tm Si f'iXOüP I JAAR N' 15. VRIJDAG 19 APRIL 1895. Ons raadsel, ons raadsel! De Scheurmakers. Tusschen Man en Vrouw. en onze gouden Remontoir!! IN DE TOEKOMST öpt"tribunaal. druhher-llitgcoer Petrus fclon Buffel, Oopolbutraat, 19, te 3aUt. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 ger jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cenlm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmicldelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Eene werkzame en oppassende huismoeder is een onwaardeerbare schat voor man en kindvan haar hangt grootendeels de vrede en 't geluk van 't huis gezin af. Mocht dan iedere huisvrouw bijzonderlijk in de werk mansklas hare plichten wel verstaanvelen onzer werkmanswoningen van eene ware hel dat ze nu zijn, zouden een waar paradijs worden. Zooeven de vader het noodig» geld moet bijbren gen tot het onderhoud van 't huisgezin, zoo ook moet de moeder het bestieren. Maar helaas wat ziet men maar al te dikwijls? Nauwelijks is het jonge paar eenige weken het huwelijksbootje ingetreden of de vrouw tracht niet meer haren man te behagen en hem aangenaam te zijn. Terwyl haar echtgenoot naar de fabriek of elders in 't zweet zijns aanschijns den kost voor 't huisgezin is gaan verdienen brengt zij den dag door zonder een strooi te verleggen. Nooit ziet men ze bezig haar huis netjes op te kuischen, opdat alles haren man bij de terugkomst van zijn werk zou tegenlachen. Neen! 't Eenigste dat ze doet 't is uren en uren met d'eeu of d'ander gebuurvrouw doorbrengen op den dorpel van haar huis, in eindelooze klappartijen waarin eenieders eer en faam gekrenkt wordt. En zoo komt het dat de man daar is om te noenmalen en niets is ge reed. De arme dompelaar, alhoewel hij maar een uur ken tijd heeft, is dan nog verplicht te wachten, naar eene te Hoor half gekookte patatten, die dan soms ook al vervangen worden voor 't gemak door eenen pot koffij Ewel kan een werkman met moed en vermaak zijn werk verichten als zijne echtgenote hem door hare lief talligheid en oppassendheid daartoe niet aanzet? Is het mogelijk dat een werkman na zijn werk gaarne 't huis blijft, als door de schuld der vrouw alles er in wanorde is. Voorzeker neen 't zal de fout der vrouw zijn indien haar man alsdan het huis vlucht, en zijn vermaak gaat zoeken in do herberg waar hij maar al te dikwijls een dronkaard zal worden. Ah! denkt er wel op jonge huismoeders Ziet wel toe dat gij uwen man niet en ontmoe digt en van rond den eerd niet en verjaagt. Die man heeft gansch zijn leven aan het uwe verbonden; de liefde die hij u op den dag van uw liuwolijk heeft gezworen is rechtzinnig en welge meend tracht er u weerdig van te maken. Maakt dan dat na gedurende gansch den dag gezwoegd en ge werkt te hebben hij zijne woniug bij zijn terugkeer rijn en blinkend vinde. Zorg wel dat de kinderkes hem telkens gaan te- geuloopen eiken middag en avond, en hem door kussen en streelen hunne liefde en dankbaarheid gaan betuigen. En wanneer hij een kleine op de schouders en een andere aan de hand moedig naar zijne woning komt afgestapt dat uw vriendelijk dag man hem uit uwen mond tigenklinke. In een woord brave huismoeders, tracht door uwe woorden en erken aan uwen man te doen zien en verstaan dat terwijl hij het brood is gaan winnen voor u en uwe kinders, in zijne geringe woon een herte klopt dat hem steeds blijft toegenegen. Jefken. Vrouw. Petrus, is die nieuwe kieswet nu toch zoo slecht? Man. Ik ga rechtzinnig antwoorden op uwe vraagzijn de deuren wel toe? Vrouw. Niemand kan ons afluisteren. Man. Die nieuwe kieswet, vrouw, is een wijze en rechtvaardige wet. Vrouw. Ik val uit de wolken!.... Zoo, Pe trus, de zoogezegde rechten van den werkman wor den door die wet niet gekrenkt? Man. In het geheel nietDie wet stelt eenie der op gelijken voet, rijk en arm, geleerd en onge leerd, bekomen kiesrecht op dertigjarigen ouder dom. Vrouw. En waarom roept en tiert gij dan op die wet? Man. Om het volk op te hitsen.... Om mijn hoofd uit te werken!.... Vrouw. Wel, Petrus!.... Nu begin ik u te kennen Reeds zijn er ons 137 antwoorden toegekomen op ons prijsraadsel Welk verschil is er tusschen een socialist en een aanhanger van den vierden man Men mag nog zijne antwoorden zenden tot Woensdag morgend. Ziehier eenige staaltjes in verzen die allen zul len meêloten voor den remontoir Uit Herdersem. Uw eerste, uwe socialisten, Die vallen al zeer leeg En de andere,W Donchisten, 't Zijn koeken van één deeg. K. B. Uit Denderwindeke. Ik vind er waarlijk geen Twee houden aan een been. P. S. Uit Louise-Marie. Wie daar verschil kan vinden En is niet van do blinden Hij wordt gedekoreerd En met het kruis vereerd. A. B. Uit Oroir. Ehben 't is al maar een boutiek De socialist en donchekliek O. R. Uit Chislehurst (Ingland). Ik kan not goed verstan Verschil wat kan bestau. A. B. Uit Geersbergen. 't Zijn praktezijnen alle twee, Die brachten 't land van Aalst in wee. P. M. Uit Sint Niklaas. De hoofdstad en heel 't land van Waas Vindt ze alle twee al even dwaas. V. D. S. Uit Doel. Wij ingezeetnen van den Doel, Wij vinden beiden éénen boel. J. V. Uit Erembodegem. Zij alle twee verded'gen d'hop Beloven veel. maar strijken 't op. P. P. Uit Exaerde. Waren zij van elk geslacht, Hun huwlijk was aaneengebracht X.D. Uit Nederbrakel. Ons kieken van Brakel Alom goed gekend, Met ei en gekakel, Stelt ieder kontent Terwijl uw twee mannen Met al hun gepraat, Men dient te verbannen Uit Kamer en Staat. E. D. Uit Ninove Malgré ons sehittrend clektriek, Ons pince-nez en klaren bril, Wij vinden tusschen beide kliek Geen enkel klein verschil. V. N. Uit Vlaanderen-Brabant. Zij breken alle twee d'horloge En werken samen voor de loge. Mijnheer, gun mij den schoonen prijs Al ben ik jong, 'k beu toch zoo wijs. 'k Heb een goed hertjen, En ik heet Bertjen. Uit Aalst. Zij verbroederen met elkaar vallen uit op de brave rijke menschen en onze Geestelijk heid, spotten met Godsdienst en alle gezag, stoken den broederoorlog en zijn er vooral op uit hunne eigene zakken te vullen. Luistert en onthoudt, gij Werkman ende Boer Donchist en Socialist zijn zuster ende broer. W. De naaste week de anderen. Dank zij de moedige werking van tal koene Werklieden en brave Burgers, zullen weldra alle Vakken, alle Ambachten die dé nijverheid en den bloei onzer stad Aalst uitmaken, vereeuigd zijn in afzonderlijke bonden en terzelvertijde versmolten in één en hetzelfde leger. De noodzakelijkheid er van dringt zich meer en meer op; een blik rondom ons werpen is immers genoeg om er zich het onte- gensprekelijkst bewijs van te geven. M. Alex. Van de Velde riep het op de algemeene vergadering van den Vrijen Werkliedenbond uit Welhaast zullen alle Christeue Werklieden, onder de wui vende plooien onzer Gildevlagge der Middeleeu wen, op de bres springen voor hunne dierbaarste belangen De eerste oogslag van ons Christeue Leger zal voorzeker gericht zijn op de Gemeenteraden der toekomst, kostelijke panden, die w\j in de handen willen van diegenen die er voor een groot gedeelte de rechtmatige erfgenamen van zijn. En alle werk lieden zonder onderscheid, te beginnen van den grooten ambachtsman tot den geringsten garen- twijuder, bezitten dit erfrecht en hebben voor hei lige plicht er aanspraak op te maken. De rijke katholijken hebben het verlangen uit gedrukt, in de toekomst te tooncn dat Liefde voor 't Volk bij hen geene ijdele woorden zijn. Welnu, weldra zal zich de schoonste kans voordoen om die ware Volksliefde, die innige verknochtheid aan de Werkersklasse op schitterende wijze te doen uitschijnen. Ecu vijftal Werklieden ten minste wordt in den Gemeenteraad eenen zetel voorbehouden Neen, neenHet Gemeentehuis, eigendom van Burger, Werkman en Landbouwer, mag geen Ca- pitoleum der trotsche Romeinen blijven, boven wiens ingang in onuitwischbare letters gebeiteld stond Niet verder! want gindscb, in die breede gangen, achter prachtige afschutsels, zete len in al hunne macht en glorie de Raadsheeren, uwe meesters, uwe rechters, die 'alleens de uitwas- semingen van uw lijdend en afgetobt lichaam niet verdragen kunnen Uwe MeestersUwe RechtersWat bittere spotternij 't Is de rechtvaardigheid, de gelijkheid voor alle ingezetenen zonder onderscheid, die een Volksge zind Gemeentebestuur moet kenmerken, en zulks zullen wij verkrijgen slechts dan, en dan alleen, wanneer die Raad samengesteld zijn zal uit de ver- schillige standen der Maatschappij Uit rijken waarin eigenaars en burgers, uit ambachten waar in de stielemans, uit nijverheden waarin de fa briekwerkers en anderen hunne vertegenwoordi gers zullen kiezen. Vindt men thans Gemeentebesturen, die, in de rangen hunner partij zelve, een legioen misnoegden het hoofd zien morrend verheffen, de oorzaak ervan ligt in de slechte verdeeling der zetels, wat vaak voor noodlottig gevolg heeft dat de werkingen dier raden ondoeltreffend en soms heel en al ongeschikt zijn om eene of andere verbetering in to voeren, iets nuttigs tot staud te brengen. 't Is dus wel begrepen Vertegenwoordiging der versckillige standen, rcchtveerdige vcrdecling der zetels, zal onze Gemeenteraden Vrede, Rechtvaar digheid en volkomene gelijkheid voor alle ingezete nen scheukenhet zal bij alle uit te voeren wer ken aan elk zijn rechtmatig aandeel toekennon 't zal het doodvonnis der voorrechten, het doodsge- reutcl der misnoegden met zich brengen. Dat is het wat wij, Werklieden, willen. En de verwezenlijking onzer weuschen zal 't geluk en de welvaart onzer Stadsgenoten, de verkleefdheid aan 't Gemeenebest èn den bloei én den voorspoed der Gemeente uitmaken. P. V. N. Niettegenstaande wij thans gekomen zijn in de dagen van rechtzinnige belijdenis en diepgevoeld berouw onzer zonden, gaan de scheurmakers der christeue volkspartij meer dan ooit voort met al wat treffelijk, deftig en waarlijk kristeu is aan te vallen en te bezwadderen. Volgens zij thans in steden en dorpen gaan uit bazuinen is er niets meer dat deugt in de katholijke partij. Zij alleen hebben hetmonopool der broederlijk heid en christelijke liefde zij alleen doen alles in eerlijkheid en deftigheid zij alleen hebben do goedkeuring van Paus en Bisschop zonder hen zou de H. Kerk ophouden te bestaan. Vooraleer hier die mannen eens wel te doen ken nen aan zoovele brave werklieden, die zich door het eeuwig beloven der apostels van die nieuwe leer hebben laten foppen, herhalen wij hier het ge bed dat de II. Kerk binst de Goede Weck zingt voor de Joden en Schismatieken O Heer, laat den blinddoek van voor hunne oogen vallen en dat de verdwaalde schapen tot de ware leering wederkeeren, want ze zijn toch verre van don weg der waarheid afgedwaald. 1° Waar immers zijn ze te vinden de mannen die noch van God noch zijn gebod en willen In de christeue volkspartij. 2° Wie maakt er gedurig door woord en schrift den armen Werkman op, maakt hem ontevreden in ziju lot De apostels dier partij 3# Wie is er in tiert en ziel over tuigt dat zij nooit meer voor den Werkman zul len kunnen doen dan 't geen er thans door onze ka tholieke volksvertegenwoordigers te weeg gebracht wordt 4° Wie stookt er twist en tweedracht op al onze gemeenten en stelt alles in 't werk om met de toe komende gemeentekiezingen overal strijd te stich ten De discipels dier partij. 5° Wie lacht met alle gezag, valt uit tegen het gouvernement, maakt de menschen afkeerig van hunne geestelijke overheid De pers dier verdoemde partij. G° Wie zal er welhaast noodzakeiijk versmolten zijn met de socialisten van Vooruit Nogmaals de christene volkspartij. Maar denken die verlichte bollen dan toch niet eens dat zij al 't verstand alleen niet en hebben Wel zeker, maar als men miskontent is, als men gaarne ruzie stookt en nog liever aan 't schotelken zitals men noodzakelijk een plaatsken van nota ris, vrederechter of volksvertegenwoordiger moet beklecdcn, dan ziet mon nog over al veel, en schij nen alle middels goed om tot zijn einde te komon. Verax. President Spiegels. Waarom brengt gij dien dikken stok meê, betichte Luibrechts (onnoozel opziende). Mijnheer, in mijne dagvaardiging stond, dat ik al mijne verde- dingsmiddelen moest mede brengen, en ik meen, Mijnheer, het hier alleen met dien kleppel te kun nen klaar spinnen.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1