1 I' JAAR N 17. VRIJDAG 5 MUI 1895. 0 schoone MEI. Brief van Macharis. De gouden remontoir! UITSLAG. Tusschen Man en Vrouw. Let wel op de kommas ONZE DRIJ VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. DE HEILIGE E^EQILIE. Drukkcr-Uttgcöfr JJftrus Uan ttuffrl, Ccopol'bötraat, 19, te 3alöf. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief' loissehngen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. 1 Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Indien geloof, deugd en eerlijkheid in de familie over al heerschte, onze kedendaagsche samenleving en zou voorzeker zooveel niet te wenschen laten. 'tSocialismus doet op onze dagen zooveel vooruitgang, omdat de geest van geloof in de herten verflauwt, en dat honderden en duizenden ongelukkigen slechts met hunne tijdelijke be langen nog bekommerd zij u Vaders en moeders gij die tot hier toe uwe plichten wel hebt gekweten, werpt dan eens eenen oogslag rondom u, on geeft toch acht op 't gevaar die uwe familie bedreigt. Door woord en schrift tracht men van den morgend tot den avond het hart uwer kinderen te bederven, en hunde voorvaderlijke gewoonten en zeden te doen ver liezen welke gij hun met zooveel zorg hebt trachten in te planten. Luistert dan naar de stem uwer priesters! Luistert naar den oproep van onzen H. Vader, de groote Paus Leo XIII, die uwen nood kennende, u allen aanzet om u onder de bescherming te stellen der II. fa milie van Nazareth. Zondag toekomende wordt hier, zooals de wcrel I door, in al de parochiale kerken het genootschap der heilige familie plechtig in gericht. Dat er dan geen huisgezin nalate zich te laten inschrij ven om zoo den zegen des hemels op ai zijne ledei in te roepen. Ah! gij weet wel, vaders en moeders, dat al de pogingen wel ke gij aanwendt voor 't geestelijk welzijn uwer kinder?, soms al niet voldoende zijn om hen in eer en deugd op te brengen. Hoeveel ontaarde zoon^ en dochters vindt men immers niet die de voetstappen hunner christene ouders niet en volgen. Ewel 't is juist opdat de hemel al de moeite zou zegenen die gij aanwendt tot de christelijke opvoeding uwer kinde ren, dat wij u thans komen aanwakkeren u onder de be scherming der H. familie te stellen. Dat er dan voortaan geen huiskring meer gevonden worde die Jesus Maria en Jozef niet weze toegewijd. Overal bij rijk en arm, zal men de beeltenis vinden der H. fa milie, voor de welke al de leden van :t huisgezin volgens den wensch van onzen heiligen Vader dagelijks zullen vereenigen in 't gebed. En geen twijfel, brave ouders, of die dagelijksche ge beden zullen voor uwe kinderen de noodige gehoorzaam heid, en voor u eene aanhoudende waakzaamheid en zeIfsopoffering bekomen. Meer dan ooit zult gij u alsdan ook van den zegen des hemels waardij maken Gij zult er aan houden dat uwe kinder?, tot welken ouderdom zij ook reeds gekomen zijn, u bij het op staan en slapen gaan een kruisken zullen komen vragen. Voor en na iedere maaltijd zal het gebed door den eenen of anderen kleinen luid op gezeid wor den. Geen avond zal voorbij gaan zonder dat de rozekrans in uw huishouden gezamentlijk zal gelezen worden. Levende naar 't voorbeeld van Maria en Jozef zult gij steeds tot voorbeeld dienen uwerkinders die in uw gedrag als in eenen spiegel de oefeningen zullen zien aller deugden. En dan ook zullen in uwen huiskring zoo als in 't hui zeken van Nazareth de" vrede en 't geluk heer- schen. Uwe kinders zullen uw eer en roem uitmaken op aarde, in afwachting dat zij eens de schoonste perelen uwer kroon worden in den hemel. Jefken. Vfiouw. Men vraagt mij in welken ouderdom Mijuheer de Pastoor van Steenhuize gestorven is... Hebt gij daar zijn doodsbeeldeken niet Petrus Man. 'tls mij ontvallen, op den Kouter, tus schen Ophasselt en Idegem. Vrouw.En gij hebt het niet opgeraapt, Pe trus Meermaals nogtans heb ik u over dien eerbiedwaardigen heer met veel lof hooren spreken. Man. Als 't u belieft, vrouw, laat mijn hoofd gerust!Gedurig komt gij terug op oude vrien den en weldoeners.... Mijn hert is toch geen kas seisteen EBT gij wel eens diep nagedacht, Bes te Lezers, als gij des morgeuds vroeg in het veld zijt Och, hoe schoon, rjyfr hoe zoet, hoe aangenaam, hoe wekt ons alles op tot hoop en vreugde!.... Het jeugdig groen der velden, die ontluikende bloemen der boomen verrukken ons oog en stree- len zoo zoet onzen reuk. De groeiende en zoo kloe ke vruchten beuren zoo zoet het hart op van den beproefden landbouwer en werkman, te midden der beproeving en doen wellicht eene straal'van hoop wederkeereu op betere tijden. Hoe hemelsch zoet klinkt in de stille hoven of bosschen het vroeg morgendlied der vogelen, vooral van den lieven nachtegaal, die wellicht eens doet denken aan de schoone melodij des Hemels, en ieder braaf hart en geest weergeeft O God, wat zijt gij machtig in uwe werken, en goed voor ons O gelukkige landlieden, die dagelijks, verre van het rumoer der stad en hare ellenden, in de schoonheid der natuur uw verdriet en lijden moogt vergeten Maar veel gelukkiger nog de brave landsman, die niet alleen die schoonheden en wonderen der natuur aan schouwt, maar die de oogen eens hoogor opslaat, tot den Maker van dit alles, en die met een gerust en zuiver harte mag zeggen Die groote Meester der natuur is ook mijn Vader, die waakt over mij, die mij stap voor stap geleidt in het leven, en die zorgen zal voor mijn waar geluk. Lodb. Door misplaatsing der kommas of ponctuatie kan men toch zulke aardige dingen bekomen. Zoo las ik onlangs in eene gazet een verslag over de Ka mers De heer Volksvertegenwoordiger der Vis- merkt te Aalst komt binnen op zijn hoofdeen splenternieuwe en langharige hoed aan de voeten een paar flink gepoetste schoenen op zijn gefronst voorhoofd eene donkere wolk in zijne hand zijn getrouwe regenscherm in zijn oog een dreigende blik die weinig goeds voorspeldeWas dat nu misdrukt, of vrijwillig gedaan Dat weet ik ook niet, maar in alle geval dat is toch aardig, en alzoo opgeschikt moet het nog redelijk moeilijk zijn om 'nen schoonen discours af te lappen. Lode. Wij lezen in het Heilig land van Zondag De Tabakbelasting heeft veel kans geheel en gansch afgeschaft te worden, dank aan de Christene Volkspartij.... Ewel Lezersmoet ge nu toch uw exaam van doktor in leugenkunde niet gedaan hebben om zul ke dingen durven te zeggen Wie heeft er het wetsontwerp over den tabak in de Kamers neergelegd, eene maand reeds voor dat de vierde man er zetelde Tenzij M. De Sadeleer. Door wie was hij krachtdadig ondersteund als wanneer deze kwestie voor de eerste maal bespro ken werd Tenzij door de heeren Woeste en Diericx En de vierde man Ewel die moest alsdan stokken in 't wiel steken. Maar thans zijn de kaarten gekeerd Deze fameuze liefhebber, ziende dat dit wetsont werp gaat doorgaan, acht het noodig zijn zeil te keeren en overal uit te bazuinen dat het dank aan hem is dat die schandige wet zal afgeschaft zijn. Is leugentaal zonde Vebax. Heer Opsteller, Hoe zijn de tijden toch veranderdWat verschil tegen vroeger Zaterdag verleden was het mijn naamfeest, en ge kunt denken wat plezier het doet aan eenen man van 82 jaar van langs hier en daar eeuige geluk- wenschen te ontvangen. Dit jaar ongelukkiglijk zijn er eeuige achtergebleven, en dan nog de beste vrienden van vroeger. Mijn hert scheurt van droefheid, als ik zie wat er al gebeurd is in ons Katholiek Arrondissement, ik die voor het welzijn van het volk zoo menig briefken heb geschreven.... Hoe kan 'ue mensch toch veranderen Hoe zijn ze van den rechten weg afgedwaald Wat kwaad is er niet gebeurd en zal er nog gebeuren, en aan wie de faut Ach, hoe geerne zou ik nog willen eeuige jaren jonger zijn om van tijd eenige regels te schrijven... Wie zou ooit gepeisd hebben, dat die gazet, in dewelke ik zooveel heb geschreven, dat diezelfde gazet eens zou gediend hebben om in ouzo rustige parochie de vrede te komen storen en ons braaf werkvolk op te maken?... Ik heb hen nogtans gewaarschuwd op tijd, ja menig gebed voor gelezen, en zij hebben naar mijnen raad niet willen luisteren... en nu zien zij naar hunnen ouden Vriend niet meer om hij is ook van het Oud Testament, hij was goed voor vroeger, zeggen ze. Ach, hoeveel tranen heb ik sedert eeuigen tijd niet gelaten Welke schrikkelijke nachten heb ik niet doorgebracht 't Is om mijne droefheid een weinig te stillen, heer Opsteller, dat ik nog eens in mijnen ouden dag de pen in d'hand neem, om u die eenige regels te schrijven, met het gedacht dat gij aan onze bra ve lieden van stad en dorp zult laten weten wat no pens de tegenwoordige moeilijkheden de gedachten zijn van hunnen ouden Vriend Macharis. Aan al de Lezers de goeden dag en de vriendelij ken groet. MACHARIS. Wij roepen de bijzondere aandacht onzer bemin de Lezers en Lezeressen op de overschoone keus van prenten en gebedekeus der H. Familie, in ons bureel voor handen. Al deze die ze zien, roepen in verrukking uit Schoon, wonderschoon Wij willen er geen ander! Er zijn er van alle prijzen en groottens, zelfs ingelijstallen zijn gezien en goedgekeurd door E. H. J. Reusens. Voor de Congregatiën en heeren Geestelijken, groote ver mindering van prijs. Op aanvraag komt onzen rei ziger met stalen ten huize zelf en de uitvoering der order s geschiedt per keerenden post. 't Bureel van 't stemmeken handelt met zijne kliënten hartelijk en broederlijk. NOG EENIGE OPLOSSINGEN EN Uit Aalst. In 't politiek orkest, Doen beide om te best. Mij dunkt het is zeer klaar Ze strijken wonderwel Met zelfden boog, dezelfde snaar, Derzelfde violoncel. Iaandeke. Uit Middelburg1. Als ik eens kijk door mijnen bril, Vind ik in beide dit verschil Do eene volgt het dwaalspoor van een leek en de ander een verdraaiden steek. F. Uit Hofstade. Waar is hij dus te zien, Die ons een verschil kan biën. Zij gebruiken volgens mij Dezelfde Volksfopperij. Eenen Boogschutter. Uit Geerardsbergen. Er bestaat geen verschil. J. B. Uit Moorsel. Het is maar al te waar, Dat dit venijnig paar Trekken aan het zeel Hun behandigt door Anseel. Eenen van d'oü Wet. Uit Cherscamp. De waarheid is een strenge held, Die haast de leugens nedervelt. B. L. S. Uit Denderwindeke. Hij is hier komen bewijzen dat Socialisten, ltoelanders of Don- chisten beide wafels zijn uit éón ijzer. P. J. R. Uit Meire. 'k Zoek reeds van den vroegen morgen, Maar heb geen verschil gevonden.. Ziehier wat ik dan eindlijk dacht Zaten beiden in een zak En men schudde ze eens zwak Wie zou d'eerste bovenkomen II. V. Uit Schendelbake. Mijn broêr heet Frans en ik heet Cies Zie, daar heb-de-gij precies 't Verschil dat er bestaat In Socialist on christen Democraat. Cies De Backer van Schendelbeke. (Uitslag bij de laatste dcpêchen). BRIEFWISSELING. Geerardsbergen, den 23 April 1895. Mijnheer, Ik heb de eer U een antwoord te zenden op uw groot raadsel van de Volksstem. Bij den doortocht van de processie van Zondag acht dagen geleden, te Geerardsber gen, stond er, beueden de Nieuwstraat, een meetingist der partij van den vierden man, van uit het kanton Ninove, die gelijk al de liberalen en socialisten der stad, zijnen hoed niet afnam voor het Missie-Kruis, dat in tri omf rond gedragen werd. Dit bewijst zeer wel, geloof ik, dat die drie partijen van den zelfden deeg gebakken zijn. (Get). Een van de vier aardige van den Viezeuhoek. I TTïRï)T?f ÏÏTC met het hoofd in de IjUl 1)1 IijUI 11 kJj handen, las de gazet toen Spiegels binnenkwam. Wat is dat nu, vroeg Spiegels de gazet lezen en zoo serieus Laat mij wat gerust a. u. b. zeide Lui- brechts ik zou geerne eene kleine statistiek of opsomming maken... Gij eene statistiek? en waarvan Ik ga eens optellen wat er meest trouwt per jaar, jongens of meisjes Kostelooze Raadgeving De twee kortste woorden om uit te spre ken JA en NEEN zijn deze die ge langst ovcr- peizen moet.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1