IJ 1 ft 1 §1 I wm miïooi r JAAR N° 18. MOEDERS KRUISKEN. ZATERDAG I 1 MEI 1895. BRIEFWISSELINGSKE. Tusschen Man en Vrouw. De Waarheid voor Alles. In iedere parochie Korte Overweging. Sint Jozefskerk te Aalst. GEEN IJDELE PRAAT, MAAR DADEN. Hofstade, Hofstade t ürukkcr-lKttgfOfr tJftruö Hon Huffel, feopolïistraat, 19, te 2lalöt. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 ccntm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. 't Doet deugd aan 't herte, die zoete avondston den te herinneren weleer in familiekring doorge bracht. Nauwelijks was 't avondmaal gedaan, of vader, wanneer we binst den dag braaf geweest hadden, wist ons altijd het een of 't ander historieken te vertellen. Daarop volgden het lezen van den paternoster, de gebeden voor overledenen, enz. En, vooraleer naar bed te gaan, ging ieder kind zijn handje doppen in 't voorvaderlijk wijwatervat dat aan den trap hong, en elk op zijne beurt ging voor vader en moeder nederknielen en hun den zegen vragen. 't Was slechts wanneer wij binst den dag iets of wat uitgestoken hadden, dat het Kruisken ons ge weigerd wierd en ik moet het bekennen, hoe erg en wispelturig wij ook waren, daar en konuen wij niet tegen. Geen Kruisken krijgen, dat was de strengste straf die men ons kou opleggen. Ook werd er menig traantje gevaagd als zulks voorviel: 't gebeurde zelfs dat het zoodanig ons 't hertje be- neep, dat het ons belette te slapen. Jammer dat die schoone kinderjaren welhaast een einde moesten nemen... 'k Was slechts tien jaren oud toen vader stierf. Hoe pijnlijk ons zijn vroegtijdig overlijden trof, hoe bitter lang het moeder's herte deed bloeden, hoef ik hier niet te zeggen de Vlaamsche en Kris- tene familiegeest heerschte ten volle in ons mid den zoo dat de tijd, die alle smarten heelt, ons zijne afwezigheid wel een weinig kon verzachten, maar toch nooit doen vergeten. Twee jaren waren pas verloopen sedert vader's dood, of moeder vond het geraadzaam mij, haar jongste kind, naar Antwerpen te zenden bij Non kel, om aldaar den stiel van pasteibakker aan te leeren. Wat viel het mij pijnlijk het ouderlijk dak te moeten verlaten!... Onmogelijk was het mij, mijne tranen te verbergen, toen moeder mij voor 't afscheid ha ren zegen op 't voorhoofd drukte en sprak God tegenc en God beware u, mijn kinden versterke u in alle deugden. Dan verstond ik voor d'eerste maal wat het hert eens moeders is voor haar kind. Maar wie had het ooit gedacht dat dit Kruiskenwelke moeder mij kwam te geven, dat het misschien 't laatste zou geweest zijn 't Was op 19 Junij van het jaar 18..., bij 't val len van den avond: lk was met mijne makkers lus tig aan 't werk, toen men mij de onverwachte en droeve tijding bracht, dat moeder erg ziek lag, en ik aanstonds den trein zou nemen om huiswaarts te keeren. 't Was of hemel en aarde mij over 't hoofd keer den Aanstonds alles daargelaten en vertrokken. De uren die mij van 't aankomen bij moeder scheidden, schenen mij eeuwenDe sneltrein die mij bij haar brengen moest, reed mij toch zoo stil Zou 'k moeder nog zien?.... Zou ze nog leven Ah mocht ik toch nog haren zegen ontvangen Nauwelijks aangekomen, had ik weldra bemerkt dat moeders dood nabij was. Ik liet mij voor hare bedsponde op de knieën vallen... en o geluk de stervende, hare laatste krachten samenvattende, glimlachte mij uog toe hare reeds verstevene hand teekende mij nog een Kruisken op 't voorhoofd, en.,., moeder sliep in voor den Hemel. Gelukkige Kinderen, die nog het geluk hebt 's morgens en 's avonds een Kruisken van moeder te ontvangen Gij zult het slechts naar waarde schatten, eens dat moeder u zal ontnomen zijn. Jefken. Vrouw. Aardig man, dat ge zijtVroeger schreeft gij veel tegen den dans, en gij hebt mij ge zegd dat gij in uwe jonkheid nooit gedanst hebt. Man. Dat is waarheid, vrouw. Vrouw. Jamaar, nu dat uwe beenen oud en stijf geworden zijn, schijnt gy er meer smaak in ge vonden te hebben. Nooit ot nooit rept gij geen woordeken meer tegen den dans. Man.Vrouw, onder ons...... Onze broeder heeft eene groote plicht van daukbaarheid te ver vullen jegens de orgelbazen. Vrouw. 't Is vernederend, man! 't Is verne derend Een volksjongen, jammer genoeg, door eoni- ge verwaande heethoofden en misnoegden het hoofd op hol gebracht in Klokke Roeland spreken- ke over 't akkoord welke tusschen de katholijke en liberale werklieden voor de kiezing van den Werk en Nijverheidsraad van Aalst tot stand kwam, poogt te bewijzen dat het Werkvolk in de onderhandelin gen nopens die overeenkomst, hier weeral niets, maar hoegenaamd niets, in te zien heeft gehad, en alles onder eenige rijke menschen geschotelt en gekonkelfoesd werd. Ons verwondert dergelijke taal niet van de chefs der Klok, maar van een.verdienstrijk Volks kind, die beter dan iemand de onbaatzuchtige Volksliefde der heeren in kwestie door en door kent. Immers, hij verdraait heel en al de waarheid. Ik wil het bewijzen. Den dag vóór dat de namen der kandidaten ten stadhuize moesten nedergelegd zijn en het akkoord tusschen den liberalen en katholijken Werkmans kring een voltrokken feit was, kwam er van wegens de Christene Volkspartij een schrijven toe, die aanspraak maakte op een deel der zetels in voor noemden raad. "Wie was het die dien eisch gelden deed?.. Welke Vereeniging?.. Welke bond?.. Welk handteeken bekrachtigde dien eisch?.. Ziedaar iets wat al de Werklieden, in den Kath. Kring vergaderd, zich afvroegen. Het grootste ge tal (waaronder aanhangers der Volkspartij) ver klaarden dat die vraag te LAAT kwamsommigen zochten te vegeefs naar 't bestuur van een Christe ne Volksbond, in wiens naamalleen, dergelijk schrij ven kon in aanmerking genomen wordenanderen merkten op, en terecht, dat de eisch der Volkspar tij bitter weinig ernstig moest zijn, aangezien hij geteekend was door iemand die zelfs geen kie zer was 'tEn was dus hoegenaamd M. Baron Bethune niet, veel min een der andere rijke menschen, die er het hooge woord voerde; neen,'t waren velen uwe)- beste vrienden, die, verontwaardigd over uwe belachelijke (om niet meer te zeggen) aanmerking, uw voorstel van de hand sloegen. Maar er is meer. Het Werkvolk besloot over uw schrijven te stemmen, waarop voorafgaandelijk M. Bon Bethune en anderen de zaal hebben verlaten. De uitslag van dit vrij gewetensonderzoek leed geen twijfelhet Katholiek Werkvolk, evenals het liberaal kiezerskorps, welke gij reeds te voet gaan vallen waart, veroordeelde u. En 't is voorzeker omdat dit brandmerk u door de Vertegenwoordigers van den Arbeid toege bracht werd, dat het u zoo pijnlijk op 't voorhoofd gloeit, u die smartkreten afperst en uwen weerga- loozen hoogmoed met één slag verplettert. Neen, vriend Petrus, g'enzijter niet man, wan neer ge roept: Schandaal! P, V. N. is er eon man, zonder eigene familie, maar aan iedere familie verbonden. Hij wordt geroepen als getuige, als raadsman of als zaakgelastigde in de plechtigste handelingen van het maatschappelijke en bijzondere leven. Zonder hem wordt er noch ge boren nocli gestorven. Hij neemt den mensch aan als kind uit den schoot zijner moeder en verlaat hem maar aan den rand van liet graf. Hij zegent of wijdt de wieg, den huwelijksband, het sterfbed en de doodkist. Dien man leeren do kleine kinderen beminnen, eerbiedigen en vreezen; de vreemdelin gen zelf noemen hem vader; voor zijne voeten gaan de christenen hunne innigste bekentenissen, hunne verborgenste tranen uitstorten. Die man is van be roep de trooster in alle ellenden van ziel en li chaam. Hij heeft geene bijzondere plaats in de maat schappij, maar hij behoort tegelijk tot alle standen. Hij weet alles, hij heeft het recht van al les te zeggen, Zijn woord daalt van omhoog over het verstand en het hert, met het gezag eener god delijke zending. Wie is die man? de Pastoor. Vader CatsEen groote dichterMen heeft ver- ledene week in de Kamer vier versjes van hem ge lezen 't is waar 't kwam daar al zooveel te pas als 'nen te Deum op eene begraveniser was immers spraak van de melkerij van Borsbeke. Eh wel dus vader Cats, zoide ik, was een groote dichter maar ook een man van rijp en wijs verstand een man die veel ondervinding had van menschen en zaken. Oordeelt daar liever zelve over. Ik zal zijne wer ken openslaan en uw langs hier en daar eenige van zijn verzen en spreuken, in de taal van zijnen tijd, overschrijven. Luistert: Dwaelt er een schaep uyt de baen, Ilondert sal 'er qualick gaen. Vogelen van eener veeren vlieghengeerne 'tsamen. Birds of one feather Will flock together. Een rotte appel in de mande Maakt ook het goede fruit te schande. Die veel zoeken vinden dikwijls den bedelzak. Daer is een groote plaegh om onlust in te voeren, Die komt wanneer de mensch op eer begint te loe- [ren, Ey waerom dus gepooght tot eer en hogen lof? Wy zijn, hoe groot wij zijn, maer aerd' en enckel [stof Dat is meesterlijk gesproken, Vader Cats! 'k Durf wedden dat gij van in uw graf deze uwer verzen liever dan die andere, in de Kamer, zoudt gehoord hebben. Binus. Zondag laatst inrichting Yau het genootschap der H. Familie. Sedert Dij nsdag avond was deze plechtigheid voorbereid door de E. P. Redempto risten Rommelaer en Douego. Welke bijval! Wel ke menigte volk des avonds in 't Sermoen 1 Oh bra ve missionarissen weest gedankt en gezegend voor al het goed dat gij brengt aan ons volk. Zaterdag avond wat schoon sermoen over de sociale kwes tie de vrede, de ware vrede in het hart, in het huisgezin en in de samenleving; konden al de Aals- tenaars die schoone woorden naleven. En Zon dag die toewijding aan de H. Familiehoe menige traan rolde over de wangen der 2500 aanwezigen. Oh Heilige en gelukkige dag mochtet gij het begin en de waarborg worden van een nieuw tijdstip in ons zoo beproefd Arrondissemeut en onze stad van Aalst. Dit zal zijnhet bewijs is in die 900 commu niën die werden uitgedeeld den 3° Zondag na Pa- schen! Ja er is nog geloof in onze brave bevolking van Aalst. Ons hartelijke gelukwenschen aan den herder die zijne kudde zoo wel weet te leiden in de vette wei den der zaligheid I Lode. De katholieke volksvertegenwoordigers voor het arrondissement Aalst hadden talrijke voetstappen gedaan bij den heer Minister van IJzerenwegen, om den loon der werklieden, baanwachters, bareel wachters, piossers, enz. van hun arrondissement te doen verhoogen. De toestand werd met welwil lendheid onderzocht en de aanvraag der volksverte genwoordigers in grondbegin door het bestuur aan genomen. De heeren de Sadeleer, Woeste en Diericx ont vingen het bericht dat door een besluit, van 23 Fe bruari laatsleden genomen, de loon van talrijke werklieden met 20 centiemeii per dag verhoogd was. De eerste maatregel was maar toepasselijk aan de werklieden die in 1878 reeds in dienst wa ren, en er waren zekere leemten in de door het be stuur opgestelde lijsten. Nieuwe pogingen werden aangewend bij don Heer minister. Deze komt een tweede besluit te nemen, waardoor de verhooging van 20 centiemen aan eene reeeks andore baan- en bareel wachters en piossers van het arrondissement Aalst, ten getalle van 53, toegekend wordt. De verhooging zal ingang nemen met 1" Mei. Ninof, den 7 Ma 1895. Meneer van 't Stcmmeken, Ik moeu a komme bedanken. Nog nuit en hemme kik verwonderd geweest ge- lek e Zondag. d'Arloge, de remontoir es toegekom- men.Ken kos man aaigen nie geluiven. Azui e schui stik on hemmek nog nuit nie gezien: 't es de moeite wijrd, zelle makker. Alia dorveer zijde bedankt, zelle meneer Azek huirde dat de praais ma gevalle was, was ck natierlaaik krejees, mor en arloge ooit pier la ter gaad ver e simpel maneken gelek kik, za ma moeier, ik maainde zot te wijren azek da zag. Hoeveel heet die arloge wel gekost, e meneer van 't Stemmekeu? Zeg ma da ne keer in 't luipen- pende nies. Iedereen vroog ma hoeveel da die arlo ge wel kost. Zui, meneer, tot dage nog ne keer ne praais- karap geeft, zelle maan. Vivan ons Stemmeken V. N. Ninof. Donderdag 9 Mei plechtig bezoek van den heer Gouverneur: om 4 uren zijn de ruiters den grooten bezoeker gaan afhalen te Gyseghem en ten 5 uron vriendelijk bezoek aan 't gemeentehuis, school en kerk. Overal wimpels en vlaggen, opschriften die ge tuigen van de hartelijkheid der Hofstadenaren en van hunne ware liefde voor het vaderland, den ko ning en zijne vertegenwoordigers. En welke redevoering1 De achtbare heer eerste Schepenen, dienstdoen de Burgemeester sedert 10 jaren, heeft do gouver neur verwelkomt in eene diepgevoelde aanspraak die hij in alle omstandigheden zoo wol weet aaneen te stooten. Gelukkig Hofstade, dat altijd zoo eensgezind is geweest, en zal blijven tot spijt van wie 't benijdt. Er is niets dat zekere menschen zoo geerne be waren en dat zij zoo weinig sparen als hunne ge zondheid,

De Volksstem | 1895 | | pagina 1