BURGER DORUS Vliegende Nieuws. nrioir.cet- - k k- tei>-i>c Laatste Depechen. LATER NIEUWS. ONS RAADSEL. Boerkens, leest, Eigenaars, oordeelt Samuel Scholten koopman in oude schilderijen. De Remontoir afgelot Helpt u zelveu, zegden onze Voorouders, en God zal u helpen! Jammer is het dat deze gouden spreuk hedendaags niet beter wordt begrepen door onze Vlaamsche boeren. Veel wordt er in onze dagen geschreven en ge wreven over den boerenhaudel. In gazetten en vlugschriften, op mcetingeu en congressen, overal wordt die zaak druk besproken, Iedereen weet er zijn woord over te zeggen, en als sommigen eeueu ellenlangen artikel over den boerenhandel in het een ol ander nieuwsblad hebben neergeschreven of als zij er in gelukt ziju, op de eene of de andere meeting, eene redevoering af te geven vol stadhuis- woordeu, waarvan onze brave boeren niets ver staan, dan deuken zij dat het Vaderland gered is, en ziju de boeren uiet geholpen, 't is hunne schuld zeggen zij. Als de vos de passie preekt, hoeren wacht uw ganzen. Vele van die zoogezegde verdedigers der hoeren komen niet om u te helpen, neen, het zijn ellendige politiekers die maar komen om u zand in de oogen te werpen, om u bij gelegenheid te sche ren zonder zeep. Men vindt zekerlijk hier en daar mannen die het goed mcenen, die den boerenhan del met hand entand willen verdedigen, maar zij zijn er dun gezaaid, geloof mij. In afwachting dat men u verdere hulp verschaffe, hoereu, helpt u zeiven, en God zal u helpen, v Maar, zult gij mij misschien antwoorden, wij werken cn wij zwoegen, wij arbeiden van den mor- gend tot den avond dat ons ribben kraken en toch komen wij er niet Wat behoeven wij nog meer te doen? Ik antwoord u in twee woordenU vereeni gen, boeren! Gilden stichten ter verdediging uwer rechten, ter bevordering van uwen handel. Vooral u verccnigen voor de veeverzekeringen en voor het aankoopen van landvelte. De onderlinge veeverzekering is nu meer noodig dan ooit. Zoo slecht zijn de boerenjaren dat de boer tegen geene verliezen meer kan, dat bij niet meer in staat is zulke rampen te doorstaan, t Is waar, ons Katholiek Gouvernement reikt in sommige ge vallen den beproefden landbouwer eene helpende hand toe, het is voornemens zelfs de schadeloos stelling van het afgemaakte vee op 2/3 der waarde te brengen, maar op conditie dat het afgemaakte dier behoorlijk verzekerd was, zoo niet zal de eige naar slechts 1/3 trekken. Niet min noodzakelijk is de vereeniging voor het aankoopen van landvetten. Koopt de boer zij ne meststoffen afzonderlijk, op tien kec-ren is hij negen keeren bedrogen onder opzicht van kwali teit. Onmogelijk is het hem zijne aangekochte wa re te doen ontleden, 't sop is de kool niet weerd men steekt hem in de hand wat men wil, en meer dan eens besteedt hij zijn geld aan prutsen die de moeite niet waard zijn om over zijne vetten uitge strooid te worden. Verstonden zij integendeel mal kander, zij zouden merkelijk winnen in aankoop prijs, in vervoerkosten en vooral zouden zij zich goede waar kunnen verzekeren welke hunne akkers ten minsten 25 fr. per dagwand meer zouden doen opbrengen. Micus. (Slot volgt). Wij vernemen met droef- lnrfVT7ft]^0# beid het overlijden van Jufvrouw JOSEPHINA DE Smet, dochter van wijlen M. Eugenius de Smet, oud-Lid van het Congres en der Kamer van Volks vertegenwoordigers, voor het Arrondissement Aelst en van Dame Carolina van Dooresele, alom gepre zen en gelooid voor hare groote milddadigheid je gens den armen zij was eene der grootste weldoe ners der gemeente Gavere, en daarom wordt zij cr van allen rechtzinnig betreurt, en zal hare nage dachtenis in zegening blijven. Dat hare ziel in vrede ruste 1 Amen. tit* 1 A Ware Democraten. IN I6UW6II1IOV6. Er zvu democraten met woorden, er zijn er met werken. De eerste beloven, de tweede zwijgen maar maken hunne volksliefde werkstellig. Wondere zaakOp 14 dagen of 3 weken tijds zijn er te Nieu- weuhove arme menschen die niemand lastig vallen <&föct)tf&ent0 uit ütiztr Harel's ttjb PETRUS "VLAJST dSTTJRTEL.. 56 En Van Houtens nijd vermeerderde namate zijnen mededinger liet Antwerpsche Volk verbaasde en in verrukking bracht voor de meesterstukken die van onder zijne hand kwamen. Dan, de deugniet werd het met den speculeerenden Jood eens om in hun beider voordeel den kunstenaar eene kwade poets t« bakken. Om een der tafereelen van den Aelste- naar in zijne macht te krijgen, behoorde er schrik kelijk veel geld, doch de twee schurken dachten het beter gevonden Van Houten zou een der koste lijke konterfijtsels namaken en Scholten nam op zich de copij onder de hand te verkoopen voor een oorspronkelijke... Breugelmans Breugelmans kreet Dorus verbaasd recht springende. Gij kent hem dus? vervolgde de onbermharti ge klappij 't kan zijn gansch Vlaanderen kent hem immers, te meer daar hij sinds geruimen tijd aan het hof van Keizer Karei w erkzaam is. Pe Burger viel van de eene verwondering in de om almoezen te vragen, maar die erg beproefd worden. Zoo, deze week verliest eene arme scha mele familie eene geit 't is of er ecnen grooten boer eene koe of een paard verliest. Op 3 weken gaan de beproefde menschen om hulp of onderstand bij hunne dorpsgenoten; niemand werpt er een woord tegen op, integendeel, elkeen heeft medelij den en geeft zijne gunst, en zonder blaf oefenen zij hunne liefde en de noodlijdende zijn geholpen. Wie, wie, wie heeft er onzen broeder bekeken!? Van in de jaren 1300 staat Niedwexhove in de kronijken geboekt voor zij- ne dapperheid en herberg zaamheid; en zen zijn niet afgevallen. IIelder- gem cn levert nog maar weinig schoone dagen. Leopold II is zondag avond te Brussel toegeko men; hij heeft te Venetië, samen met de pelgrims naar Iiome, de mis bijgewoond. De Suisse van Ninove, zondag namiddag in de Volkskring ko men beginnen te bollen, geslagen worden door eene geraaktheid; de bestuurder E. H. Brocorens dient hem de laatste H. Sacramenten toe en om 10 uren was de brave man reeds een lijk zijne gedachtenis zal bij al de Ninovieters in zegen blijven. De dood De dood! De petrolvuurkes worden overal reeds van den zolder gehaaldde petrol is reeds 3 cen ten per liter afgeslagen. De E. H. Pastoor van Okegem, die zijn ontslag heeft gegeven, is nog niet vervangenwie zou die schoone en brave parochie gaan bedienen? De hoven en de velden, 't wordt een plezier; als 't zonneken schijnt hoort men alles groeien. Maandag en diinsdag zullen er vele traantjes gevaagd worden uoor de studentjes die naar hunnen dupot moeten. Op St-Jozel'sparo- chie zijn er te Aalst dijnsdag avond 2 paters Re demptoristen toegekomen om het Genootschap der H. Familie in te stellen Ze verblijven er tot Zon dag avond. Vaders en moeders opgepast daar moe ten we bij zijn. Wie, wie, wie heeft er onzen broeder bekeken!!?? Volgens de nieuwe land- kaart ligt Denderwindeke van de statie van Sant bergen maar 35 minuten, d'experten zijn gevraagd om komen af te meten. De Congolanders zijn merktbederversTe Matadi geven ze tot 5 franken voor een onuoozel schaap van een kieken. Met 't maken van de nieuwe rioolen zijn al de ratten van Ninove te voet naar Brussel gestoven. Ze willen hebben dat Sottegem komt van Gottegbm, 't is te zeggen, 't land waar de Gotheu, een wreed volk, nog gebilletecrd geweest hebben. -- Te Gis berg en is men niet uitgesproken van de Missie; er waren daar met den Paaschtijd 500 communies meer.... Die dagen van zaligheid zullen voorzeker veel bijdragen tot het verccnigen van alle katholie ke machten. In 't geheel en in 't al zijn er ons 341 oplossingen toegekomen voor ons prijsraadsel; 't is ongehoordDe prijs, de remontoir is particu lier, dubbel goude kas, 10 rubis, neu echten zon newijzer. Wie zou hem hebben?... Vandaag woens dag, 10 uren groot komiteit; de trekking is pu bliek; de laatste depechen zullen den naam opge ven van den gelukkigen winnaar.... Iedereen is in angstige afwachting. De naaste week oenen nieuwe prijskampliefhebbers opgepast en ne keer in de haren gekrapt! In de zaal van den volkskring te Ninove leest men deze wijze sententie: Schikt uw tering Naar uw nering Of uw nering Krijgt de tering. Te Gisberg in de groote straat verkoopt men goei karamellen, (Douche genaamd)men heeft er 2 voor een cent. Zondag hebbca de anarchisten gemaneuvreed op Scheutveld bij Brussel. Geluk- kiglijk niet veel schade. De Gemeenteraad van Aalst heeft beslist dat de champetters geenen winkel meer mogen houden; elk 't zijn, zei Lui- brechts en wat deed hij...?? Raadsel. Tot Ot- tergem zetten ze nu hunnen bril op om wat min te beregenen. Maar wat hooren wij daar van Mes- pelaer?.... Is 't waar, is er daar mankement aan den toren? 't ware spijtig.... voor d'historie. Tot Hoestade maakt men groote preparatieven voor de komst van den goyerneer. Elk zijn goes- te, geen Commando, zei Lippen en hij wierd op straat gesmeten. Wanneer gaan wij 't geluk hebben M. de Pastoor van Moorskl tot Aalst nog eens te zien? Voorzeker met de schoone Meidagen In alle geval, hoe eer hoe liever. De kaarten van 't concert van Herdersem die op de werf niet gedrukt en zijn, en dat schoon soldatenlakeu....!!!! Ze willen hebben dat het verslijt tot op den draad en niet schieten van koleur, zéééé. Erembode- gem wordt tegenwoordig druk bezocht door d'Aals- tenaars't kampt met Hofstads voor de schoonste wandeling. Wie, wie, wie heeft er onzen broeder bekeken? En de scamatcur Philip, die barakkeman, die nu te Gent in't hospitaal ligthoe zou het er mede zijn? Maar wat kun nen sommige hoeren nu toch hebben tegen no schuiver? 't is nochtans, alles wel ingezien, de poer en de konter, veel veel gemakkelijker als een deur ken. De klok van Ninove is geborsten van on der tot boven; ze zijnermeê op eendrijwielkar naar Aspelaer getrokken om ze tiaar met advoka- tenstreken en breukbanden nog wat aan een te houden; 't moet slechte spijs geweest zijn. Denderwindeke, DenderwindekeWat zullen we zeggenZe roepen daar Viva Woeste dat men het drij kwaartiers ver kan hooren. Daarbij d'oü registers van 1718 getuigen dat er daar mannen zijn die vechten eenen tegeu drij en klachoer geven zellel De maand van Mei, de maand van do be gankenis naar Lede Naar Lede naar Lede lü 't Is daar dat ons ouders met ons uaar toetrokken als vr# onderwegen nog moesten gedragen wordeu. 't I» daar dat eenieder van ons moet gaan troost zoeken en zal geholpen wordeu. Impe, de vooruitgang! 't Schijnt de clektriek er eerlang zal genlaceerd worden. Welle met zijne prachtige kerk en zij ne pianospelers was reeds beroemd voor zijne vet te verkes en zijne goei patatten ten tijde van Lowie als men ze opdiende te Versaille, riep Lo- seize wie kators Patatten van Wellbü! andere. De bazinne vervolgde Wat cr alsdan gebeurde, heer, was te voor zien Het bedrog werd ontdekt en. de twee filous vlogen voor drij maanden in het gevang en zij en hadden het niet gestolen, voorwaar Op dit oogenblik ging de deur der herberg open en traden twee kerels van onbeechoft uiterlijk bin nen. Hierdoor was de samenspraak voor goed ge broken. Dorus toefde dan ook niet langer en ver trok. In zijn hoofd speelden helsche gedachten, die hem van vreugde deden beven. Andermaal was hij, de gewezen Rooverskapitein, op avontuur, en dat was zijn leven 1 De stem zijns gewetens smoren in nieuwe plassen van bloed en tranen misdaad op misdaad stapelenplunderen, dooden, vernielen; blijven wie hij was Het bijzonderste was nu om aan geld te geraken, en ditmaal eischte hij veel! Na eenige straten der oude Scheldestad onachtzaam doorwandeld te hebben, vatte hij het besluit op den Jood Samuel Scholten te gaan vinden hij wist van de bazin uit den Hellebardier dat deze in de Gildestraat woonachtig was, en het toeval wilde dat liet juist voor die straat indien het donker steegje wel dien naam verdiende was dat hij stil hield. Het kon niet beter vallen! Oplettend bekeek hij alle woningen en bleef weldra staan voor een langwerpig huisje, laag van dak, gebrekkig en te- Ons komiteit heeft met 3 velocipcdemannen een akkoord aangegaan om 't Land van Aai.8T te door- loopeu en ons van overal 'teerste en 't laatste nieuws aan te brengeu. Van nu af mag men zeggen dat 't STEMMEKEN, beter ingelicht is dan de bes te gazet van 'tland. Iloera, de korrcspondenches en de advertenches! 't Doet deugd aan 't herte Van hoogerhand niets dan encouragomenten en roepen: Weer d'a Stemmeken; courage maar lü! Gijseghem, de belgische Congoschool, de groot ste manufacture van orgels blaasbal ken en coctcra, beroemd kasteel met met zijnen wereldberoemden dreef; 50 gazetten meer gevraagd. Hoort, 't winkelbelleken klinkt.... 3 velocipe- disten op den trap elk meè een pak pa pieren... De depechen van Congo, Asia, de Japan en Boumbalajarmaïka. Men moet zich te Idegem meer gedenken dat eene koppigheid dikwijls door den koppigen zelve duur betaald wordt; ook dat men met azijn geen vliegen kan vangen... Iedereen is overtuigd dat de jonkheid de toe komst iswie zich van de jongelingen weet meester te makenis meester van de toekomst. Eene billijke en rechtveerdige vraag van de jongelingen bitsig ver werpen zal slechte gevolgen hebben voor de toe komst. Op, dus, en gewerkthet kwaad kan nog hersteld wordenIn plaats van goede inzichten te verbannen moet men ze leiden ten einde z'in 'tgoe- de spoor te houden. Wie hier plichtig is zal 't hier verstaan, wij hopen dat hij zijn mea culpa niet zal moeten doen als 't te laat is. 't Is tijd dat er hier eenen boerenbond gesticht wordt. Dus, Katholieken van Idegem de armen uit de mouw, er moet gewerkt worden, en, wie 't zijn plicht is, moet aan 't hoofd staan. X. kontent als 't gesmoord ishij zegt hij voor zijn re den dat die dagwanden smuik al de zijne zijn.... Daar ook zijn donderdagnacht 6 mannen ingebro ken op 3 plaatsen, maar op de laatste alleen kun nen gerief vinden, onder andere, de beste frak van den Boucher, met zijne spaarpenningen. Gysk- gem zijnen kleederdief is uitgekomen en gepakt te Schoonaarde in een kaberdoe» langs deSehelde; het was een gevluchte pensionneer vau Iloogstraeten. Hij had ook ingebroken te Herdersem in het klooster.... Waarom niet liever achter dat laken gaan? Te Wieze, waar dat ze zoo kontent zijn van hunnen nieuwen Herder, heeft zich een jonge ling opgehangen, de sukkelaar miste wat... en die van Erpe scheen ook niet vast te staandat is nog een kleine troost voor de achtbare leden der fami lie. Te Appels zijn er vier huizen afgebrand weerom al vier brave huisgezinnen in den diapras- tes. Meldert, tegen Moorsbl, is bekend voor zijn horlogiewerk. De toekomende week veel nieuws uit Moorsel. De Volksstem wenscht M. de Pastoor den vriendelijkeu goedeu dag. Wij ziju in do schoone Meimaand.... Maïa was de Godin die bij de Heidenen de natuur verbeelde. Ouze oud- oudvaders noemden die maand Trimilki omdat ze in de Meimaand tot driemaal daags de koeien mel ken mochten. De schoonste naam is die van Mariamaand. rugstootend van bouwstijl in het midden stond eene oude vermolmde deur met twee zwaaiende vensters aan beide zijden. Iets onderscheiden van wat er voor tentoongesteld lag, was onmogelijk, zoo zeer waren de in lood gevatte ruitjes door den adem des tijds of liet stof, als ge wilt bevuilt. Boven de (leur stak een oudversleten uithangbord waarop men nog met moeite las 't Is hier, sprak Dorus 't ziet er een echt dui- velshok uit. Hij ging tot de deur,liet den ijzeren klopper dreu nend vallen en wachtte. Een weinig daarna krijsch- te het logge hout op bare verroeste hengsels de Burger trad binnen en stond voor de walgelijkste type van Jood welke men ooit te zien kreeg. Deze nam den binnenkomenden van het hoofd tot de voe ten op. Gij zijt Samuel Schol ten vroeg Coucke stout. In vleesch en bloed, sprak de Jood. Ha, goed... Mijnheer moet wellicht een mooi tafereel koo- pen In het geheel niet. Oud porcelein, antieke printen....? Niets van dit alles, oude smous riep de Bur ger met geveinsde toorn ik moet u spreken over T"ï AB. Tafelmessen, knoppen en la- zullen u geworden vergeten nu met de... Peist op ons. Vr. A. te Verrebr. wan neergaan we u tot Aalst eens zien Vr. II, te Lokeren, wat dunkt u van 't Stemmeken Kom liet eens naar Aalst zoggen. Jufvr. Mathilde, uw kozijn heeft gelijk. -Vr. D. met September ko men wij om den anderen led l't van den kalfskop: leg hem in den azijn. Nonkel, ze kampen te Nieuweuhove en Denderwindeke voor de ballokens inde soep. Geachteabonué, Geer. het spijt ons maar voor elk wel doen is zoo moeilijk ons Stem verschijnt 's woensd. en wat ge ons vraagt slechts vrijdaags. Vr. XX te I). Alsg'iemand ziet, de complimenten, sais-tu Öntv. uit Geeraards!». 31,45 uit Lede 11,40. Ontv. der volg. nieuwe abonnenten tot einde febr. 1896 E. II. L. teS., 2,50; E. II. S. te II. 2,50; E. II. V. L. te V., 2 50; E. V. d. L. teS. 2,50; M. L. V. d. L. teil. 2,50 E. II. L. te O. 2,50; E. II. I). P. te E. 2,50; E. 11. C. V. H. te M. 2,50; E. H. S. te E. 2,50; M. 1'. V. W, tcC. 2,50; M. .1. M. te N. 2,50; Jufvr. M. R. to T. 2,50. Tot Maart 1Q90 Ontv. van M. E. 1). T. te M. 2,50; E. II. N te L. 2,50; E. V. G. te W-L. 2,50; E. II. V. I. te G. 2,50; E. II S te V., 2,50 E. II. D. te A. 2,50 E. 11. B. te N. 2,50 E. H. V. E. te H. 2,50; M. E. G. te 11. 2,50; E. II. V. II. te M. 2,50; M, V. E. te O. 2,50; E. II. D.C. te N. 2,50; E. H. J. I). V. te B. 2.50. - M. I'. L. te V. bet. tot 12 Mei 95. Tot April 1896 E II. D. W. te R. 2,50; M. M. te M. 2,50; Juf. M. D.ü, teStN. 2,20; E. II. 1). te O. 2,50; E. II. V. L. te O 2,50; E. II. I). It, te M. 2,50; E. 11. V. L. te A.-E. 2,60; Juf. B. M. te II. 2,50; M. V. S. te II. 2,50 M. 1). S, teil. 2,20: E. II. L. M. teT.-E. W 2,50 M. V. L. teS. 2,50 E. II. L). K, te P. 4,50 E. II. V. E. te P. 4,50; E. II. V. B. te M. 2,50 Tot begin Nieuwj. 1896 E. II. C. W. tc L. E. H. J. I). C. te L. Tot Mei 1896 E. H. D. v. G. 2,50. M. te Leuven, two# riepen nu goeden avond, maandag in 't naar huis gaan, de krommen en de geblesseerde ten 6 ure komt den trein toe. Goei couragie. Op ons bureel schoone prenten der II. Familie aan 0,35, 0,25 cn 20 centiemen. In caders aan 3,00, 2,00 en 1.40. Schoon gebedekens. (Per Telefoon). 1Uit Hof stade. De Gouverneur van Oost-Vlaanderen komt uaar Hofstade deu 9 Mei. 2. Uit Tokia. 't Zit hier nog altijd scheef met de Chincczen. 3. Uit Madrid. De prins van Orleans zal er nog doorkomen in dien er niets tegcnslaat. 4. Uit Lisbonne. De aartsbisschoppen van Parijs en Cambrai en de bisschop van Limoges zijn hier verwacht om het Katholiek Congres bij te wonen. 5. Uit Thuin. De katholieke kandidaat voor de Kamerkiezing van Mei is M. Bailly. 6. Uit Rome. De fransche Volksvertegenwoordiger Lemire, die door don Paus in bijzonder gehoor is ontvangen, heeft de Eeuwige Stad verlaten. Er zijn ons 341 oplossingen toegekomen die do juiste antwoord geven. Spijtig 'lat wij ze niet allen kunnen drukken. Hebben meêgelot 1° De 50 eerstgekoraenc 2° De 25 schoonste verzen 3° De 5 verstgekomene 4° De 14 antwoorden Geen. De trekking heeft plaats gehad in ons bureel, Woensdag 1 Mei, ten 10 uren, voor 6 getuigen. De prijs is g-evallen aan "V". dST. te ÜNTIISrOVE, voor de oplossing Malgré ons schittrend elektriek, Ons pince-nez en klaren bril, Wij vinden tusschen beide kliek Geen enkel klein verschil. Hartelijk proficiat aan den Winner, en onzen wa ren dank aan al de Mededingers. DE REDACTIE. zaken die hier, in dezen prondel winkel, niet kun nen afgedaan worden. Meermaals moesten den Jood dergelijke verzoe ken toegestuurd zijn, want in zijne grijze katach tige oogen flikkerde een zonderling vuur. Gelief mij te volgen, lieer, zei hij. De Burger deed het en lachte in zijne vuist... Het vertrek waar zij intraden, was slordig zoo als al het overige. Scholten schoof twee stoelen bij eene scribaan en verzocht zijnen bezoeker om néér te zitten waarna bij sprak Ik ben ten uwen dienste. Samuel, begon Coucke valsch en onbe schaamd; ik ken u en weet wie ge zijt... Wat mij betreft, ik ben een doodarme drommel, die op het oogenblik zelf dat bij tot u spreekt, geen gulden rijk is...! Edoch, ik ben slim en arglistig, en daar- meê komt men ver Is 't niet zoo De pijnlijkste teleurstelling teekende zicli op het wezen van den ouden Jood afmaar spoedig week deze voor de uitbarsting eener schrikkelijke gramschap. Bevend van woede stond hij recht, trok een dolk uit eene geheime lade, en dreigend naar de deur wijzende, bulderde bij Vertrek Of ik maak u af als een hond die je bent 1 Vertrekken! riep Dorus; neen ik blijf (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3