TüRiRilür Laatste Depechen. LANDBOUWERS! iïirSS'ï; Loopende Nieuws LANDBOUWLEERGANG SINT AMBROSIUS-GILDE AALST D 'Eksteroogenda^™ï ke pastorij zou Petrus en Montald met de schoone paaschda- gen nu getrokken zijn? De bisschop van Luik is dijnsdag naar Rome vertrokken en onze koning Le opold is zaterdag gearriveerd te Strese in Italië. In Frankrijk spreken ze nu van eene madame Ros- towska die zou 112 jaren oud zijn. Wat briefken heeft de Christene volkspartij van Gallicië van de bisschoppen van die streek ontvangeu?.... Zou 't heilig laud ons daar geen antwoord willen opge ven Zoo niet, zullen wij het in ons volgende num mer doen. Te Velsique heeft Camille Otte zijnen broeder doodgestoken met een mes!... O die mes sen die messen. 't Is de gewoonte in Duitsland dat men twee meters en twee peters heeft't is daarom ook dat de dochter van prinses Josephine voor peters zal hebben de graaf van Vlaanderen en de prins van Hohenzollera en voor meters de prin ses de Hohenzollera en de koningin van Saxen. Ónze vriend de heer Julien Roosens geboortig van Nieuwenhove, is politiekommissaris benoemd van Borgerhout. Dijnsdag hebben de graaf Yan Vlaanderen de prins Albrecht en de prinses Hen- riette hunnen paschen gehouden. Op zondag 21 April zal M. Woeste spreken te Kortrijk waar het vaandel der Jonge Wacht ingezegend wordt door Deken De Gryze. Zaterdag kwam op de kassei van Aalst naar Hofstade een voituurken afgereden Nabij den Konijnenberg hield het stilwilt gij op zitten? sprak de heer die er in zat tot eenen ande ren die naar Aalst opstapte. En deze het peerdeken van poot tot kop wel bezien hebbendeMergi mijn vriend, ik zou geern haastig 't huis zijn.... Ta bleau De Patriote is bezig met zijn» eigene rui ten uitte slaan. De nieuwe kieswet is met eene overgroote meerderheid gestemd in 't Senaat niet tegenstaande al 't la wijt der verkleede en opentlij- ke socialisten. Gelukkig Adegem, dat sinds eeni fe dagen 'nen derden onderpastoor heeft. Wat eteekent dat nu?.... Zaterdag in de St-Martens- kerk?. Sedert wanneer worden de brave christenen die er de diensten komen bijwonen gestoord door mannen dio er meer dan iemand het goed voor beeld zou moeten geven? O christene volkspar tij, wat daalt ge Jaag! Maandag zijn er 500 socia listen van Rijssel naar Gent geweest; 't, waren de de mannekes. Heeft M. Van Kelecom van Goyck zijne horlogie en keting nog niet die hem over eenige dagen in den socialistenkring van Brus sel ontfoecheld is geweest? Die bij den hond slaapt krijgt van zijn vSedert wanneer ko men er nu in de St-Martenskerk vreemde bedien den die de flambiëen aansteken. Ter gelegenheid der kermis Aalst, groot Festival voor har monies, fanfaren en zang op 30 Juni en 7 Juli aanstaande, —'tis hard, niet waar, Petrus, overal buitengesteken en vervolgd wor den... maar wiens fout is't? Hardnekkig zijn in de boosheid is toch zulke leelijke fout. Mocht al 't kwaad door de christene volkspartij vericht, met dezen paaschtijd volle vergiffenis be komen. De cholera is in t leger van den Japan uitgeborsten. Op't fabriek van M. de Naeyer, aan de vaart, is deze week ne stoomketel toegeko men die 19000 kilos weegt. 't Is schandalig ge lijk 't orgaan der vischmijn uitvalt tegen 't bestuur der hospicieënmaar, droeven dompelaar, herlees toch uwe artikels eèns van over eenige jaren dan vroegt gij juist het contrarie van numaar alia, MOETEN GREEVEN. Maar waarom wordt de Bienpublic zoo aangevallen menschen door 't heilig land? Wel omdat hij geen socialist wilt worden zooals de Vooruit van de Werf. De remontoir, De prachtige remontoir reeds 137 antwoorden zijn ons toegekomen op 't raadsel van de verledene week onze Lezers die nog willon meedoen moeten zich haastenwoensdag toeko mende is het trekking. Men spreekt hier 't Aalst van mannen die den 24 April naar Rome trekken moest de eene of de andere niet weerkomen er waar niets bij verlorenin alle geval goei reisNaar 't kerkhof gaan en zijn pijp rookendaten staat niet. Inden Congo, om iemand kapot temaken, schiet men met wit schuifpoeder. De pers der scheurmakers vraagt reeds een volle lijst nieuwe democraten voor 't Arrondissement Sint Ni klaas: Opgepast Mijnheer Janssens, want ge zult ook gaan vliegen. Sprekende over het feest van Ilaeltert, blaft de Vooruit van Ninovc den lof uit 1° van 't liberaal muziek van Erernbodegem, van de zangmaatschappij van Terjoden (Aai, aai, aai,) en enZouden wij 't zeggen?.... Ja, maar op een eeuwig zwijgen, van zekeren toekomende Cheva- ©cödpcïicitiö uit Reiser Corel's tijï> DOOR PETRUS VAN NUFFEL. 54 Reeds stond Jacob Coucke op het voorhof, wan neer hij zich zeiven nog afvroeg of gansch het ge beurde geen schoonen droom was. Maar neen 's Keizers woorden klonken hem nog zoo luide in de ooren Voortaan zijt gij hier toezichter Op eenen oogwenk was hij den breeden marmer- trap opgevlogen en rukte hij de kamer open van Breugelmans. Deze was juist aan den arbeid en verschoot geweldig zijnen jeugdigen vriend in zoo eene buitengewone gemoedsaandoening te vinden. Maar welhaast klaarde zich natuurlijk alles op Pieter verborg hem zijne vreugde niet, noch spaar de hem de beste heihvenschen. Wijl de schilder nu vlug aan het werk voorts- ging, moedigde hij Coucke nog aan om steeds de vriendschap en het vertrouwen van den Keizer waardig te blijven... Maar de brave Pieter be merkte alras dat Jacob in die geslotene kamer op zijn gemak niet was, dat zijn hart lucht noodig had. Hoe ongraag hij ook den arbeid staakte, toch liet zijn goeden aard hem andermaal vervoeren en stelde hij voor een wandelingske te doen. Eenige stonden later wandelden de twee harts vrienden arm in arm, onder vriendelijken kout, door de straten van het oude Gent. lier geboortig van Aalst, onbekend voor d' arme menschen en NOOIT te zien in de kerk. Op reis gaan en zijn meissen mee doen om onderwegen uwe schoenen te blinken, dat is 't manneken. De scheurmakers noemen nu den werkmanskring van Ninove ne kweekhof van slaven: Ojaloersch zijn, is toch leelijk hé? Is 't waar wordt de vierde man in 't vervolg op de vereenigingen der rechter zij niet meer toegelaten? 't is onze innige wensch dat hij bij zijne soort ga; 't is te zeggen bij de socia listen. Deze week zijn ons twee abonnementen gevraagd van twee demokraten van Parijs. Maar 't is waar er is maar eene ware demokraat in België en dit is de vierde man die zich laat trekken bij iederen photographeHoeveel zou hij daarvoor trekken? 13 Paters redemptoristen preeken de Mis sie tot Geeraardsbergen, en in 4 kerkenZulken bijval heeft men nog nergens gezienop al de trap pen van den autaar zit er volk. De vrede tus schen Japan en China is nog niet getcekend 't stuift er nog altijd gelijk op ne zolder waar matrassen kloppen. En te Gisberg in dc Nieuw straat beginnen ze nu te zeggen hij Donchstin plaats van hij liegt. O die spreekwoorden. Wie is in de zelfde stad de kopstukken der liberalen gaan schoon sproken om e wa moes af te schieten, eu zoo do kieskosten te kunnen dekken van 't red- dingsleger? En den 29'! vertrekt er eene pele- grimagie naar Lourdes in Frankrijk en T schijnt dat er zullen krabben naartoe kruipen met nen halven coupon. Hebt ge verkensbeesten in uwen hof of slekken, koopt eone padde drij of vier; ze kosten in Duitschland maar van vier of vijf frank maar voor 't zelfde geld hebt ge ne kanarievogel ook.Op St-Jozef wordt de Angelus geklept om 11 uren jaarlijks op den 2° Paaschdag't en steekt op geen haar als ge een koei scheert zei de barbier. Men belt.... 't Is voor den telefoonDe laatste depechen zijn daar... Wij luisteren.... Aanstonds beste lezers deelen wij ze u mede. 0$ Cl ft D Q r I Het heiligland m U U n 3 L L Vindt hier voort durend nogal bijval, eenen bijval van curiositeit, welken de verfranschte Patriote zou bestempelen met de woorden un succes de scandale. Alle weken twee venijnige deugenieterijen van Jan en Alleman van Moorsel. 't Is vandaag ik, en morgen gij. Ja maar, aan alles komt een eindeken. De jon gens van Moorsel hebben besloten van de handen uit de mouw te steken, en van de stokoude Lex Talionis wederom in voege te brengen, dat wil zeggen, dat zij oog voor oog, tand voor tand, en kop voorkop zullen eischen. De Volksstem moet de Stemme van ons Volk wezen, en met den ouden kloeken Dendcrbode, de valschaards vlak in de oogen kijken om desnoods... met de zweepe te slaan. Dan zal het kwijt of dobbel zijn. COMICE HERZELE TEN HUIZR 36 Les. Is de stikstof het bestanddeel dat de aandacht der landbouwers het meest op zich trekt, en daar door ook het meest nagejaagd wordt dan is het wel Fosfoorznur die zeer dikwijls het meest verwaar loosd wordt. En inderdaad! Eenieder zal zich wel eene vrucht herrinneren, een graangewas bijvoor beeld, die in het opgroeien de schoonste en de rijk ste opbrengst beloofdemaar die te vroeg in den grond viel, waarvan het strooi rot of zonder ziel was en dat de hoeveelheid graan te gering, en van slechte kwaliteit was, in een woord in alle hoeda nigheden verre onder de goede bleef. Deze gebreken zijn vooral te verhelpen door ge bruik van fosfoorzuur, houdende mesten, want 'tis dit bestanddeel die aan de planten strafte en klockte geeft: die graankorrels in de aren vormt; en die bezondèr bijdraagt om de goede hoedanighe den in alle vruchten te verhoogen. Het bevoordce- ligt insgelijks het rijpworden. liet is ook dit ele ment dat in onzen stalmest en nog meest in onzen beer ontbreekt. Om zich daarvan te overtuigen heeft men maar de volgende kleine proef te doen. Op een stuk land, van graan bijvoorbeeld, dat ge lijkelijk bemest is zal men een zeker deel bestrooi en met 1 1/2 of 2 kilo superfosfaat per roede, dat met het mest mede ondergeploegd wordt. Wanneer de vrucht gegroeid is, zal men van ieder deel een gelijke oppervlakte alleen houden en wegen, zoo XIII. Bij den Jood Samuël Scholten. Maar een akelige kracht, Zuchtend in 't geloei der winden, Meldt dat in den grauwen nacht Woeste stormen zich ontbinden. Bange nacht A. V. Buitynck. Dorus Coucke was dus na zijne ontmoeting met Polleken Vinck, de stad Gent ontvlucht. Hij dacht er zich niet meer in veiligheid en vreesde te recht de loodzware hand van het gerecht. Doch nu overviel hem de pijnlijkste vertwijfeling. Waar heen Waar moest hij zijne schreden richten Nergens zag hij eenige uitkomst, eenige hoop Zijne manschappen hadden hunne schelmstukken duur geboet, en hij alleen, was de eenige overge blevene, hij den grootsten schurk, het vuigste monster In Aelst komen, dierf hij voor geen geld der wereld Wel waren zijne vroeger zoo sierlijke knevels thans peper en zout, wel hadden de onge regelde levenswijze en gewetenswroering zijn aan gezicht met diepe rimpels doorploegd, en toch brak het angstzweet hem uit bij de gedachte dat men hem zou herkennen. Nu stond hij droomend stil aan een der boomen die de schoone heirdebaan omzoomden. De avond iel en wierp eene laatste zonnetint over de vlaam- sche velden achter hem lag het oude Gent, als een reusachtig bolwerk... Een traan biggelde in de oo gen van den gewezen grooten burger... Lang ver vlogen tijden werden hem voor den geest getoo- verd, tijden van welstand, geluk en huisclijken nauwkeurig mogelijk, en zonder twijfel zal men on dervinden, dat de bijvoeging van fosfoorzuur winst gevend gewerkt heeft. Het verschil zal echter nog meerder zijn als de bemesting met beer gedaan is. Tot bewijs van dit gezegde zal ik eene reeds gedane ondervinding aanhalen, uit het verslag der proef nemingen te Borsbeke. Men vindt daarin de uitslagen van verschillige foslatmasten, verkregen op land dat met stalmest gevet was. Zonder bijvoeging van fosfoorzuur, was de opbrengst maar 75 en met fosloorzuur 100. Bij gevolg was de opbrengst met 1, 4 verhoogd en als men zooveel meer kan winnen met bijvoeging van zulke goedkoope meststof, is dit wel ,eene schoone toevlucht voor de landbouwers. De bezondersto fosfoorzuurhoudeude meststof fen zijnSuperfosfaat en IJzerslak. Superfosfaat is een bijtend zout dat voorkomt van kalk of beender- fosfaat deze stoffen ondergaan eene bewerking met zwavelzuur waardoor ze in staat gebracht worden dat ze seffens opneembaar zijn voor de planten is het bereid van kalkfosfat dan wordt het kalksuper- fat genaamd. Komt het voort van beenderen dan wordt het beendersuperfosfat genaamd. Ze houden gemiddeld 12 tot 10 °/0 fosfoorzuur in en kost tegen woordig omtrent 37 centimen do eenheid. Superfosfat doet van het eerste jaar omtrent ge heel zijne werking; in het algemeen wordt het best ondergeploegd of goed ingewerkt met dc egge. Voor meersschen kan men het op de droge gebrui ken. Alhoewel die meststot goedkoop is mag men niet nalaten ze te koopen op ontleding want het komt ook nog vervalscht voor; en ten andere kan het ge heel wel zijn gewaarborgde gehalte fosfoorzuur in houden zonder dat het eventwel oplosbaar is in water en citroenzuur, en dan zou de weerde veel minder zijn. IJzerslak wordt verkregen bij de zuivering van het staal. Het houdt van 14 tot IS °/0 fosfoorzuur in, en kost tegenwoordig omtrent 2li centimen de eenheid. Deze meststof geeft van het eerste jaar reeds een goeden uitslag alhoewel zijne werking wel 3 jaar lang gevoeld wordt. Op natte en zware gronden en zure weiden werkt het voordeeliger als superfosfat, het geeft zijne beste werking als het ondergeploegd wordt; is dat onmogelijk men zal het goed inwerken met de egge. Op mccrschen blijft het natuurlijk boven op maar men zorg dat hot van in den winter of zelfs van voor den winter gestrooid is. Evenals de superfosfat mag men ze ook nooit koopen als gewaarborgd van inhoud en fijnheids- graad, want ze kunnen vervalscht worden door ge verfde fosfaten van kleine of gecne waarde, ofwel hebben zij soms de gewaarborgde fijnheid niet. In deze gevallen zou dc waarde van den ijzerslak min der zijn. B. VAN DER BRUGGEN, Landbouwer Openbare lessen van Bieenteclt, gegeven in de Zaal van Sint Martens gesticht, Espla- dade6 onder toezicht van Landbouwcomice Stad en Staattelkens om 3 ure van den namiddag. Op Zondag 28 April. Zondag 5 Mei. Zondag 12 Mei. Donderdag 23 Mei (O. L. II. Hemelvaart). Door overlast van werk kon De Volksstem slechts Donderdag avond verschijnen, ergo dus. Voortdurend komen ons brieven toe voorden Remontoir, en ook brieven van gelukwensch en aanmoediging. Ge zoudt zeggen hoe ons blad op zoo korten tijd verspreid en bemind geworden is; Is dat geen klaar bewijs dat wij de Stemme van 't Volk zijn, ja of neen /Y11 ITO Als Luibrechtsnog kaas AjI I L O. verkocht in de Achter straat, stool men op zekeren dag eenen schoonen bol hollandsehen kaas uit zijnen winkel. Altijd stond hij op loer voor het venster, totdat op zeke ren avond nen grooten burger der gebuurte voorbij ging die juist voor het venster salueerde voor een kopstuk zijner partij. Nauwelijks had hij den hoed opgeheven of Luibrechts sprong over tafel en stoel en toog, roepende: Die is 't, zie! daar is de dief!! hij heeft, mijne kaas onder zijnen hoed gesteken mijn kaas was en het is de maan die op uw hoofd schijnt. zijn te Brussel bij den Minister de opening der hol- landsche grenzen gaan vragen, iu den naam der Vlaamsche boerenen alzoo staat ons Arrondisse ment in 't ministerie geboekt als d'opening vra gende. De Minister zou moetende boereu raadple gen. eu van den andren kant zouden de boeren moeten lecren zoo rap zijn als de vetleggers en ook in 't kabinet van M. De Bruyne hunne wen- schen persoonlijk gaan voordragen. Daartoe zijn de boerenbonden, in elke gemeente, in elk kanton, vandaar in elk arrondissement, eene dringende noodzakelijkheid. In dien zin is er ge sproken, maandag laatst, op de vergadering in den Meiboom. Elke gemeente moet haren bond hebben of ver- eeniging, een kantonale bond samengesteld uit af gevaardigden der gemeenten en een arrondissc- mentsbond benoemd door de kantons. vrede hij dacht aan vrouw en kind en.... weende. Waarheen kreet hij met gesmoorde stem. En eene geheimzinnige stem fluisterde hem toe Vooruit Immer vooruit —-Maar, die weg leidt verre... tot Antwerpen Onverschillig. Het moet En zie, nu scheen de booswicht vleugelen te heb ben gekregen, want als een pijl uit den boog vloog hij de breede baan naar Antwerpen op. Van lieverlede verdween de laatste avondsche mering en deed de nacht zijn recht gelden. Het ruim scheen als met een onafmeetbaar rouwfloers overspannen opwelke duizenden starretjes pinkten; de hooge boomen teekenden zwarte schaduwen op de heirdebaan af, die als zoovele afgronden toesche nen aan den hangen nachtreiziger, terwijl het struik- en heestergewas, langs de grachten, hem deed denken aan opdagende gerechtsdienaars. Zullen wij beschrijven wat Dorus Coucke gedu rende dien langen nacht en verre reis onderstond Wij zouden het te vergeefs beproeven en zullen dus een sluier werpen over de ellende, waaraan den gewezen rooverskapitein gedurende twee dagen en twee nachten ten prooi was. Wij vinden hem terug aan eene der poorten der stad Antwerpen, in een klein drankhuis dat voor opschrift droeg In den HellebardicrBenevens hem bevonden zich slechts twee verbruikers, alsook de bazin. Toen Dorus binnenkmam was het tweetal in eene diepe redekaveling gewikkeld en 't was bijna onverschillig dat zij hem een oogslag gunden. Die twee kerels zagen er zonderlinge trawanten uit hunne kleeding was zwierig en verried een zekere Parloir. A. B. onmogelijk eerder te arri- veeren. A. A. Eene surprise verwacht u. Vr« Petrus te Adegem Oinnes zoelitibi sunt. Yr. A. te Verrebroeck, no Zaligen Paschen. E. D. K. te P. Mijn hartelijkste dank ze zijn overschoon. De complimenten aan Monsieur Feller. Lode komt waarschijnlijk Zondag namiddag. M. Jcf te D. Hoe is 't met schaapken? Moorsel, wij ver nemen met groote vreugd de vormiug van een Co- miteit; zoo dienen al de gemeenten te handelen. Vr. Emiel, te D. Maandag gereed staan om to komen, en tegenbevel ontvangen om hier te blij ven. tM. O. V. L. teS. 'k Hen heb u Maandag niet meer teruggezien?.. Leuven, tot Zondag, patiëntie tot binnen eene maand of vier. scheidene donderblaren in den azijn doortrokken, en legt ze dan gedurende eenige dagen op de eks teroog, met ze vier of vijf maal per dag te verver- schen. Die het wilt doen zal mogen van geluk spre ken (Per Teleeoon). 1° Uit Milanen. De Koning der Belgen is te Mi lanen aangekomen. II ij is afgestapt in 't Hotel Cavour. Daarna is hij een uitstapje gaan doen naar Pavie. 2° Uit Sanghai. De vrede tusschen China en den Japan is geteekend. 3° Uit Parijs. De trein die naar Brussel vertrok den 15 dezer is hier in de statie gederail leerd. 4" Uit Brussel. Prins Albrecht is vertrok ken met major Jungbluth naar Ramsey ile de Man. 5° Uit Moll. Madame Vervoert, vrouw van den kantonalen heer schoolopziener van 't lager onderwijs, is bij ongeluk in do Nethe gevallen en verdronken. G° Uit Florence (Italië.) Koning Leopold is hier dijnsdag avond toegekomen. Men zegt hier dat de reis van de koning der belgen zou betrek hebben met een aanstaande hu welijk, aan te gaan tusschen de prins van Napels en prinses Clementina. N. V. D. R. En dat en za zeker toch noeit nic waar zijn. 7° Uit Vinetic. De koning en de koningin gaan zondag de tenloonstelling van schoone kunsten in huldigen. 8° Uit Nijvel. De moeder van Mijnheer De Burlet kabinetsoverste, is overleden. 9° Uit Bergen. Zijn kandidaat voor de toeko mende provinciale kiezing Van de Socialisten Henri Lafontainc, advokaat, te Brussel. Voor de Liberalen Lucien Giroul, advokaat, te Charleroi. Voor de Katholieken Henri Pirmez. welstand, maar den afhangenden vilten hoed die hunne wezenstrekken gedeeltelijk verborg en het lang rapier dat van onder hunne wijde mantels kwam, voorspelden weinig goeds. Dan, van hunne samenspraak kon Coucke weinig of niets oj>vangen, hoe scherp hij ook toeluisterde. Maar zoo op eens kwam de bazinne gemeenzaam op hem toe en vroeg hem vriendelijk Mijnheer schijnt erg afgematu heeft wellicht eene verre reis afgelegd Inderdaad, waardin, antwoordde de Burger, ik kom van Gent. Uit de Vlaanderen Maar dat is schrikke lijk ver van hier 't Is waar, zegde de andere mot eon licbtspot- tenden grimlach, doch als men, zooals ik, de voet reizen gewoon is, gaat men daar lichter over, en is de eind veel korter. Zulks zal ik niet tegenspreken, Mijnheer, we dervoer de vrouw echter zult gij niet ontkennen, dat de reis u gansch afgemat heeft en gij rust noo dig hebt. Ik wil hier zoo gauw niet heen. Gij hebt volkomen gelijk, Mynheer. Mijne beurs is schraal voorzien wat kunt gij mij het bestkoopste voorzetten Wij hebben gebraden kapuin, hesp, kaas, eiers, verders schapenbout... Breng mij hesp, brood en een kanneken bier. Ik bezit nog een enkele gulden. Meer dan genoeg om u In denHellebardier deftig te vergasten. Ik ga naar dc keuken. ('t Vervolgt).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3