maim WERKLIEDEN mWW. Sik EERSTE COMMUNIEDAS. Geeraardsbergeih VRIJDAG 29 MAART 1895 Tussehen Man en Vrouw. BEDREIGINGEN. Hoe rijmt men dat te saam 't Is schande, 't is wreed. Een Katholieke Burgee. -<2>- Brukker-liütgeucr |3ctruö Hon tluffel, fcopolbótraat, 19, tt 2lnlsf Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,o0 pet jaar voor gansch het jaar. Voor Europa en de andere werclddee- len 4 50 De Üïtverkoopcrs moeten voor woensdag het vereisch- te getal bladen doen hennen. Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Aankondigingen volgens accoord. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slacli van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Napoleon op zekeren dag omringd van talrijke en verkleefde staatsdienaars, die hem in zijne krijgstochten had den vergezeld, hoorde dat deze onder elkander spraken van den schoonsten dag huns levens. Na eenige oogenblikkeu in stilte te hebben ge luisterd, onderbrak hij eensklaps hot gesprek en vroeg Weet gij heeren, welke de schoonste dag mijns levens is Al die vermaarde krijgsoversten trachtten den schitterendsten dag der glorierijke loopbaan van hunnen generaal te vinden. Zij wisten niet welken veldslag eerst opnoemen. De eenen spraken van Marengo, andereu van Austerlitz, de ze van de Pyramiden, eenigen van Wagram. Sommigen noemden den dag zijner zalving, op- welken de schitterende kroon van Frankrijk hem op 't hoofd geplaatst werd. Neen, gij en zijt er niet, antwoordde de Keizer, de schoon ste diig mijns levens is de dag mijner Eerste Com munie. Die woorden, Vriend Lezer, geven die niet heel en gansch uw eigen gedacht te kennen Wel zeker, de dag van onze Eerste Communie is voor ons allen de schoonste dag van ons leven, en hoe meer wij op de baan des levens vorderen, hoe meer wij er van overtuigd zijn. 't Is dan immers,dat wij als kind, van allen kom mer vrij, en van alle zonden rein, ons Englenhart aan onzen Heer en God hebben toegewijd. 'k Herinner hem mij nog dien hemelschoonen dag, of het de dag van gisteren ware geweest. Den nacht te vooren had ik redelijk wel gesla pen, maar nochtans wanneer Moeder mij haren kus en 't kruisken op 't voorhoofd kwam drukken, vond zij mij reeds ontwekt. Mij aankleeden, mijn morgendgebod doen, met moeder naar de kerk gaan, dit alles geschiede-met de meeste ingetogenheid, Zeven weken lang immers had men ons de verhe venheid en de weerdigheid van onze Eerste Com munie voor oogen gelegd; en nu dat de groote dag was aangebroken, dacht ik op niets anders, dan op 't groot werk dat ik ging verrichten. De Kerk was prachtig versierdKransen van jeugdig groen en frissche bloemen hingen langs de pilaren neder. Het outaar was met de schitterendste versiersels bekleed 't Blonk al van goud en zilver. De gelukkige ouders zaten in het koor, achter de eerste Communiekanten op de eerste plaats. Ah! hoe aandoenlijk was hij toch die stond, op welken de priester Gods, de drijmaal Heilige Hostie in de hand, naar ons toekwam, terwijl wij zedig en in getogen tot de Tafel des Heeren naderden. Neen! wat men alsdan gevoelt, op't oogenblik dat men voor de eerste maal den God van Hemel en aarde in zijn Englenhart ontvangt, kunnen geen woorden uitdrukken. Wat al vurige dankgebeden werden er alsdan niet gestort, wat al schoone voornemens werden er gemaakt Yoor gansch 't leven En helaas! niet waar, Vriend Lezer, gij zoo wel als ik, hoe weinig zijn wij die goede voornemens getrouw ge bleven Van den morgend tot den avond, in onze wereld- sche bezigheden verslonden, hebben wij allengs- kens miu smaak gevonden in onze godvruchtige oe feningen. Tijd, geld, goesting, dit alles hebben wij in overvloed om ons lichaam te voldoen maar van zoohaast het de zaligmaking onzer ziel geldt, dan ontbreekt ons alles. Gelukkig dat er al soms in 't jaar de eene of andere kerke lijke plechtigheid komt, zooals <^ie der Eerste Communie, die ons 't hert ontroert, menigen traan van aandoening onze oogen ontperst, en onze ge dachten ten hemel verheft. Mochten wij Vriend Lezer, wat meer op den Hemel denken, wat meer op God betrouwen, 't en zou er maar zooveel te beter om zijn. gers aan al de aanvallen der Socialisten; hoe meer gij immers gaat toegeven, hoe stouter en hardnek kiger zij gaan worden. Ja, weerstaat hen nu dat het nog tijd is, en 't ka tholiek Belgeuland zal er u dankbaar voor zijn Veeax. Jefken. Man. Vrouw, zijn de kinders slapen Vnouw.Ja, Petrus. Ons Baasken Van de "Wie- Ie ligt al t.e ronken. Man. Ha! Ons Baasken Van de Wielo!... Als ik denk dat wij dat lief kind nu doen opgroeien in haat tegen pastoors en catholieken Binnen tien jaar, indien het zoo voortgaat, zet hij geenen voet in de kerk meer Veouw. Maar, Petrus!... Als wij den raad volgen van onzen broeder kunnen wij toch niet misdoen.... Man.Vrouw, zwijg van onzen broeder... Hij is er bovenop, ja! maar onze kas weet er van te spreken, en mijn geweten heeft van 't stopsel Veouw. Stil, Petrus: ik hoor Clemence ko men dat zijn de zaken niet van eene dienstmeid. Man. AchWist men eens fijn op den buiten wat er hier mijn huis, en in mijn binnenste om gaat Wat er niettegenstaande ons roepen en schrijven geleden wordt (Hij laat het hoofd zakken en barst uit in bittere tranen). 't Is besloten en 't staat vast De Socialisten willen kost wat kest meester wor den van onze Stads- en gemeentebesturen. Daarvoor gaan zij geene moeite sparen gaan zij alle middelen inspannen Van der Velde moet burgemeester worden van Brussel, Anseele van Gent, Smeets van Luik, De- fuisseaux van Bergen en Callewaert van Charleroi De werkstakingen gaan weerom er beginnen honderden en duizenden werklieden zullen onder het geleide van hunne aanvoerders naar Brussel trekken om aldaar te gaan manifesteeren, het gou vernement schrik aan te jagen en zoo het algemeen stemrecht op 21 jaar te bekomen. Ja, die kerels zouden willen, dat onze over- groote Katholieke meerderheid in de Kamers zoude onderdoen, voor de eenige socialisten die er zetelen! Maar zijn de katholieken dan aan 't roer om de grillen in te volgen van die eenige heethoofden Zou het daarom zijn, dat zij met de verledene kiezing zoo talrijk zijn gekozen Ah voorzeker neen Want moesten onze volksvertegenwoordigers zich verlegen toonen voor al dit straatlawijt, wij zou den met recht en reden hen mogen toeroepen Mannen wij hadden u gekozen om ons tegen het op komend Socialismus te verdedigenen nu verraadt gij ons Neen anderen naam verdient gij niet dan dien van lafaards Indien wij voor die roode mannen nu moeten wijken, wat zullen wij dan doen, eens dat zij de gemeentemacht in handen zullen hebben, en zij met burgemeester en gemeenteraad aan 't hoofd het uitvoeren van hun al omverwerpend programma zouden opdringen? Weerstaat dan, Katholieke Völksvertegenwoor- In 't kort zullen wij weten wie er kiezer zijn zal voor de gemeente. De Kamers zijn immers met het bespreken der nieuwe gemeentewet bezig sedert Dijnsdag. Ziehier, naar wij vernemen, hoe de Katholieke partij van Aalst,in den toekomenden kiesstrijd gaat handelen Iedere sectie der stad zal 19 voorloopige kandi daten aanduiden. Een goed DERDE der KANDIDATEN TEN MIN STE zal genomen worden in de werkmansklas. Daarna zal iedere kiezer, die noch voor liberaal noch socialist geboekt staat, door specialen brief uitgenoodigd worden om liber en vrij op eenen algemeenen pol te komen kiezen, tussehen de kan didaten voorgesteld door de verschillige sectiën ten einde zoo de kandidaten voor de gemeentekieziug definitief vast te stellen. Is er een treffelijke werkman, die iets meer kan ragen Die met zulken maatregel niet tevreden is, smij ten wij maar over boord als liberaal of socialist Wat dunkt er u van werklieden 1® Gedurig spreken van de Opperste Rechtveer- digheid die te vreezen isen niets doen als M. Woeste uitmaken voor slechte katholiek, voor volksbedrieger, enz.... 2e Gedurig zeggen dat alles moet in vrede en deftigheid gaan en niets doen als 't volk opma ken en eerlijke lieden, zoowel geestelijke als we reldlijke, aanvallen. 3e Gedurig afkomen met de Encycliek van den Paus, die eerlijke en vreedzame middelen voor schrijft om 't lot van het volk te verbeteren en gedurig 't volk tegen de rijken verbitteren. 4" Onder den titel van Christene Volkspartij strijden en een verbond aangaan met de socia listen de aartsvijanden van de Christene Maat schappij 5° Onder den titel van Hertclijk Nieuws aan de menschen het betrouwen en den eerbied ontnemen voor hunne priesters. Jeppen. -[§]- WAAR ZAL DAT EINDIGEN? Aan wien zal hij nog vergeleken worden De vierde man is reeds op denzelfden rang ge plaatst in hunne eigene gazet met Gregorius VII, met den H. Franciscus van Assisen, met den II. Antonius van Padua, met Monseig. Lambrecht 0— Laat ons zeggen met 't Heilig Land van Zondag laatst Ach, laat ons bidden voor de bedienaars der H. Kerk want de helsche geesten gebruiken al hunne macht en kracht om het geestelijk zon- der macht of invloed op 't volk te doen wor- den. Maar laat er ons bijvoegen de reden van dat ver lies Omdat zekere mannen hunne macht mis bruikten om aan 't volk zijn vertrouwen en zijnen eerbied in zijne weerdige en ieverige priesters te doen verliezen. En als wij dan toch aan het bidden zijn laat er ons dan bijvoegen lijk de H. Kerk doet opdien schoonen dag van algemeene gratie en vergiffenis op Goeden VrijdagOREMUS ei pro perfidis Ju- dceis. Laat ons ook bidden voor de valsche joden opdat God, onze Heer, den sluier wegneme van hun harte, en opdat zij ook mogen wederkeeren tot de waarheid K. S. 't Roept wraak in den Hemel als men denkt hoe dat de Socialisten dien schoonen dag van do eerste communie willen veranderen in eene braspartij en eene duivelfecst. Tot over eenige jaren was het in niemauds ver stand gekomen van dien heiligen dag te onteeren gelijk de Socialisten nu doen, en zekerlijk 'ten is geen gedacht van ne meusch maar van den duivel zelf. Iedere ouder, al ware het zelf de grootste libe raal geweest, vond dien dag noodzakelijk voor zijne kinders; iedereen wilde zijne kinders eens gelukkig zien en deel nemen in hunne vreugde geen ouder was ontaard genoeg om zich tegen zulke heilige en zoete plicht te verzetten Maar nu wat zien wij gebeuren in sommige ste den waar het Socialismus zekere macht heeft ge kregen? De Godsdienst volgens hen, moet uitge roeid worden, en zij beginnen met de kinders. De Ouders worden lastig gevallen, ja zelf dik wijls gedwongen van hunne kinders op dien dag naar het lokaal te leiden, en daar in plaats van in de kerk voor de eerste maal de God van Hemel en aarde te ontvangen, daar wordt aan die kinders een feestmaal opgerichtdaar wordt de naam van God gelasterd en vervloekt daar wordt in die jonge herten den haat voor priester en kerk ingeprint daar als het feestmaal geëindigd is moeten die kleine en teedere kinders, door den drank en de voorbeelden opgehitst, aau feesten deel nemen waarvan het ons walgt hier te moeten spreken. Oh, hoe is het mogelijk dat er zulke ouders be staan hoe diep moeten sommige ouders in het ver derf en in het ongeloof gestort zijn, om zulke din gen te laten gebeuren Welke wreede rekeuiug zullen zij aan God voor de ziel vau hun kind moeten geven En dat durven die volkshatcrs, die lafaards, die Pharisëers, dan durven zij in hunne gazetten schrijven, om het volk te bedriegen, dat zij tegen onzen II. Godsdienst niet zijn 't Is schande, 't is drijmaal schande En gij werklieden, 't is immers op u dat de soci alisten het meest gemund hebben, blijft getrouw aau u verleden, blijft vast in uw geloof en aan uwe priesters, zij immers alleen willen uwen voorspoed en uw geluk. Gebensie. DE BUR GERIJ EN MAG NIET VERDWIJNEN Indien de Burgerij er niet ware, zouden er slechts rijken en armen zijn. De armen zoudeh altijd de geringen blijven de verheffing in stand ware onmogelijk, want de trap langswaar de vlijtige werkman naar boven moet klimmen, zoude weggenomen zijn. Werklieden en Landbouwers vereenigen zich in bonden en worden Yau alle kanten verdedigd en ondersteund. Van de middenstand die men burgers noemt, hoort men niet meer spreken, ennogthans, 't zijn deze die meest bijbrengen voor Godsdienst en Sa menleving. Daarom is er te Geeraardsbergen sedert eenigen tijd eenen Vlaamsehen Katholieken Burg-ers- bond ingericht, om de rechten der burgers te be spreken en hunne belangen te verdedigen. Dat de burgers zich vereenigen, dat zij hunne krachten te samen spannen, dan alleen zullen zij iets kunnen. Ne«n, de burgerij mag niet verdwijnen Onze Roeren. Volgens wij vernemen komt de Minister vau Geldwezen een wetsontwerp neer te leggen, waarbij het aan den Landbouwer togeestaau wordt 120 planten tabak gratis te zetten in plaats van 80, en voor de overige een centiem per plant. Deze maatregel is verre van onze Landbouwers te bevallen. Wij roepen daarop de aandacht onzer achtbare Volksvertegenwoordigers en vragen met M.M. Woeste, De Sadeleer en Diericx de geheelc I afschaffing van het accijnsrccbt.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1