerecht te verschijnen. Meester is schampavie te Lessen, maar 't papier ken zal hem geworden in de Kamers. Bravo, 1 M. den Dekendie mannen rekenen dat de Priesters toegevend zijn, bermhertig en genadig, en aldus dui ven zij maar altijd lasteren. Nu zal er de man een broeksken gepast worden. Anseele valt in de Kamers tegen de gendarmen uit, hij de verdedi ger der kleinen, der nedcrigen. 't Zijn de slaven vau 't Gouvernement... 't Klein volk, de nederigen verdienen maar gunsten, wanneer zij aan de voeten kruipen van den socialistischen Afgod deze die voor hem eu met hem niet werken ora wanorde te stichten zijn slaven, 't Is goed te zien dat de gen darmen soms in zijnen weg loopen 1 De Stads- horlogie van AALST is wispelturig, soms een kwar tier vóór het. uur der statie, dan bijna gelijkgedu rig veranderen. Zou 't de verandering van weêr zim? 't Was 't O VERBOEL ARE, geloof ik, vóór de kiezing, dat op dc meeting de gendarmen voor luiaards uitgemaakt wierden, die meer ver dienden dan 10 boerenknechten. Te Brussel, in de Kamers is de kaart gekeerd't Ziju slechte wind wijzers die niet en kuuneu draaien, gelijk 't haan- tien op 't Kapelleken van de Werf, als de wind uit de Molenstraat komt. Quantum mutaties In de Kamers zou een weldenkende en wijze priester veel goed kunnen doen. Vrijdag 8 Meert was het de feestdag van Sint Jan Gods. w'Hadden den H. Pa troon vergeten in ons Kerkelijk Nieuws. 't En is niet waar dat in de laatste kier.iBgen de Held ge kozen werd door behulp van socialisten en libera len. Dixit!... Is leugentaal zonde?Ondervra- gingstcekeu, punt, anderen regel. Als men het vleesch niet zocht kan krijgen moet gij het in stukken snijden en doeu braden als biefstekken. Colette van op de Vesten weet daar iets van. 'tZijn mij de katholiekskesdie op kwatertemper-woensdag vleesch gaan eten in 't ho tel, maar dc spijskaart weigeren omdat ze vleesch en visch aanduidt. Chevreuil was beter, he vrind jes?... Gelukkiglijk, 'twas onvrijwillig ze dach ten niet dat 't woensdag was, en vasten Lang bedacht. Ju stil gezwegen, Lang gewacht, maar nu verkregen Eene nieuwe statie te MOERBEKE 't Mocht zijn. de oude was toch zoo soberkes. En de chef die al le dagen naar Geersbergen moet om te eten en te slapen, die gaat nu tevreden zijn. En wij met hem. Dank aan Minister Vaudenpeereboom, dank aan onze verkleefde Volksvertegenwoordigers; Het houdt op met vriezen. Proficiat! 't Was 'neu har den winter.... Als de koolbak vervriest nevens dc stoof, dat is nog al iets!... En dat is nochtans ge beurd.—Ze spreken veel in de omstreken van twee aartsvijanden, die sedert de laatste kiezingen de beste vrienden geworden zijn. Waartoe heeft al dat schrijven en wrijven dan gediend?... Herodes en Pilatus kwamen ook overeen, om beter den Zalig maker te vervolgen. Meeuen ze misschien daarmee iemand den duivel aan tc doen?... Vriendschap, ge znlt wel mis zijn Hoe is 't mogelijk, dat er langs den Dender eene Gemeente is, waar een Lid des Gemeenteraads (sedert 1856 zonder onderbre king) en meer dan 30 jaren Lid van het Armbe- stunr, nog. niet vereerd is met het Eerekruis? Heeft do hoogere Overheid daarvan geen verslag bekomen?.... Zou er daar iets achter schuilen Wij zullen dit kenbaar maken aan wien het behoort kurieus zijnde om te weten wat er daarmee zal ge daan worden. Maandag morgend om 10 ure voorm. is nabij de statie van Liudebeke oen gard 8- couvoi onder deu trein vermorzeld. De lieute nant Duvivier is den 7 October 11., in den Congo verdronken. En nu beste Lezers, Lezeressen eu Lezerkes, de goede continuatie zonder de flawenza. Tot de naaste week als 't God belieft.Salut <Êksd)ifïJf«t$ uit ümcx &axtVs tijö DOOR PETRUS FFFULT NUFFEL. 49 Hij aanschouwde met blakende nieuwsgierig heid de zalen welke uitzicht opliet uitgestrekte voorplein haddenDaar was alles in rustslechts •en dienstknecht die van tijd tot tijd heen en weêr gingdit was alles. Andermaal kwam het boosaardig karakter van Burger Dorus boven... Ontmoette hij zijnen zoon niet, toch zou hij niet onverrichterzake van hier heengaan. Dit was zijn besluit... Hij zag nog eens bchoudzaam rond, dan, zich op de teenen verheffen de, trad hij sluipend tot eene deur. welke zonder twijfel eene rijke prachtige zaal sluiten moest. Hij luisterde aan liet sleutelgat... Niets? niets!... Alles ■was daarbinnen stildaar nam hij de kling vast, duwde cu dc deur opende zich als van zelf. De schurk r\A DAT7D TTTTTMQ He buitenmenschcn moe- XJ0 ten kloeken kost hebben, goed masteluiuen brood, en eene deugdelijke schelle spek, daarmee kunnen ze tegen zwaren arbeid, en ze laten dan de fijne bufstikskens en 't kalfvleesch voor de mannen van t stad. Zoo antwoordde er iemand van Erondcgem, in eene herberg boven de statie van Erpe, op den weg naar Bambrugge, aan zekeren opmaker die op de rijken uitviel, de landbouwers bij hun maag meende te pakken en 't water iu hunnen mond doen te komen, meê van koekcubrood en fijn gebraad der rij ke menschen te spreken. O die venijnige socialist! Domien Sander hê j e gij ook van dien chemick gekocht ha?Van dien franschraan daarvan de week?... Sander. Ik... chemiek koopen!... 't zullen zeker oü menschen zijn die mij vau z' leven nog chimiek weten koopen. Vivan 'nen goeien mesthoop en een goei kuipebeerdat is een ander paar mouwen. Domien. Ik wil wel Sander, maar 'tdeze ziet er toch ook permentlijk goed uit.... eu rieken.... 't moet goed zijn!! Zie 'k heb hier een staal... Sander. En van wie komt dat?. Domien. Van 'nen franschman,... een treffelijk man zag het er uit, en zijn vra ook, ze was er bij. Z« waren van Parijs. Sander. Ha, als 't vau Parijs komt, dan zou 't kunnen goed zijn. Domien. Ah, Sander, ge lachtjamaar, ik heb papie ren ook, en als 't nic goed en is 'k mag reklameercn, w' heb ben ons kontrakt getcekend, man. Sander. Daar zijt ge vet meê, Domien.... maar 't trekt nog al op guanodat is wat anders, guano dit is altijd nog al goed geweest, als ge van de goê soort hebt, en hoeveel betaalt ge dat? Domien. Twee en twintig van d' honderd kilos, Sander, 'thuisgeleverd, zonder onkosten. Sander. 't Is 'nen dullen koop, vriend, maar ik geloof dat ge er zult aan gefopt zijn... Mijd u van de franschmaus, en loopt er dan achter als 't niet en deugt. Domien. Do papieren kunnen toch uiet liegen, Sander, 't is van 3 maal 7 heeft hij mij gezeid, maar dat heb ik toch uiet goed verstaan hoe hij dat uitlei... maar 3 maal zeven is 21, eu dau 'nen frauk voor 't verzennen, de zak eu zijn winst., ik kan daar toch niet aan bedrogen zijn, aau 22 franken. Sander. Ge zult het wel ondervinden. Domien. Luistert, ik wil er 't fijn van weten, en zondag trek ik bij de mannen van Borsbeke, die kennen dat, en 'k zal 't u weteu te zeggen wat ze gezeid hebben. Sander. Hewel ik moet daarjuist 'neu keer ons Mie gaau bezoeken, die daar getrouwd is, 'k zou nog wel eens mee gaan met u. Domien. 't Akkoord, wc gaan hier korts na den noen aan, e wat vroeg eten, om te Borsbeke in de Vespers te zijn en met één te zegenen voor den H. Antonius.. Sander. Zoo gezeid, zoo gedaan 1 Tot Zondag dus, Do mien en vergeet uw staal niet en uw brieven. Domien. Zijt gerust, Sauder; tot Zondag!... Vr. E. D. K. te P. Gij haalt er eere vanheb dank de complimenten aan Zwarten Jan. Vr. Achiel te Verre- broeck, de Krommen ligt met den influ enza en 't Koeksken ook. R. N. te Lokerenwanneer zien wij u eens t'Aalst? I. N. Hoe is 't met Bekken Leest hij ook De Volksstem Syl. te D. Waar om zoo vroeg vertrekken? Tante heeft den influenza gehadt't was uwe faut. Vr. te Chislehurstgeen influenza in de Molenstraatde genever smaakt nog. Vr. te Moerbcke, van geene Marie meer gebaren. Nieuws genoeg nu, hein Staan d'artikels 11 aan M. C. te V. merft four votre zèlc. Gritlyhet been betert fameus goed; als 't zoo voort gaattegen Zondag peis ik. Franx en heeft u nog niet vergelen. Syl, ik niet maar zij heeft wat influenza gehad. M. van Welle, twee meters te laat de naaste week. --- Velsicqüe haalt de pluim. 't Bureel is gesloten. Madame Luibreclits zag op 'ne zeke ren dag, een papegaai zitten op beur dak, en riep haren man. Zwijg, zei Luibreclits, wij zullen hem t'avoud pakken als hij slaapt. Als het donker geworden was, kroop Luibreclits op de zolder, trok de dak venster open en stak zijn hand uit... Ge zult mij uio pakkenkreet do papegaai. Excuseer, Mijnheer, zoi Lui breclits, uit zijn lood goslegen, 'k meen de dat ge papegaai waart. 's Herders gezondheid te bekomen, die zaterdag laatst berecht is... Mochte de welbeminde Pastoor spoedig hersteld wezen 1 't Is de wensch van zijne Paro chianen en van al de Lezers der Volks stem. Het is nu zeker en vast dat men daar, op grondgebied van Moerbeke, eene nieuwe statie gaat bouwen, want, zij is reeds ondernomen. Mochten onze achtbare volksvertegenwoordigers er ook een Post- burcel bekomen, T is in den wensch van't volk, tot nut van do werk lieden (met inzicht op dc spaarkas), tot voordeel van handel, nijver heid en landbouw. mh «w Lezers, houdt u van rmllnt IJ de aankondigingen UUUUÜ W 1 geelt liever gehoor aan de stem der on dervinding, die u toeroept dat er slechts ee ne ware afdoende remedie togen den hoest en de verstoptheid bestaat, en dat die reme die is, hel gebruik der uitmuntende Wal- thery pastil. (1 fr. de doos.) Tl AT f A jrnit heeft eenen zijner acht baarste ingezeten verlo- I U1 i 1 1 Sk E B ÏJ re"» namentlijk den broeder vau den Eerw. heer De Smet, pastoor van Heusden. Dijnsdag 12 dezer was heter zijne uitvaart, koordienst gevolgd van de begra- FEESTEN VERGADERINGEN. Verleden zondag hebben wij het concert bijgewoond in den Werk- manskring, gegeven door de hoeren Meesters onzer Zondagschool, 't Was puik, 7.' halen er eer van, het stuk In jaar één der Socia listen had veel bijval, bij liet volk. Wij kunnen ons daarmee een gedacht maken hoe het zou zijn, moesten die albelovers '11e keer aan 't roer komen. Ons Heer verlost, ©r ons van De Dansziekte heeft ons 'ne keer hartelijk doen lachen. Spijtig dat sommige spelei's wat overdrijven, alias exagereeren. Zelfde zondag had het buitengewoon Liefdadigheidsfeest dor Gewe zen Weesjongens. Veel, veel volk, extra-ordinaire opvoering, wij mo gen het zeggen. M. L. Teirlinckx ontving, vanwege De Gewezen Weesjongens, een fraaie bloemtuil en een prachtig geschenk voor zij ne welwillende medewerking... 't Was wel verdiend, en wij wensclien onzen Vriend Louis en de kunstminnende Gewezen Weesjongens een hartelijk Proficiat en een gulhartig Tot Wederziens! Coninck. De stad Tongeren gaat met dcu Elektriek verlicht worden. Zou Ninove nu uiet jaloersch ziju De Franschmaus heb ben de uitnoodiging aauveerd vau den Keizer van Duitschland om met ceuige hunner oorlogschependen 17 Juni het Kanaal van den Baltique te gaan inhuldigen te Kiel. Hebben zii dan geen eergevoel meer?... Hebben zij Metz, Sedan en Woerth vergeten om zoo den Duitschman gaau te vereeren?.... Zijne Eminentie de Kardinaal, Aartsbisschop van Mechelen, is, op zijne terugreis van Rome, waar hij bij onzen Heili gen Vader geweest was, een bezoek gaan afleggen te Parijs bij Mgr Ferrata, oud Afgezant van den Paus in België. Op St. Jozefsdag wordt tot Antwerpen, iu O. L. Vrouwkerk, de nieu we bisschop gewijd van 't Eiland Ceylan. 't Is de Z. E. Pater van Reeth, geboortig van Boom. trad binnen. Hadde de bliksem hom getroffen, erger kon bij niet versehoten hebbenDaar, vóór hem, op het uiteinde der zaal, bevondt zich een hoog gehemelte, en daaronder Keizer Karei!... Wat gedaan?... Wat doen?... De schelm boog diep ten gronde en liet midderwijlziju brandende blikken schier wanhopig en radeloos rond hst ver trek dwalen.... All! daar had bij het gevonden! Gereddacht hij e» zonder een woord te spreken trad hij naar den met goudleer behangen wand, waaraan een massief gouden uurwerk hong. Hij stak de handen omhoog om er het kostelijk voor werp af te nemen, maar zijne poging lukte niet.... Een stoel nemen om er op tc kruipen, dat scheen hem nog al gewaagt!... Schielijk kwam de vorst van zijnen troon en de verlegenheid van den man bemerkende, trad hij op op hem toe, vriendelijk zeggende: 't zal nog al moeilijk gaan alleen, hé, vriend schap? Dorus was zoodanig verrast dat hij geen woord uiten kon en alvorens hij zich goed rekenschap kon geven van 't gene er voorviel, stond hij aan de deur, het gouden pronkstuk onder den arm!... De Keizer die voor hem het uurwerk van den wand genomen had... 't Was onbegrijpe lijk Maar nog andere verassingen waren den ouden boef wach tende. Op liet voorplein gekonen, stond vlak vóór hem, eene akelige figuur, waarin hij op het eerste oogenblik, Pieter Breugelmans herkende De schilder verschoot geweldig want hij had in den di nger van liet gouden uurwerk Burger Dorus zijnen bloedigen vijand ontdekt.... Verduiveld, dacht hij, Dorus hierdat is niet pluis Wat zou die gevaarlijke kerel hier wel komen verrich ten Maar Dorus was ook niet dom. Bijna had hij de poort be reikt zonder omzien naar vriend of vijand, toen de schilder hem op de hielen achternaliep en riep Hola, man kom eens terug Het bloed stolde in Coucke 's aderenals aan den grond ge nageld bleef hij staan... Hij aarzelde... De poort openrukken en de straat opvluchten, was 't werk van een oogenblik, edoch hij aarzelde, beefde en.... bleef. Breugelmans kwam dichtbij hem. Een oogenblik, sprak hij zijn vijazid diep in de oogen blikkende; een oogenblik, voor uw welzijn, uw voordeelant woordt mijZijt gij te Gent woonachtig? Nergens anders, lieer, stamelde de burger onthust. Om eksteroo- geu kwijt te ge- rak en nems meu een klimopbladhetwelk men bo ven eene vlam houdt om de onreine stoffen te verwijderen, die zich aan het blad zouden kunnen bevinden. Daarna legge men het op de eksteroog, en ora- winde dit gedeelte met een draadje lampkatoen, zoodat het blad op de plaats blijve liggen. Weinigen tijd daarna wordt de doorn geel, eu valt er uit. Smetlede, Vlierzei#, die liefelijke Parochiekens, ge legen links en rechts aer Gentsche baan, hebben nu eene nieuwe horlogie, en Oordegem is tewego om er eene te krijgen. Bravodat is iets an ders als Aalst, waar «en 6 diffrente uren heeft. II. Gregorius, vriend der kinders. Te Impe wordt er op dien dag aan de kinders verkondigd dat ze mo gen bun Eerste Communie doen. En de tranen die rollen uit de oogskens van den Herder en de kinderkes. II. K. II. Princes Clementine woont alle Zon dagen in de kerk van Laeken het Ser moen bij over 't Bitter Lijden een schoon voorbeeld voor ons. nF FllTFI Dc sPÜsvertoe- kJE- OL.CU I LL. ring is de sleutel van het lichaam indien men zich dus wil verheugen in eene goede gezondheid, zich houden van verstoptheid, duizeligheid, hoofdpijn en maagziektens, lever- en darm- ziektens, moet men van tijd tot tijd zich de maag zuiveren mei de Pil Walthery (1,25.) Zondag 31 Maart om 5 1/2 ure, lustig avondfeest door d'heeren Meesters der Zondagschool van St Joseph, in de zaal van 't Klein Oollegie, ten profij- te der Zondagschool, den Arme eu het te stichten Patroonschap voor Jongc- lingej... Elk zal volgeerne kaarten willen nemen. Dan is het goed, hernam Pieter; vertrek!... De dief was als een weerlicht de poort uit. Dan haaste zich Breugelmans naar de kamer zijns vertrouwelings, Jacob. Onmiddelijk wilde bij dezen zyu we dervaren mededeelen. Gejaagd stormde hij het vertrek binnen Jacob! kreet hij, uw vader is in Gent!... De knaap grimlachte ongeloovig. De schilder verstond het. Ge gelooft mij niet... Pas komt hij het paleis te verlaten. Is het ernst, Pieter, of.... Neen, ik zeg de zuivere waar heid, 'k Dacht mij daareven naar de schilderkamer te begeven, toen ik plots op een man liep die drager was van het gouden uurwerk des Keizers; welnu, die persoon was niemand anders dan uwen vader zelve Ahkreet nu de jonge pagie, hoe lossen wij dit raadsel op! ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1895 | | pagina 3