DE MOEDER. I" JAAR N° SS. Ons raadsel, ons raadsel! DE GOUDEN REMONTOIR. VRIJDAG 20 APRIL 1895. ZIJN WIJ NU NOG T AALST?? M. WOESTE. Kï i öruKHfr-UitgcDcr Pullij llan Uiiffrl, Ccopo^straat, 19, tr 51aUt Tusschen Man en Vrouw. en onze gouden Remontoir'! VROEGER NU. BERICHT. Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,r>0 per jaar. Voor Europa en de andere werclddeelcn 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cenlm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slacli van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schpolgortef voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Brave huismoeder, gij en hebt niet alleen plichten te vervullen als echtgenote, gij hebt er ook en vooral te kwijten als moeder. De kinderkes die u geboren zijn moet gij tot Gods eer en glorie opbrengen. Daarom moet hunne opvoeding u eerst eu vooral bekom meren. Uw eerste plicht is dan uwe kinders zorgvuldig onder uwe oogen te hebben, om ze zoo door u zol- ven te kunnen geleiden en bestieren. Doe niet als vele lichtzinnige huismoeders die zich weinig of niets bekommeren met wie hunne kinders loopen of iu welke plaatsen zij den dag doorbrengen. Maak ze bijzonderlijk van de straat te houden en tracht daarom ook hun den huiskring aantrekke lijk en beminnelijk te maken. Wees minzaam en lieftallig ten opzichte uwer kleinen en zorg van tijd tot tijd een feestje te hebben. In een huisgezin immers zijn er feestjes noodig, maar ze moeten t' huis geschieden. Zoo zult gij b. v. de blijde komst van eenen nieuwge boren vieren met een boompje in uw kofkon te planten, of wel met ecnig godsdienstig meubclken aan te koopen die u liet blijde geval zal herinne ren. De naamfeest van vader zal niet voorbij gaan zonder dat hern door zijne kinders een bloemtuil wordt aangeboden, en een gelegenheidsdichtje af gelezen. Iedere omstandigheid zullen de kinderen waarnemen om elkander hunne wederzijdsche liefde en genegen heid te toonen. Dan ook steeds door uwe lievelingen omringd, zult gij, brave moeder, de gelegenheid hebben hen te vermanen en te berispen, en hun de noodige raadgevingen te geren. Maar let wel op, dat gij u door de natuurlijke liefde die gij uwe kinderkes toedraagt niet en laat verblin den, en uwe oogen voor hunne gebreken niet en sluit. Doet u eerbiedigen en gehoorzamen zonder ze nogtans te mishandelen, want verre van hunne kwade inborst zoo te genezen, zoudt gij ze verer geren, en daarbij nog de liefde van uwe kinderen verliezen. De oprechte opvoeding: bestaat in 't wijze mengen van zachte maar krach tige handelwijzeslaat uwe kinderen zoo weinig mogelijkspreekt hun herte aan, hun verstand en hunne godsdienstige gevoelens; maar eens bevolen moet gij u doen gehoorzamen. En indien gij zoo te werk gaat, zult gij reeds uwe kin derkes tot voorbeeld dienen. Woorden wekken, zegt ons aloud vlaamsch spreekwoord, maar voorbeelden trekken. Wilt gij dan, brave huismoeder, dat uwe raad gevingen vruchten dragen, dat uwe kleinen ze werkstellig maken, zorg dat ze in uw gedrag als in eenen spiegel de oefening zien aller deugden. Ja maak dat uwe kinders in uw gedrag niets te beris pen hebben en dat eenieder uwer kleinen van u op lateren leeftijd moge zeggen, wat eens van zijne moeder zeide, de iusteller der Werkmanskringen in gansch Duitscbland, de groote Adolf Kolping': Ik heb eeue arme moeder gehadmaar nooit héP ik van haar iets gehoord dat mij geenen eerbied in boezemde; 'tis 'tgecne mij van 't verderf gered heeft. Soms kwam de bekoorder, 'k dacht aan haar en bleef overwinnaar, 't Is maar sedert hare dood dat ik ze met oprechten kinderlijken eerbied ver eer: 't is sedert ik ze verloren heb, dat ik begin te verstaan wat ik aan hare gebeden verschuldigd ben. Jefken. Vrouw. Altijd droef of gram!.... Petrus, waar is uwe oude blijgeestigheid?... Sta op,... ga eens uit,..., ge zult ziek worden.... Man. Laat mij bier maar liggen, in mijnen zetel... Ik loop niet geerne op de straat,... ik heb te veel beziens.... Vrouw. Wel, noem den trein..., Buiten ons arrondissement is dat zoo niet gekend. Man. Wat ge meent, eenvoudig schepsel!... En waar zou ik naartoe gaan. Vrouw. Ga, bij voorbeeld eens naar Zele? Man. Ik aan de bel van Zele gaan trekken!.. Ik zou 't met loopen moeten halen Lieve Lezers, luistert, maar bedwingt uwe recht- veerdige gramschap Op Beloken Paschen is het Appolonia-Kerrnis op ons wijdgekend en altijd zoo braaf Schaarbeek. Sedert eenige jaren bouwt de duivel kapellen of danszalen nevens de oude kapel der H. Appolonia. En dit jaaroch Hemel, sta verbaasd! oh Congolanders, wordt rood van schaamteEen herbergier was reeds lang ziek en berecht, en de man stierf des nachts vóór ker- miszbndag zeggen de'geburen, na kermiszondag zeggen de huisgenoten, in alle geval dit lijk belette niet dat er bij die blijde weduwe eeue tent was op geslagen, en dat de arme ziel ter hulp werd geko men met spel en danspartij, ja zelfs den maandag met eenen lustigen wafelslag!... Wij mannen van Schaerbeck, wij kunnen onze verontweerdiging niet bedwingen, en roepen allen te gelijk Schan de! duizendmaal schande aan zulke monsters Mochte men die vervoeren naar den Congo! of lie ver neenverschooning, uit den Congo werden zij wellicht met vuilblikkcn weggetrommeld en naar het een of ander eiland verzonden... Brave inwo ners van Schaarbeek, mochtct gij nu eens opstaan uit uw graf en zien wat in uwe oude brave gebuur te omgaat, welke schoone woorden zoudt gij vinden om met ons zulk gedrag te schandvlekken cu die serpenten uit alle menschelijk gezelschap te ver bannen Lode. VERVOLG. Uit Lede. 't Vermomd, 't verbasterd en onzalig donsjgebroed Dat menig priesterliart doorvlijmt en bloeden doet Is sociaal.... De vlag van Pontius-Pilaat Is rood en satanisch. Wat helsch en snood verraad! Rejkaart. Uit Aalst. liet verschil heb ik niet kunnen vinden. Nochtans ben ik gaan zoeken In gazetten en boeken, Met vergrootglazen Om het tc ontwaren Ja zelfs mij verbonden Met personen uit de ronde Te doen eene bedevaart Naar een kapelleken van Mespelaar... Maar 't was nutteloos gezocht Twee handen in eenen pot. De Langste Gebuur jan de Viscitmarkt. Uit Cherscamp. Beide liegen om ter meost En palen aan den kwaden Geest. 't Zijn aan ééne kar twee wielen, Waarop ze laden valsche zielen. Zoodus is tusschen beide geen verschil, En hebben beide kwaden wil. Leve Woeste A. P. Uit Nieuwerkerken. Mij dunkt dat er geen be tere antwoord kan gegeven worden op uwe vraag, dan degene van eenen socialist zelf, Bastien, re presentant van Lu ik. In gesprek zijnde met iemand van Nieuwerkerken, zeide hij onder andere Nous diffórons avcc sieur Douche un presque rien, Sou rok est plus loug que le mien. In plat Vlaamsch 't Verschil datonsYan hem vervangt, Is dat zijn rok wat langer hangt. Ergo... Een Muziekant. Uit Aalst. Ze maken meer gerucht Als zeven zatte boeren Nochtans zij dansen niet, Ofwel men moet ze roeren Donchist en Socialist Zien toch malkander liefst. D. C. UitStrypen. Welk verschil is er tusschen een socialist en een aanhanger van den vierden man A. Geen. Beide zijn voor mij Één enkle Vlockpartij. Christen. Uit Geerardsbergen. Tusschen Heerkcu en zijn dikken broêr, (Voor d'halve stuivers steeds op lour) En 't Socialismus, hunnen vriend Geen ziel die er verschil in vindt. 'Nen vetten Merteleer uit Gisbaarge. ZIE het vervolg van eenige ons nog toegekomene oplossingen in de kolom hiernaast. Al deze zullen insgelijks meèloten naar den prijs. Vroeger kochten de menschen een nieuw kleed als het oude versleten was; nu wordt gansch het huisgezin in 't nieuw gestoken, telkens dat de mode verandert, dat wil zeggen bij ieder jaargetijde. Vroeger gaven de ouders huune kinderen eene opvoeding volgens staat en vermogenmi worden de kinderen opgevoed boven hunnen staat en bo ven het vermogen der ouders. Vroeger leerde de zoon den stiel van zijnen va der; nu moet hij doktoor, advokaat, rijksontvan ger, apotheker of boekhouder wordeD, en later... wellicht eens gebrek lijden. Vroeger leerde moeder hare dochter huishou den, koken, wasschen en strijken, stoppen en naai en, vagen en schuren; nu maakt zij er eene mode pop van. Vroeger droeg vader op zon-en feestdagen ecu zilveren zakuurwerk; nu hebben de kinderen een zakuurwerk van al de eerste koramuuie, en de jon gelingen dragen eenen gouden knopring. Vroeger dronk men bier; nu, bij de minste gele- geuheid, drinkt men schuimwijn. Vroeger rookten de groote menschen op tijd een pijpjenu rooken de kinderen sigaren. Vroeger speelden de jongelingen met de bol of met den kaatsbalnu spelen zij met een rijwiel van vier tot vijfhonderd frank, en betalen er belas ting voor op den hoop. Vroeger was de kamer eenvoudig en netjes op geschikt; nu vindt men er vloertapijt, penduul, kandelabers, groote spiegels, vazen, piano en over schot van kostelijke prullen. Vroeger betaalde men met gereed geldnu,... vraag het maar aan den winkelier, slachter, kleer maker, schoenmaker, brouwer, enz., enz. Vroeger liet vader nog al een aardig stuivertje aan zijne kinderen achter; nu wordt hij op tijil uit gespannen. Onze uitventers die ons wekelijks niet regel matig voldoen zullen deze week rekening-opga ve ontvangen van dc hun geleverde Volksstemmen gedurende den verloopen trimester. Wij verhopen van al onze wakkere mannen goede voldoening, ten einde verdere nuttelooze onkosten te sparen. Naden proeftijd kunnen wij zooals do Vev- koopers liet overigens weten geene onverkochte nummers terugnemenwij sporen hun dus, in hun eigen belang, ten sterkste aan, ous bijtijds het juittl. getal te laten weten. Wij denken het overbodig den moed en den ic- ver onzer talrijke Vrienden, Verspreiders en Ver- koopers aan te vurenten allen kante doet* zich hunne krachtige medewerking gevoelen weldra zal do -ware Volksstemme weergalmen tot in dc kleinste gemeenten van Vlaanderen. Aan allen onzen innigen Dank, dc moedige con tinuatie en den vricudelijken goeden dag. DE REDACTIE. Nog nooit heeft men zoo prachtige betooging ge zien als deze die verleden Zondag to Kortrijk ter ecre van M. Woeste plaats had. De achtbare Staatsminister heeft er eene rede voering uitgesproken, in dewelke hij eenen war men oproep deed tot de eendracht van al dc Ka tholieken. Men heeft hem eene grootsche ovatie gebracht, t Is troostend te zien hoe de groote meerderheid der echte katholieken, de oversten van ons leger, dc oversten onzer partij blijft eeren en hen wvcckt over dc miskenningaan welke zij van sommige katholie ken en sommige bladen blootstaan. VERVOLG.. Uit Aalst. Vrienden laat ons al te gaar, Eens gaan zien naar Mespelacr, Om daar eens te zoeken, In grachten en in hoeken, Met onzen besten bril, Maar het gevraagd verschil. Maar, och 't is waar, Zij werken steeds te gaar. Want het is zeker een Donchist, Is een verkleede Socialist. 'Nen Catharinist. Uit Nederhasselt. 'tZij socialist ol Daansist, deze vind ik wel Allobei wolven in oen schapenvel. J.-B. V. Uit Meire. GEEN VERSCHIL. Kort en goed Ik vrees de boet. A. B. C. Uit Nederhasselt. De oplossers zijn reeds in groot getal, Maar zij en zijn er nog niet al. Die mannen kunnen nie veel verschillen, Daar zij van geen rust of vrede willen. 't Een is mossel en 't ander visch, Ma ar weten wel wat er hun voordeel is. Uit Denderwindeke. 't Zijn vogelen van een der veeren en cenderen zang, ruspen uit eenen nest, die't zelfde doeleinde willen: de socialisten opentlijk, de Donchisten gemaskerd. Een socialist is een wolf cn huilt met de wolven, een aanhanger van den vierden man heett een schapenvel aange trokken om in den schaapstal te geraken. Een so cialist is een vos die aan de kiekens roeptWeg of ge zijt uw leven kwijt! en de vierde man zijne aan hangers zijn vossen die de passie preeken. M. N. D.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1