RONDOM DE WERELD. Onze Werklieden. DE KIESWET. KERKELIJK NIEUWS. Mnnrcöl waaru'e^ waar er Madame Joniaux. -Madiimc Joni- nrs/r ^T°o een Belgische Volksbond. «aUÜm Ovia te Moorscl nen Esculape is, die voor de boeren werkt met woordenmaar met zijne daden, dat is eene andere kwestie. Luistert en boort: 't Is een eeuwenoud gebruik, dat de huur der van een stuk land, waar boomen rond staan, bij het snoeien den afval voor hem heeft. Maar neen, zegt ouze zachtmoedige verhuurder, mijne pachters kunnen daar niets mede doen; da was goed in de oude wereld, maar nu in de nieuwe, neen, neen, meusohen uit Waver, ik moet toch zien dat ik toe kom, en zorg voor vrouw en kindo ren Ziedaar ne man met woorden, maar welke werken do monschen opmaken en ze dan verdruk ken. Als het azoo is, dat men streeft naar de bur gemeestersfrak, ge riskeert nijg dat ze wat te lang zal zijn, uwe buis, zelle. Te Moorsel liggen de Witte al 25 jaren boven, uitgenomen op den dag der kiezing; al d'ander da gen van het jaar, volgens hun zeggen, liggen ze bo ven, en de Zwarte liggen maar éénen dag boven, dat is op kiezingsdag. Toch droef, hé DENDERLEEUW, waar wij zoovele goede Vrienden tellen, maandag namiddag rond 4 ure, liepen 4 leurders de straten der parochie af, hunne waren te koop biedend. Een hunner belde aan de deur van den schoolmeester, M. VDe vrouw kwam open doen. De leurder drong binnen, en zegde haar een dolk tonnendu Indien gij u ver roert, zijt ge dood. De vrouw drong hem niettemin buiten en riep om hulp. Eenige voorbijgangers hielden den kerel aan en leverden hem in handen de policie. 't Is een gevaarlijk oudveroordeeldc. De drie andere schor pioenen waren ondcitusschen gevlucht. NEDERBItAKEL.Sedert verscheidene weken reeds ondervonden de gezusters Vanderlinden dat zij iederen zondag binst de hoogmis bestolen wer den. Zondag nu letten zij wel op. Op eens zagen zij een gramiu van rond de 15 jaren uit den winkel springen. De schuiflade open vindend, zijn zij ach ter het kereltje geloopen, doch hebben geen spoor van den dader meer gevonden.... Ge vindt toch stoute snotneuzen. Vroeg rijp, Vroeg rot. BRUGGE. Go moet toch van 't kwaad ge wiegd zijn, om kinderen zat te maken. Dat is ge beurd te Brugge meteen manneken van 13 jaren. Hadde er geen spoedige hulp opgedaagd, 'tjongs- ken was mol. In den nacht van zaterdag tot zondag zijn ten uadeele van M. Bernard Lindig, bloemist, wouende langs de Conciencelaau, bij middel van overklim- miug drie eendvogels en twee vreemde hanen van weerde gestolen; de daders zijn onbekend. De die ven hebben den kop der dieren afgesneden en ter plaats laten liggen. De policiewacht was zondag nacht zoo vol als een meulenaarsdoos, van dronkaards, vechters en rui tenbrekers, die er opstand maakten en tegen mal kander aan 't vechten gingen, zoodanig dat men ge noodzaakt was ze in den bak te steken. De aanhoudingen hebben tot maandag morgend ten 5 ure geduurd. Veel herbergiers zijn voor te laat te tappen, ook in overtreding verklaard. SINT-GILLIS. Zaterdag namiddag heeft een jonge cabouter zich een kogel door de borst ge schoten uit liefdeverdriethij leefde nog een titje. Gi droeven sikkeleer, da g' het zijt. LAEKEN. Ja, te Laken, waar onze koniuk, Leapol verblijft in 't wintersezoen Er woont daar op de Fabrickkaai een soort van wildenman, die op niets gecharmeerd is dan om zijne vrouw eu kiude- ren te mishandelen. Zaterdag avond was 't weer kada, misschien over 't afgeven der préehij schiet in een Iranschc coleere en grijpt zijn vrouw bij de haren en sleept haar zoo rond den vloerdan jaagt hij haar de straat op met hare twee bloeikens van kinderen, in hun hemdeken. O gi beerenjonk, da ge 't zijt De policie kwam toegesneld toen hij bezig was met gansch zijnen potecarri met eene bijl aan stuk ken te slaan en door het venster te werpen. Ze moesten hem naar Seberië sturen, de sala mander. TIJDENS den uitkomen gevoelt iedereen de noodzakelijkheid van zich goed het lichaam te zuiveren, het zij om een ongemak te verjagen (draaiingen, hoofd- en maagpijn, verstoptheid) het zij om puisten te genezen, zweeren, of dergelijke kwellingen; ook is het goed te herriuueren dat de l»ïl Wr»Itliery deze ziekte geneest in eenige dagen en aan alleu den eetlust weergeeft, alsook de krachten en de gezondheid. PETEGEM. Op de hofstede van M. Leonard Vande Walle, landbouwer, te Petegem bij Deinze, verblijft een eendvogel, die reeds 22 jaar oud is. Sedert vele jaren leeft het diertje alleen van zijn «lach onder het ander hofgevogelte. Het ploddcrt in water en modder en schijnt zich om niets te be kreunen. Het verlies zijner makkers is zouder in druk op hem gebleven, en het legt sedert lang gee- ne eieren meer. M. Vande Walle kan juist den ouderdom van het dier berekenen, daar hij hier over twintig jeiar is komen wonen en het beestjen alsdan 2 jaar oud was. Die zal niet malsch meer zijn. BRUSSEL. De Courrier de Bruxelles verhaalt dat zekere M. Van lvelecom den zondag namiddag was gaan doorbrengen in het Maison du Peuple en dat, toen hij er omtrent 9 ure vertrok, hij zijne zilveren liorlogie met nickelen ketting vermiste. Hij heeft eene klacht ingediend bij de policie. GENT. M. Adolf Samuël, bestuurder van on ze koninklijke muziekschool, eu zijne echtgenoote zijn vrijdag laatst gedoopt. De plechtigheid was eerst bepaald op verleden dinsdag, doch moest uit gesteld worden uit hoofde eeuer ongesteldheid van mev. Samuël. Vrijdag morgend om 7 ure, is de meter, mev. de Nieulandt, mev. Samuël met een rijtuig komen halen om ze naar hot huis van M. Jos. deliemp- tinue te brengen. Keizer Kareistraat, waarheen M. Samuel met zijne zonen te voet volgde. Het doopsel werk toegediend in de bijzondere kapel van M. de Hemptinne. St-MARTENS-LEERNE. Zaterdag avond rond 7 ure, is hier een hevige brand ontstaan inde huizen van den genaamden Lippens en Leytens. Ondanks de spoedige lulp zijn de twee gebouwen ten gronde vernield. De vrouw Leytens, die te midden der vlammen geloopen was om het geldkoffertje te halen, is slechts met moeite kunnen gered worden. Zij heeft brandwonden bekomen. Alleen de gebouwen waren verzekerd, De Bond der goede geneesmiddelen acht zich gelukkig, de zwakke, aan bloedgebreklijdende meuschen het gebruik der Pil Toni-Ferrugineuse Raphael aau te bevelen, die een waar geneesmid del is tegen de bloedeloosheid, zwakheid, bleekte, uitteering, hartkloppingen, zenuwpijnen, enz. 1,25 de doos. SERAING. Zaterdag avond was het er socia listische meeting. Als de voorzitter aankondigde dat gezel Smeets, de volksvertegenwoordiger, liet woord had, ging er een helsch gebrul opWeg met dien kapitalist! Smeets kon geen woord spreken en moest opkramen. 't Volk begint te zien dat die mannekens maar socialist zijn om hunne zakken te vullen. HASSELT. Och moeders past toch op! Vrouw Peeters van Hasselt liet dinsdag hare twee kin- derkes alleen.'t huis, het oudste was maar 2 jaar. Als zij weerkwam, vond zij haar oudste zoontjeu te midden van de kamer levend verbrand en bijna gansch verkoold Is dat niet schrikkelijk? MANAGE. Maandag nacht is het paard gesto len van voerman Delaunoyeene felle beest van 1000 fr. den ecnigsten broodwinner van dienarmen dompelaar. Och Heere, is er niet hier of daar een edel hert om dien sukkelaar uit den nood te helpen? DE KOOLMIJNEN. 't Begint gevaarlijk te worden in de Koolmijnstreken. Het gedurig onder mijnen van don ondergrond veroorzaakt sedert ee- nigeu tijd talrijke instortingen. Op sommige plaat sen in Henegouwen hebben zij het uitbaten ran de kalkgronden moeten staken. Ja, Ja, zijt maar voorzichtig, eer dat er grooter ongelukken voorvallen. aux mag adieu zeggen aan de wereld. Hare vraag tot verbreking van 't proces is verworpen. Zij is en blijft voor haar leven veroordeeld. Zij zal naar 't celgevang gedaan worden van Brugge; eu van dan af is zij ouderworpen aan 't regiem van alle gevangenen kleeren, eten, drin ken slapen. Zij verliest ook haren naam, nooit zal zij hem niet meer hooren noemenals men haar aanspreekt 't zal per numrnero zijn. 't Zal die pronte madame nog al hard varen in dat klein celleken. Met dezen tijd is er veel nieuws op onze volkrijke gemeente. De Medi tatie op het Bitter Lijden van On zen Zaligmaker is door den E. 11 Van Hyfte toch zoo aandoenelijk schoon gepredikt geworden. Eerc aan 't heldhaftige Christene Zele, die zoo machtig wel deze sermoenen bijwoonde Na het vangen van die twee dieven, hebben wij Goddank geene diefstallen alhier meer te betreuren. De naaste weck geven wij een schoon liedje van eencii nieu wen Medewerker uit Zele... Och ja, De Volksstem heeft overal zoovele verknochte Vrienden... I UtS\L. ""bewijs dat de gemeente in eene gezonde streek ligt, is, dat de achtbare ouderling Vader Gregoire Patticr, den 21 April zijnjubilé gaat vieren van 50 jaren Sasmees- ter. Die vader Pattier is een sterke man volgens zijnen ouderdom, daar hij nu reeds 81 jaren telt en nog alle dagen van 's morgens tot 's avonds laat aan het werk is. Te meer nog, dat hij over eenige dagen, eene wedding aanging, dat hij eene tonne Bier zou dragen wel 5 minuten ver, en tot ieders verwondering, hij heeft zijne wedding gewonuen. Hij is een ieverige Christen, die nog altijd geerne 's zondaag de Goddelijke diensten bijwoont, en dan des namiddags, nog als een jonkheid naar de her bergen gaat om te bollen of te kaarten waar hij een groote liefhebber van is. Dus eere aan den achtbaren ouderling en dat hij nog lange jaren mo ge leven tot groote vreugde van al zijue geburen die hem uit ter harte lief hebben. Een lezer van uw gegerd blad. Th. V. D. Verleden zondag had de drijmaandelijksche Ver gadering plaats van den Vrijen Auti-Socialistischen Werkliedenbond onzer stad. Verhaasten wij ons het te zeggende Leden waren buitengewoon wel op gekomen. Nadat er lezing gegeven was over den toestand der Vereeniging, nam de Voorzitter Frans De Trog, wever, het woord. In eene korte maar welgepaste aanspraak deed hij het nut en de noodzakelijkheid der Vakvereenigingen uitschijnen en maande alle Leden ten krachtigste aau voortdurend de Verga deringen met de meeste stiptheid en vlijt bij te wo nen. Hij eindigde met het woord te verleenen aan M. L. Corten, secretaris van den Houtbewerkers- bond, aangesloten bij de Vakvereeniging. Eenvou dig, maar reebt hartelijk en goed verstaanbaar maakte hij ons met het strijdplan zijner ambtbroe ders bekend en de toejuichingen welke zijne woor den begroetten zegden genoeg dat alle werklieden het eens waren om do aangeslotene schrijnwerkers een hartelijk welkom in de Vereeniging toe te roe pen. M. A. Van de Velde, fabriekwerker, sprak ons in zijne gemoedelijke en sterkgespierde taal vande Nieuwe Kieswet en van onze Gemeenteraden in de toekomst. Het is ons onmogelijk op eene zoo klei ne plaats waarover wij beschikken, zelfs een be knopt verslag te geven over die prachtige redevoe ring, telkens door toejuichingen onderbroken en tusschen een storm van handgeklap gesloten Ten slotte eene zielroerende aanspraak van den heer Baron Leo Bethune, telkens aanwezig daar waar Werklieden vereenigd zijn, immer op de bres wanneer de Werkersbelaugen op het spel staan. In schitterende kleuren tooverde hij ons de Gilden dei- Middeleeuwen voor oogenhunne macht, hunnen invloed, hunne sterkte. Ilij deed uitschijnen hoe strikt noodig het is tot die tijden weer te keeren en, zoo eindigde hijReeds begroet ik met onuit sprekelijke vreugd de Vereeniging aller Ambach ten onzer stad tot éénen machtigen Boud. De schrijnwerkers hebben na de fabriekwerkers het voorbeeld gegevenik wensch hen geluk met hun manhaftig besluit en stel hun ten toonbeeld aan al de overige ambachten nog niet vereenigd, om zoo haast mogelijk de hand aan 't werk .Je slaan ter verovering hunner rechten, tot hun eigen welvaart en herleving 't Was kortom eene Vergadering, onder alle op zichten wol gelukt en waarvan de vruchten zich niet lang zullen laten wachten. Pikter. Battez, tambours! b iSonnez, clairons Dat is fransch, Heer Opsteller, zooals gij ziet; 'k mag ik wel eenige woorden fransch gebruiken in een vlaamsch blad, daar de marteleer toch zoo dikwijls in de Volkskamer, om bij zijne vrienden der linkerzij den grooten Jan uit te hangen, latijn staat uit te kramen. Ja, vriend Lezer, klaroenen en tambours hebben er Zondag 11., geweest te Haeltert het goldt immers de zoogezegde stich ting van een Daensmuziek op onze rustige ge meente en dat wel in den Vasten, op Palmzon dag, juist onder Vespers, Meditatie en Lof! Son- nez, clairons, battez, tambours! en als er op zul ke ernstige dagen, in zoo nen H. Tijd als die van den Vasten, op zulke plechtige stonden als die van Lijdensoverwegingen, geen klaroenen en tambours van noode zijn, Boeren van Haeltert, ge zijt kropmenschen, gij verstaat niets van de vereischte plechtigheden van uwen H. Gods dienst; en als men dan ook Vivan paster Donche niet mag zingen en Wij vragen 't algemeen Stem recht! niet mag huilen met eenige bij uit honderde en honderde monden, nog eens, Boe ren van Haeltert, gij zijt cretins Is het dan te verwonderen, domme boeren van Haeltert, dat de Vodde van Ninove van Zondag laatst, in eene fransche koleere schiet als hij schrijftPartijgenoten, boeren, werklieden, vrienden, men wil uw recht verkrachten, men wil ons beletten de stichting van ons volksmu- ziek (och arme!) te vieren; de burgemeester heeft verboden dat heden Zondag vreemde maatschappijen aan het feest zouden deelne- men omdat het in den Vasten is!! Schijnheiligaards, voegt zij erbij, was het ook niet in den Vasten dat de burgemees- ter met zijn eigen muziek de kampstrijd met de karabien ging opluisteren op den Brul Hola! schrijvelaar, hier houd ik u IVeeii, honderdmaal neen, drijdubbele schijnheiligaard Neen, het was het niet, dat is het nooit geweest en niet een van al de burgers van Haeltert weet daarvan te spreken, niet meer als van dat fameus wijf dat paster Donche moest komen bekoren op zijn Sint Antonius. Welnu, toch zullen wij uitgaan, enz. Welja, Heer Opsteller, zij zijn uitgegaan tot groote ontstichting van al ons deftig volkze zijn uitgegaan de heilige scheurmakers, ondanks het wettig gebod van onzen deugdzamen Burge meester, die slechts de ware tolk van onze gods dienstige en rustige gemeente was, in de kennis geving van dit verbod. Ze zijn uitgegaan, de nieuwe beschavers van ons volk, omringd van alle nieuwsgierigen, vrouwen en kinderen die beenen hadden, voorgegaan en achtervolgd van al de vrijers van Erembodegem, Nieuwerkerken, Denderhautem, Kerxken en Haeltert, toege- jauwd van al de Donchisten die wij hier en in den omtrek kennen. Gij zult mij vragen: Er was dan veel volk? Ja, er was veel volk; eene massa die ik over de 2dui- zend schat, meest, meest allen vreemdelingen, scha volkjongekamdcn van alle haar en pluimen. Maar toch, zult gij aandringen, daar was toch iets of iemand deftigs onder al dat barakkegoed, onder al die bohemers Wat, Mijnheer, oft... wadde Een kasteelheer, toekomende burgemeester van Haeltert, de dito van Erembodegem, twee gebuisde kamercandidaten, een bekschuimenden meetingist van Valschegem, waar de menschen toch zoo benauwd van warengelukkig dat wij nog ver van d'hondsdagen zijn, en veel andere sommiteiten van rechts en links. Daar was nog ne rare vogel die de mate sloeg, te midden van 't dorp, met zijnen wandelstok, maar van dien zul len wij zwijgen. Sonnez, claironsBattez, tambours: Toe jon gens, trompetten maar! roefTelt maar bovenarms! Ik ken een volk die vroeger zatte mannen ten toon stelde aan de menigte, om het volk eenen walg van de zatlapperij te doen opvatten komt, toont u nogmaals zooals wij u gezien en gehoord hebben, 't zal ons zulke deugd doen, en wie weet M. de Chevalier, toekomende burgemeester van Haeltert, dan zult gij aan al de huizen der parti culieren drapeaux zien wapperen, daar er nu slechts vijf of zes uitstaken in herbergen van uwen kalieber. (Gij haddet nu toch anders niet ge wild Een bekeerde Donchist. De Kieswet voor de gemeente is vrijdag gestemd met 90 stemmen tegen 52 en 3 onthoudingen. De vierde man heeft met de socialisten ge stemd. Al do katholieke gazetten spreken met lof van de nieuwe kieswet. Eu wij moeten ook zeggenhet is eene wijze wet. Zij geeft voldoening aau de rechtveerdigeeischen van 't werkvolk. Het grootste deel der werklieden wordt tot de stembus toegelaten, en zal van nu af zijn woord in het bestuur der gemeente te zeggen hebben. Bovendien in de groote nijverheidsteden zal het werkvolk zijne eigene vertegenwoordigers hebben, aangeduid door de kiezers van den arbeid-en nij- verheidsraad4 of 8, volgens de grootto der bevol king, den helft werklieden en den helft patro nen. De nieuwe Wet is ook eene voorzichtige wet. Met den ouderdom van 21 jaar voor 't kiesrecht te verwerpen verwijdert men van de stembus die woelige menigteaan wie nog beraden en gezond ver stand ontbreekt om met wijsheid over de belangen der gemeente te oordeelen. Iedereen weet hoe gemakkelijk dejonkhedeu van 21 jaar zich laten opruien door een haudvol ijdele woorden en schoone beloften. Integendeel, als men eenige jaren ouder gewor den is, als men huishouder is, als de eerst» driften over zijn, is men beter in staat om de mannen uit te kiezen die de gemeente moeten bestieren. Zondag14 April. Hoogdag van Paschen of de Verrijzenis van Christus, die de waarborg is eu het voorbeeld van onze verrijzenis tot het eeuwig leven. H. Justinus, martelaar. Maandag15. Tweede Paaschdag, afgestelde heiligdag. H. Anastasia, martelares te Rome. Dijnsdag16. H. Benedictus Jozef Lab re, ge boren in 1748 niet ver van Arras, de groote pa troon en stichtend voorbeeld der armen die vrijwil lig zes jaren lang, in zijne gedurige bedevaarten, van almoezen leefde. Woensdag17. H. Anicetus, Paus en marte laar. Donderdag18. H. Ursmarus, bisschop en belijder, een der apostelen van de waalsche provin ciën van ons land. Vrijdag, 19. H. Leo IX. UI. Emma, Weduwe. Zaterdag. 20. Voorlaatste dag van den paasch- tijdbericht aan de mulders en de bakkers en veel andere achterblijvers! Priesterlijke benoemingen. De E. H. Moens sedert j aren ouderpastoor te Geeraardsber- gen heeft om reden van hoogen ouderdom en zieke lijkheid zijn ontslag gegeven. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. Zekere dagbladen vallen den achtbaren Volks vertegenwoordiger Helleputte'geweldig aan omdat hij de Gemeente-Kieswet stemde. Zij beweren zelfs dat zijn gedrag tegenstrijdig is met het programma van den Belgischen Volksbond. Oordeelt, Lezers, of die dagbladen de waarheid niet en krenkten. Het volgende dagorde werd Zondag laatst ge stemd Het Bestuur van den Belgischen Volksbond, geraadpleegd ovor de Gemeente-Kieswet, behoudt volkomen den wensch dien de Bond op 20 Januari uitte en bedankt de Volksvertegenwoordigers van den democratischen groep (waaronder M. Helle- putte) voor de toegevingen welke zij van de Re geering hebben bekomen. r

De Volksstem | 1895 | | pagina 2