BURGER DORUS MEUBELS Uit Velm VARIA Prachtige Remontoir Een Bemerkingsken. thoneko gazet van Loopende Nieuws awl®®®®®®® Samenspraak te Haeltert Raadselprij skamp DROOG HOUT Brugge zegt het Tolgeudedeie week: Om te weten wat M. Petrus rau Aalst m zijne gazetteu schrijft is het niet noodig ze te koopen. Het is genoeg de Vooruit te lezen waar zijne smaadartikelen in groote letters en met gretigheid overgenomen worden. •Lezers Le zeressen en Lezerke*, allen eenen zaligen Paschen. SecUrt dat onze vierde man in de Kamers zit, zijn er daar reeds 317 liters cognac uitge dronken de kesteurs hebben verboden voortaan nog nognac te schenken aan de volksvertegenwoordigers. De nieuwe kieswet is gestemdGod dank. Bismarck heeft met zijnen jubilé van tachtigjarigen leeftijd 120,000 brieven ontvangen en ook veel kadeaus, waaronder eene gaucis van 21 meters. Te Viesvüle zijn dieven in de kerk gedrongen, hebben het tabernakel opengebroken en de ciborie met de H.H. specieën mede gedragen, 'tls wraakroepend! Mijnheer Auspach Puissant, volksvertegenwoordiger van Thuin, heeft verledene week in volle Kamers zijne demissie gegeven. Een deftige en overtuigde priester zou wel op zijne plaats zijn in de Kamers. Waar mud men zijnen Paschen houden? In zij ne parochiale kerk en nieverst anders't is in de parochiale kerk dat rijk en arm moet verbroederen en elkander stichten. De leerlingen der Paters Jesuieten te Aalst, gaan zaterdag in vakantie. De socialisten en zijn er niet in gelukt eene alge- meene werkstaking te weeg te brengen. Te Saint-Potain in Frankrijk heeft het gemeentebe stuur een prachtig huis gebouwd voor den school meester: en zeggen dat die sukkelaar maar eenen leerling en heeftGenegenheid toouen aan de zen die ons goed willen, is toch zulk eene schoone zaak. Tot Ottergem hebben de helft der paro chianen reeds hunnen Paschen gehouden. Ze spreken met wonderen van 't geen er te Ninove gaat gebeuren met den jubilé van den Z. E. heer Deken. Te Tillour is Jefken Timmermans oud 7 jaren door den tram overreden. Gelukkige men- schen die hun vertrouwen stellen in de priesters. Onze koningin gaat zich den 5 Mei installeeren te Spa met hare dochter de prinses Clementine. De gravine van Vlaanderen is vertrokken bij hare dochter in Duitsland. De Patriotc valt hevig uit tegen het gouvernement omdat de nieuwe gemeen tewet gestemd ishoe is 't toch mogelijk en zeg gen dat sommige kale heeren van Aalst beweren dat. dit eene betere gazet is dan do Courtier de Bruxelles. Tot Herdersem wordt nog veel ge sproken ("gedoken weg) van dit schoon soldatenla- keu. Tot Hofstiule blijven de menschen evenveel genegenheid gevoelen voor die het verdienen. Ze mogen er 't Aalst op de Werf van denken wat ze willen,'t en zijn maar de valschaards die er over boord gesmeten worden. Proficiat, parochianen van Moorsel! wij hooren dat uwe E. II. pastoor gansch hersteld isNog nooit heeft men eene installatie gezien zoo als die van don E. II. pastoor van WiezeMen bericht ons uit Erembodegem dat de Volksstem er zoo gretig gelezen wordt; 't doet ons plezier. 't Is wel dat M. Woeste in de Kamers zetelt't is waarlijk de welsprekendste en de dapperste verdediger van al onze katholieke be langen. Men begint te spreken van den nieuwen bisschop van Brugge. wie zoudt zijn? wij zullen het u later weten te zeggen. Tot Mespelaar be ginnen ze hunne schoenen met 'ne sleutel toe te doen, Geen beter patatten dan te Smeerhebbe- Vloersegem. Den 12 Mei is het kiezing te Thuin voor eenen nieuwen volksvertegenwoordiger in ver vanging van M. Anspach-Puissant. Het proces Joniaux heeft tot hier toe aan den staat gekost 57,237 franken. Prins Albrecht is maandag 20 jaar geworden. Opdat de quiuquetglazen niet zouden springen heeft men ze slechts in 't water te leggen dat men op een stille vuur doet koken men heeft ze dan maar wel af te droogen vooraleer men ze op de lamp zet. In St-Ambrosiusbosch (Frankrijk) is er een wildzwijn geschoten van 204 pond. Dijus- dag is onze koning Leopold 60 jaar oud geworden Eerste klas van hoofdvallingen zijn te verkrijgen in ons bureel. Door de langdurige en strenge kou- Wde is er eene gemeente in Oost- Vlaanderen van naam veranderd: er is immers eenen eek vervrozen te Zeveneecken, zoodanig dat men nu zegt Zeseecken in plaats van Zeveneecken. Te Ninove waren er dees jaar twee eerste communiekanten van gansch gelijken <&(8cl)tfbtnis uit fitiztr fiarrl'a tiji! PETRUS NUFFEL. 53 Inderdaad, Hoogedele Vorst, antwoordde Pieter Breugelmans 't is oprecht jammer dat wij geen kwaartuurs vroeger zijn aangekomen nu is het echter te laat. Ja, wedervoer Keizer Ivarel, en God weet wanneer zich nog eene zoo schoone gelegenheid aanbiedtIk vermeen, en met reden, dat wij Ja cob's vader nooit meer in Gent noch in de Vlaan deren zullen terugzien. Wat kon Breugelmans op deze woorden al veel antwoorden Hij dacht inderdaad zooals zijn Vorst. Jacob, zoo fluisterde bij aan zijn makkers oor, heb maar goede moed God verlaat immers de zijnen nietHef het hoofd op, wees man, trotseer de rampspoed en blik vertrouwend de toekomst in eens toch daagt de overwinning, het einde van uw lijden, met den opdagenden morgenstond glanzend op Nog lang bleef het drietal, tusschen een groot naam (Malvina Van Sinck). gansch gelijken naam, geliike grootte, gelijk gekleed en geen familie. l)e burgemeester van Haeltert heeft aan vreemde maatschappijen verboden van zondag verleden de stichting van zeker volks?muziek te vierenhij had gelijk, dat betaamt immers niet binst den heiligen tijd van den vasten. De Vooruit van Nino ve is veranderd van uitgever en van drukker, (Vt9 bedrijf)!!! Wanneer het derde en T laat ste??? Men leest in dit orgaan der verkleede socialisten dat vol gens de nieuwe gemeentewet, de vierde man geen stemrecht en heeft. Ewel wat beteekent dit? 't en zij dat het ne rare vogel is. Maar wat hoo ren wij?, de couriers de laatste couriers zijn daar... wij gaan algauw de laatste depechen ontvangen, beminde Lezers, en aanstonds deelen wij ze u mede. Men snreekt lof van d'eerste communie- kanten van Heraersem in 't splinternü soldatenla- ken maar dat is geen dracht voor jupons van boe rendochter. - Te Gysegem zijn er paaschuagels te bekomen, een remedie tegen de schrijvers die van den duivel in hebbenBij den koster.... meldt ons een oude Vriend Heeren Kosters, Ik ben gelukkig te vernemen dat gij zoo goed vereenigd blijft om den kerkzang grondig te stu- deeren. Hoe beter gij dien zang zult kennen, hoe meer genegenheid gij er voor zult hebben. Het Bisdom van Gent is ver vooruit vergeleken met sommige andere streken. Denkt daarom niet dat er te Velm geroepen wordt. Verschooning, Hee ren, er wordt gezongen en er zal nog meer gezon gen worden. Het is jammer dat men hier endaar nog op iedere noot eenen roep geeft juist al moes ten de noten passeereu voor kanonscheuten. Ik was heel verstrooid, toen ik verledene week zoo hoorde huilen in de kerk. In plaats van devotie te verwekken door die gewijdo gezangen, men doet de hoofden draaien door geroep en getier. Laat ons niet denken dat de aanhoorders van den zang geen verstand hebben. Gij hebt dit reeds zelf genoeg ondervonden, als, wanneer een priester sta tig en natuurlijk de prefatie aanheft, dat men soms een muisje zou hooren piepen, zoo stil is het. Denkt ook niet dat er op den buiten geene fijne ooren zijn, daar zoudt gij u in misgrijpen Onder het ruw kleed zit niet zelden een fijn gevoel ver doken. Daar ook weten zij, dat roepen geen zingen Veel moed dus om iedere les nauwkeurig bij te wonen nooit is men volleerd in den gewijden zang, Mijnheer Stevens zegt het ook. Uw vriend van Velm. In zijne jonkheid was Luibrechts zich gaan ver huren te Brussel, bij Perry, als winkeljongen. Een oude bediende moest hem aanleeren. Eene dame komt de winkel binnen. Let goed op, zegt de oude tegen Luibrechts, hoe ik het doe. Madame, wat belieft er u 1/2 kilo zijde. Voila, Madame, 75 franken. 75 fr 'tis zooveel? Ja maar, Madame, er is van de zomer eene ziekte geweest onder de zijworms, en ge verstaat goed,., en... da dame was weg. Eenige oogenblikken later komt er eene andere. Nu moest Luibrechts bestellen. Wat belieft er u, Madame 3 ellen zwart lint. Voila, Madame, 2 franken. 2 fr 't is zooveel Ja maar, Madame, er heeft van dees jaar eene ziekte geweest onder de lintworms Als Het Nieuws van den Dag toch zóó volksge zind zijn wil, dan, veimeenen wij, zou het brus- selsch bladje toch wel de Algemeene Vergadering der Vrije Vereenigde Werklieden van Aalst willen aankondigen, wanneer 't Hoofdbestuur van den Bond zulks verzoekt. Dat is 't gedacht onzer Werklieden, Nieuws. Trek nu uw plan, als ge kunt. getal nieuwsgierigen, in vertrouwelijk gesprek ge wikkeld, tot wanneer men den hospes wenkte, het gelag rijkelijk betaalde en onder de plichtplegingen van den tot den grond buigenden Vercammen de herberg verliet en te peerd steeg. Toen het gezelschap in het vorstelijk verblijf te ruggekeerd was, meldde men hun de verloving van een edelman met eene jonkver van den hoogsten en den oudsten adel. Zoo fier op hun veelkleurig blazoen hadden zij niet geaarzeld Karei V zelf ter bruiloft uit te noodigen. Dit nieuws verraste de keizer aangenaam, maar het was niet van aard om zijne droefgeestige gemoedstemming er op te beu ren. Hij liet zich naar zijne vertrekken brengen en beval dat de jonge pagie Jacob Couckc voor hem gebracht werd. Deze voldeed oogenblikkelijk aan het verzoek en na de hofsche en gebruikelijke plichtplegingen te hebben volvoerd, zette hij zich aan den voet va» den troon. Keizer Karei begon Mijn vriend Jacob, hoe meer ik u van dichter bij leer kennen, hoe hooger ik u schat. Ik weet bij ondervinding wat smart en zielelijden is, derhalve lees ik in uwe blikken wat er in het diepste uws harten moet omgaan, bij het zien der vergeefsche pogingen om uwen vader te vinden. Ik heb uwen toestand lang en rijpelijk overwogen en ziehier Te Geeraardsbergen is verledene week overleden Baetel Op- pens, strijder van 't iaar 30. De Socialisten hebben tegen woordig nog al veel noten op hunnen zang, maar ze zijn er flauwkes van tusschengekomen met hun ne algemeene werkstaking. Ne mensch kan toch aardige gedachten krijgen Te Marseille, in Frankrijk, is er 'ne zekeren Durand die eene wed ding aangegaan heeft, van 28 dagen stil te blijven staan gelijk een standbeeld... Spijtig dat Marseille zoo verre van Gheel is. De Diamantslijpers van Antwerpen trekken op naar Amerika. De Chi nezen krijgen nog altijd troef van den Japon. De naaste week eene tweede onfaalbare remedie tegen d'eksteroo^en. Te Parijs heeft er ne zatte- rik zijne vrouw door den kop gestokenhij heeft nu logement gratis voor niets. Er sterven tegen woordig toch zoovele vogels. Wat mag dat zijn Zou het misschien d'influenza zijn onder de vogels, gelijk in den tijd te Welle onder d'honden. De grève ligt stil te Itonsse. Volgens wij vernemen lukt de Missie wonderwel te Geeraardsbergen. Laat ons lezen en bidden voor de bekeering der zon daars. Te Parijs, 't is wreed, in volle Parijs, is verledene week een meisje gestolen; hare moeder is eene tweede Mater Desolata. Volgens 'ne sterrekundige, niet ver van ons bureel, zullen wij nog geene schooudere maand Mei gehad hebben als van dees jaar. 't Zal goed zijn om eea reisje te doen. Er zijn tegenwoordig in d'expositie van Londen 700 katten uit alle lauden en natiën der wereld. Peinst eens hoeveel menschen er jaar lijks sterven 35 millioeu, dat is 91,554 per dag of meer dan één per second. De gemiddelde levens duur is 38 jaareen vierde gedeelte sterft onder de 18 jaar. Op 10.000 is er maar één die honderd jaar wordt dus de Tante Ilozekens zijn raar. Vol gens wij vernemen komen die 42 pensjagwrs of la- veiers met den Tweeden Paaschdag weer de bos- schen afjagen te Geeraardsbergen. 't Beste ware de garde-civiek er tegen op zenden. Bismarck heeft voor zijnen verjaardag twee buffels gekregen uit Amerika. Te Barnborbridje is het werksta king ouder de bierdrinkers de tappers hadden den prijs verhoogd. Te Parijs heeft Maria Richard, terwijl zij voor de rechtbank verscheen, een revol verschot gelost op den rechter ze zal 't er kunnen voordoen, dat slangevel. - Te Rome, in het mi nisterie van geldwezen, heeft nen deurwaarder op bevel van den proprietaris eene partij meubelen aangeslagen. Alzoo kan 't nog gaan. Te Gee raardsbergen telt de Maatschappij van Onderlin- gen Bijstand 127 leden. Eere aan "t Bestuur tusschen Nadjen en Trees, (aan de kerkdeur, bij 't klippen voor de Vespers). Trees. Wa gaat er daar om, Nadjen, achter de Kribbe? hoort, nen trommel, nen trompet, ook al... zijn er kunstenaars gekomen en da nu per- cies als 't klipt voor de vespers... staat er daar en barak Nadjen! Nadjen. Ja ja, barak, Trees, 't is trommelen dat ze doen voor 't sermoen van paster Daens. Trees. Wa zegde komt en hij hier preekenè? Nadjen. Join, maar hier in de kerk niet zée, op Ter Eïën, Treeshij komt er, zeggen ze, den nieuwen rapaue zegenen van 't Daensmuziok. Trees. Wel marikela tochwat gaan we hier nog al hooren en zien! en zijn ze niet beschaamd in den Vasten, op ne Palraezondag, tusschen Vespers en SermoenIs 't te verwonderen dat iedereen met de flawenza gestraft loopt? zulke beestige Nadjen. Ja maar Trees, 't zal schoon zijn zée... 'k heb het mijnheer den Barou zelve hooren zeggen.... Trees. Wekken Baron? Nadjen. Awè, daar van aan de sjtatie. Trees. Ai, AiBaron Van Vlassenbroek, oi Geenbroek zeker... Wadde 't zal schoon zijn't en is niet gepermitteerd... M. De Burgemeester en zal dat toch niet toelaten, zeker? den braven heer, hij kan hij ook wel plezier verdragen op tijd en stond, maar in den Vasten, en onder Vespers, en Ser moen!... 't is en schanne, zeg ik a, en onzen Bur gemeester zal dat verbieden, 'k ben daar zeker van Nadjen. Nadjen. 'k Zal a zeggen, Trees; danuen heer daar, danne vreemden van Aelst, daune Geenbroek was het zoo niet dat gij daar zegdet?... Awè, dan- nen heeft M. den Burgemeester permissie gaan vragen om karvelkade mè vreemde sochietijten te mogen vieren, en ne keer plezier te mogen maken in dien langen droeven Vasten. Trees. Awé wat ik er over denk en u tevens voor raad geef Gij moet uwen vader trachten te vergeten koste wat kost Ge weet hoe schuldig hij is voor God en voor de menschen ge kent de schrikkelijke straf welke hem te wachten staat, moest hij zonder onze wete ergens in de Nederlanden in de handen van het gerecht vallen Dit moeten en zullen wij nochtans verhouden, bij God Nogmaals, vergeet hem tot den tijd kome dat de Voorzienigheid die alles bestiert en gadeslaat, hem naar hier brengt. Jacob, van heden neem ik u onder mijne hooge be scherming ik aanzie u niet meer als eenen mijner huisdienaars, maar als lid van den huize... De jongeling aanhoorde met stomme verbazing die woorden welke langzaam van de lippen zijns weldoeners rolden zijn hart dreigde hem in den boezem te breken en in vreugdetranen losbarsten de, wierp hij zich geknield voor de voeten des kei zers, raakte met de brandende lippen de hem toege- stokene hand, terwijl hij uitriep O grootmoedige Heer en Meester, in u heb ik dan een tweede vader gevonden dankdank Sta op, sprak de Vorst diep ontroerd Voor taan zijt gij hier niet slechts dienaar, maar toezich- ter van ons Gentsch verblijf...! In u en op u stel ik in't vervolg mijn betrouwen. Ga nu en deel uwen boezemvriend Breugelmans uwe bencening mede. Nadjen. 't Is hein geweigert geweest, omdat het Vasten is, en omdat dat hier nooit ofte nooit, in den Vasten, op Haeltert is te zien geweest. Trees. Awé, ziedet na wel... Eu M. de Burge meester heeft duizend koeren gelijk, daar haalten eere af; en ge moet nen Daens zijn tot boven den kop om andei's te zeggen. Awè Nadjen, als 't M. do Burgemeester nu verbóeu heeft, waarom daar nog staan te trommelen en te trompetten Nadjen. Ja maar Trees, zij en laeteut er niet mèe.... Trees. Wadde! zij en laten 't niet?! en dijne vreemdeling komt hier spotten mè onzen göen Bur gemeester? hij komt hij hier den baas spelen op 't Haeltert dijue stink.... die naar kerk noch kluis gaat... dijne komt hier oproer en positie maken te gen de policie vau ons gemeentjo? Is en hij Burge meester Nadjb. Zwijg kindj z' hebben mij vertelt dat hij het wel zou willen worden; maar ware ik in zij ne plaats, ik zou toch niet willen beginnen met van nu af positie doen aan de policie. Wet is wet. Trees, en toekomende Burgemeester op of nêer, do wet is het recht. Trees. Dat zeg ik ook, Nadjenwij zullen 't afwachten... Maar zie,'thoudt op van klippen, ik ga naar do Vespers en 't Sermoen van M. den Onderpasteer. Nadjen. Ik ook zie, Trees, ik kan ik wel ne keer lachenmaar ik veeg toch schoonckcns mijn botten aau dijueu troep van tandentrekkers die hier op ons deftig Haeltert, in den Vasten, en on der de goddelijke diensten rumoer, verzet aan de rout en schandaal komen maken. Trees. Wel gezeid Nadjen! 't is den nagel op den kop.. (Zij gaan 't samen de Kerk in.) T-) a t /"NTT} Hoe zit het in 'tS... I A Tv -L 1 Ja met de hazen zonder haar? Vr. Antoon, St Lievens, men assureert ons dat gij zulken hoogdraveuden st ijl hebt laat er ons eens een «taalkeu van zienbedankt op voorhand. Vr. Cam. van M. alles wel, maar maak het wat kort. A. A. Genegen zijn voor die u goed willen. A. B. Stelburgen, Vollezeele, Ne- derhasselt, enz. aanvaard hé E. D. K. toP. Sedert lang niets meer ontvangen 't spijt mij. - Vr. te Ghislehurst, ne zaligen Paschen 't schijnt dat de inkt begint af te slaan. Beste Ond. van H., 't n. week zijt gij den eersten. Het Vredelied van Z. in volgend nummer. Sint-Jansbode, on zen iunigeu dankals wij iets voor u kunnen, zon der maukeeren. M. V. d. S. te N. dees^week 30 nummers gratis voor de verspreiding. E. II. to VI. brief volgt. Nog geen nieuws uit Ninove. Hoe was het te Zele Dag, Leuveu, alles is wol. 6M1 Men schrijft ons: De dieflen j V\|i LL IVl volgen hier elkander op. In den JLOLIlSi nacht van Maandag tot Dijnsdag is er gestolen in het meis jespensionnnat alhier. Al liet waschgoed, dat men op den bleek gelaten had, is do prooi der dieven geworden. Om hunnen roof te plegen hebben zij noodig gevonden eene ladder te loenen in de buurt hij zekeren Ooppens, ten einde de hooge muren te kunnen ovcrklimmen. Naar het schijnt zouden zij hunnen buit in veiligheid gebracht hebben, by middel eener kar. Geluk kig voor de dieven, dat zij in de handen nieten vallen van den champetter van Audagem Onze Vrienden zullen het ons niet ten kwade duiden, indien de Volksstemmen deze week wat in retard zijn. Wij waren ten 7 ure gereed om te drukken wanneer er dringende briefwisseling toekwam, die ons dwong verscheidene artikels, reeds gerangschikt, tot het naaste nummer weg te zetten, 't Was half vier van den nacht, toen de eerste Stemme hot. licht zag.... Maar Jan zag niets moer dan schemering, en vandaag 250 Volks stemmen meer, 't ziet er hem lief uit, knokkelde hij 'k zweet van nu af al, en hij had juist.... Moerbeke! De Schoolmeester met zijnen Gysegem was nog in tijds. Alle briefwisselingen ten allerl. tegen 's Woendng» noen. GRATIS AANGEBODEN AAN AL DE LEZERS ONZER VOLKSSTEM. af te loten tusschen al onze Lezers die ons een vol doende antwoord op de volgende vraag toesturen Wat verschil is er tusschen een Socialist en een aanhanger van den vierden man? De antwoorden vrachtvrij en binnen de 8 dagen. Bekendmaking van den uitslag, de week nadien. De Jury. VEND1TIE VAN en eene groote hoeveelheid TE AALST. LOUIS BUEKENS, Zaakwaarnemer te Aalst, zal aldaar op Maandag 22 APRIL 1895, door het ambt van Deurwaarder VAN MUi'LEM, openbaarlijk verkoo- pen A. Om een uren namiddag, ten aanzocke van Jufvr. Marie Rüelkns, te Aalst, Zonnestraat, Nr 44. Vele Huismeubels bestaande in Tafels, Kommoden, Kassen, Bedstoel met ressort en andere, Huppelingen, Hoofdpeluwen, Matrassen, Jaehtkonfoor, Tellooren, Schotels, Fourchetten, Soupterrien. Messen, Lepels, Waschkuip, Koffijpot en Moor, Strijkplank, Soeplepel, Marmitte, Kapmes, 4 Strijkijzers, IJzeren Pot, Suspen- cion, sclioonen Spiegel, enz. enz. B. Om vier uren namiddag te Aalst, Geeranrdsberg- schestraat, ter herberg - De Groen Poortbij sieur Phi lemon Van der Eist, ten nanzoeke van den Heer Frans Ml'ylaert, koopman te Haaltert. Eene groote hoeveelheid droog Beuken, Eiken, Es- schen, Kanada, Olmen, Notelaren en Kerselaren Hout, van alle dikten en lengten, dienstig voor Wagenmakers, Meubelmakers, Schrijnwerkers, Kuipers en Stoelmakers, dit alles verdeeld in koopen 't elks gerief. Dit op gewone voorwaarden en tijd van betaling mits stellende goede borg, zonder uitzondering en betalende het ongeld comptant.

De Volksstem | 1895 | | pagina 3