RONDOM DE WERELD BUITENLAND. SCHAVELINGEN. KERKELIJK NIEUWS. IW KPHOOï WTT HütschiJüt Jat ein- NINOVE. Subicte dood. Gij kent den man misschien, August Ercmpoel, nen kommissionaris. Hij stond altijd aan de statie... Geheel den dag had bij op rondo geweest met nen handelsreiziger en zijne koffers gevoerd; 's avonds hij komt in de sta tie; zet de pakken af; zakt ineen, en is dood Sterven is niet, Als 't goed geschiedt. Maar zijt gij niet gereed, Dan is het wreed. LAEKEN. Neen, het geld brengt juist het ware geluk niet mede Een ongehuwd en schatrijk man, Jozef D.., ge naamd, betrok ecu prachtig kwartier in de Ko ningiunolaan, te Lack en. Sedert ecnigen tijd was hij zeer treurig gestemd. Men dacht zelfs dat er iets aan zijne zinnen scheelde. Zondagmorgen, terwijl de andere bewoners van het huis naar de kerk waren, nam de rampzalige eene hoeveelheid zurkel/out in. Later vond men hem dood liggen. Zijn fortuin bedraagt een aan zienlijk cijfer. Een rijke inwoner van Laken, een million- nair, heeft zich gczclfmoord. Men ziet, geld brengt ook geen tevredenheid aan GENT. - Men vertelt soms dat er in Parijs en Londen edelmans zijn, die ten einde raad, na hun fortuin verspeeld te hebben, koetsier worden. In Gent heeft men ook al voorbeelden van gril ligheden van vrouw Fortuin. Zoo kennen wij eenen persoon die over weinigen tijd nog notaris was in eene schoone buitengemeen te, en nu broodleurder is geworden. OOSTENDE. Men kondigt tie verloving aan van den graaf Hendrik de Limburg-Stirum, zoon van den senateur van Oostende, met Mej. de ba ronnes Julianna Snoy, dochter van den baron G. Suoy, ondervoorzitter der Kamer van Volksverte genwoordigers. TONGEREN. Sinds eene eeuw niet meer ge beurd En de in 't jaar J.-C. 1895, den twee den van Mei, zijnde een Donderdag, is er inne die herberge 't Parlement, aldus genoemt omdat men daer vroeger discoureerde alle inne eene waer Par lement, een wonderlike ».ake ghebeurt. Daer speel den met die kaerten de poortere Verj., wiens roem zich lang reeds door die ghansche stadt verspreidt heeft, met drie andere spelers het edele spel u Kruisjas ghenoemt. Ende op een zeker oogen- blik draaide troef de poortere, wiens naam wij noemden. O wonderlijke zake Zijne medespelers zochten naer troel, maar vonden genen, want hi had die acht alle. De oudste spelers konden het niet ghedeuken dat si ooit dat zagen. Ende die kwade tonghen beweenden dat hi die kaerten zou bieenghestoken hebben, maar dat was niet zoo. Die kaerten werden reghelmatig rondghegeven die geluksvogele telde 38G punten. BRUGGE, De benoeming van den nieuwen bisschop, in vervanging van Mgr. de Brabandere zal eerst op 't einde van september plaats hebben. Ten minste zoo wordt verzekerd in eenen brief uit Rome aan het Journal de Bruxelles. De candida- turen voor dezen bisschopszetel, evenals dc reis van Mgr Doutreleux naar Rome, hebben betrek op de grootste belangen van België. LIMBURG. Helchteren. Schrikkelijke moord. Gansch ons vreedzaam dorp verkeert in eene onbeschrijflijke opschudding en aandoening door den vreesdij ken moord tusschen Vrijdag en Zaterdag nacht alhier gepleegd. Op het gehucht De Hoei woonde de weduwe Geuns. Deze eerlijke en deftige vrouw, deze deugd zame huismoeder was door iedereen geacht en be mind. Zij was moeder van zes kinderen, het oudste heeft dit jaar zijne tweede II. Communie gedaan. Zij had verleden jaar rond Allerheiligen haren man verloren, 't Is op dit treffelijk mensch dat de moord gepleegd werd. Eenige bijzonderheden 's Morgens waren de kinderen opgestaan, gingen op zoek naar hunne moeder, doch vonden ze nergens. Daar de beesten op stal te loeien stonden, ging het oudste kind de schuur in om wat hooi voor het vee te halen. Daar, bij het opeustooten der deur, vindt het zijne moeder onder eenen hoop strooi verborgen, badende in haar bloed. De ongelukkige weezen loopen te gelijk weg, het dorp in, al schreeuwende het volk toeroepende Komt toch, komt toch, men heeft onze moeder vermoord Weldra was het volk te been en men vond het lijk der arme moeder. Schrikkelijk moet de strijd geweest zijn tusschen het arme slachtoffer en den boosdoener. Haar gezicht was heel verminkt, gansch het wezen was door sneden, door kerfd en door kapt eene hand was afgekapt. Nadere inlichtingen. De opgewondenheid van 't volk is onbeschrijfelijk. Van diefstal kan hier gcene spraak zijn, daar iedereen wist dat deze bra ve moeder dag en nacht zwoegde en slaafde om haar huisgezin groot te brengen. Om 10 ure had zij zich gekleed op het bed ge legd van hare oudste dochter en was rond half elf opgestaan om brood uit te schieten dat ze nog gebakken had. Het parket van Hasselt is ter plaatse geweest men heeft ernstige vermoedens en verdenkingen. Men bevestigt dat voor den avond de plichtige nog zal gekend en aangehouden zijn. Men spreekt fel over een rondlooper, die van hollandscho afkomst is, dien men in 't dorp ge- zieu heelt, en die naar de weduwe Geuns was geweest, om er zich als knecht te verhuren. Deze godvruchtige moeder is zonder twijfel ge storven als slachtoffer harer deugd, als eene ware martelares. St-NICOLAS. bij Luik. Nen beuk had zijne dochter verplicht, zich op den 1 mei gansch in het rood te kleeden. Het meisje had dan ook een vermiljoenen kleed, eenen rooden voorschoot en eenen hoed met roode linten opgezet een ware socialistische godin. Derwijze opgesmukt, trok ze naar Luik, langs heen de straten van Sint-Nicolds. Twee kalkoenen, die, gelijk gekend is, de roode kleur niet dulden kunnen, sprongen op het meisje toe en begonnen haar woedend aan te vallen. De twee vogels lieten slechts los, wanneer ze half doodgeslagen waren door eenige toegesnelde personen die de hulpkreten van het meisje gehoord hadden. Het kind zal eene treurige herinnering behou den van den 1 mei 1895, want niet alleen zijn hare roode kleercn in stukkeu getrokken, maar daaren boven is haar gelaat deerlijk gehavend door de bekken der vogels. NAZARETH. De zoon van August De Clerc- que is zijn arm afgedraaid in een dorschmachien de dokcoors hebben hem seffens afgezet, 'tls een erg geval voor nen werkmensch. TURNHOUT. Verleden week keerden te Norderwijk eeuige leden van eene maatschappij 's avonds huiswaarts, toen zij bij eenen landbou wer de staldeuren zagen openstaan en oenen per soon bemerkten die een kalf leidde. Zij wekten dadelijk den landbouwer, die reeds te bed was. Deze bevond dat men inderdaad een kalf gestolen had. Hij snelde onmiddellijk naar de gen darmen van Herenthals, die den landbouwer on middellijk volgden. Zij vonden op den weg eene hondenkar zonder houden, die misschien wel moest dienon om het kalf te vervoeren. Vervolgens hoorden zij stem men- Zij g'ngen naar dien kant op en vonden er eenen persoon met 4 of 5 honden in gezelschap van hoo- gcr genoemden personen, die den kerel in bedwang hielden, zonder hem nochtans te durven aanhou den want de houden boezemden ontzag in. De gendarmen maakten er evenwel kort spel mee, hielden den persoon aan en brachten hem met honden en kar naar Herenthals. Dc aangehou dene is een persoon van Merxem. De Bond der goede geneesmiddelen acht zich gelukkig, de zwakke, aan bloedgebreklijdende menschen het gebruik der Pil Toni-Feeeugineuse Raphael aan te bevelen, die een waar geneesmid del is tegen de bloedeloosheid, zwakheid, bleekte, uitteering, hartkloppingen, zenuwpijnen, enz. 1,25 de doos. HASSELT. W at voor eene wereld wordt dat nu? Wij hooren niet meer als van moorden. Over eenigen tijd werd de veldwachter Exelmans hier vermoorden nu is het de weduwe Geuns, van Helchteren, bij Hasselt. Een brave neerstige vrouw gelijk er weinig zijn; met 6 kinderen, waarvan 't oudste 12 jaar is. Vrijdag avond, de kinderen waren gaan slapenmoeder bleef op, zij had no<* veel werk. 's Anderdaags 's morgens, het oudste manneken stond op om G uren, en ging naar de schuur om hooi voor de beesten. Daar zag hij zijne moeder liggen, half met strooi bedekt. Moeder, zijt gij ziek! Ga naar uw bed, daar zult gij beter rus ten. Geen antwoord. De kleine wierp het strooi weg eu wat schroomelijke dingen! Het aangezicht van moeder was geheel doorkerfd en aan stukken ge kapt,, de rechterhand was af. Al huilende liep de arme jongen de straat op, zot van schrik en ver driet. Gij moet een ware duivel zijn om zulke moorden te bedrijvenG arme schapen van kinderen in 't on geluk dompelen. BRUSSEL. In dc maand April zijner te Brus sel door de stadsbedienden de hondendieven zeggen de Brusselaars, 320 honden opgeschept om dat ze niet gemuilband waren. Wat kunnen die beestjes daar aan doen? Daar zijn er maar 120 door de eigenaars weergehaald. Weeral een ongeluk met den tram. Een jongo werkman van 22 jaar is door de locomotief omver geworpen en verpletterd. Binnen kort moest hij trouwen. den. M. De Sadeleer en Woeste zullen op hunnen post zijn om voor hun arrondissement te spre ken. In afwachting, laat er ons maar al een smakelijk pijpken op zetten. A A 8 QT Dijnsdag avond rond half acht ruM L«J I uren was de genaamde Vergey- len, werkman, wonende op de Zoutstraatpoort, aan t afschieten van een Carabieu Flobert; 'tvuur wapen was reeds verscheidene jaren ongebruikt (gelijk dat van Monsken)de werkman wilde den haan optrekken... 't schot ging af... en gansch dc lading vloog in zijne hand.... Seffens M. De Windt geroepen en het slachtoffer naar 't gasthuis ge daan. Ze zeggen dat dc sukkelaar toch zooveel af ziet. En moeten het ons niet zweeren. Maar voorzichtig ziju met vuurwapens, dat is 't wacht woord. N. B. t Was voor een huwelijk dat Vergeylen vreugdeschoten loste. Elk weet nochtans dat men u daarvoor iii de boet slaat. jaren onder het wijs bestuur van MgrDeNève. Sinds heeft het aan de Amerikaansche Misiëu van de ereeuigde Staten 12 Bisschoppen en meer dan 400 priesters gegeven. Tegenwoordig bloeit het Leuvensch Seminarie op ongehoorde wijzeer zijn 90 studenten, waarvan er een twintigtal in Septem ber aanstaande naar Amerika vertrekken. Aalst mag roemen op 3 zijner stadsgenooten waarvan een alieeds in de missiën van Amerika werkzaam is en de twee andere tegenwoordig hun studiën voort zetten in dit gesticht. eel werk staat er nog te doen in de Vereenigdo Staten, er zijn bisdommen 1G keeren en nog meer grooter dan België die bedieüd zijn door 12, 15, of 20 priesters. Benevens Mgr W illemscn heeft dit gesticht als professor de Zeer Eerw. William Stang D. D. een nieuw aangekomen professor van historie wiens groot vernuft alom bekend is in de Vereenigde Sta ten de Zeer Eerw. Teer Do Becker U. J. D. pro- fesor aan de Hoogeschool en Eerekanunnik van de Katedraal van Mechelen; en dc Eerw. Heer Van Hulse S. C. B. bestuurder van het College. 0. Beian. VL oLdlUuL >tL1. delijk dc schooIwot bijna gereed is. Het is te hopen dat ons katholiek bestuur ons eene rcchtveerdige, duurzame wet zal bezorgen. De goede scholen kunnen niet genoeg beschermd worden. De slechte scholen zijn het verderf van een land. Die jonge socialisten die nu geheel Bel gië in rep en roer zetten, zijn meestal kerels die in de scholen van 79 gekweekt zijn. Tabak NV O f Het voorstel van M. De Sa- deleer, volledige afschaffing der belasting, is inde sectie aangenomen metal- gemeene stemmen. Het moet nu nog voor de Ka mers komen. Hopen wij d',\\ het zal aauveerd wor- FRANKRIJK. In de kazerne van Vitre is er tegenwoordig eene wondere ziekte onder de solda ton: 'tbegint met eene stijvigheidin deD hals; die altijd verergert. Zij kunnen het hoofd niet meer be wegen, en als er de doktoor niet in tijds bij is dan worden de twee kaaksbeeneu zoo hevig tegen mal kander gesloten dat men den mond met geen breek ijzer kan open krijgen. Achter den hals en 't hoofd worden rug, armen en beenen stijf gelijk nen stok en de zieke sterft in de schrikkelijkste pijnen. In Duitschland is die ziekte nog al dikwijls onder de soldaten; in frankrijk niet. Zij is zeer besmet telijk. - Te Saint Denis, eene voorstad van Parijs, is de meerderheid van den gemeenteraad socialist. De leden der minderheid, die niet socialist zijn, hebben allen gelijk, tot drijmaal toe hun ontslag gegeven, omdat er geen huis te houden is met die socialisten. Maar 't volk wil er niet van hooren drijmaal hebben zij de aftredende leden tegen wil en dank herkozen. Zij hebben het socialist bestuur leeren kennen op de drij jaar dat het aan 't bewind is, en zij hebben er hunne goeste af. De socialist Bazille is van zin in de Kamers eene wet voor te dragen tegen dc vreemdelingen; hij vraagt eene jaarlijksche belasting van 20 fr. per hoofd. Dat zou den Staat 20 millioen opbrengen. Om trent de helft van die som zou te betalen vallen door de belgisclie werklieden die naar Frankrijk ;aau. Wat zegt gij van die socialisten? Zij roepen dat alle werklieden broeders zijn, dat de werklieden van alle lauden malkander moeten ondersteunen en helpen, en zij zouden onze belgische werklieden willen doen sterven van honger, of van armoe ver jagen. ITALIË. Met einde van Mei is het kiezing voorde Kamers. Minister Crispi, de vrijmetselaar, kan niet slapen van benauwdheid. Hij zou kunnen zijn paksken krijgen; hij heeft hevige tegenstrevers onder de liberalen en daarbij nog de socialisten op den hals. Hij zou geerne de katholieken zien deel nemen aan den strijd, maar zij komen er niet tus schen. Sedert de inneming van Rome, in 1870, door den Koning van Italië, heeft de Paus aan de Katholie keu verboden zich te mengen in dc kiezingeu voor dc Kamers. DENEMARKEN. Al wie bedronken op de straat loopt wordt door de policie per voituur naar huis gevoerd. Dat is nog al beleefd, zult gij zeggen. Ja wel, maar het is de herbergier die de kosten moet bêtalen. Moest die wet bij ons bestaan, de huurhouders waren op 2 jaar rijk. den uitkomen gevoelt iedereen de noodzakelijkheid van zich goed het lichaam te zuiveren, het zij om een ongemak te verjagen (draaiingen, hoofd- en maagpijn, verstoptheid) liet zij om puisten te genezen, ziveeren, of dergelijke kwellingen; ook is het goed te herrinueren dat de HM1 "V^siUlievy deze ziekte geneest in eenige dagen en aan alleu den eetlust weergeeft, alsook de krachten en de gezondheid. VI1 PP7!Pl P Donderdag 9 der maand Mei zijnde feestdag van den li! Machariuszal den zondag er opvolgende, aan de kapel ter zijner eere, op verzoek van den onver- geetlijke prelaat Monseigneur Lambrecht gesticht, I de gewone omegank in groep plaats hebben, met offerande van de wijk Papegem, om vier uren na middag. Over eenige dagen werd er 'ne brigadier veroor deeld tot 1 maand en 2S dagen gevangenis en daarbij nog ale degradatie, om iemand anders broek te hebben aangedaan... 'tjs nogal wreed, want de man was van zin van de broek weer te geven. ie Waregem, waar dat schoon koersplein is, heeft de kommissaris hem door den kop geschoten. IV ie, wie, wie heeft er onzen broeder bekeken Wie gaat de kosten van den socialistisehen stoet te Gent betalen? O da verken! Te Geut beeft el ite vader zijn eigen dochterken vermoord. Dat komt er van socialist te zijn. De II. Bloedpro cessie te Brugge was buitengewoon schoon, eu volk, volk met de macht; 't is nog de graaf van den Elzas die liet H. Bloed heeft meegebracht uit Je rusalem. Altijd die zelfmoorden 1... Tot Erpe, op dio bravo Parochie, heeft er ne zekere Scliel- laert hem door den kop geschoten, en te Villers- l'Evêque heeft een verken een klein kind meer dan half opgeëeten. Zingen in eene herberg is niets maar beginnen zingen, dat is wat anders. <j>) De moordenaar van Nukerke is tot 7 jaar opsluiting veroordeeld eD de Petrol is goed aan 't zakken. Tot Idegern is zekere Adriaan Kindekens op zijnen akker doodgevallen... II. Barbara, bidt voor ons... Te Gecrardsbergen maakt ne fabricant nu ci- garetten met liet portret op van de vierde man..,. Punt komma dat moest nog juist van ne liberaal komen. Tot Oostende is in de maand April om 275,004,20 fr. visch verkocht Is 't waar, komt er tot Attorn beek, bij Gecrardsbergen, eene nieuwe kerk Hofstade zit vol witters en ververs de gouverucer is er feestelijk ingehaald. ;f i M. Woeste beeft verledene week de socialisten ne keer goed op bun duimen geklopt. Ge zoudt zeggen "wat dat de vierde man toch verleden Zondag naar Ant werpen is gaan doen?... En waarom verkoopen de socialisten liedjes met zijn portret op?... 't Is te genwoordig met portretten om doen. Tot Ant werpen zijn er nu bij de pompiers Velocipedisten, die eerst den brand moeten inspecteeren. De eerste paraplu bestoud in het jaar 802; hij werd gezonden 150 mijlen ver, aan den Bisschop van Salzburg. Wie, wie, wie heeft er onzen broeder bekeken Punt, ander lijn. Men schrijft ons uit Leuven Zaterdag laatst is eene groote eer den Zeer Eerw. Heer Rector van het Ameri- kaansch College te beurt gevallen. Hij is Huispre laat van zijne Heiligheid benoemd. Men kan zich gemakkelijk inbeelden welke vreug de er hier ontstond toen de blijde tijding van de welverdiende beloouing hier aankwam; en niet zonder redens. Reeds sedert vijf en twintig jaren werkt Mgr Willemscn in den wijngaard des Heercn. Geduren de al dien tijd is hij een uitmuntende professor van Dogmatische godsgeleerdhcid, en sedert driejaren is hij Rector van het Araerikaansch College. Zijn uitstekende geleerdheid gepaard met eene groote voorzichtigheid en diepe eenvoudigheid hebben hem wijd en zijd doen kennen en beminnen, 't Zal misschien niet onnuttig zijn hier nog eenige bijzon derheden aan te stippen over het Amerikaansch College. Dit gesticht ontstond over acht en veertig Zondag, 12 Mei Oktaaf der bescherming van den IIJozef. In Sint-Jozefskerk solemneel lof ten 4 ure en Sermoon. Maanda®, 13 Uitgestelde feestdag der H. Monica, troost der moeders die weenen om het verderf kunuer kinderen deze heilige moeder van den H. Augustinus bekwam door 30 jaren bidden en weenen dat haar zoon de groote heilige werd die gansch de wereld looft. Dinsdag, 14 II. Leo uitgesteld sedert 11 april. Woensdag, 15 H. Anselmus, kcrkl. Het is zalig en noodigde leering der H. Kerk in alles te aanvoerden en te volgen. Donderdag, 16 H. Joannes Nepomucenus, die martelaar stierf om het geheim der biecht te heweeneu. Het is nooit gehoord geweest dat een priester die afviel of zinneloos werd iets uitbracht over de biecht. Vrijdag, 17 II. Paschalis, belijd. Zaterdag, 18 II. Venautius, mart, PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. II. Grootaert, pastoor te Viane is pastoor-benoemd te Destelbergente Viane de E. H, Van de Meers- che, pastoor te Dickelete Okegem de E. H. Bic- qué, bestuurder te Zele. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën,

De Volksstem | 1895 | | pagina 2